En iyi e-ticaret platformu nasıl seçilir? 

How to choose the best eCommerce platform?
Shares

Mağazalarını e-ticaret dünyasına taşıyan birçok girişimci, görünüşte önemsiz görünen ne kadar çok unsurun başarılarını etkileyeceğinin farkında değil. En önemli unsurlardan biri uygun bir e-ticaret platformu seçmektir. 

Bireysel sistemlerin sınırlamalarının farkında olmayan sahipler, düşük fiyatlar veya belirli bir platformun popülaritesi ararlar. Ne yazık ki, şirketleri büyüyüp geliştiğinde, seçilen sistemin ölçeklenebilirliğe izin vermediğini fark ediyorlar. Ve maliyetli ve zaman alıcı bir geçiş anlamına gelir. 

Peki, çevrimiçi mağazanız için bir e-ticaret platformu seçme sorununa nasıl yaklaşıyorsunuz? Sizi, sizin için en iyi e-ticaret platformunu seçmenize yardımcı olacak makalenin geri kalanını okumaya davet ediyorum. Çeşitli çözümlerin en önemli avantajlarını ve dezavantajlarını bileceksiniz. 

E-ticaret neden popülerlik kazanıyor? 

İnsanlar çevrimiçi alışverişi sever. Yıldan yıla, çevrimiçi ticarette harcadığımız işlem sayısı ve para artıyor. Nedeni nedir? Kesinlikle, tüketiciler arasında internette güvenli bir şekilde nasıl satın alınacağı konusunda daha fazla farkındalık. Pandemi aynı zamanda birçok mağazanın yeni gerçeklere uyum sağlaması gerektiği anlamına da geliyordu. 

Birçok şirket, çevrimiçi mağazalar oluşturmak için ajansları kullanmaya karar verdi. Daha küçük şirketler hazır çözümler seçti ve yeni başlayanlar açık kaynak platformlarına gitmeyi denedi. Ama en iyi çözüm hangisi? Bunun kolay bir cevabı var mı? 

SEO için bir e-ticaret platformu seçme 

Çoğu SEO ajansı, çevrimiçi mağaza sahipleri için çok çeşitli pazarlama hizmetleri sunar. Sosyal Medyada, Google Ads’de veya SEO’da tanıtım, e-ticaret için en sık seçilen ve en karlı çevrimiçi reklamcılık biçimleri arasındadır. 

Ücretli reklamlar hızlı bir etkiye sahip olup neredeyse anında işe yarasa da SEO süreci sıkıcı ve uzundur ve beklenen sonuçları en başında getirmez. Ancak, uzun vadede en karlı seçimdir. 

Ancak SEO sürecinin başarısının hangi e-ticaret platformunu seçtiğinize bağlı olduğunu biliyor muydunuz? Her çevrimiçi mağaza platformu, web sitenizin Google arama motorundaki konumunu artıran tüm değişikliklere izin vermez. Google’ın algoritması, sonuçları arama motoru kullanıcılarının belirli sorgularıyla eşleştirerek farklı ağırlıklardaki yüzlerce faktörü hesaba katar. 

e-Ticaret için SEO 

SEO, arama sonuçlarındaki konumu iyileştiren bir dizi etkinliktir. Site İçi SEO ve Site Dışı SEO olarak ikiye ayırıyoruz. İlki, içeriğin optimizasyonunu, web sitesi kodunu ve UX eylemlerini içerir. Web sitesini değiştirme yeteneği, Site İçi SEO’da en büyük rolü oynar. 

Site İçi SEO hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Google arama sıralamasını nasıl iyileştireceğinizle ilgili makalemizi okuyun

Tüm e-ticaret platformları aynı yeteneklere sahip değildir. Bazıları SEO faaliyetlerini kolaylaştıran kapsamlı işlevlere sahiptir, bazıları ise ek eklentilerin satın alınmasını gerektirir. Ancak bazı işlevleri uygulayamayan platformlar da var. 

Makalede, bireysel CMS’lerin değişiklikleri ve satış ölçeklenebilirliğini uygularken neden olduğu en büyük sorunları sunacağım. Satışları artıran unsurlar konusuna da değineceğim. 

En iyi e-ticaret platformu nasıl seçilir? 
En iyi e-ticaret platformu nasıl seçilir? 

E-ticaret platformlarının türleri 

Açık Kaynak – “ücretsiz” e-ticaret platformları 

Açık Kaynak, halka ücretsiz olarak dağıtılan kod içeren bir yazılımdır. Topluluk tarafından geliştirilen, gelişiminde işbirliğini teşvik eder. Açtığı mağazanın kendisine ait olmasını isteyenler için mükemmel bir çözümdür. 

Ama tamamen ücretsiz mi? Varsayım, sahibinin yalnızca barındırma maliyetlerini ödediği ve bunun dışında çok sayıda ücretsiz şablon ve uzantı kullanabileceğidir. Bununla birlikte, çoğu açık kaynak sistemi, kullanıcının onu düzgün bir şekilde yapılandırması için en azından asgari düzeyde bilgiye sahip olmasını gerektirir. 

Ne yazık ki, mağazanızda bulmak istediğiniz bireysel çözümlerin, özel şablonların ve özel entegrasyonların çoğu, ya ücretli eklentilerin/modüllerin kullanımını ya da bu tür işlevleri sizin için uygulayacak deneyimli bir geliştiricinin yardımını gerektirecektir. 

Açık kaynak sistemlerinin en büyük avantajı güvenliktir. Belirli bir e-ticaret platformu çevresinde topluluk tarafından oluşturulan sık güncellemeler sayesinde, bunlar güvenlidir. Ayrıca, çoğu sistem işinizi ölçeklendirmenize izin verir. Sürekli artan sayıda kullanıcıyla bile ürün sayısını artırabilir veya düzgün çalışmasını sağlayabilirsiniz. 

Açık kaynak sistemler, çok sayıda öğenin yayınlanmasını sağlayan sisteme büyük önem veren kullanıcılar tarafından oluşturulur. Sonuç: Bu tür sistemler SEO sürecinde oldukça uygundur. 

Açık kaynak platformları, hem e-ticaret işine yeni başlayan kişiler hem de orta ve büyük şirketler tarafından seçilir. En popüler açık kaynaklı e-ticaret platformları PrestaShop, WooCommerce ve Magento’dur

SaaS e-ticaret platformları 

BT bilgisine sahip değilsek ne olur? Bir çevrimiçi mağaza açmamıza izin verecek hızlı ve nispeten ucuz bir çözüm istiyorsak? SaaS (Hizmet Olarak Yazılım) e-ticaret platformları kurtarmaya geliyor. 

Bunlar, çoğunlukla bulutta hazır bir programın kullanılmasını sağlayan abonelik çözümleridir. Hızlı bir şekilde mağaza açmanızı sağlayan modaya uygun bir çözümdür. Birkaç şablona ve bazı işlevselliklere sahip hazır bir sisteme dayanırlar. İlk çevrimiçi mağazanızı hızlı, kolay ve ucuza açmak için bir programlama uzmanı olmanıza gerek yok. 

En iyi e-ticaret platformu nasıl seçilir? 
En iyi e-ticaret platformu nasıl seçilir? 

Öyleyse maliyetler hakkında konuşalım. Bunlar genellikle yazılıma, barındırmaya, seçilen bir etki alanını kullanma olasılığına ve bazen belirli bir saat için geliştirici desteğine erişimimiz sayesinde aylık abonelik içerir. 

SaaS sistemindeki en popüler e-ticaret platformları, seçilen seçeneğe bağlı olarak ayda bir düzineden birkaç yüz dolara mal oluyor. Ürünlerinin periyodik güncellemelerini sağlarlar, ancak dezavantajları da vardır. 

SaaS sistemlerinin en büyük dezavantajı, web sitesi koduna sahip olmamanızdır. Şirketler, varsa yalnızca sınırlı değişikliklere izin verir. Teknik olarak sorunlu olur ve güvenliği azaltır. 

Diğer bir sorun ise, mağazanızın işlevselliğini geliştirmek için popüler modüller ve eklenti entegrasyonları kullanma seçeneğiniz olması, ancak daha az popüler bir API ile entegrasyonun uygulanması imkansız olabilir. Ya da devasa finansal harcamalar gerektirebilir. Birçok sahip, SaaS platformlarının sitedeki kullanıcı sayısında önemli bir artışla iyi çalışmadığından da şikayet ediyor. Genellikle iyi, ölçeklenebilir bir seçenek değildir. 

SEO açısından, SaaS nispeten iyi uyarlanmıştır ve sayfadaki temel öğeleri (meta etiketler, başlıklar, kurallı bağlantılar vb.) değiştirmenize olanak tanır. Ancak her SaaS çözümünde, er ya da geç sorun yaratacak bir şey bulacaksınız. Sistemi seçmeden önce, bu şüphelerle ilgili olarak hangi öğeleri düzenleyebileceğinizi ve birkaç kullanıcıyla iletişime geçebileceğinizi kontrol etmeye değer. 

En popüler SaaS e-Ticaret platformları arasında Shopify, Commercetools ve Salesforce Commerce Cloud bulunur

Özel e-ticaret platformları 

Yalnızca birkaç mağaza sahibinin karşılayabileceği bir çözüm, özel bir çözümdür. En popüler e-ticaret platformlarından çok daha fazlasını sunabilirler. Bunlar çoğu zaman muhasebe sistemi, CRM, pazarlama sistemleri ve seçtiğiniz satış destek araçlarıyla entegre karmaşık platformlardır. 

Özel platformların avantajı, bireysel ihtiyaçlarınıza mükemmel uyum sağlamasıdır. Kaynak kodunda yapılacak herhangi bir değişiklik neredeyse sınırsızdır. 

Ne yazık ki, rekabette öne çıkmanızı sağlayan böyle bir çözümün dezavantajları da var. Bunlardan en önemlisi fiyattır, çünkü bu tür çözümler birkaç düzineden birkaç yüz bin dolara kadar kolayca ulaşabilir. 

Diğer bir dezavantajı ise işin çoğunun bir yazılım yeri tarafından yapılacak olmasıdır. Ve sadece uygulamadan bahsetmiyoruz. Mağazanız, çok para ödemeniz gereken sistemin sürekli geliştirilmesine ihtiyaç duyacaktır! 

Çözüm 

Gördüğünüz gibi, doğru e-ticaret platformunu seçmek kolay değil. Düşünmen gereken birçok şey var. Platformunuzun reklamını nasıl yapacaksınız? Kodlama becerileriniz nelerdir? Hangi ödeme yöntemlerini etkinleştirmek istiyorsunuz? Bu nedenle, en iyi e-ticaret platformu diye bir şey yoktur. Yalnızca ihtiyaçlarınıza en uygun e-ticaret platformu vardır. 

En iyi e-Ticaret Çözümü 

OpenSource platformlarının olanaklarından hoşlanıyor musunuz, ancak bunları kullanamayacağınızdan mı korkuyorsunuz? Sende olmayan bilgiye ihtiyaç duyduklarını mı? Tamam, mükemmel anlıyoruz. 

Öte yandan SaaS platformları var ama yetersiz kalacağından korkuyorsunuz. Mağazanızın olmayacağından endişe ediyorsunuz 

rekabet edebilmek. Bunu da anlıyoruz. 

Bu nedenle UltaHost sizin için ideale yakın bir çözüm hazırladı. Bu bizim e-Ticaret hosting hizmetimizdir

En iyi e-ticaret platformu nasıl seçilir? 
En iyi e-ticaret platformu nasıl seçilir? 

SaaS platformunun fiyatı için bir Açık Kaynak platformu alacaksınız. UltaHost, birinci sınıf müşteri hizmetleriyle ünlüdür, bu nedenle kodlama becerilerine sahip olmama konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Magento Hosting, WooCommerce Hosting veya PrestaShop Hosting‘i seçmenizden bağımsız olarak, seçtiğiniz platformu kurmanıza yardımcı olacağız. 

Uzmanlarımız, tam olarak ihtiyacınız olan bir e-ticaret mağazası oluşturmanıza yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışacak. 7/24 teknik desteğimize güvenebilirsiniz

UltaHost’ta e-Ticaret Hosting’e bahis yapın ve kazanacağınızı garanti ediyoruz! 

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformunu seveceksiniz. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlendirilmiş altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Is keyword cannibalization good or bad for your SEO ranking?

Anahtar kelime yamyamlaştırma SEO sıralamanız için iyi mi yoksa kötü mü? 

Next Post
Keyword cannibalization

Anahtar kelime yamyamlığı ile nasıl başa çıkılır? 

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50