Etki alanı nedir? 

What is a domain

Web sitenizi düşünmeye başladığınızda, göz önünde bulundurmanız gereken en önemli şeylerden biri, istediğiniz web sitesinin adıdır.

Kendi işinizi, yeni şirketinizi, başlamak için Facebook veya Instagram sayfanızı, hatta web sitenizi kurmak istediğinizde akla ilk gelen şey o işletme veya şirket için bir isim ve konumdur. name, iş fikrinizi onaylamak veya bulmak kolay değildir ve bu, siteniz için istediğiniz kapsam için de geçerlidir.
Okuduğun siteyi görüyor musun? Bu resim, sitenin adını aradığınızda Google’ın gösterdiği şeydir:

Etki alanı nedir?
Etki alanı nedir?

Bu sitenin etki alanının hangisi olduğunu görmek için bu resmi parçalayalım:

  • İngilizce site adı: UltaHost
  • Web sitesi bağlantısı: UltaHost.com
  • Sitenin etki alanı: UltaHost.com
  • Sitenin tarandığı protokol: https

Diyelim ki blog.UltaHost.com’da alt alan adına sahip bir blogumuz var. Bu durumda, bu bloga göz atıyor olabilirsiniz ve alt alan adı olarak orijinal sitenin altında bulunur, dolayısıyla alan adı UltaHost.com ve blog bir alt alan adı olacaktır.
Site adının UltaHost olduğunu, ancak UltaHost.com alan adının bulunmadığını varsayalım, bu durumda site adı UltaHost olabilir ve site sahibi Ulta-host.com alan adını seçmiş olabilir. Bu kısa çizgiyi ekleyerek, bu, okuduğunuz sitenin etki alanından tamamen farklı bir etki alanıdır.

Bizim durumumuzda .com olan alan adının son kısmı ne olacak?

Alan adı her zaman arasında bir nokta bulunan iki bölümden oluşur, genellikle nokta sitenin adı olmadan önce ve noktaya bir uzantı veya Üst Düzey-Alan adı verildikten sonra, TLD kısaltılır ve alan adı değil sadece arada tekrarlandı. İki site, yani UltaHost.com etki alanı, UltaHost.net etki alanından farklıdır, bu nedenle etki alanı, bir iris taraması kadar özeldir ve birden fazla kişi tarafından paylaşılamaz.
Bir alan adı birden fazla nokta içeremez. Yukarıdaki blog alanı örneği 3 heceden oluşmaktadır:
Alt alan adı. Web sitesi adı. Uzantı (ve uzantılı site adı ana etki alanını oluşturur)
Uzantıdan sonra, yani bu adresteki alan adları gibi: ultahost.com/domains, açıkça, hiçbir şekilde alan adının bir parçası olarak kabul edilmez.

En iyi alan adı rezervasyon sitesi olarak neden UltaHost’u tercih ettiğimizi öğrenmek istiyorsanız Domain ile ilgili yazımızı okumanızı öneririz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Özel Alan Adı E-postanız İçin Gmail Nasıl Kurulur

Next Post

İyi ve kötü içerik bir fark yaratır mı?

Related Posts
Choosing the perfect domain name

Mükemmel alan adını seçme

İşletmeniz için neden en iyi alan adını seçmelisiniz!  İşletmeniz için uygun alan adlarından birini seçmek doğru karardır. Alan adınız tarayıcınıza yazdığınız kelimelerden daha fazlasıdır, çevrimiçi…
Read More
Total
0
Share