Görsel İçerik Pazarlama Nedir? Doğru Stratejiler İçin Bir Rehber

What is Visual Content Marketing and Why Does It Matter
Shares

İçerik pazarlaması günümüzde işletmeler için popüler pazarlama araçları arasında yer alıyor. Bunun çeşitli biçimleri vardır ve bunlardan biri de Görsel İçerik Pazarlamasıdır. Ancak Görsel İçerik pazarlaması nedir?

Geleneksel pazarlama taktiklerinin geçerliliğini yitirmesiyle birlikte işletmeler, hedef kitleleri çekmek için yaratıcı ve görsel olarak çekici yollar bulmak zorunda kalıyor. Son müşterinizin dikkatini düz metinle çekmek artık içerik pazarlamasında işe yaramayacaktır. İşte tam bu noktada görsel içerik pazarlaması devreye giriyor. Görsel olarak çekici olmayan içerik kesinlikle arama motorlarında silinecektir.

İster bir WordPress websitesi oluşturuyor olun, ister minimum hosting ile bir Squarespace blog sitesinde çalışıyor olun, içerik sunumu çok önemlidir. Kurumsal WordPress hosting sunucularına ve birinci sınıf hizmetlerine sahip büyük şirketler bile, pazarlama stratejileri görsel olarak çekici değilse müşteri çekemezler.

Bugün bu rehberimizde size görsel içerik pazarlamasının ne olduğunu ve takip edebileceğiniz görsel pazarlama trendleri ve stratejilerinin neler olduğunu anlatacağız. İyi yapılandırılmış herhangi bir görsel pazarlama stratejisi, işinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Görsel İçerik Pazarlama Nedir?

Görsel İçerik pazarlamasını, Blog Yazılarınızı veya diğer pazarlama içeriğinizi resimler ve diğer görsel öğelerle çekici hale getirmenin basit bir yolu olarak görmemelisiniz. İçeriğinizde videolar, resimler, GIF’ler ve benzeri diğer görselleri kullanmanız gereken ve pazarlama amacıyla hedef kitleyle bağlantı kurmanızı sağlayan geniş bir süreçtir.

İyi planlanmış bir görsel içerik pazarlama stratejisi izleyerek sadık bir müşteri kitlesini oluşturabilirsiniz. Bu görsel pazarlama trendleri, iletmek istediğiniz mesajınızı müşterilerinize daha bağdaştırılabilir bir şekilde iletmenize yardımcı olur ve onları hizmetlerinizi veya ürünlerinizi kullanmaya ikna eder.

içerik pazarlama

Görsel İçerik Pazarlaması Neden Önemlidir?

İşletmeler için görsel içerik pazarlama trendlerini takip etmek neden önemlidir gelin biraz da ondan bahsedelim.

Marka Bilinirliği Yaratmak

Diyelim ki küçük bir işletmesiniz, basit bir WordPress, Drupal veya benzeri bir web siteniz var. Bütçeniz daha kısıtlı olduğundan alan adlarınızı barındırmak için ucuz bir paylaşımlı hosting hizmetine ihtiyacınız var. Peki websitenizin pazarda öne çıkmasını sağlamak için ne yapabilirsiniz? İşletmenizi çekici bir şekilde sunmak için görsel içerik pazarlama stratejisine ihtiyacınız var.

Hedef kitlenizle ilişkilendirilebilecek, amaçlanan bir mesaj içeren basit bir resme sahip olduğunuzda, büyük miktarda metnin yapamayacağı şeyi başarmış olacaksınız.

Organik Trafiği Artırmak

İşe, içeriğe ve doğru hosting sunucularına sahip olduğunuzda ancak yararlanabileceğiniz trafik olmadığı zamanlarda görsel içerik pazarlamasını uygulamaya başlamalısınız. E-posta pazarlaması, ücretli reklamlar veya sosyal medya gibi kanallar ne olursa olsun, doğru yerleştirilmiş bir resim veya bir CTA ile websitenizin trafiğinin ne kadar hızlı artacağına şaşıracaksınız.

Websitesi SEO’sunu Güçlendirme

İyi planlanmış bir Görsel İçerik pazarlama stratejisi aslında websitenizin SEO’sunu optimize etmenize yardımcı olabilir. Bunu başarmak için yalnızca ALT Metinleriniz ve Resim Etiketleriniz için hedeflenen anahtar kelimeleri yerleştirmeniz yeterlidir. Arama motoru tarayıcıları daha sonra metin kısımları da dahil olmak üzere bu görsel içerikleri tarayacaktır. Websitesini Arama motoru sıralamasında da bu görsel varlıklara dayandıracaktır.

Medium vs WordPress Karşılaştırması - SEO

Geri Bağlantı Linklerini Artırma

Geri bağlantı linkleri, diğer adıyla Backlinkler, bir websitesinin organik trafiğini artırmak için çok önemlidir. Websiteniz grafik, video, resim vb. içeren görsel içerik sunuyorsa, diğer websiteleri bu içeriği kendi websitelerinde paylaşacaktır. Buna geri bağlantı yapmak denir. Paylaşılan bir hosting sunucusuna sahip WordPress tabanlı bir websitesi olabilirsiniz, ancak içeriğiniz sıralanınca Backlink (Geri Bağlantı Linkleri) güvenilirliğiniz artar.

Ultahost ile Görsel İçeriklerinizi Yükseltin

Ultahost’un offshore barındırma sunucularıyla görsel içerik pazarlama varlıklarınızı yükseltin. Veri koruma ve etkili içerik pazarlama stratejileri için güvenilir seçiminiz.

Popüler Görsel İçerik Pazarlama Stratejilerinden bazıları nelerdir?

Görsel içerik pazarlamanın işletmenize ne gibi faydalar sağladığı konusunda net olabilirsiniz. Şimdi gelin günümüzün popüler görsel pazarlama stratejilerinden bahsedelim. Bu görsel içerik pazarlama trendlerini kullanmak genel işletme varlığınızı artırabilir.

Görseller

Görsellerin stratejik kullanımı, hedef kitlenin dikkatini çekmede ve marka mesajlarını etkili bir şekilde iletmede çok önemli bir rol oynuyor. İlgi çekici ve alakalı görseller ilgi çekici bir hikaye anlatma, duyguları uyandırma ve genel marka kimliğini geliştirme gücüne sahiptir. Pazarlama çalışmalarınızda görsellerden stratejik olarak yararlanmak, hedef kitleniz için unutulmaz ve görsel olarak çekici bir deneyim sağlayarak genel içerik pazarlama stratejinizin başarısına katkıda bulunur. Ayrıca websitenizin kaynakları üzerindeki yükü azaltmak için depolama VPS çözümlerini keşfetmeyi düşünün.

Videolar

Videolar, websitesini büyütme konusunda sınırsız potansiyele sahip bir başka popüler görsel içerik pazarlama trendidir. Videoların yüklenmesinin ağır olduğunu ve websiteniz için güvenilir ve hızlı bir hosting sunucusuna ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Markanızın öyküsünü kişisel videolarla anlatın ve müşteri tabanınızla daha hızlı bağlantı kurun. Videolar aynı zamanda izleyici üzerinde kalıcı bir etki bırakarak tekrar gelmelerini sağlar. İstatistiklere göre tüketicilerin %88’i yalnızca markanın videosunu izledikten sonra satın alma kararı veriyor.

Infografikler

İnfografikler şüphesiz günümüzün önde gelen görsel içerik pazarlama trendleri arasında yer alıyor. Nedeni basit: Büyük bilgi yığınlarını kısa ve kolay anlaşılır bir şekilde sunuyor. Hafif formatları nedeniyle bunları paylaşılan hosting websitelerinde bile paylaşmak çok kolaydır.

Görsel olarak çekici CTA (Eyleme Çağrı)

CTA, herhangi bir işletme için birincil dönüşüm kaynağıdır. Açıkça spam içeren bir uygulama olan, her işletmenin kullandığı genel CTA’ya güvenmeyin.

Her ziyaretçinin müşteri olmadığını hatırlamanız gerekir çünkü bazıları sadece bilgi amaçlıdır. Ziyaretçinin ürününüzü satın alması durumunda sorunun çözümünü bulmasına yardımcı olacak görsel bir CTA geliştirmeniz gerekir.

Bannerlar

Bannerlar (Afişler) ve Posterler aynı zamanda markanızın hedef kitle nezdinde bilinirliğini artıran görsel öğelerdendir. Bu Banner’ları, en son teklifler, yeni ürün lansmanları veya bazı indirimlerle dikkat çeken Online Billboardlar olarak düşünün.

Ekran Görüntüleri

Ekran görüntüleri, yüksek kaliteli kurumsal web hosting sunucularına sahip Teknoloji şirketleri için önemli dijital varlıklardır. Bu teknoloji şirketleri bunları nasıl yapılır eğitimleri için kullanıyor. Ekran görüntülerinin anlaşılması kolaydır; müşteri tabanının yazılım güncellemeleri, benzersiz özellikler ve daha fazlası hakkında bilgi edinmesine yardımcı olur.

Mizahi Öğeler

Mizahi öğeler uzun zamandır en popüler görsel içerik pazarlama trendlerinden biri olmuştur. Herkes mizahi öğeleri sevdiği için bu başlı başına bir internet kültürüdür. İnsanlar mizahi öğeleri paylaşmayı severler ve arada sırada yeni mizahi öğeler yayınlarsanız, bu kesinlikle markanızın dikkatleri çekmesini sağlar.

Marka bilinirliği için kendi mizahi öğelerini yaratanlar için, verilerini korumak amacıyla DMCA’nın göz ardı ettiği bir hosting sunucusunu kullanmak en iyisidir.

GIFler

GIF’ler bir başka popüler görsel içerik pazarlama trendi ve kullanılabilecek en gerçekçi yöntemdir. Squarespace veya WordPress CMS’de herhangi bir Blog gönderisinin doldurulmasına yardımcı olarak onu biraz daha eğlenceli hale getirir. Gif’ler içeriğinizin marka sesiniz ile yankı bulmasını sağlar.

GIF’ler sayesinde blog yazılarınız daha küçük parçalara bölünür; böylece okuyucuların önemli bilgileri hatırlaması oldukça kolaylaşır. Açılış sayfalarınız için banner (afiş) veya poster yayınlamak amacıyla bu GIF’leri kullanmak aynı zamanda etkili bir pazarlama stratejisidir.

Sonuç

Farklı görsel içerik pazarlama planları yaparken, online bir görünürlük oluşturmak çok önemlidir. Yalnızca görseller, GIF’ler, memler, İnfografikler, videolar vb. görsel varlıkların oluşturulmasını değil aynı zamanda sonuçlarının analizini de içerir. Stratejinizi sonuçlara göre ayarlamayı ihmal etmeyin. Görsel içerik pazarlamasının önemli bir parçası olarak, farklı türde görsel öğeler marka bilinirliğinizi artırabilir ve hedef kitlenizle etkileşimi güçlendirebilir. Bannerlar, en son tekliflerinizi ve indirimlerinizi duyurmak için etkili bir online billboard olarak kullanılabilir. Ekran görüntüleri, teknoloji şirketlerinin yazılım güncellemeleri ve özellikler hakkında bilgi paylaşmasına yardımcı olabilir. Mizahi öğeler, internet kültürünü yansıtarak markanızın dikkat çekmesine katkıda bulunabilir. GIF’ler ise blog yazılarınızı daha eğlenceli hale getirerek okuyucuların ilgisini çekebilir.

Oluşturduğunuz veya yayınladığınız hiçbir görsel içerik, uygun bir pazarlama kanalıyla tamamlanmadıkça verimli değildir. Bu görsel varlıkları oluşturma ve yayınlama konusundaki nihai hedefiniz hedef kitleye yönelik olmalıdır. Eğer bu stratejiyi takip etmezseniz, sahip olacağınız tek şey, kimsenin görmemesiyle yetinmek olacaktır. Bu görsel içerikleri oluştururken, hedef kitlenizin ihtiyaçlarına ve beklentilerine odaklanmak önemlidir. Ayrıca, oluşturulan içeriğin analizini yaparak stratejiyi sürekli olarak geliştirmek ve optimize etmek gereklidir. Unutmayın ki, doğru pazarlama kanalları üzerinden paylaşılmayan görsel içerikler, istenen etkiyi yaratmayabilir.

Piksel mükemmelliğinde görsel içerik pazarlaması için Cloudflare hosting sunucularınızı Ultahost’tan alın. CDN’ler resimlerin, videoların ve diğer görsellerin websitelerinde daha hızlı yüklenmesine yardımcı olur. Doğru görsel öğelerle hedef kitlenizin dikkatini çekin. Başarıya yönelik bir görsel içerik pazarlama stratejisi için Ultahost’un güvenilir hosting hizmetini seçin.

SSS

Görsel İçerik Pazarlama işletmeler için neden bu kadar önemlidir?
Görsel İçerik pazarlama stratejilerimi sık sık değiştirmem gerekiyor mu?
Görsel İçerik pazarlama küçük işletmeler için avantajlı mıdır?
Görsel İçerik pazarlama websitesi SEO’sunun gelişmesini sağlayabilir mi?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Code Coverage Tools

Code Coverage Araçlarını Kullanarak Testlerinizin Kalitesini Nasıl Ölçersiniz?

Next Post
ISPmanager

ISPManager Verimliliği: Püf Noktaları Hakkında Kapsamlı Bir Rehber

Related Posts