Ücretsiz SSL ve Ücretli SSL Sertifikası: Hangisi En İyisi?

Free SSL Vs Paid SSL Certificate: Which is Best for You?
Free SSL Vs Paid SSL Certificate: Which is Best for You?

İtibarınızı korumak ve çevrimiçi güven kazanmak söz konusu olduğunda, doğru SSL sertifikasına yatırım yapmak her kuruşuna değer.

Sitenizde HTTPS (Güvenli Köprü Metni Aktarım Protokolü) bağlantısını etkinleştirmek için bir SSL sertifikası almanız veya yenilemeniz gerekir. Bunun için ödeme yapmanız veya ücretsiz bir SSL sertifikası alarak biraz tasarruf etmeniz gerekiyor.
SSL sertifikası iki türe ayrılır. Biri, herhangi bir Sertifika Yetkilisi (CA) tarafından imzalanmayan kendinden imzalı bir sertifika, diğeri ise güvenilir Sertifika Yetkilileri (CA) tarafından verilen ve imzalanan bir SSL sertifikasıdır.
Ücretli SSL Sertifikaları arıyorsanız; Comodo, GeoTrust, RapidSSL, GlobalSign, Thawte ve Digicert gibi güvenilir SSL markalarının çeşitlerini bulabilirsiniz. Hem Ücretsiz hem de Ücretli SSL sertifikaları, bir web sunucusu ile bir kullanıcının web istemcisi arasındaki çevrimiçi veri iletimini korumak için 256 bit sertifika şifrelemesi ve 2048 bit anahtar şifreleme gibi eşdeğer bir şifreleme düzeyi sağlar.

Ücretsiz SSL Sertifikası ve Ücretli SSL Arasındaki Fark:

Ücretsiz SSL sertifikası olanlar için mükemmel; Alan adını doğrulamak ve HTTPS bağlantısını tek bir alan adı ve birden çok alt alan adı altında dağıtmak isteyenler Bir web sitesine ücretsiz SSL kurulumu yapıldıktan sonra; bir kullanıcı, tarayıcının adres çubuğunda HTTPS’yi ve yeşil asma kilit simgesini görebilir.

Web sitenizde ücretsiz olarak anında HTTPS bağlantısı istiyorsanız, ücretsiz SSL sertifikası en iyi seçeneğinizdir. Ancak, daha uzun sertifika geçerlilik süreleri, sertifikanın yanlış verilmesi durumunda garanti ve güvenlik ve gizlilik konusunda ziyaretçi güvencesi gibi Ücretli SSL ile birlikte gelen bazı özellikleri kaçırabilirsiniz. Bunun nedeni, ücretsiz SSL düzenlemesine hiçbir Kuruluş Doğrulaması (OV) veya Genişletilmiş Doğrulama (EV) dahil edilmemesidir. Ücretsiz SSL sertifikası yalnızca alan doğrulama yönteminde mevcuttur.

Sertifika Geçerlilik Süresi

Sertifika Doğrulama Süresi hakkında konuştuğumuzda, Ücretsiz SSL Sertifikası, ücretli SSL’ye kıyasla daha kısa bir doğrulama süresi ile gelir. Genellikle, Ücretsiz SSL sertifikası sadece 30 ila 60 gün için geçerlidir, Ücretli SSL Sertifikası ise 1 ila 2 yıl geçerlilik seçeneği ile gelir.

Sorumluluk Koruması için Garanti

SSL’de garanti, HTTPS bağlantısı üzerinden veri aktarımı sırasında son kullanıcının sorumluluk koruması anlamına gelir. CA’dan herhangi bir sorun çıkması durumunda ücretsiz SSL ile herhangi bir garanti kapsamı almayacaksınız. Ücretli SSL Sertifika Yetkilisi, bilgi aktarımı veya sertifika verilmesi sırasında mali kayıplara karşı bir garanti sağlar. CA garantisi 10.000 ila 175.000 ABD Doları arasında değişmektedir.

Müşteri Güvenini Artırmak için Web Sitesi Güvenlik Mühürleri

Ücretsiz SSL, güvenli site mührü ile birlikte gelmez. Oysa dinamik ve statik güvenli site mühürleri, web sitesi güvenliğini ve güvenilirliğini belirtmek için Comodo, RapidSSL, GeoTrust, GlobalSign, Thawte ve daha fazlası gibi güvenilir sertifika yetkilileri tarafından verilen ücretli SSL sertifikası ile kullanılabilir. Bir ziyaretçi, sitenin bilgilerini doğrulamak için siteye yerleştirilen Dinamik veya statik güvenli site mührüne tıklayabilir. Bu nedenle, web sitesi güvenlik mühürleri, ziyaretçilerin güvenini ve web sitesinin güvenilirliğini artırmada önemli bir rol oynar ve bu da çevrimiçi işletmeler için daha fazla dönüşüme yol açar.

Görsel Göstergelere Güvenin

Ücretsiz SSL genellikle site URL’sinin yanında ve web tarayıcısının adres çubuğundaki Yeşil Asma Kilit simgesinin yanında HTTPS gibi yalnızca sınırlı güvene sahip görsel sinyaller sağlar. Ücretli SSL Sertifikasında HTTPS, Yeşil Asma Kilit simgesi ve site mührü gösterilir. Tarayıcıdaki bir DV SSL güven göstergesi örneğini görelim:

Ücretsiz SSL ve Ücretli SSL
Ücretsiz SSL ve Ücretli SSL

Genişletilmiş Doğrulama (EV) SSL sertifikası gibi bazı Ücretli SSL’ler, tarayıcı adres çubuğunda bir şirket adı ve dinamik site mührü görüntüler. Çünkü Sertifika Yetkilisi, yedi iş günü içinde genişletilmiş bir doğrulama sertifikası vermek için sıkı bir doğrulama süreciyle şirketin sahipliğini, yerini ve yasal varlığını doğrular. Tarayıcıdaki bir EV SSL güven göstergesi örneğini görelim:

Ücretsiz SSL ve Ücretli SSL
Ücretsiz SSL ve Ücretli SSL

E-Ticaret Sitesi İçin En İyi SSL Hangisi?

E-ticaret endüstrisi, büyümenin temeli olarak müşteri güvenine dayanır. Kuruluş tarafından sağlanan güvenlik önlemlerinin son kullanıcılar tarafından kolayca tanınmasına ve anlaşılmasına duyulan güven. Ücretsiz SSL, görünür site güvenlik mühürleri ile birlikte gelmez ve kuruluşun derinlemesine doğrulaması herhangi bir Sertifika Yetkilisi tarafından gerçekleştirilmediğinden şirket adı tarayıcı adres çubuğunda görüntülenmez. Ayrıca Sertifika Yetkilisi (CA), Kuruluş Doğrulaması (OV) veya Genişletilmiş Doğrulama (EV) yöntemi seçeneği aracılığıyla ücretli SSL sertifikaları verir. Bu nedenle Ziyaretçi veya müşteri, ödeme bilgilerini e-ticaret mağazasına gönderirken kendini güvende ve güvende hisseder.

Ödenen SSL Sertifikaları Her Kuruşa Değer mi?

Premium SSL sertifikaları, 24 saat teknik destek ekibiyle her büyüklükteki çevrimiçi işletme için uygundur. UltaHost’ta Comodo,  RapidSSL,  GeoTrust, Thawte, GlobalSign ve Digicert gibi önde gelen Sertifika Yetkililerinin yetkili satıcısıyız. UltaHost, SSL endüstrisinde tanınmış bir markadır ve en güvenilir ve geniş SSL Sertifikaları yelpazesini %85’e varan indirimli fiyatla sunar.

Ayrıca, sertifikayı 5 yıl boyunca birlikte satın alırsanız, indirimli fiyatla SSL sertifikası alacaksınız.

ÇÖZÜM

Günümüzün bilgisayar korsanlarının istila ettiği dijital dünyasında, herkesin kendilerini İnternet’in (Man in the Middle) saldırılarından korumak için koruyucu bir katmana ihtiyacı vardır. Bir SSL sertifikası sadece bunun içindir. Minimal özelliklere sahip ücretsiz bir SSL sertifikası alabilir veya tüm olası avantajlarla birlikte gelen tam teşekküllü bir SSL sertifikası alabilirsiniz. Bir blogda veya kullanıcılardan veya müşterilerden bilgi toplamayan başka bir sitede HTTPS bağlantısı istiyorsanız, ücretsiz SSL sertifikası en iyi seçenektir. Ancak, herhangi bir ödeme bilgisi, oturum açma kimlik bilgileri vb. Bir etki alanı çevrimiçi işletme sitesi işletiyorsanız, Kuruluş Doğrulaması veya Genişletilmiş Doğrulama SSL sertifikası önerilir.
Ücretli SSL sertifikaları, e-ticaret mağazaları için daha iyi dönüşümler, arama motorlarında daha yüksek sıralamalar ve müşteri güvenini artırma gibi çok çeşitli avantajlar sağlayabilir.

Müşteri geri bildirimlerimize göre en yüksek puan alan ve tercih edilen SSL Sertifikası satıcısıyız. Sadece birkaç basit adımda SSL sertifikanızı seçebilir ve sahip olabilirsiniz.

Bu yayının, web sitenize uygun bir SSL almaya karar vermenize yardımcı olabilecek Ücretsiz ve Ücretli SSL arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olduğunu umuyoruz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
web hosting blog

UltaHost Nedir, UltaHost Tarafından Sağlanan Hizmetler

Next Post
Google business reviews

Google’dan nasıl daha olumlu işletme incelemeleri alabilirsiniz?

Related Posts
Total
0
Share