İçerik Fikirleri üretmek için en etkili yollar

Extract content ideas
Shares

İçerik her zaman dijital pazarlamada kritik bir rol oynar; Kaliteli içerik olmadan iyi bir Google arama sıralaması elde etmek imkansızdır.

Eninde sonunda bir işletmenin pazar payını artırmak oldukça zor bir iş haline gelir. Kaliteli içerik fikirler üretmek için bazı üretken teknikler şunlardır:

  • Anketler
  • Kullanıcı gözlemi
  • Birebir görüşmeler
  • Grup görüşmeleri
  • Beyin fırtınası
  • Kamuoyu araştırmaları
  • Prototipler yapmak

Kaliteli içerik fikirleri üretme ile ilgili tekniklerin olduğu listenin en başında anketler vardır. Anketler fikir üretimi için en iyi kaynak olarak bilinir. Bir araştırma enstrümanı olarak görülür. Bir anket, resmi bir gazetecilik röpörtajıdır. Geleneksel bir röpörtajda olduğu gibi ürün/hizmet görevlilerinden ya da bazen kullanıcılardan gelen soruları sorarsınız. Araştırma ve geliştirme ekibinin sadece tek bir röpörtaj yapması zorunlu değildir. Bazen ekibin ihtiyaçlarını en iyi şekilde anlaması için ard arda belirli sorular sormaları gerekir. Anketler kaliteli içerik üretimi ile ilgili fikirler üretmek amacıyla yapılmış belirli soru serileridir. Anketlerin farklı tipleri olur: örneğin yapılandırılmış, düzensiz, açık uçlu ve kapalı uçlu gibi.

Kullanıcı gözlemi, kaliteli içerik üretiminde ayrıca önemli bir rol oynar. Kullanıcıyı, kitleyi, ürünü, nişi ve müşteri davranışlarınının alım gücünü gözlemlemeden müşterilerin ve piyasanın ihtiyaçlarını karşılamak mümkün değildir. Kullanıcı gereksinimlerini takip etmek bir ürüne objektif bir bakış elde etmek için en hızlı yollardan birisidir.

Birebir görüşmeler, kaliteli içerik fikri üretimi konusunda en sık kullanılan tekniklerden biridir. Birebir bir görüşme açık uçlu ya da kapalı uçlu olabilir. Bir görüşme yaparken en önemli şey bu görüşmenin formatıdır. Görüşmenin yapısı konuşma şeklinde olmalıdır ve içerik fikirleri çıkartırken yukarıdan aşağı bir hiyerarşiyi izleyebilir.

Birebir ve grup görüşmeleri arasındaki fark, birebir görüşmelerde sadece iki kişi bulunurken grup görüşmelerinde tüm bir panelden bilgi çıkartılabilmesidir. İki görüşme tipinin de amacı aynıdır.

Kamuoyu araştırmaları başka bir araştırma yöntemi tekniğidir ve önceden belirlenmiş bir gruptan, belirli bir kitleden veri toplayıp analiz etmek için kullanılır. Kamuoyu araştırmaları insanların düşüncelerini değerlendirmede ve kitlenin görüşlerini, hislerini toplamada her zaman faydalıdır. Yani başka bir deyişle kamuoyu araştırmaları insanların düşüncelerinin, görüşlerinin ve duygularının araştırılması işidir.

Beyin fırtınası sorunu tespit etme, sorunu analiz etme ve sorunu tanımlama sürecidir. Bu adımın amacı kullanıcı tabanınızdan bilgi topladıktan sonra, bu bilgiler ışığında karar vermek ya da stratejiler inşa etmektir. Eğer yeterince veriniz yoksa tekrardan başa dönüp diğer adımları gerçekleştirmek tavsiye edilir. Bu tanımlanan sorunun çözmek adına fikir üretmek için kullanılan bir özgür düşünme ortamıdır.

Çoğu insan bir beyin fırtınası oturumuna zihin haritalanmasını da entegre eder. Düşüncelerini ve fikirlerini daha etkili bir şekilde organize etmek için bir zihin haritası üretici kullanırlar.

Eğer bu makaleyi sevdiyseniz UltaHost hosting platformuna bayılacaksınız. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlü altyapımız oto-ölçeklenebilirlik, performans ve güvenliğe odaklanır. İzin verin size farkı gösterelim! Paketlerimizi inceleyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
The Importance of Web Accessibility

Siteniz için Web Erişilebilirliği Ne Kadar Önemlidir?

Next Post
Apa itu Google Tag Manager, Mengapa Perlu Digunakan?

Google Etiket Yöneticisi – Nedir ve Neden Kullanmaya Değer?

Related Posts