Anahtar kelime yamyamlaştırma SEO sıralamanız için iyi mi yoksa kötü mü? 

Is keyword cannibalization good or bad for your SEO ranking?
Shares

Anahtar kelime yamyamlığı nedir ve bununla nasıl başa çıkılır? Bu makale, sizi kötü SEO sonuçları elde etmenin nedenlerinden biri olabilecek soruna yaklaştıracaktır. 

Makaleyi okuduktan sonra, tehdidi kendiniz tespit edebilecek ve anahtar kelime yamyamlığı olgusunu azaltacak veya ortadan kaldıracak önlemleri uygulayabileceksiniz. 

Anahtar kelime yamyamlaştırma nedir? 

Web sitesi konumlandırmada anahtar kelime yamyamlığı, iki veya daha fazla web sitesinin belirli bir kelime öbeği için yüksek konumlar için rekabet ettiği bir olgudur. Çoğu durumda, zararlıdır ve (İlk 10) içinde istenen konuma ulaşmayı zorlaştıran veya imkansız kılan bir takım sonuçlara neden olur. SERP’lerde aynı etki alanının iki hatta üç alt sayfasının göründüğü durumlar da vardır. Bu durum son derece faydalıdır ve organik sonuçlarla web sitenize gelen trafiği olumlu yönde etkiler. 

Google ne diyor? 

2018’de bir Reddit kullanıcısı John Mueller’e anahtar kelime yamyamlığı ve bunun sıralama üzerindeki etkisi hakkında sorular sordu. 

Anahtar kelime yamyamlığı Google tarafından nasıl görülüyor? İnsanlar aynı konu hakkında birden fazla sayfaya sahip olmanın arama motorlarını karıştırdığına ve bunun sıralama şanslarını zedelediğine inanıyor. 

Kullanıcı şu yanıtı aldı: 

Eğer aşağı yukarı aynı içeriğe sahip bir grup sayfanız varsa, bu sayfalar birbirleriyle rekabet edecek, tıpkı bir grup çocuğun ilk sırada yer almak istemesi ve nihayetinde bir başkasının onların önüne geçmesi gibi. Şahsen, çok sayıda zayıf sayfaya kıyasla daha az, daha güçlü sayfaları tercih ederim. 

John Mueller 

Haklı olarak tahmin edebileceğimiz gibi, Google algoritması her türlü kopya veya benzeri içeriğe olumsuz bakar. Öyleyse bunun nedenlerine bakalım. 

Anahtar kelime yamyamlığının nedenleri 

Daha önce tartıştığımız gibi, anahtar kelime yamyamlığı, benzer bir niyetle benzer içerik sunan web sitelerini etkiler. Özellikle aynı anahtar kelime için optimize edildiklerinde veya CMS tarafından bilerek veya bilmeden oluşturulan yinelenen sayfalara sahip olduklarında. Cannibalization ayrıca iç ve dış bağlantıdaki tutarsızlıklardan, teknik hatalardan veya portalın veya çevrimiçi mağazanın yanlış tasarlanmış bilgi yapısından da kaynaklanır. Her duruma ayrı ayrı bakalım. 

Web sitesinde konu ile ilgili sayfaların bulunması 

Bir süre önce, SEO uzmanlarının tavsiyelerinden biri, aynı kelime için optimize edilmiş içeriğe sahip alt sayfalar oluşturmaktı. Bunun nedeni, Google’ın bazen etki alanı içindeki alt sayfaları birbirine bağlaması ve bunları SERP’lerde daha üst sıralarda yer alan sonuçlara eklemesiydi. 

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu ek, organik sonuçlardan artan hareketle sonuçlanabilirdi. Şu anda, Google algoritmalarında – Site Çeşitliliği Güncellemesi dahil – birkaç değişiklikten sonra, böyle bir durum olmasına rağmen nadirdir. 

Yinelenen içerik 

İçeriğin kopyalanması, her iki analiz edilen alt sayfanın içerik açısından yalnızca biraz farklı olması durumudur. Bu durum daha çok farklı çeşitlerde veya renklerde ürünler sunan online mağazalarda ortaya çıkar. Aynı ürün için çeşitli alt sayfalar oluşturmak, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için mücadele edecekleri anlamına gelebilir. 

Yinelenen başlık etiketleri 

Sayfa başlığı veya etiketi, önemli sıralama faktörlerinden biridir. Bana göre, belirli bir sayfada hangi anahtar kelimenin gösterilmesi gerektiği, Google için en güçlü sinyallerden biridir. Ne yazık ki, web sitesinde aynı başlığa sahip birkaç veya bir düzine kadar sayfa oluşturmak yaygındır. Hatta birkaç bin sayfalık yinelenen başlıklara sahip web siteleri bile bulabilirsiniz! 

Anahtar kelime yamyamlığının nedeni bu olabilir mi? Tabii ki. Google diğer faktörleri dikkate alsa da . 

Tutarsız dahili bağlantı 

Anahtar kelimeleri yamyamlaştırma söz konusu olduğunda, bir diğer önemli günah, dahili bağlantıda tutarlılık eksikliğidir. Örnek, aynı bağlantıları kullanarak farklı sayfalara bağlantılar oluşturmaktır. Bağlantılardaki metinler, robotlar için köprünün diğer tarafında ne beklemeleri gerektiğine dair bir ipucudur. Tutarlı olmazsak ve robotu aynı ifadeyi kullanarak iki farklı sayfaya yönlendirirsek, sayfanın konumunda önemli dalgalanmalar yaşayabiliriz. 

Tutarsız dış bağlantı 

Web sitesi içindeki linklerde olduğu gibi backlink alırken de aynı çapaların birden fazla alt sayfaya yönlendirdiği bir durum olabilir. Yamyamlıktan kaçınmak istiyorsak, bağlantı profilini iyice analiz etmeliyiz. 

Kanonik etiket yok 

Neredeyse aynı alt sayfaları dizine eklemekten kaçınmak için her zaman kullanılmalıdırlar. Bu sorun, işletmelerin bir kategorideki ürünleri sıralama veya filtreleme kullandığı e-ticarette görülebilir. Sonuç olarak, standart sayfaya bir bağlantı (rel = canonical) ile işaretlenmemişlerse birbirleriyle rekabet edecek benzer içeriğe sahip birkaç sayfa elde ederiz. 

Alt alanlar arasında 

Google, etki alanını ve alt etki alanını tematik olarak bağladığında, ilginç bir anahtar kelime yamyamlığı türü ortaya çıkar. Çok uzun zaman önce, bir üreticinin web sitesi için bir alt alan adında çevrimiçi bir mağaza oluşturmak, arama sonuçlarında aynı anahtar kelime için her iki adresin de görünmesine neden oldu. 

Anahtar kelime yamyamlaştırma SEO sıralamanız için iyi mi yoksa kötü mü? 
Anahtar kelime yamyamlaştırma SEO sıralamanız için iyi mi yoksa kötü mü? 

Alt etki alanı ve etki alanı iki ayrı varlık olarak ele alındı. bir alt alan içindeki URL’ler, alanın ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilir. Alan başına bir bağlantı kuralına göre, Google daha iyi siteyi gösterecektir. 

Elbette bu kuralın istisnaları vardır. Bununla birlikte, web sitesi için iyi optimize edilmiş bir web sitesine sahip olmak, bir düzine düşük kaliteli web sitesine sahip olmaktan daha avantajlı olacaktır. 

Yanlış bilgi yapısı 

Yamyamlaştırmanın çoğu, sayfa içindeki uygunsuz bilgi yapısından kaynaklanır. Birçok hata, kendinizle yüksek pozisyonlar için savaşmanıza neden olur. Örneğin, kategorilerle veya birbiriyle örtüşen etiketler. Aynı e-ticaretin farklı alanlarındaki benzer kategoriler veya aynı sonuçları döndüren çok sayıda etiket. Bu durum esas olarak çevrimiçi mağazaları ve kapsamlı blogları ilgilendirmektedir. 

Anahtar kelime yamyamlaştırmanın etkileri 

Web sitenizde neden görünebileceğini zaten biliyoruz. Şimdi getirdiği etkilere bir göz atalım. 

  • Daha zayıf konumlar – etki alanında aynı anahtar kelimeler için benzer düzeyde optimize edilmiş birkaç alt sayfa varsa, bunlar birbirleriyle rekabet edeceklerdir. Sonuç olarak, sayfalarımızdan hiçbirini İlk 10’da göremeyebiliriz. 
  • Daha az trafik – web siteniz yüksek konumlarda görünmeyeceğinden, organik trafik düşük olacaktır. Dönüşümü ve karı etkileyecektir. 
  • Yüksek konum dalgalanmaları – site bir gün boyunca önde görünecek, ancak bir anda ilk 100’ün üzerine çıkacak. Kolayca tahmin edebileceğiniz gibi, böyle bir alt sayfanın organik trafiği aylık olarak tatmin edici olmayacaktır. 

Çözüm 

Web sitesi içindeki anahtar kelime yamyamlığı, ezici bir çoğunlukla olumsuz bir olgudur. TO’yu düşürmeye veya beklenenden daha düşük konumlara ulaşmaya katkıda bulunur. Bununla birlikte, önde iki sonucun size rekabette büyük bir avantaj sağlayacağı durumlar vardır. Bu nedenle, eyleme geçmeden önce, olguyu analiz etmek ve bizim durumumuzda anahtar kelimelerin yamyamlaştırılmasının bir sorun olduğunun doğru olup olmadığını görmek son derece önemlidir. 

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformunu seveceksiniz. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlendirilmiş altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın

Previous Post
Effective customer experience

Etkili müşteri deneyimi stratejisinin 10 ilkesi 

Next Post
How to choose the best eCommerce platform?

En iyi e-ticaret platformu nasıl seçilir? 

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50