B2B Pazarlama Nedir: İş Büyümesine Yönelik Stratejiler ve Kılavuz

What is B2B Marketing
Shares

Etkili bir B2B pazarlama stratejisi oluşturmak günümüzde oldukça zordur. Dijital pazarlamacılar bütçe sınırlamaları, uygun pazarlama kanalı seçimi ve yaratıcı taleplerle uğraşmak zorunda kalıyor. Peki işletmenizi büyütmek için ihtiyacınız olan doğru B2B stratejileri nelerdir?

Etkili bir pazarlama kampanyası için en büyük belirleyici faktörün Hedef Kitle olduğunu hepimiz biliyoruz. Doğru alıcı kitlesini hedeflemezseniz yapacağınız tüm reklamlar ve promosyonlar boşa gider. B2B pazarlama stratejileri, işletmelerin büyümesini desteklemek ve hedefledikleri pazarı etkili bir şekilde çekmek için önemlidir. Bu stratejiler arasında, öncelikle hedef pazar kitlesini belirlemek yer alır. Bu, şirket büyüklüğü, konum, endüstri, çalışan sayısı ve gelir gibi faktörleri içerir.

Bu konudaki içeriğimizde B2B’nin ne olduğu, B2B pazarlamanın ne olduğu, B2B stratejilerinin neler olduğu ve işletmenizin büyümesini nasıl destekleyebilecekleri hakkında dikkate alınması gereken önemli bilgiler sunacağız.

B2B Pazarlamada B2B Nedir?

Öncelikle B2B, bir işletmenin hizmetlerini ve ürünlerini diğer işletmelere sattığı herhangi bir iş modeline referans olan İşletmeden İşletmeye (Business to business) kısaltmasıdır. Bu, ürün ve hizmetlerin bireysel tüketicilere satıldığı B2C’ye aykırıdır. B2C pazarlama için basit stratejilerle ve güvenilir bir VPS hosting sunucusunda bir web sitesiyle yolunuza devam edebilirsiniz.

B2B alanındaki her yeni pazarlamacı için B2B hakkında bilgi edinmek biraz tuhaf olabilir. Ancak endişelenmenize gerek yok çünkü bu kavramın tüketici pazarlamasından neredeyse hiçbir farkı yok.

B2B Pazarlama Nedir?

B2B Pazarlama, işletmeleri ve şirketleri hedef alan bir pazarlama stratejisidir. Hizmet ve ürünlerini diğer işletme veya şirketlere sunan tüm şirket veya işletmeler B2B pazarlamayı kullanmaktadır. Daha sonra, doğru pazarlama karmalarını tanımlamak önemlidir. Ürünlere olan ihtiyaç, ödeme kapasitesi, satış kanalları ve bilgi edinme yöntemleri gibi unsurların analizi bu adımda yapılır. Bu veriler, özel pazarlama planlarının oluşturulmasına katkı sağlar.

Genellikle bu tür geniş pazarlama kampanyalarının üstesinden gelmek için kurumsal bir hosting sunucusuna ihtiyacınız vardır. Ancak bu, birçok gereksinimin yalnızca başlangıcıdır. Markanızın adını ve hizmet veya ürünlerinizin değerini bilerek ziyaretçilerini birer müşteriye dönüştürün. Websitesi başlatmak da bir diğer önemli adımdır. İşletmenin online varlığını güçlendirmek, marka bilinirliğini artırmak ve müşterilere ulaşmak için etkili bir websitesi oluşturulmalıdır.

Markanızı internette tanıtmak için bunu basit sosyal medya pazarlamasıyla yapabilirsiniz, ancak bu en basit yol olacaktır. Etkili bir online varlık için işletmeler arası uygun pazarlama stratejilerine ihtiyacınız var.

Daha iyi B2B Pazarlaması için Daha İyi Hosting Çözümleri

B2B pazarlama stratejilerinizi Ultahost ile geliştirin. Rakipsiz performans için sınırsız bant genişliği ve çeviklik sağlayan yeni nesil VPS hosting hizmetini edinerek online varlığınızı güvenlik ve istikrarla geliştirin. Bu sayede ziyaretçileriniz için en iyi servisi sunabilirsiniz.

B2B Pazarlama Stratejileri Nelerdir?

B2B pazarlama stratejileri, farklı B2B pazarlama türlerini etkin bir şekilde yürütmek için atabileceğiniz adımlardır. Doğru B2B pazarlama stratejisiyle mesajı hedeflenen iş kitlelerine etkili bir şekilde iletebilirsiniz. Rakip analizi, pazardaki diğer şirketleri anlamak ve rekabet avantajı sağlamak adına önemlidir. Bu adımların tamamlanmasıyla, şirket özel B2B pazarlama stratejilerini uygulayabilir ve büyüme hedeflerine ulaşabilir.

Hedef Pazarın ve Kitlenin Belirlenmesi

Bir B2B şirketi için, hedef şirketini tanımlamak amacıyla firma grafiği verilerini almanızı öneririz. Bu, aşağıdaki gibi verilerin toplanmasını içerir:

 • Şirket veya İşletme Büyüklüğü
 • Konum veya bölge
 • Spesifik Endüstri
 • Toplam hayır Çalışanların
 • Hasılat

Bunu takiben, hedef kitleyi belirli insan potansiyelinden, yani şirketinizin hizmetlerini veya ürünlerini kimin aradığını belirleyin.

Tüm bu bilgileri toplamak, doğru müşteri profilini ve satın alma kişiliğini oluşturmanıza yardımcı olur. Sonuçta onları satın alma kararlarına neyin zorladığını ve en çok hangi kanalları kullandıklarını anlamanıza yol açar.

Pazar Karmalarını Tanımlayın

Artık hedef kitlenizin hangi şirketler olduğu ve onların alıcı performansları hakkında tüm doğru bilgilerle donanmış olduğunuza göre artık onlar için bir B2B pazarlama stratejisi oluşturmanız gerekiyor. İşte aklınızda bulundurmanız gerekenler:

 • Hangi ürüne ihtiyaçları var
 • Ne kadar ödeyecekler
 • Ürünün etkili bir şekilde satıldığı yer
 • Ürününüz hakkında hangi kanaldan bilgi edinecekler?

Bu noktaları bir araya getirmek, uygulamadan önce etkili bir B2B pazarlama stratejisi oluşturmanızı sağlar.

Özel B2B Pazarlama Stratejinizi ve Pazarlama Planınızı Geliştirin

Yukarıdaki tüm adımları takip ederek bir pazarlama stratejisi ve planı geliştirmeye başlayabilirsiniz. Pazarlama stratejisi, pazar koşullarını ve bunların hedeflerinizle nasıl uyumlu olduğunu birleştirecektir. Pazarlama planı ise detaylı pazarlama kanallarını içeren yapılandırılmış bir yol haritasıdır.

Strateji oluşturma, herhangi bir iyi B2B pazarlama stratejisinin temelidir. Sınırlı WordPress hosting hizmetine veya küçük ölçekli hizmetlere sahip küçük bir işletme olsanız bile, işinizi büyütmek için sosyal medya stratejilerini kullanabilirsiniz. B2B pazarlama stratejileri, şirketlerin büyümesini destekleyen ve hedef kitleye etkili bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olan stratejilerdir. Hedef pazar kitlesini belirlemek, doğru pazarlama karmalarını tanımlamak, özel pazarlama planları oluşturmak, websitesi başlatmak ve rakip analizi yapmak bu stratejilerin temel unsurlarıdır.

B2B Pazarlama Websitenizi Başlatın

Bu, B2B pazarlama stratejisinin en taktiksel yönüdür. İster paylaşılan bir VPS hosting hizmetinde ister sanal bir özel sunucuda yapıyor olun, şirketiniz için bir websitesi başlatmanız gerekir. B2B pazarlama websitesini başlatmadan önce websitenizin bu 6 temel unsuru içermesi gerekir.

Rakip Analizi Yapın

Pazarlama stratejinizi başlatmadan önce rakip analizi yapmak çok önemlidir. Belirli hedef kitlenizi hedefleyen işletmeler için pazarı araştırın. En yaygın olarak şunları bulabilirsiniz:

 • Ürün teklifleri
 • Satış taktikleri
 • Pazarlama içerikleri
 • Sosyal medyadaki varlıkları
 • Pazarlama Kanallarını Keşfetmek

Rakip analizini ve yukarıda belirtilen tüm B2B pazarlama stratejilerini yaptığınızda mutlaka farklı pazarlama kanallarıyla karşılaşmış olmalısınız. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra B2B pazarlama planınıza başlayabilir ve hedef işletmelere ulaşabilirsiniz.

Daha İyi B2B Pazarlama Stratejileri için Doğru B2B Pazarlama Türleri

Artık doğru B2B pazarlama stratejilerini bildiğinize göre, doğru B2B pazarlama türlerini veya kanallarını arasından bir seçim yapmanız gerekiyor. Bu, hedef kitleyle bağlantı kurmanıza yardımcı olacaktır.

B2B Eposta Pazarlama

E-posta pazarlaması hem ticari hem de bireysel müşteriler için gerçekten test edilmiş bir yöntemdir. B2B pazarlamacıları, B2B e-posta pazarlamasını kullanır, çünkü bu e-postalar abonelere ve bu abonelere müşterilere katılımı ve etkileşimi teşvik eder.

 • B2B E-posta Pazarlamanın En İyi Uygulamaları şunları içerir:
 • İlgi çekici Konu satırları yazma
 • Tek bir e-postada Tek bir CTA (harekete geçirici mesaj)
 • Hedef kitleyle daha iyi ilişki kurmak için bölümlere ayrılmış e-posta
 • Soğuk e-posta şablonlarını kullanın

B2B Dijital Pazarlama

İster kurumsal düzeyde, ister kurumsal bir hosting sunucusuyla ya da yeni bir sunucuyla çalışıyor olsun, her işletmenin dijital varlığı olmalıdır. Bu dijital varlık aşağıdaki gibi şeylerden oluşur:

 • Bir webstesi
 • Uygun SEO Optimizasyonu
 • Ücretli Reklamlar

Yine de, tıklama başına ödeme reklam kampanyasıyla dijital varlığınızı duyurabilirsiniz. Tabi bu durumda kampanyanızı da doğru seçmeniz gerekli. Ancak küçük işletmelerin faydalanabileceği başka pazarlama fikirleri de var.

B2B İçerik Pazarlama

İçeriğin Kral olarak adlandırılmasının ve içerik pazarlamanın günümüzde bu kadar önemli olmasının bir nedeni var. Etkili bir içerik, alıcılarınızı sorunlu noktalar konusunda gerçekten eğiten bir içeriktir. Alıcıyı şirketinizin ürünleri veya hizmetleri konusunda eğitmeye odaklanmak yerine, onların sorunlarını anlamalarına yardımcı olmanız gerekir.

B2B Sosyal Medya Pazarlama

İnanması zor ama birçok B2B alıcısı, satın alma işlemlerini gerçekleştirmek için çoğunlukla sosyal medyayı kullanıyor. Bu, e-posta pazarlaması ile sosyal medya pazarlaması arasında karşılaştırma yapmayı zorlaştırır. Yaygın bilgi, sosyal medya pazarlamasının bireysel müşterileri hedeflemeye yönelik olduğudur. Bu geçerlidir çünkü B2B müşterileriyle bağlantı kurmak daha zordur. Ayrıca daha fazla sayıda dönüşüm elde edemeyebilirsiniz.

Yine de e-posta pazarlaması gibi sosyal medya pazarlaması da B2B stratejilerinizin etkili bir parçasıdır ve aşağıdakilere olanak sağlar:

 • Etkili içerik paylaşımı
 • Marka bilinirliğini artırma

Sonuç

Son olarak B2B pazarlama, hizmetlerini veya ürünlerini diğer şirket ve işletmelere satmayı hedefleyen şirket ve işletmelerle ilgilidir. Etkili B2B pazarlama için doğru B2B pazarlama stratejilerini kullanmanız gerekir. Detaylı bir araştırma ile hedef pazarınızı belirlemeye çalışın ve rakiplerinizi analiz edip bir web sitesi yayınlayarak size özel bir plan oluşturun. Bu sayede istediğiniz hedefe ulaşabilirsiniz.

E-posta pazarlaması, sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama ve içerik pazarlaması gibi farklı B2B pazarlama türlerini deneyin. Tüm bu yaklaşımlar ve B2B pazarlama stratejileri ve kanalları, hedef iş kitlenizin ilgisini çekmenize yardımcı olarak işletmenin büyümesini teşvik eder.

Bu üst düzey süreçleri destekleyen doğru barındırma hizmetine sahip değilseniz, hiçbir B2B pazarlama stratejisi planlama ve yapılandırması size yardımcı olamaz. Özel B2B pazarlama web siteniz için kesintisiz veri depolama ve yükün işlenmesi için güvenli bir VPS barındırma sunucusuna ihtiyacınız var. Korumalı ve çevik B2B pazarlama çözümleri için Ultahost’tan bir VPS kiralayın.

SSS

B2B Pazarlama Nedir?
B2B’nin En Yaygın Türleri Nelerdir?
İşletmeler için B2B pazarlama neden bu kadar önemlidir?
Hangi B2B Pazarlama Stratejilerini kendi işiniz için uygulayabilirsiniz?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
phần mềm CRM

CRM Yazılımı ve İş Akışı Dönüşümü Hakkındaki Kapsamlı Rehberiniz

Next Post
The choice of keywords for Google Ads campaigns determine the success of your PPC Marketing. Use various types of keyword-matching options.

Google Ads Reklamları için Anahtar Kelimeleri Açıklıyoruz

Related Posts