Bir etki alanını nasıl kaydedersiniz?

How do you register a domain?
How do you register a domain?

Özel bir marka, eğlence sitesi veya başka bir şey için olsun, web siteniz için en iyi alan adını neden aradığınızın ana nedenini en baştan bilmelisiniz.

Alan adı, sitenizi diğer sitelerden ayıran ve etkinleştiren şeydir. Müşterinin sizi ve web’de gezinen herhangi birini tanımlayabilmesi için adresinizi bilmek. Gerçek bir ada sahip bir etki alanı seçmek, yalnızca bir dizi sayıdan oluşan bir IP adresi kullanmaktan çok daha iyidir (örn. 123.45.6.789).
(İnternet Tahsisli Adlar ve Numaralar Kurumu) (ICANN) adlı web siteleri için alan adlarını kaydeden özel bir şirket vardır ve burada alan adı kayıt şirketi bu adımı atar. Tescil ettirene yıllık bir ücret (isim başına ortalama 10-$35) ödeyeceğinizi ve bunu yıllık yenileme tarihinden önce yenileyip yenilememeye karar vereceğinizi unutmayın.
Ticari web hosting  (örneğin UltaHost.com) yapan barındırma şirketleri adı verilen alan adlarına sahip siteleri kaydetmekten sorumlu birçok şirket vardır.
İyi alan adları bu günlerde yükselişte. Bazıları tüm iyi isimlerin gittiğini söylüyor, ancak düzenli olarak kullanılmak üzere yeni uzantılar yayınlandığından, ürünleri ve hizmetleri tanımlayan en kaliteli adları almak hala mümkün.
Web siteniz için bir alan adına karar verdikten sonra, bunu hızlı bir şekilde yapmaya çalışın, böylece biri sizden önce satın alırsa hayal kırıklığına uğramak ve kafa karıştırmak yerine, rakiplerinizden iyi ve çekici bir adla öne çıkın.

Alan Adı Kayıt Talimatları

1- Alan adlarını arayın

Daha önce de belirtildiği gibi, iyi ve uygun fiyatlı bir alan adı bulmak zor ve sinir bozucu olabilir. Etki alanlarının kullanılabilirliğini kontrol etmeye ve beyin fırtınası yapmaya yardımcı olduğu için Etki Alanı Oluşturucu gibi bir etki alanı seçici kullanmak isteyebilirsiniz.
İnsanların kullandığı en yaygın alan adları, kişisel olarak markalı bir alan adı, bir şirket adı veya ürün veya hizmetiniz için açıklayıcı bir addır. En iyi uzantı (.com), kullanmanızı önerdiğimiz uzantıdır.

2- Kendi alan adınızı satın alın

Kullanılabilir iyi bir alan adı bulmanın zor işini yaptıysanız, zor kısım bitti.
Alan adınızı istediğiniz alan adı kayıt kuruluşundan satın almanız ve işlemi tamamlamanız yeterlidir.
Çoğu alan adı kayıt kuruluşunun, sizin veya işletmeniz için gerekli olabilecek birçok ek hizmeti satmaya çalışacağını unutmayın.

3- İsim sunucularını alın

Alanınızı kaydettirdikten sonra, kesinlikle web barındırıcınızın birincil ve ikincil ad sunucularına sahip olmanızı ve bilgileri iyi bir yerde tutmanızı gerektirir. Bu genellikle “Alan Adı”, “DNS” veya “Alan Adı Transferi” gibi bir kategori altında bulunur.
Bulamıyorsanız veya bulamıyorsanız, e-posta yoluyla müşteri hizmetleri ile iletişime geçin. Alan adınızı web barındırıcınıza yönlendirebilmek için bazı bilgilere ihtiyacınız olacağından (farklı bir web barındırıcısı kullanmaya karar verirseniz). Web barındırıcınızı ve etki alanınızı aynı yerde alırsanız, bunun için endişelenmenize gerek yoktur.

4- Barındırma ve web sitesi hazırlayın

Bir web barındırıcınız yoksa, kayıt kuruluşunun alan adınızı yalnızca sizin için kurulmuş geçici bir web sitesine park etmesine izin verebilirsiniz. Bu, çok geç olmadan alan adınızı güvence altına almanıza ve web sitenizin diğer yönlerini ayarlamak için zaman ayırmanıza olanak tanır.
Alanınızı kaydettikten sonra, çeşitli kaynaklardan web sitenizi nasıl oluşturacağınızı öğrenin. Bir web sitesi oluşturmak için en popüler seçenek, kendi kendine barındırılan bir WordPress blogu kullanmaktır. Çoğu web barındırma şirketi WordPress’i destekler.

Kendi web sitenizi oluşturmak ve işletmek sadece bir başlangıç. İşiniz bittiğinde, web sitesi trafiği almak, e-posta abone listenizi oluşturmak ve ziyaretçileri satışa dönüştürmek gibi önemli şeylere odaklanmak isteyeceksiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Yüksek bir sıralama elde etmek için Google My Business nasıl kullanılır?

Next Post
Top 6 Benefits of using VPS hosting for business

İşletmeler için VPS kullanmanın en önemli 6 avantajı.

Related Posts
Total
0
Share