2022de serbest iş bulmak için en iyi 15 site 

15 Best sites to find freelance work
15 Best sites to find freelance work

Son birkaç yılda, uzaktan çalışma iş piyasasında popüler bir seçim haline geldi.

Cünkü serbest meslek fırsatları çalışanlara işlerini yaparken esneklik ve özgürlük sağlıyor. Aslında, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 41,8 milyon kişi serbest meslek veya “serbest çalışma” alanında veya işgücü piyasasında yer alan toplam kişilerin ‘i alanında çalışmaktadır. 

Bu, Nation 1099 tarafından 2018’de yürütülen istatistiklere göre. Uzaktan çalışma platformlarına gelince, profesyonellerin işlerini yürütme şeklini ve şirketlerin çalışma şeklini değiştirdiler. 

Bu son derece popüler sitelerle, işverenlerin kalıcı bir taahhüt gerektirmeyen işleri yapacak doğru kişileri bulmaları kolaydır. Ayrıca freelance profesyoneller tek bir kişi veya kuruluşla çalışma zorunluluğu olmadan kendilerine uygun fırsatları arayabilirler. 

Bu yazımızda, her birinin en önemli özelliklerinden bahsederek sizin için en iyi 15 global freelance sitesini bir araya getirdik.

Upwork 

Upwork, ne tür bir freelance çalışıyor olursanız olun iş bulmak için en iyi freelance web sitelerinden biri olabilir. Web geliştirme, grafik tasarım, müşteri desteği ve hatta serbest yazarlık alanlarında çalışanlar Upwork’ün sunabileceği çok şey olduğunu göreceklerdir. Görünüşte bitmeyen iş ilanları beslemesi sürekli olarak güncellenmektedir. Küçük işletmelerden mega şirketlere kadar birçok farklı şirket türü, Upwork aracılığıyla serbest blog yazarları, tasarımcılar ve yazarlar kiralamak istiyor. 

Daha önce Elance-oDesk olan Upwork, başladığınızda ve koşarken biraz öğrenme eğrisine sahiptir. Etkili teklifler yazma sanatını öğrenmelisiniz ve geri bildirim puanınızı oluşturmak için maaş oranınızın altında teklif vermeniz gerekebilir. Upwork’te birçok serbest iş ilanı yayınlanıyor, ancak onlar için rekabet eden aç bir kitle var. Bir Upwork süperstarı değilseniz, halihazırda 30 öneri içeren bir proje için teklif vermek genellikle zahmete değmez. 

Bununla birlikte, bazı serbest tasarımcılar Upwork’te çok fazla çalışmayı garanti eder ve projeden projeye puan verir. Upwork zaman ayırmaya değer olabilir – kendinizi platforma yerleştirdikten sonra büyük getiri potansiyeli sunar. 

Fiverr

Fiverr, işletmeleri grafik tasarım, pazarlama ve daha fazlası gibi çeşitli alanlardaki serbest çalışanlarla doğrudan birleştiren serbest çalışan bir pazardır. 

2021 itibariyle, 3.42 milyon aktif müşteriye sahipler, bu da hem yeni hem de eski serbest çalışanların fırsatlardan yararlanmalarını kolaylaştırıyor. 

Unutulmaması gereken bir nokta, Fiverr’ın hizmet ücretinin %20 gibi yüksek olması, ki bu devasa fırsatlar ve kullanım kolaylığı nedeniyle diğerlerinden daha yüksektir. Ayrıca, sitedeki seviyenize bağlı olarak, ödeme almanız daha uzun sürer – 7 ila 14 gün. 

Muazzam popülaritesi nedeniyle (ve iyi bir nedenle), aynı zamanda en rekabetçi pazarlar arasındadır. Daha fazla rekabet, fiyatlarınızı düşürmeniz için daha fazla baskı yaratır ve bu da isteyebileceğiniz fiyatların ödenmesini zorlaştırır. 

Ancak bir kez etrafta dolaşıp iyi yorumlar kazandığınızda, platform sizi güçlendirir ve müşteriler size gelmeye devam eder. 

Freelancer

Bu site, 247’den fazla ülkeden milyonlarca serbest çalışanı ve işvereni bir araya getirerek onlara becerilerine dayalı bir dizi temel ve gelişmiş araç sağlıyor. İşverenler ve serbest çalışanlar tarafından yetkinliğini ve mükemmelliğini belgeleyen güvenilir bir sitedir. Programlama, veri girişi, yaratıcı alanlar veya diğerleri ile ilgili projeler üzerinde çalışmak isterseniz, Freelancer’da aradığınızı bulacaksınız. 

Sitenin en önemli özellikleri, bu site aracılığıyla sunulan fırsatların bolluğu, işverenlerin çok sayıda yetkinlik ve beceriye göz atabilmesi ve serbest çalışanların profillerini görüntüleyebilmesidir. Tek yapmaları gereken tamamlamak istedikleri projeyi yayınlamak ve birkaç dakika içinde birçok istek alacaklar. Serbest çalışanlar ise becerilerine uygun çok çeşitli işlere, işletmelere ve projelere erişebilirler. 

Güvenli ödeme yöntemleri, site, işi eksiksiz bir şekilde tamamlamadan gerekli tutarı ödemeyecek olan işverenin haklarını garanti eden güvenli bir ödeme sistemi sunduğundan. İşini bitirdikten sonra ücretini alan bağımsız kişinin haklarını güvence altına alır. 

Freelancer, kullanıcılar belirli bir projede belirli bir projede harcanan zamanı hesaplayarak belirli bir projenin ilerlemesini takip edebilir ve işveren ve ücretsiz çalışanlar aracılığıyla canlı sohbet aracılığıyla istedikleri zaman ve istedikleri yerde bilgi alışverişinde bulunabilir ve güncelleme yapabilirler. mobil uygulama üzerinden yapılacak olan mobil uygulama üzerinden yapılmaktadır.

Designhill

Designhill, serbest çalışan tasarımcılar arayan işverenlere onları bulmanın bazı yollarını sunar. İşverenler, kendilerine çok sayıda tasarım girişini doğrudan getirecek bir proje yarışması oluşturabilir veya açılış sayfasının hemen üstündeki bir arama kutusu aracılığıyla hizmetlerinizi arayabilirler. Tasarım yarışmaları çok kutuplaştırıcıdır. Serbest çalışma sitelerinde kitle kaynaklı çalışmalar hakkında sızlanan biriyseniz, acınızı hissedebiliriz. Ancak tüm tasarım yarışmaları bir aldatmaca değildir ve Designhill, meşru bir organizasyon olabileceklerini açıklar. 

İster bir grafik tasarımcı, ister web tasarımcısı olun, ister başka tasarım türleri peşinde olun, Designhill’in size sunacağı çok şey var. Designhill ayrıca, çevrimiçi mağazalarında kendi tişörtlerini tasarlama, basma ve satma fırsatı vererek tasarımlarıyla denemeler yapıyor. Bu hoş bir dokunuş, serbest çalışan tasarımcılara işlerini halletmeleri ve sanatlarından biraz para kazanmaları için başka bir yol sunuyor. 

Toptal

Toptal, web geliştiricileri için en önde gelen serbest web sitelerinden biridir. Dünyanın en büyük şirketlerinden bazıları tarafından kullanılan bu, çevrimiçi iş bulmak için mükemmel bir yerdir. 

Şirket, yeteneklerin %3’ünü elediğini iddia etse de, bu sayı hala tartışılıyor. Tarama süreci, bir kişilik testi ve dil testi ile teknik sınavları içerir. Web sitesi daha sonra herhangi bir eşleşme bulunursa özel bir rapor sunar. 

Toptal, becerilerinizi pazarlamaya başlamak için mükemmel bir platformdur. Buradaki projeler iyi para ödüyor ve her yerde kazanılacak iyi para var. 

Behance

Behance aslında Adobe’nin sahip olduğu yaratıcılık odaklı bir sosyal medya platformudur, ancak logo tasarımı, fotoğrafçılık ve daha fazlası gibi kategoriler için güçlü bir storyboard’a sahiptir. 

Sitenin sosyal doğası, serbest çalışanlar için de büyük fayda sağlayabilir. 

Behance, ağ oluşturmayı büyük ölçüde teşvik eder ve daha fazla iş fırsatına yol açabilecek bağlantılar kurmanıza olanak tanır. 

Ayrıca, portföyünüzü 10 milyondan fazla üyesine ev sahipliği yapmak ve sergilemek için harika bir yer olur. 

İş panoları için, yüzlerce mevcut fırsat arasında kolayca gezinebilir veya belirli bir anahtar kelime girmek, Serbest Çalışan’ı seçmek ve bir site ve yaratıcı kategori eklemek için arama özelliklerini kullanabilirsiniz. 

Problogger

Bu pano öncelikle size blog listeleri getiriyor, bu yüzden ilk başvuru kaynağım bu. Ek olarak, buradaki reklamların çoğu, deneyim ve ödeme eğrisinden tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu söyleme konusunda oldukça kapsamlıdır. İşler, şirketlerden gelen iş teklifleri karşılığında ağ blog siteleri tarafından bölünür. Ana sitede de birçok blog ipucu sunuyor. 

PeoplePerHour

Bu site, dünyanın dört bir yanındaki profesyonellerin keyif aldıkları işi yapmalarını sağlamayı amaçlayan uzaktan çalışma platformlarından biridir. Serbest çalışma ile ilgili çeşitli görevleri yönetmek için bir dizi araç sağlar. 

Platform, faturalandırma, hesap yönetimi, sipariş incelemesi ve daha fazlası gibi bir dizi özellikle donatılmıştır. 

Sitenin en önemli özelliği, kullanıcıların ister aylık, ister tek seferlik, ister taksitli ödeme şeklinde kendilerine uygun ödeme yöntemini seçebilecekleri çoklu ödeme seçenekleridir. 

Kullanıcıların haklarının güvence altına alınması, işverenin kararlaştırılan tutarın bir kısmını freelancer proje üzerinde çalışmaya başlamadan önce ödemesi gerektiği ve kalan tutarın işveren tarafından ödenmesinden önce işin eksiksiz olarak tamamlanması sağlanır. 

Kişisel hesapları yönetme kolaylığı PeoplePerHour web sitesi, kullanıcılara hesaplarını yönetme ve ihtiyaç duydukları tüm bilgileri ve gerekli araçları büyük kolaylık ve kolaylıkla görme fırsatı sunar. 

LinkedIn and LinkedIn ProFinder

Sektörünüz ne olursa olsun, özellikle yaratıcıysanız, bir LinkedIn profiliniz olmalıdır. 

Sahip olduğunuz her rol için çalışmalarınızdan örnekler göndererek, onu bir özgeçmişten daha fazlası haline getirebilirsiniz. Ve bu platformda becerilerinizi arayarak, profilinize biraz trafik çekecek ve tam olarak sizin tasarım uzmanlığınızı arayan kişilerle bağlantı kuracaksınız. 

LinkedIn’in kullanıma sunduğu bir diğer akıllı özellik de, şirketlerin çalışacak nitelikli kişileri bulmasına yardımcı olan LinkedIn ProFinder’dır. LinkedIn ProFinder ayrıca e-posta yoluyla proje yönergeleri göndererek size bir teklif yazma ve teklif verme fırsatı sunar. 

LinkedIn iş ilanlarını da unutmayalım – uzaktan, yarı zamanlı veya tam zamanlı iş bulmak sadece birkaç arama uzağınızda olabilir. LinkedIn’in piyasadaki en iyi iş sitelerinden biri olmasının bir nedeni var: İş arayanların aradıklarını sağlamaya devam ediyor. 

99designs

99designs, grafik tasarımcılar, web sitesi yapımcıları, web tasarımcıları ve tasarım öğelerini içeren hemen hemen her türlü beceriye sahip kişiler için en popüler platformlardan biridir. E-ticaret web sitesi tasarımından ortaklık kampanya grafiklerine kadar, bu tasarım işleri için fiili platformdur. 

Başlamak için mükemmel bir platformdur, ancak çoğu müşteri bu platformda uzun vadede güvenilir tasarımcılara bağlı kalmayı tercih ettiğinden iş bulmak zor olabilir. 

Flexjobs

Flexjobs, hem uzak işler hem de serbest çalışma fırsatları için en sevdiğim pazarlardan biridir. Şu anda 50’den fazla kategoride 30.000’den fazla işe sahipler. 

En iyi çevrimiçi iş sitelerini ararken, Flexjobs’ı farklı kılan birkaç şey var. 

Belki de en önemlisi, işin yasallığına yüksek bir öncelik veriyorlar. Serbest çalışanlar için güvenilir bir ortam sağlamak için her işi ve şirketi taradıkları bilinmektedir. 

Ayrıca, zamandan tasarruf etmenize yardımcı olabilecek gelişmiş ve çok kişisel bir arama aracına sahiptirler. İlgisiz işler arasında durmadan gezinmek yerine, aramanızı iş tercihlerinizle tam olarak eşleşen işlere daraltabilirsiniz. 

Sitelerinde iş bulmak ve başvurmak için, bir hafta için 6,95 dolardan veya ayda 14,95 dolardan başlayan abonelik planlarından birine kaydolmanız gerekecek. Bu işler iyi para ödüyor ve genellikle daha az rekabete sahip. 

Ancak, ilk 30 gününüzde tatmin olmazsanız, para iade garantisi sunarlar. 

WritersGig

WritersGig, derin bilgi ve becerilere sahip yazarların binlerce harika müşteriye yazma hizmetleri sağlayarak para kazanabilecekleri yazarlar için benzersiz ve hızla büyüyen bir serbest platformdur. 

Ayrıca, alıcıların çalışmalarını sunacak yetenekli ve mükemmel yazarları arayıp bulmaları için bir platformdur. İlk iki ayında 1200’den fazla kullanıcısı olan WritersGig, profesyonel yazı işleri için gidilecek yer olduğunu kanıtladı. 

Guru

Guru ile yetenek bulmak çok kolaydır. Milyonlarca serbest çalışanla işverenleri buluşturmak için özel olarak tasarlanan bu platform, doğru yetkinliklere sahip kişileri bulma ve işverenin belirli bir şehirden mi yoksa ülkeden kişi mi aradığını belirleme fırsatı sunuyor. Ödeme anlaşmaları ve iş belgelerini paylaşmaya kadar. 

Sitenin en önemli özellikleri güvenli ödeme yöntemleri olup, ödeme ister saatlik, ister aylık, ister belirli bir tutarda olsun, güvenli otomatik ödeme yöntemleri sunarak siteden ayrılır. Ayrıca, tutarın tamamı alınmadıysa itirazda bulunma ve yeniden finansman talebinde bulunma olanağı sağlar. 

Site, işverenlerin yayınladıkları işler için küçük meblağlar karşılığında reklam kampanyası yürütmesine olanak tanıdığından, bu işler arama sayfalarının en üstünde görüntülendiğinden, iş ilanları için ilan verme imkanı. en fazla serbest çalışan sayısı. 

Site proje yönetimi sürecini, görevlerin atanmasını ve işverenler ile serbest çalışanlar arasındaki iletişimi kolaylaştırdığından proje yönetimi kolaylığı. Bu, işverenlerin çalışma belgelerini paylaşmasına ve özel veya grup tartışmaları yürütmesine olanak tanıyan tek bir kontrol paneli aracılığıyla yapılır. 

IWriter

iWriter, potansiyel müşterilerin deneyimli yazarlarla bağlantı kurmasını son derece kolaylaştırır. Başlamadan önce yazarların iki adet 250 kelimelik örnek bulmalarını sağlamak da dahil olmak üzere kapsamlı bir tarama sürecine sahipler. 

Buradaki çoğu serbest çalışan, Standart rozetle başlar, ancak yükselmeye devam edebilir ve sonunda daha fazla para kazanabilirler. 

Dribbble

Behance gibi biz de Dribbble’ı içerik oluşturucuların portföylerini oluşturmaları, ilham almaları ve diğer tasarımcılar ve potansiyel müşterilerle bağlantı kurmaları için önde gelen küresel bir topluluk olarak tanımlayabiliriz. 

Serbest tasarımcılar, illüstratörler ve diğerleri, yeni iş fırsatları için çalışmalarını kolayca sergileyebilir ve tanıtabilir. 

Portföyünüzü ne kadar çok kişi beğenirse, çalışmanızın başkalarında da öne çıkma şansı o kadar yüksek olur. 

İş panoları çok basittir ve kriterlerinize uyan işleri bulmak için kullanışlı arama filtreleri sağlar. 

İş panolarının harika bir özelliği, aramanızı proje bütçesine göre filtreleme yeteneğidir, bu da fiyatınızın altındaki tekliflerle zaman kaybetmemenizi sağlar. 

Bunun dezavantajı, kullanıcıların aylık 5-12 dolar arasında değişen serbest işlere başvurmak için hesaplarını Dribbble Premium aboneliğine yükseltmeleri gerektiğidir.

Çözüm 

Serbest çalışan platformlar, hem acemi hem de profesyonel serbest çalışanlar için harika araçlar olabilir. 

Özellikle yeni başlayanlara, başlangıçta kendi ağlarını kurmaya çalışmak yerine, serbest meslek kariyerlerine piyasada başlamalarını tavsiye ediyorum. 

Deneyim seviyeniz ne olursa olsun, çevrimiçi iş sitelerinde başarılı olmak için becerilerinizi pazarlamanız, fiyatlarınızı doğru belirlemeniz ve kendinizi iyi tanıtmanız gerekecektir. 

Harika yorumlar aldığınızdan emin olmak, kendinizi rekabette öne çıkarmak için özellikle yararlıdır. 

Sizi birçok sitede bulunmaya ve birkaç farklı uzmanlık seçmeye teşvik edebilsem de, tercih etmeyeceğim, aksine uzmanlığınıza uygun bir veya iki sitede bir uzmanlık seçmenizi teşvik ediyorum. 

Umarız artık size sunulan en iyi çevrimiçi iş siteleri hakkında sağlam bir anlayışa sahip olursunuz ve bir (ya da iki) siteye dalıp kendinizi rahat hisseder ve kariyerinizi büyütmeye başlarsınız. 

Bu, dünyanın en iyi uzaktan çalışma platformlarının bir listesiydi ve bazıları genel olan ve tüm alanları kapsayan, bazıları ise tasarım, programlama gibi belirli alanlarda uzmanlaşan çeşitli diğer serbest çalışma siteleri olduğunu belirtiyor. Bu size becerilerinize ve deneyiminize uygun çok çeşitli seçenekler sunar.

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformunu seveceksiniz. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlendirilmiş altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
What is a domain? Comprehensive explanation for beginners

Etki alanı nedir? Yeni başlayanlar için kapsamlı açıklama

Next Post
Best 20 HTML Web Fonts

2022de En İyi 20 HTML Web Yazı Tipi 

Related Posts
Total
0
Share