Özel bir sunucu çevrimiçi mağazalar için iyi bir fikir midir?

Dedicated server for an online store
Shares

Başlık dikkatinizi çektiğinden, e-Ticaret dünyasına yeni bir başlangıç yaptığınızı sanıyorum. Muhtemelen gelişen bir çevrimiçi mağazanız ve birkaç yıllık deneyiminiz olduğunu ve mevcut barındırma hizmetinizin yavaş olduğunu ve sizin için yeterli olmadığını tahmin ediyorum.

Muhtemelen VPS paketinizi artırmak ile kiralık hostinge geçmek arasında kaldınız. Ancak, bir çevrimiçi mağaza için özel bir sunucunun doğru bir seçenek olup olmadığından emin değilsiniz. Bu yazımızda tüm şüphelerinizi gidermeye çalışacağız.

Barındırma türleri

Mevcut seçeneklerin bir özeti ile başlayalım. Seçenekleri bildiğinizi düşünsek de tekrardan bir göz atmakta fayda var.

cPanel Hosting

İnternet macerasına yeni başlayanlar tarafından en sık tercih edilendir çünkü cPanel Hosting seçenekler arasındaki en ucuz olanıdır. Belirli bir disk alanı alırsınız, ancak CPU ve RAM’i diğer kullanıcılarla paylaşmanız gerekir.

Bir paylaşılan sunucunun kullanıcı sayısının 500’e kadar çıkabileceğini belirtmekte fayda var. Bu, sunucunun iyi çalışabileceği anlamına gelir, ancak yoğun zamanlarda, ağır yük altında olduğu zaman, barındırma hizmeti verimsiz olacaktır. Tüm sayfaların ve uygulamaların yüklenmesi uzun zaman alacaktır.

Uzman bilgisine sahip olmaya gerek yoktur. Barındırma sağlayıcısı, müşterilerine etkinlikler için hazır bir ortam sağlar.

Types of hosting

VPS

Sunucuyu yapılandırmanıza ve yönetmenize izin verir. VPS, sunucu sanallaştırmasından, yani her kullanıcıya belirli bir kaynak gücünün (işlemci çekirdeği ve RAM sayısı) atanmasından oluşur. Bilgisayar birkaç veya birkaç düzine müşteri tarafından kullansa da paylaşımlı ve VPS barındırma arasındaki temel fark, tüm sanal makinelerin birbirinden tamamen izole edilmiş olmasıdır.

Bu sayede kullanıcı, kendisine atanan kaynakları yalnızca kendisinin kullanacağından emin olabilir. Bu sayede diğer müşterilerin oluşturduğu yük onlar tarafından hissedilmeyecektir. Herkesin kendisine atanmış kaynakları vardır ve diğer müşteriler için ayrılmış kaynakları kullanamaz.

VPS çok çeşitli bir barındırma türüdür. En ucuz VPS seçeneği oldukça ekonomiktir ve paylaşımlı barındırmadan biraz daha pahalıdır ve en yüksek paketler, devasa ve kapsamlı siteler oluşturmanıza olanak tanır.

Adanmış Sunucu

Tüm sunucunun kiralanmasını gerektirdiği için en pahalı çözümdür. İstemci daha sonra tüm sunucu kaynaklarına tam erişim elde eder ve işlemciyi, RAM’i veya diskleri kimseyle paylaşmak zorunda kalmaz. Bu durumda Müşteri, sunucu yapılandırması üzerinde tam ve münhasır bir etkiye sahiptir.

Güçlü bir adanmış sunucu da dikkatli bakım gerektirir, bu nedenle bir arıza durumunda bile ne yapacağını bilen bir uzmanla çalışmak çok makul bir çözümdür. Ayrıca hosting sağlayıcıların sunduğu sunucu yönetimi seçeneğinden de yararlanabilirsiniz.

Çevrimiçi mağaza için hangi barındırma kullanılmalıdır?

Çevrimiçi mağaza sahipleri, e-Ticaret için çalışmadığı için paylaşımlı barındırmadan uzak durmalıdır. Yoğun saatlerde müşterilerinizin yarısını kaybetme riskini göze alamazsınız! Çoğu mağaza, VPS barındırma ve kapsamlı donanım kaynakları, 24 adede kadar işlemci çekirdeği ve 64 GB RAM sunan daha güçlü varyantı VDS üzerinde çalışır. Bu tür verimli ekipman, muhtemelen WooCommerce ve PrestaShop’ta çalışan herhangi bir mağazayla başa çıkacaktır.

E-Ticaret mağazanız verimliyse ve herhangi bir zamanda 1.500’den fazla kullanıcınız mevcutsa, özel bir barındırmaya geçmelisiniz. Ancak, siteniz ek araçlar sunduğunda, daha az kullanıcılı özel bir sunucuya ihtiyacınız olabilir.

Özel bir durum, en hassas verileri işlediğiniz zamandır. Örneğin, ödemeleri kendiniz kabul etmek ve ödeme ağ geçidinizi oluşturmak istiyorsanız, bu çözümü özel bir sunucuda barındırmanız gerekir.

Müşteri hesaplarını çalıştırdığınızda da benzer bir durumlar oluşur. Örnek olarak, bir aracı kurumunuz, yatırım şirketiniz veya kumarhaneniz olduğunda ve müşterilerinizin değerli ve hassas verilerini işlemeniz gerektiği gibi durumlarda.

Müşterilerinize ek, yoğun kaynak kullanan hizmetler sağladığınızda da özel bir sunucuya ihtiyaç duyulacaktır. Örneğin, yatırım riski yönetimi alanındaki araştırmacılar için bir sosyal ağ oluşturdunuz. Belirli bir alanda bilimsel dergiler, özel makaleler ve kitaplar satabileceğiniz bir mağaza, böyle bir ağın harika bir tamamlayıcısı olacaktır.

Aynısı bir video platformu veya yoğun kaynak kullanan bir oyun için de geçerlidir. Ama bu tür durumları düşündüğümüzde hala bir online mağazadan mı bahsediyoruz bilmiyorum. Her e-ticaret işletmesi bir çevrimiçi mağaza değildir.

Video Platform PHP Script complement an online store

Hizmetlerinizi bir VPS’den özel bir sunucuya taşımak zor mudur?

VPS paketini daha yüksek bir paketle değiştirmek sorun değildir çünkü barındırma sağlayıcısı, hesabınıza yeni kaynaklar atayacaktır. Ancak özel bir sunucuya geçiş yapmayı düşünürsek bu işlem bir zorluk yaratır mı? Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayırdır.

Evet, çünkü mağazanızı özel bir sunucuya taşımak, sunucu yapılandırması ve sistem kurulumu gerektirecektir. Bu tüm scriptleri ve uygulamaları kurmanız ve yapılandırmanız gerekeceği anlamına gelmektedir ve sonuçta mağazanızı neredeyse sıfırdan inşa etmek gibi olacaktır. Elbette bazı verileri kopyalayabilirsiniz, ancak hepsini kopyalayamazsınız.

Olaya ticari açıdan bakmak gerekiyor. Şu anda mağazanızda yoğun saatlerde 500’den az müşteriniz varsa, 16 GB RAM ve sekiz çekirdekli işlemciye sahip bir sunucu yeterli olacaktır. Bu tür bir barındırma maliyeti 69,50 ABD Doları iken, en ucuz özel barındırma paketi aylık 129,90 ABD Dolarıdır. Bu nedenle, aralarındaki fark ayda 60 ABD dolarıdır.

Geçişin maliyeti 1000 ABD Doları ise ve ihtiyaçlarınız bir yıldan kısa bir süre içinde artacaksa, tahsis edilmiş barındırma seçmeye değer. Bununla birlikte, tahminler bir buçuk yıl veya daha uzun bir süre içinde özel bir sunucuya ihtiyacınız olmayacağını söylüyorsa, VDS’ye bağlı kalmak daha iyidir.

Hesaplarken, mevcut ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir çözümün maliyetini, geçiş maliyetini ve ihtiyaçlarınızın artacağı yaklaşık tarihi göz önünde bulundurun.

Sunucu yükünü etkileyen faktörler

CMS

WooCommerce, WordPress üzerinde çalışır ve düşük gereksinimlere sahiptir, bu nedenle küçük mağazalar için uygundur. PrestaShop daha talepkardır ve düzgün çalışması için 1 GB RAM gerektirir. Magento’nun daha fazlasına ihtiyacı var çünkü birçok olasılık sunan ve sayısız uzantıya izin veren kapsamlı bir platformdur.

Ne yazık ki, bu kadar geniş bir olasılık yelpazesi, sayısız fonksiyon ve modülün dezavantajları vardır. Bunlardan biri de yüksek sunucu gereksinimleridir. Magento’nun doğru çalışması, içeriği hızlı bir şekilde yüklemesi ve tüm işlevleri verimli bir şekilde çalıştırması için en az 2 GB RAM’e ihtiyacı olacaktır.

How much RAM does Magento need?

Kullanıcı hesapları

Mağazanız, kullanıcıların hesaplarını oluşturmasına izin veriyorsa, sitede daha fazla zaman geçireceklerdir. Özellikle oturum açmış kullanıcılar ek işlevlere eriştiğinde, aynı anda daha fazla kullanıcı kullanacak, bu nedenle kaynak tüketimi daha yüksek olacaktır.

PHP Scriptleri

Çevrimiçi mağazalar, temel bir işletmeye ek olabilir. Örneğin, yatırım riski yönetimi alanındaki araştırmacılar için bir sosyal ağ oluşturduysanız, bir çevrimiçi mağaza iyi bir fikirdir. Ancak, bir sosyal ağ platformu gibi PHP betiklerinin bir çevrimiçi mağazadan daha fazla kaynak gerektirdiğini unutmayın. Aynısı bir PHP betiğine dayalı bir video platformu, fotoğraf bankası veya diğer hizmetler için de geçerlidir.

Forum

Mağazanızın bir forumu varsa, tek bir kullanıcının sunucuda geçirdiği süreyi artırdığı için donanım kaynakları da gerektirir. Orada ilişkiler kurarlar, rütbeler kazanırlar, duygusal bağlar kurarlar ve kendilerini topluluğun bir parçası gibi hissederler. Aynı anda binlerce kullanıcı tarafından kullanıldıklarında kaynak tüketen hale gelebilirler.

Uygulamalar

Farklı mimarilerde çalışan her türlü uygulama (yalnızca PHP değil, yalnızca PHP) ayrıca donanım kaynakları gerektirir. Bir araç, örneğin bir grafik oluşturucu, bir tablo düzenleyici, bir uygulama veya bir oyun olabilir. Daha karmaşık uygulama daha fazla kaynak gerektirecektir.

Sonuç Olarak

Başlıktaki sorunun cevabına uygun olarak şunu söyleyebiliriz: Evet, özel bir sunucu bir çevrimiçi mağaza için iyi bir fikirdir ancak bu durum her zaman için geçerli değildir. Tavsiye edileceği zaman en belirgin durum bir online mağazanın hatırı sayılır büyüklükte olmasıdır. 1.500 kişi ürünleri inceleyip sepete ekleyip ödeme işlemcisine gittiğinde, özel bir sunucu en iyi çözümdür.

İkinci durum, yüksek sınıf güvenliğe ihtiyaç duyduğunuz zamandır. Platformunuzda çok hassas verileri işleyecek, ödemeleri işleyecek veya müşteri hesapları çalıştıracaksanız, özel bir sunucu şarttır. Uygun birinci sınıf güvenlik sistemleri oluşturmak için tam kontrole sahip olmalısınız.

Üçüncü durum, kaynak yoğun uygulamaların kullanılmasıdır. Çevrimiçi mağazanız yoğun kaynak tüketen bir oyun veya uygulamayla destekleniyorsa, aynı anda 300 kullanıcı bile VPS veya VDS’nizi aşırı yükleyebilir.

Ancak, yukarıdakilerin hiçbiri sizin için geçerli değilse, özel bir sunucuya ihtiyacınız yoktur. VPS ve VDS, WooCommerce ve PrestaShop’taki çevrimiçi mağazaların yaklaşık %90’ı için yeterlidir. Özel barındırma hizmetinin daha pahalı olduğunu ve bu kadar çok kaynağa ihtiyacınız yoksa fazladan ödeme yapmanın bir anlamı olmadığını unutmayın.

Geçiş maliyetini, VDS’yi kullanabileceğiniz süre ile karşılaştırdığınızda, hemen özel barındırmada veya belki VDS’de bir mağaza oluşturup ardından özel barındırmaya geçiş yapmaya değip değmeyeceği sorusuna bir yanıt alacaksınız.

Ne tür bir barındırma seçerseniz seçin, onu UltaHost’tan alın. Destek ekibimizden 7/24 destek alacaksınız. Güçlü altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Steroidli WordPress – blogunuzu nasıl hızlandırırsınız?

Next Post

WordPress içindekiler tablosu için en iyi 4 eklenti

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50