Mükemmel internet pazarlama stratejisini yaratmak

Create the perfect internet marketing strategy
Shares

Online pazarlama olarak da bilinen, internet pazarlama ya da e-pazarlama online pazarlama aktivitelerini tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Bir markanın ya da şirketin ve onun ürünlerinin ya da hizmetlerinin müşteriler arasında dijital kanallar aracılığı ile reklamının yapılmasıdır. Bu kanallar arama motorları, websiteleri, e-posta, sosyal medya ve mobil uygulamalar olabilir. Bu makale sizlere kendi internet pazarlama stratejinizi oluşturmanız konusunda yardımcı olacak.

Neden bir dijital pazarlama stratejisi yapmalı?

Ana hedefi websitenizdeki yüksek kaliteli trafiği artırmaktır ki yeni kitlelere erişin ve satışları artırın. Dijital pazarlamanın ek hedefleri marka farkındalığı yaratmak ve şirketiniz için internette pozitif bir imaj yaratmaktır.

Dijital pazarlama sizlere hedef pazarınızı belirleme konusunda yardımcı olabilir. Bir internet pazarlama stratejisi geliştirerek müşterilerinizin ihtiyaçlarını keşfedersiniz, onlar ile uzun vadeli ilişkiler kurarsınız ve bir sektör uzmanı olduğunuz imajını öne çıkarırsınız.

Şirketler her yıl dijital pazarlamayı, geleneksel pazarlamaya daha sıkça tercih ediyor. Geleneksel TV, radyo ve basın reklamları net bir şekilde hedeflerini belirleyemezler. İnternet pazarlaması ile daha büyük ve spesifik bri hedef grubuna erişebilir şirketler. Üstelik bunu daha az maliyet ile yaparlar ve yatırdıkları paranın ne kadar etkili olduğunu da rahatça ölçebilirler.

Kısıtlı bir bütçe ile bile e-pazarlama satın alma döngüsünün her adımında müşterilere ulaşmanıza olanak sağlar. Huninizin ilk adımında bilgilendirici bir sayfa yapabilirsiniz ve huninin sonraki adımları için daha direkt pazarlama operasyonları gerçekleştirebilirsiniz mesela.

Önceki makalede 10 tipte internet pazarlamayı tanımladık sizler için. Bunda ise bir pazarlama stratejisi üretmeye odaklanacağız.

Doğru insanlara doğru zamanda ulaşın

Online reklam doğru insanlara doğru zamanda erişmek için atik ve verimli bir stratejidir. Müşterilerinizin online aktivitelerini takip edebilir ve onlara göre reklamınızı farklı şekillerde ayarlayabilirsiniz.

Bazı müşteriler bir marka keşfetmek ister ve bazıları da ürünleri karşılaştırmak ya da bir tanesi ürün almak isterler. Veri analiz araçları mesajınızı bu grupların her biri için özel olarak ayarlamanıza olanak verir. Kitleleri yaşadıkları yerde, işlerinde, dükkanlarında bulabilir ve onlar hakkında bilgi ve onların sevdikleri şeyleri bulabilirsiniz.

Müşteriler websitenizden istedikleri zamanda faydalanabilirler. Sizi arayabilirler, chatleşebilirler ya da size e-postalar gönderebilirler. Siz de onlara bir şeyler satmaya çalışma niyetinizi gizleyebilirsiniz bu şekilde. Onun yerine kendinizi onların satın alma sürecinde yardımcı olmaya çalışan değerli bir kaynak olarak gösterirsiniz.

Pazarlama stratejisi
Görsel sahibi Gerd Altmann, Pixabay üzerinden

Aynı anda birden fazla reklam kampanyası yapabilir ve potansiyel müşterilere çeşitli kanallar üzerinden ulaşabilirsiniz. Böylece şirketinizin online erişimini en üste taşırsınız. Milyonlarca müşteriye aynı anda hizmet edebilirsiniz ve her reklam kampanyasının sonuçlarını ölçebilirsiniz.

Analiz araçları kampanyanızın sonuçlarını kontrol etmenize olanak sağlar ve reklamınızın nerede etkili olup nerede olmadığını görmenize olanak verir. Gelişmiş analiz sayesinde işletmenizin reklamını internette daha iyi yapmanızı sağlayan daha iyi reklam kampanyaları yaratabilirsiniz.

4P – Pazarlama Karışımı: teoriyi pratiğe çevirin

Teori der ki iyi bir pazarlama stratejisinde 4P olmalı: ürün(product), fiyat(price), mekan(place) ve reklam(promotion). İnternet pazarlaması da bu konuda farklı değil. Tüm bu unsurlar bağlantılıdır. Modern teori aynı zamanda buna şunu ekler: İyi bir pazarlama stratejisi müşteriye özgün bir değer önerisi sunmalıdır.

Ürün (Product)

Ürün kavramı şudur: müşteriye sağladığınız değer. Fiziksel bir ürün olmak zorunda değil, aynı zamanda bir hizmet ya da bir ürün grubu ya da hizmetler olabilir. Müşterileriniz için yaptığınız her şey 4P kavramında (aynı zamanda Pazarlama Karışımı olarak da bilinir) ürün olarak adlandırılır. Bir yandan bu ürünün kaliteli olduğundan emin olmalısını, diğer yandan da ambalajın görünüşüne de dikkat etmelisiniz. Hizmetlerin de görünüşü önemlidir.

Bu iki kuaförü karşılaştırın.

Kaliteli ürün estetiği
Görsel sahibi Delbeautybox, Pexels üzerinden
Ürün estetiği
Görsel sahibi David Mark, Pixabay üzerinedn

Bu fotoğraflara dayanarak ilk kuaförün yüksek kaliteli hizmet sunduğunu varsayabilirsiniz. Ancak daha iyi kuaförlerin hangi salonda çalıştığını bilmiyorsunuz – sadece fotoğraflarını gördünüz. Estetik elzem bir konudur; estetiği müşterileriniz için özel olarak ayarlamalısınız. Ürün kavramı aynı zamanda markayı, garantiyi ve ürünlerin kullanımı ile gelen duyguları da kapsar.

Tüm bu sorunlar hakkında iki şekilde düşünmelisiniz: bir girişimci olarak ve bir satıcı olarak. Bir yandan ürününüzün gerçek avantajlarını ve gerçek dezavantajlarını bilmeniz gerek. Öte yandan da ürününüz için resmi bir imaj ve tanım yaratmalısınız.

Örneğin çamaşır makineleri üretiyorsanız, ürününüzün 30 aylık bir raf ömrü olduğunu bilmelisiniz. Ancak müşterinize bunu söylemeyeceksiniz. Müşterinize 2-yıl garanti sunacaksınız. Ürününüzün ortalama ömrünün 30 ay olduğu bir sır olarak kalacak ama bu bilgi etkili bir pazarlama stratejisi üretmek için gereklidir.

Bu şekilde; müşterilerin, çamaşır makineleri bozulduğu için sinirlenmelerini engellemek adına iki yılda bir çığır açan yepyeni bir özellik tasarlamanız gerektiğini bilirsiniz. Her iki yılda bir, müşterinizi çamaşır makinelerini yenisi ile değiştirme arzusunu yaratmak adına tahrik etmelisiniz.

Fiyat (Price)

Fiyat politikası sadece ürünü üretme maliyetine bakarak belirlenemez. Fiyat ürünü müşteriye ulaştırırken harcadığınız tüm maliyeti içermelidir. Ürününüzün ömrü boyunca size ne kadara mal olacağını iyice hesaplayın. Fikir aşamasından, ürünün ömrünün sonuna kadar tüm maliyetleri değerlendirin. Son maliyet üretime, dağıtıma ve reklama bağlı birçok farklı unsura dayanacaktır.

Bu şekilde bir ürünün fiyatını ve onunla ilgili ek ürünlerin ve hizmetlerin fiyatını nasıl belirleyeceğinizi bilirsiniz. Belki vergiler vardır? Ya da gerekli hizmetler, teslimat ve kurulum gibi? Maliyetleri dikkatli bir şekilde tahmin ettikten sonra toplam fiyatı parçalara nasıl bölüp de müşterilerinizi satın almaya teşvik edeceğinizi de öğrenmiş olacaksınız. Fiyatlandırma politikasına bir bütün olarak bakın!

Mekan (Place)

4P’nin ilk iki unsuru diğer tip pazarlamalardan çok farklı olmasa da mekan yüksek derecede öne çıkar. Teori, mekanı ürünlerin pazara konulduğu yol olarak tanımlar. “Mekan” ürünlerin potansiyel müşterilere ulaştığı dağıtım kanalları ve müşterilerin onları satın alabildiği satış kanallarını içerir. Hem dükkanların konumu hem de raftaki ürünlerin konumudur.

Dijital pazarlama için ise; mekan, müşterilerin internet üzerinde ürünlerini görebildiği, satın alabildiği ya da sipariş edebildiği yerdir. Geleneksel olarak bu online dükkanınızdır. Burada müşterileri ürün tanımlarını bulur ve sipariş edip ödeme yapabilirler. Ancak müşterinin ürünü bir yerde görüp, başka bir yerden sipariş edip, bir başka yerden ödeyebileceği bir pazarlama stratejisi üretebilirsiniz.

Satış yeri
Görsel sahibi Mudassar Iqbal, Pixabay üzerinden

Örneğin: ürünlerinizi bir Facebook grubunda satabilirsiniz. Teklifinizi orada sunarsınız ama müşterilerin sipariş vermek için size mesaj atması gerekir. Ve ödemek istediği zamanda Paypal üzerinden öder.

Tüm bu mekanları bir harita şeklinde planlamanızı tavsiye ederim. Bu şekilde hangi mekanların diagramda tekrarladığını, hangilerinin müşteri hizmet sistemleri yaratma konusunda yardımcı olabileceğini görürsünüz. Unutmayın ki mekanlar sadece websiteleri değildir. Aynı zamanda bir uygulama, sosyal ağ ve smart TV olabilirler. Yani mekan internet erişimi olan herhangi bir cihazdır.

Reklam (Promotion)

Bu ürününüzün ve markanızın reklamını yapmaya ve potansiyel müşterileri bunlar hakkında bilgilendirmeye dayalı tüm eylemlerdir. Bilgilendirici özelliğinin yanında reklam uyarıcı bir role de sahiptir. Müşterilerin ihtiyaçlarına dikkat çeker ve onların talebine belirli bir yön verir.

Dijital pazarlama reklamı gelişmiş hedefleme ile kullanarak farklı kılar. İnternetteki müşteri kendisi hakkında o kadar fazla bilgi bırakır ki mükemmel bir şekilde kişiselleştirilmiş bir reklam kampanyası yaratabilirsiniz. Örneğin saçını yılda birkaç kez boyayan, 18-25 yaşları arasında, belirli bir coğrafi bölgede yaşayan kadınlar için bir reklam yaratabilirsiniz. Ve bu reklam sadece bu kriterlere uyan insanlara gösterilecektir.

Potansiyel bir müşteriye ulaşmak işin sadece yarısıdır. Diğer yarısı ise onu ürününüzü almaya ikna etmektidr. Bunun için bir Özgün Değer Önerisi (Unique Value Proposition – UVP) sunmanız gerekir. Bu ürününüzü pazardaki diğer çözümlerden ayıran özellik ya da değerdir. Müşterilerinizin ürününüzü aldığında deneyimleyeceği ekstra bir fayda yani.

 Siz neyi iyi yapıyorsunuz?, Müşteriniz ne istiyor? Rakipleriniz neyi iyi yapıyor?
Siz neyi iyi yapıyorsunuz?, Müşteriniz ne istiyor? Rakipleriniz neyi iyi yapıyor?

Müşteriler genelde bilgiler ve seçenekler arasında boğulurlar. İşte bu yüzden bir ürünün diğerinden nasıl ayrıldığını hızlıca anlamak isterler. Ürününüzün diğerleri üzerinde sahip olduğu ana avantajı bulmalısınız ve potansiyel müşterinize ulaştığınız zaman ona ürününüzün Özgün Değer Önerisi’ni (UVP) sunmalısınız. Eğer bunu iyi bir şekilde yaparsanız müşteri ürününüzü alacaktır.

Özet

İnternet pazarlama eforları işletme tipine ve nihai hedefe göre değişiklik gösterir ama bir şey kesindir: internetin gelişimi iyi bir internet pazarlama stratejisine sahip olmayı zorunlu hale getirdi. İşletmenin tipi ya da boyutu farketmeksizin internet pazarlama daha az harcayarak doğru müşterilere ulaşmak için değerli bir yol. Başlamak için bir uzman olmanıza gerek yok. Pazarlama Karışımınızı hemen yaratın!

Eğer bu makaleyi sevdiyseniz otomatik günlük yedeklemelere ve 7/24 destek sunan UltaHost hosting platformuna bayılacaksınız.Güçlü altyapımız oto-ölçeklenebilirlik, performans ve güvenliğe odaklanır. İzin verin size farkı gösterelim! Paketlerimizi inceleyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
10 metode pemasaran online

Online pazarlama arasında yer alan en önemli 10 tür

Next Post
Local Search Optimization

Yerel Arama Optimizasyonu: Mahallenizde Daha Fazla Erişime Nasıl Ulaşırsınız

Related Posts