همنوع خواری روی رتبه بندی سئو شما تاثیر مثبت دارد یا منفی؟

Is keyword cannibalization good or bad for your SEO ranking?
Shares

همنوع خواری (Cannibalization) کلمه کلیدی چیست و باید با آن چگونه رفتار کنیم؟ این پست شما را به موضوعی که ممکن است یکی از دلایل دستیابی به نتایج ضعیف در سئو باشد نزدیکتر می‌کند.

پس از مطالعه این مقاله، خودتان می‌توانید تهدیدها را شناسایی کنید و اقدامات متناسب را انجام دهید و پدیده همنوع خواری کلمه کلیدی را کاهش داده یا از بین ببرید.

همنوع خواری کلمه کلیدی چیست؟

همنوع خواری (Cannibalization) کلمه کلیدی در موقعیت یابی وب سایت پدیده‌ای است که در آن دو یا چند وب سایت برای به دست آوردن موقعیت‌های بالا برای یک عبارت معین با یکدیگر رقابت می‌کنند. در بیشتر مواقع این مورد مضر است و باعث عواقبی خواهد شد که دستیابی به موقعیت مورد نظر در بین 10 رتبه برتر را دشوار و یا غیرممکن می‌کند. همچنین شرایطی وجود دارد که دو یا حتی سه صفحه فرعی از یک دامنه در صفحه نمایش موتورهای جستجو ظاهر می شوند؛ که این مورد بسیار سودمند است و بر ترافیک وب سایت شما به وسیله نتایج ارگانیک تأثیر مثبت می‌گذارد.

گوگل چه نظری دارد؟

در سال 2018، یکی از کاربران Reddit از جان مولر در مورد همنوع خواری کلمه کلیدی و تأثیر آن بر رتبه‌بندی سوال کرد.

همنوع خواری کلمه کلیدی برای گوگل چگونه به نظر می‌رسد؟ افراد بر این باور هستند که داشتن صفحات متعدد در مورد یک موضوع، موتورهای جستجو را سردرگم می کند و به شانس آنها برای رتبه بندی آسیب می‌رساند.

کاربر پاسخ زیر را دریافت کرد:

اگر تعداد زیادی صفحه با محتوای تقریباً یکسان داشته باشید، این صفحات با یکدیگر رقابت می‌کنند، مانند دسته ای از بچه‌ها که می‌خواهند در صف اول باشند و در نهایت شخص دیگری می‌آید و جلوتر از آنها قرار می‌گیرد. من شخصاً صفحات سایت کمتر و قوی‌تر را به صفحات با تعداد زیاد اما ضعیف‌تر ترجیح می‌دهم- ارزش سایت خود را پایین نیاورید.

John Mueller

همانطور که به درستی می توانیم حدس بزنیم، الگوریتم گوگل به انواع محتوای تکراری یا مشابه نگاه خوبی ندارد. بنابراین بهتر است تا نگاهی به علل همنوع خواری بیندازیم.

دلایل همنوع خواری کلمه کلیدی

همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، همنوع خواری کلمه کلیدی بر وب سایت‌هایی تأثیر می‌گذارد که محتواهای مشابه را با هدفی مشابه ارائه می‌دهند. به خصوص زمانی که آنها با یک کلمه کلیدی یکسان بهینه سازی شده باشند و یا صفحات تکراری داشته باشند که این موارد ممکن است به صورت عمدی یا ناآگاهانه توسط سیستم مدیریت محتوا (CMS) ایجاد شده باشد. همچنین همنوع خواری به دلیل ناهماهنگی در لینک‌های داخلی و خارجی، خطاهای فنی یا ساختار اطلاعاتی نادرست پورتال یا فروشگاه آنلاین که به درستی طراحی نشده، ایجاد می‌شود. اجازه دهید هر مورد را به صورت جداگانه بررسی کنیم.

وجود صفحات مرتبط با موضوع در وب سایت

چندی پیش، یکی از توصیه‌های متخصصان سئو این بود که صفحات فرعی با محتوای بهینه شده برای یک کلمه یکسان را ایجاد کنید. این توصیه به این دلیل بود که گوگل گاهی اوقات صفحات فرعی را در دامنه با هم پیوند می داد و آنها را به نتیجه ای که در صفحه نمایش نتایج گوگل بالاتر قرار داشت، متصل می‌کرد.

همانطور که حدس می‌زنید، این پیوست می تواند باعث افزایش ترافیک سایت از طریق نتایج جستجوی طبیعی گوگل شود. در حال حاضر، پس از چندین تغییر در الگوریتم‌های گوگل از جمله بروزرسانی تنوع سایت، چنین حالتی با اینکه غیرمعمول است اما اتفاق می افتد.

محتوای تکراری

تکرار محتوا زمانی رخ می دهد که دو صفحه فرعی تحلیل شده فقط اندکی در محتوا با هم متفاوت باشند. این وضعیت بیشتر در فروشگاه‌های آنلاین که محصولات را در انواع یا رنگ‌های مختلف ارائه می‌دهند رخ می‌دهد. ایجاد صفحات فرعی مختلف برای یک محصول ممکن است به این معنا باشد که آنها برای کسب جایگاه بالاتر در نتایج جستجو با هم رقابت خواهند کرد.

برچسب های عنوان تکراری

عنوان یک صفحه یا برچسب یکی از فاکتورهای مهم در رتبه بندی است. به عقیده من، این یکی از قوی‌ترین سیگنال‌ها برای گوگل است که بر اساس آن کلمه کلیدی باید صفحه مشخصی را نمایش دهد. متاسفانه، ایجاد ده‌ها یا صفحات بسیار زیاد با عناوین یکسان در یک وب سایت امری عادی است. حتی می‌توانید وب سایت‌هایی با چندین هزار صفحه با عناوین تکراری بیابید!

آیا این می‌تواند دلیل همنوع خواری کلمه کلیدی باشد؟ البته. اگرچه گوگل فاکتورهای دیگری را نیز در نظر می‌گیرد و می‌تواند عنوانی که توسط کاربر انتخاب شده است را در صورت لزوم تغییر دهد، اما ارزش ندارد که کار ربات ها را پیچیده کنید.

لینک دهی داخلی نامناسب

یکی دیگر از اشتباه های اصلی- وقتی که صحبت از همنوع خواری کلمات کلیدی می‌شود- عدم سازگاری بین لینک‌های داخلی است. به عنوان مثال ایجاد لینک هایی به صفحات مختلف با استفاده از لنگرهای یکسان است. متن موجود در لینک‌ها به ربات‌ها نشان می‌دهند که در طرف دیگر‌ هایپرلینک چه چیزی را باید انتظار داشته باشند. اگر لینک دهی به صورت مناسب نباشد و با استفاده از یک عبارت ربات را به دو صفحه مختلف هدایت کنیم، ممکن است نوسانات قابل توجهی را در موقعیت صفحه خود تجربه کنیم.

لینک دهی خارجی نامناسب

همانند لینک دهی داخلی وب سایت، همچنین هنگام دریافت لینک خارجی نیز ممکن است موقعیتی وجود داشته باشد که لنگرهای یکسان به چندین صفحه فرعی هدایت شوند. اگر می‌خواهید که از همنوع خواری جلوگیری کنید، باید نمایه لینک را به طور کامل تجزیه و تحلیل کنید.

عدم وجود برچسب های کانونیکال

تگ‌های کانونیکال یا برچسب های متعارف به یک URL نماینده در میان بسیاری از موارد مشابه اشاره می‌کنند. تگ‌های کانونیکال همواره باید برای جلوگیری از نمایه سازی (indexing) صفحات فرعی تقریباً یکسان استفاده شوند. این مشکل در تجارت الکترونیک، در جایی که کسب و کارها از مرتب سازی یا فیلتر کردن محصولات در یک دسته بندی استفاده می کنند، قابل مشاهده است. در نتیجه، ما چندین صفحه با محتوای مشابه دریافت می‌کنیم که اگر آنها با یک لینک به صفحه کانونیکال (rel = canonical) علامت‌گذاری نشده باشند، با یکدیگر رقابت خواهند کرد.

همنوع خواری زیر دامنه‌ها

نوع جالب دیگر که در همنوع خواری کلمه کلیدی رخ می‌دهد زمانی است که گوگل دامنه و زیر دامنه را به صورت موضوعی با هم پیوند می دهد. چندی پیش، ایجاد یک فروشگاه آنلاین برای وب سایت یک تولید کننده روی یک زیر دامنه، منجر به ظاهر شدن هر دو آدرس برای یک کلمه کلیدی در نتایج جستجو شد.

همنوع خواری بین زیر دامنه‌ها

زیر دامنه و دامنه به عنوان دو نهاد جداگانه در نظر گرفته شدند. به روز رسانی تنوع سایت و سایر تغییرات در الگوریتم‌ها به این معنی است که اکنون با یک پیوند موضوعی قوی، URLهای داخل یک زیر دامنه به عنوان بخشی جدایی ناپذیر از دامنه در نظر گرفته می شوند. با توجه به قانون یک لینک برای هر دامنه، گوگل سایت را بهتری را نمایش می‌دهد.

البته، در این قاعده استثناهایی نیز وجود دارد. با این وجود، داشتن یک وب سایت که به خوبی بهینه سازی شده باشد از داشتن ده‌ها وب سایت بی کیفیت سودمندتر است.

ساختار اطلاعات نادرست

بسیاری از موارد همنوع خواری به دلیل ساختار اطلاعات نامناسب، داخل صفحه ایجاد می‌شود. بسیاری از اشتباهات باعث می‌شود که برای قرار گرفتن در موقعیت‌های بالا با خودتان مبارزه کنید. به عنوان مثال، برچسب هایی که با دسته بندی‌ها یا با یکدیگر همپوشانی دارند. همچنین دسته بندی‌های مشابه در بخش های مختلف از یک فروشگاه آنلاین یکسان یا مقدار زیادی از برچسب هایی که نتایج یکسانی را نشان می‌دهند. این وضعیت عمدتاً مربوط به فروشگاه‌های آنلاین و وبلاگ‌های بزرگ است.

اثرات همنوع خواری کلمه کلیدی

حال که با علل ایجاد همنوع خواری در وب سایت آشنا شدید، وقت آن است تا نگاهی به اثراتی که به همراه دارد بیندازیم.

  • موقعیت ضعیف‌تر: اگر چندین صفحه فرعی در دامنه وجود داشته باشد که در سطح مشابهی برای کلمات کلیدی یکسان بهینه‌سازی شده باشند، آنها با یکدیگر رقابت خواهند کرد. در نتیجه، ممکن است که هیچ یک از این صفحات را در 10 نتیجه برتر مشاهده نکنیم.
  • ترافیک کمتر: از آنجایی که وب سایت شما در موقعیت‌های بالا ظاهر نخواهد شد، ترافیک ارگانیک کم خواهد بود. در نتیجه این موضوع بر تبدیل (conversion) و سود تاثیر می گذارد.
  • نوسانات موقعیت بالا: سایت فقط در یک روز در صدر نتایج ظاهر می‌شود و فقط برای یک لحظه بالای 100 سایت برتر قرار می‌گیرد. همانطور که حدس می‌زنید، ترافیک ارگانیک ماهانه برای چنین صفحات فرعی رضایت بخش نخواهد بود.

نتیجه گیری

همنوع خواری کلمه کلیدی در وب سایت یک پدیده بسیار منفی محسوب می‌شود. همنوع خواری در کاهش نرخ کلیک (RTC) یا دستیابی به موقعیت‌های پایین تر از حد انتظار تاثیرگذار است. بنابراین، قبل از هر گونه اقدامی، بسیار مهم است که این پدیده را تحلیل کنیم و ببینیم که آیا همنوع خواری کلمات کلیدی در ارتباط با موقعیت ما یک مشکل است یا خیر.

اگر از این مقاله لذت بردید، پس پلتفرم میزبانی UltaHost را دوست خواهید داشت. پشتیبانی 24 ساعته از تیم پشتیبانی ما دریافت کنید. زیرساخت قدرتمند ما بر مقیاس‌بندی خودکار، عملکرد و امنیت تمرکز دارد. بگذارید تفاوت را به شما نشان دهیم! برنامه های ما را بررسی کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
Network Infrastructure

DDoS چیست؟ چگونه از شبکه خود در برابر آن محافظت کنیم؟

Next Post
Marketing Ideas for Small Business

ایده‌های بازاریابی برای کسب و کارهای کوچک

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50