2024’te Benimsemeniz Gereken 6 E-posta Pazarlama Trendi

6 Email Marketing Trends
Shares

Günümüzün dinamik iş ortamında e-postalar, işletmelerin hedef kitleleriyle bağlantı kurmasının kurşun geçirmez bir yolu olarak hâlâ güçlü duruyor. Bu güçlü araç, yatırılan her dolar için 38 dolara kadar yüksek bir yatırım getirisi elde ederek müşterileri doğrudan hedeflemek için en güvenilir ve uygun maliyetli stratejilerden biri olmaya devam ediyor. Sadece bu da değil, müşterilerle anlamlı ve sadık ilişkiler kurmada da önemli bir rol oynuyor.

Ancak pazarlama trendleri ışık hızında ilerliyor. Bu nedenle pazarlamacıların ve işletme sahiplerinin gelişen teknolojilere ve değişen müşteri davranışlarına uyum sağlaması büyük önem taşıyor. 2024’te yeni e-posta pazarlama trendlerini benimsemek, kampanyalarınızı yeni boyutlara taşımanıza olanak tanıyacak. Bu nedenle, bunları keşfetmek için bize katılın ve her e-postayı değerli bir müşteri temas noktasına dönüştürün.
 

Yapay Zeka Araçlarının Kullanımını İyileştirin

Bir yıl önce yapay zeka günlük hayatlarımıza ve iş dünyamıza girdi. 2024 yılında şüphecilik ve korkudan yapay zeka araçlarının dönüştürücü doğasına alışmaya geçtik. İşletmeler pazarlama çabalarını yapay zeka özelliklerinden daha gelişmiş bir şekilde yararlanmaya odaklıyor. E-posta pazarlamasında, mümkün olan en iyi alıcı deneyimini sunmak ve iş hedeflerine ulaşmak için yapay zeka destekli araçlara aşırı güvenmekten, doğru ve daha gelişmiş araçları seçmeye geçeceğiz.

Şimdiye kadar çok çeşitli araçlar, e-posta pazarlama stratejilerini dönüştürmek için gelişmiş yapay zeka özelliklerini entegre etti. Dolayısıyla yapay zekanın nasıl daha bilinçli kullanılacağını öğrenme ihtiyacı her zamankinden daha açık. Bu, yapay zeka işlevlerinin insan faktörünün yerini alması anlamına gelmiyor. Bunun yerine bunları iş akışlarınızı kolaylaştırmak, ilham almak, daha yaratıcı görevlere odaklanmak için zaman kazanmak ve hedef kitle analizlerini daha derinlemesine incelemek için kullanmalısınız. Bu doğrultuda, e-posta kampanyalarınızı geliştirmek için yapay zekayı kullanmanın en iyi yolları şunlardır:

 1. Estetik açıdan hoş e-posta şablonları oluşturmak, görüntü oluşturmayı ve seçmeyi otomatikleştirmek ve daha iyi bir görsel sonuç için e-posta tasarımlarınızı iyileştirmek için AI şablon oluşturucularını kullanın.
 2. İlgi çekici konu satırları oluşturmak, yaratıcı metinler oluşturmak veya üretilen içeriğe yeni bir soluk getirmek için AI yazma asistanlarıyla birlikte çalışın; her zaman hedef kitlenize, hedefinize ve marka sesinize göre.
 3. Zamanında e-posta iletişimleri ve optimize edilmiş gönderme süreleri için yapay zeka çözümlerinden yararlanın. Bu tür teknoloji, belirli eylemlere veya tatiller veya doğum günleri gibi özel günlere dayalı olarak alıcıların e-posta içeriğinizle ne zaman etkileşimde bulunacağını tahmin eder.
 4. Geçmişteki müşteri etkileşimlerini ve kalıplarını analiz ederek veriye dayalı kararlar almak için yapay zeka odaklı tahmine dayalı analitiklere yatırım yapın. Örneğin, bu tür araçlar tercihleri ve davranışları belirler ve alıcıların hangi tür içerikle etkileşime girme olasılığının daha yüksek olduğunu tahmin eder. Yapay zeka tabanlı araçlar, toplanan verilere dayanarak pazarlamacıların etkileşimi en üst düzeye çıkarmak için kişiselleştirilmiş konu satırları, ürün önerileri ve hatta görsel öğeler oluşturmasına yardımcı olur.
   

Orijinal E-posta İçeriği Kraldır

Ancak yapay zekanın bir sorunu var. Popülaritesinin artmasıyla birlikte müşterilerin yapay zeka tarafından oluşturulan içeriği sorguladığı bir noktaya ulaştık. Bunun yerine, insanların markalarla olan etkileşimlerini araştırıyorlar. Bunu akılda tutarak, orijinal e-posta mesajları sadece insanlar tarafından yazılmış gibi görünmemelidir. Artık okuyucularınızın insani ve samimi hissettiren e-posta içeriğine her zamankinden daha fazla ihtiyacı var.

Orijinal E-posta İçeriği Kraldır

E-postalarınıza eklenecek en özgün unsurlardan biri de Kullanıcı Tarafından Oluşturulan İçeriktir. Alıcılar, yalnızca markalardan veya bağlı kuruluşlarından gelen mesajlara güvenme konusunda isteksizdir. Müşteriler tarafından oluşturulan incelemeler, referanslar, sosyal medya gönderileri veya görsel içerik gibi içerikleri kullandığınızda, diğer tüketicilerin e-postalarınızla ilişki kurma olasılığı daha yüksektir.

UGC, markaların kendi toplulukları tarafından hazırlanmış orijinal ve ilgi çekici e-posta içeriğine erişmelerini sağlayan uygun maliyetli bir strateji olarak ortaya çıkıyor. İşin çoğunu müşterileriniz yaptığı için ekip üyeleriniz bu tür içeriklere minimum zaman ve çaba harcar. Temel olarak UGC, özellikle güvenilir ancak ucuz e-posta pazarlama yazılımıyla eşleştirildiğinde, bütçenizi zorlamadan e-posta pazarlamanız için harikalar yaratır. Sağlam bir e-posta pazarlama platformu kullanarak UGC’yi tanıtmanın birkaç yolu:

 • Ürünlerinizin veya hizmetlerinizin gerçek hayattaki uygulamalarını paylaşmak ve memnun müşterileriniz üzerindeki etkisini göstermek için UGC’yi e-postalarınıza sorunsuz bir şekilde entegre edin.
 • Alıcıları deneyimlerini ve hikayelerini sizinle paylaşmaya teşvik edin. Bu şekilde gelecekteki e-posta kampanyalarını optimize etmek için hazır ve değerli içeriğe sahip olursunuz.
 • Müşteri yolculuğunun belirli noktalarında UGC’yi tanıtan damla e-postaları ayarlamak için e-posta pazarlama çözümünüzün otomasyon özelliklerini kullanın. Örneğin, alışveriş yapanları satın alma-bitiş çizgisini geçmeye motive etmek için, terk edilmiş sepet e-postalarınızda müşteri başarı öykülerini paylaşın.
 • Abonelerinizden sosyal medya hesaplarında işletmeniz hakkında konuştuklarında özel bir hashtag kullanmalarını isteyin. Bu şekilde hashtag’inizden kolayca içerik alabilir ve değerli bilgilere erişebilirsiniz.
 • Aracınızın analitik yetenekleri aracılığıyla UGC odaklı e-postalarınızın performansını izleyin. Kullanıcı etkileşimini izlemek ve e-posta performansınızı optimize etmek için toplanan verileri kullanın.

Yine de dikkatli olun. Ne yaparsanız yapın, yorumlarını, fotoğraflarını, videolarını veya başka herhangi bir UGC türünü kullanmadan önce daima müşterilerinizin onayını isteyin. Yaratıcıya da teşekkür etmeyi unutmayın. Ayrıca, bir kazan-kazan durumu yaratmak için küçük bir teşvik eklemek her zaman akıllıca bir fikirdir!

Şeffaf Olun

E-postalarınızda özgünlük kullanmak, e-posta şeffaflığıyla el ele gider. Aboneler, kendilerine saygı duyan ve gizlilik gereksinimlerine saygı duyan markaları takdir ediyor. Verilerini nasıl yönetmeyi planladığınız konusunda şeffaf olmak, işletmeniz ile müşterileriniz arasında bir güven köprüsü oluşturmak için çok önemlidir.

Doğru abone verilerine erişmenin, son derece kişiselleştirilmiş e-postalar oluşturmanın ilk ön koşulu olduğundan bahsetmiyorum bile. Alıcılarınızın güvenini korumak için izleyebileceğiniz en iyi uygulamaları burada bulabilirsiniz:

 • E-posta adreslerine neden ihtiyacınız olduğunu ve bunları nasıl kullanmayı planladığınız konusunda net olun ve göndereceğiniz e-postaların sıklığını ve türünü tanımlayın.
 • Alıcıların, e-postalarınızdaki ilgili bağlantıya tıklayarak e-posta tercihlerini değiştirmelerine izin verin ve ne yapacaklarını bilmelerini sağlayacak açık ifadeler kullanın.
 • İş uygulamalarınız, özellikle de gizlilik düzenlemeleriyle ilgili olanlar konusunda açık olun. Ve değerlerinizi paylaşma fırsatından da yararlanın.
 • Alıcılar abonelikten çıkmak isterse bunu mümkün olduğunca kolay ve anlaşılır hale getirin. Gizlemek veya belirsiz ifadeler kullanmak yerine, açık ve belirgin bir abonelikten çıkma seçeneği ekleyin.
 • Politikalarınızı mevcut yasal gerekliliklere veya e-postayla pazarlama eğilimlerine göre düzenli olarak güncelleyin ve alıcılarınızı yapılan değişikliklerden haberdar edin.
 • Okuyucularınızın tıkladıklarında nereye yönlendirileceklerini merak etmelerine gerek kalmaması için net metinlerle net CTA’lar oluşturun.

Son Yönetmeliklere Uyun

En son e-posta pazarlama düzenlemelerine uymak, bir e-posta pazarlama trendinden çok daha fazla bir zorunluluktur. Etik kısmın dışında, bunu yapmanın pek çok ticari nedeni vardır. Örneğin müşterilerin %46’sının veri politikaları nedeniyle şirket veya sağlayıcı değiştirmeye karar verdiğini biliyor muydunuz? 2024’te ve önümüzdeki yıllarda müşteriler kendi verilerine ve işletmelerin bu verilerin korunmasını ve uygun şekilde yönetilmesini nasıl sağladığına önem verecek.

Bu, en son e-posta pazarlama düzenlemeleri ve veri koruma yasalarıyla güncel kalmanın yanı sıra abone verilerini güvence altına almak için gerekli tüm önlemleri uygulamak anlamına gelir. Veri toplamadan açık onay mekanizmalarına kadar gelişmiş veri gizliliği ve güvenliği en önemli endişeleriniz arasında olmalıdır. Abonelerinize e-posta gönderirken beladan uzak durmanızı sağlayacak en iyi uygulamaları görelim:

 • Müşteri bilgilerini toplamak, depolamak ve işlemek için güvenli mekanizmalara yatırım yapın.
 • Alıcılarınızdan, hem e-postalarınızda hem de açılış sayfalarınızda verilerini toplamak ve yönetmek için açık izin alın.
 • Abonelerin e-posta adreslerini doğrulamaları ve onaylarını onaylamaları için çift katılımlı abonelik yöntemini etkinleştirin.
 • Geçerli e-posta mevzuatına uydukları ve uygunsuz e-posta içeriğinin teslimine izin vermeyecekleri için güvenilir bir e-posta servis sağlayıcısı kullanın.
 • E-postalarınızın yasal olduğunu kanıtlamak ve alan adının kötüye kullanılmasını önlemek için tüm zorunlu kimlik doğrulama protokollerini ayarlayın: DKIM, SPF ve DMARC. Özellikle Yahoo ve Google’ın duyurduğu yeni yönergelerle birlikte bu, güvenli e-posta iletişiminde önemli bir adımdır.

Etkileşimi Kullanarak İlgi Çekici Deneyimler Yaratın

Etkileşim, yaratıcı düşüncelerinizi harekete geçirmenize olanak tanıyan bu e-posta pazarlama trendlerinden biridir. E-postalarınızda etkileşimli öğeler kullanmanın, alıcı katılımını artırmaktan olası satış yaratmaya kadar pek çok faydası vardır. Etkileşimli e-postalar, okuyucuları e-postanızdan ayrılmadan harekete geçmeye teşvik etmenin kusursuz bir yoludur ve alıcının deneyimini yükseltir.

Video içeriğinden başlayarak, e-posta içindeki kullanımı önümüzdeki yıllarda artmaya devam edecek. Günümüzün tüketicileri, kendileri için minimum çaba gerektirdiğinden, video formatındaki bilgileri tüketmeye daha istekli. Ayrıca, video içeriği içerdiğinde bilgileri saklamaları ve e-postanızla etkileşime geçmeleri daha olasıdır. Video içeriğinin, sosyal kanıt dahil olmak üzere yeni ürün veya hizmetlerin sunulması, marka hikayelerinin paylaşılması ve daha fazlası gibi birçok kullanım alanı da vardır.

Pazarlamacıların hala video pazarlamaya yatırım yapmakta tereddüt etmelerinin nedeni, video oluşturma ve düzenlemenin kendilerinde olmayan zaman ve kaynakları gerektirmesidir. Bir diğer önemli neden ise video içeriği oluşturmanın değeri konusunda kendilerine güvenmemeleridir:

Etkileşimi Kullanarak İlgi Çekici Deneyimler Yaratın

Yüksek kaliteli görseller veya GIF’ler videolara basit alternatiflerdir. Dikkat çekme gibi aynı avantajların çoğunu paylaşıyorlar, aynı zamanda yaratılmaları daha kolay ve daha hızlı. Aciliyet uyandırmayı amaçlayan e-postalara geri sayım sayaçları gibi öğeler de eklemeyi seçebilirsiniz. Ayrıca e-postalarınıza anketler ve araştırmalar eklemeyi de düşünün. Yalnızca ilgi çekici olmakla kalmıyor, aynı zamanda hedef kitlenizin tercihlerine ilişkin, müşteri memnuniyetini ölçmeye ve gelecekteki e-postaları kişiselleştirmeye yardımcı olan değerli bilgiler de sunuyorlar.

Neyi seçerseniz seçin, etkileşimli bileşenlerinizin yüksek kalitede olduğundan ve markanızın tonu ve kampanya hedefiyle eşleştiğinden emin olun. Ayrıca, yükleme sürelerini uzatmamaları için görsel ve video boyutlarınıza dikkat edin. Son olarak, erişilebilirliği sağlamak için görsellerinize alternatif metin ve videolarınıza altyazı eklemeyi unutmayın.

Çok Kanallı Pazarlamaya Yatırım Yapın

E-posta mı yoksa sosyal medya mı arasında seçim yapsak diye düşündüğümüz günler artık geride kaldı. 2024 yılında daha güçlü müşteri ilişkileri kurmanın yolu çok kanallı pazarlamadan geçiyor. İşletmelerin hedef kitleleriyle birden fazla temas noktasında buluşmaya odaklanması gerekecek. E-posta pazarlaması hâlâ marka mesajlarının temel taşıdır. Ancak bunu diğer iletişim kanallarıyla birleştirirseniz genel pazarlama stratejinizi geliştirecek ve tüketicilere işletmenizle ilgili kusursuz bir deneyim sunacaksınız.

Örneğin bir perakende markası, alıcının göz atma veya satın alma geçmişine dayalı olarak kişiselleştirilmiş ürün önerileri gönderebilir. Daha sonra onları sosyal medya hesaplarındaki takip reklamlarıyla hedefleyebilirsiniz. Başka bir örnek, sadakat programını tanıtmak için çok kanallı bir kampanya yürütmek isteyen bir restoran zinciri olabilir. Katılma teşviklerinin yanı sıra mobil uygulamayı indirme bağlantılarını içeren bir e-posta göndermeye karar verirler. Müşteriler kaydolduktan sonra hem uygulama içinde hem de zincirin fiziksel lokasyonlarında puan toplayabilir ve ödülleri kullanabilirler.

Her başarılı çok kanallı pazarlama stratejisinin önemli bir bileşeni, platformlar arasında markalama ve mesajlaşmada tutarlılığı sürdürmek ve tanınabilir bir marka kimliği sunmaktır. Uygun olduğu durumlarda, çok kanallı yaklaşım, müşterilerin zahmetsizce geçiş yapabilmesi için çevrimiçi ve çevrimdışı kanallar arasında uyumlu bir işbirliği gerektirir. Ayrıca hedef kitlenizin davranışını daha iyi anlamak ve gerektiğinde pazarlama stratejilerinizi uyarlamak için analitiği izleyin.

Geleceği Şekillendirecek E-posta Pazarlama Trendleri

E-posta muhtemelen pazarlama taktik kitabındaki en eski numaradır. Bu nedenle pazarlamacıların e-posta pazarlaması hakkında öğrenecek fazla bir şey olmadığını düşünmeleri doğaldır. Ama bu gerçek olmaktan çok uzak. E-posta pazarlaması değişmeye devam ediyor ve trendin ilerisinde kalmak her zamankinden daha zorunlu hale geldi.

Bu kılavuzda analiz edilen e-posta pazarlama trendlerini takip ederek, daha fazla etkileşim için sahip olduğu muazzam potansiyelin kilidini açacaksınız. Ancak bunun mutlaka hepsini aynı anda uygulamanız gerektiği anlamına gelmediğini unutmayın. Hedef kitlenize ve hedeflerinize daha iyi hitap edenleri bulmak için adım adım ilerleyin, test edin ve denemeler yapın. Ve e-posta stratejinizi daima değişen müşteri beklentilerine ve ortaya çıkan taktiklere göre uyarlayın.

2024’ün bu son teknoloji e-posta pazarlama trendlerini uygulamaya hazır mısınız? Kampanyalarınızı güçlü analizlerle geliştirin ve diğerlerinden önde olun. Stratejinizi destekleyecek kusursuz e-posta hosting çözümleri için Ultahost’un e-posta hosting hizmetlerini bugün keşfedin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Impact of page speed on seo and user experience

Web Sitesi Performansı: Sayfa Hızının SEO ve Kullanıcı Etkisi

Next Post
Django vs Laravel

Django ve Laravel: Web Geliştiricileri için En İyi Karşılaştırma

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50