Alan Adı Gizliliğinin Korunması Ne Anlamına Gelir?

Domain Privacy Protection
Shares

İlk alan adınızı kaydettirmek, aylık olarak makul bir gelir elde etmeye bir adım daha yaklaşıyor olduğunuz anlamına gelir. Ancak artılarının yanı sıra, alan adı kullanıcılarının alan adı satın aldıktan sonra karşılaştıkları bazı gizlilik dezavantajları da vardır. Bu gibi dezavantajlar kişisel verilerinin çalınmasına yol açar ve bunun sonucunda bilgisayar korsanları pazarlama e-postaları göndermeye başlar ve dolandırıcılık meydana gelir. Bu sorunları vurgulamak ve bilgilerinizi dolandırıcılardan ve potansiyel kullanıcılardan koruyan bir koruma hizmeti sunmak en iyisidir. Alan adı gizliliği sayesinde kişisel bilgilerinizi herkesin göremeyeceği şekilde saklayarak özel verilerin kimlik hırsızlığından ve alan adıyla ilgili istenmeyen gönderilerden korunmasına yardımcı olur.

Alan Adı Gizliliği Nedir?

Bir alan adını kaydettirdikten sonra ICANN, kayıt kuruluşuna kişisel bilgilerinizin sağlanmasını da içeren birkaç gereklilik sağlar. Bu işlem sırasında doğum tarihiniz ve resmi adınız gibi güncel bilgileri sağladığınızdan emin olmalısınız. Kişisel bilgilerinizin kamuya açıklanacağını unutmayın. Bu konuda dikkatli olmanız gerekebilir. Alan adı gizliliği, internet kullanıcılarının kişisel bilgilerini koruyan kritik bir hizmettir. Özellikle alan adı kaydı sırasında sağlanan bilgiler, ICANN gereklilikleri nedeniyle genellikle genel olarak erişilebilir hale gelir. Bu durum, bilgisayar korsanlarının ve dolandırıcıların saldırılarına maruz kalma riskini artırabilir, çünkü bu bilgiler kötü niyetli kişiler tarafından kötüye kullanılabilir.

Resmi bir WHOIS dizini olmasa da, kayıt şirketi tarafından görüntülenen bilgiler alan adının adres defteri görevi görür. Her WHOIS kaydı, kullanıcının adı ve son kullanma tarihi gibi bilgilerinden oluşur. Kişisel verileriniz adınızı, e-posta adresinizi, adresinizi ve aktif iletişim numaranızı içerir. Bu bir zorunluluk olmasa da tamamen sizin isteğinize bağlıdır. Kurumsal firmalar bu tür bir gizliliğe ihtiyaç duymaz çünkü markaların bilgileri kamuya açıktır.

Alan Adı Çevirme

Bu kişisel bilgiler, alan adı mülkiyetinizin korunması ve onaylanmasıyla ilgili acil durumlarda talep edilmektedir. ICANN, sahipliğinizi onaylamanızı sağlamak için kişisel bilgilerinizi kamuyla paylaşır. Ufak işletmeler için alan adı korumasını sağlamak iletişim bilgilerini gizli tutmaktan daha fazlasıdır. Yetkisiz alan adı işlemlerini engelleyerek alan adınızın güvende kalması sağlanır.

Ancak verilerinizin kamuya açık olması nedeniyle, bilgilerinizin sizi spam bombardımanına tutarak kötüye kullanılmasına yol açma ihtimalinin olması şaşırtıcı değildir. Bu nedenle, bilgilerinizi herkese açık olarak sunmamayı tercih ederseniz, tam alan adı koruması için bir alan adı gizlilik hizmetini seçerek alternatif bir yola başvurabilirsiniz.

Google Alan Adı Gizliliğini Koruma İhtiyacı

Yakın zamanda yeni bir alan adı satın alan kullanıcılardan biriyseniz, neden alan adı gizliliği korumasına ihtiyaç duyduğunuzu bilmelisiniz. Bir web sitesinin sahipliğini aldıktan sonra ICANN, web sitesini hangi platform için kullandığınıza bakılmaksızın sizden gerçek iletişim bilgilerinizi vermenizi ister. Bu, çalıştığınız bir organizasyon veya sadece bir üniversite projesi olabilir. Sahiplik onayı için bilgilerinizin herkese açık olarak görüntüleneceğini unutmayın. Alan adının tam kontrolü ve sahipliğini devam ettirerek kişisel bilgilerinizin herkes tarafından görünmesini engelleyebilirsiniz. Bu sayede bilgilerin çalınması, spam maillerinin gönderilmesi ve kişisel bilgilerinizin pazarlanması gibi oluşabilecek tehlikelerin önüne geçilebilir.

ICANN’e sağladığınız kişisel bilgileriniz, ayrı e-posta etki alanı barındırma alanınızda bile olsa, hırsızlığa veya dolandırıcılığa karşı oldukça savunmasızdır ve açıktır. Bu nedenle, Alan Adı Gizlilik Korumasını kullanarak korumanız en iyisidir. Bu hizmet, bilgilerinizi dolandırıcılara ve korsanlara açık hale getirmenize gerek kalmadan ICANN ile paylaşmanıza olanak tanır. Bu sahiplik, dolandırıcıların verilerinizi ele geçirmesini önlemek için gerçek bilgilerinizin yerine geçer. WHOIS gizlilik koruması, bu potansiyel tehditlere karşı bir çözüm sunar. Bu hizmet, alan adı sahiplerinin kişisel bilgilerini gizli tutarak kimlik hırsızlığına ve istenmeyen iletişimlere karşı koruma sağlar. Bilgileriniz, gizlilik koruması aracılığıyla özel ve güvenli bir şekilde saklanır, böylece sizi hedef alan dolandırıcılık girişimlerinden korunmuş olursunuz.

WHOIS Gizlilik Korumasının Faydaları

Özel bir alan adı kaydı seçerken, bununla ilişkili faydaları anlamakta zorlanabilirsiniz. Alan adı kayıt bilgilerinizin üçüncü kişiler tarafından görülmesini engelleyen domain hizmetinden faydalanabilirsiniz. Resmi kurumlar ve internet kullanıcıları bir web sitesinin sahibinin kim olduğunu öğrenmek için bundan yararlanabilir. WHOIS Gizlilik korumasını edinmenin birkaç avantajından bahsedecek olursak şunları listeleyebiliriz:

Güvenli Bilgi

Standart alan adı satın almayla ilgili bazı önemli sorunlar vardır. Birincisi, ICANN yönetimine herkesin görebileceği kişisel verilerinizi sağlamanız gerekir. Bu nedenle WHOIS gizlilik korumasına duyulan ihtiyaç gerekli hale geliyor. Bu hizmet, mevcut bilgilerinizi değiştirmenize ve proxy bilgilerini bu bilgilere yerleştirmenize olanak tanır. Bu, korsanların her türlü kimlik hırsızlığını önler. Özellikle belirtmekte fayda var ki, bu hizmet, çeşitli alan adı uzantıları için geçerli olabilir. Ancak, WHOIS gizlilik koruması, birçok popüler alan adı uzantısında etkili bir şekilde kullanılabilir, böylece internet kullanıcıları kişisel verilerini güvenle saklayabilir ve online deneyimlerini daha güvenli hale getirebilir. Bu sayede, kullanıcılar alan adı sahipliği yaparken, bilgilerinin kötü niyetli kişiler tarafından kötüye kullanılma riskini azaltarak online gizliliklerini korumuş olurlar.

Hiçbir Gizli Ücret Olmadan Güvenli Bir Alan Adı Alın

Alan adı satın almak için güvenli bir platform arıyorsanız Ulta Domain ilk seçeneğinizdir. Fiyatlandırma yapısı en iyi kullanıcı deneyimini sağlar ve herhangi bir gizli ücret ödemeden bir alan adı satın alabilirsiniz.

Dolandırıcılıkları Uzak Tutar

Alan adınızı satın almanın en büyük sorunlarından biri, verilerinizin yanında görünür olmasıdır. Bu, potansiyel dolandırıcıları ve telefonla pazarlamacıları dolandırıcılık yapmaya teşvik eder. Bu, günlük olarak birkaç spam e-postaya yol açabilir. Bu nedenle, WHOIS alan adı gizlilik korumasına sahip olmak, bu tür e-postaların ve pazarlamacıların yasal faaliyetleri için sizinle kişisel olarak iletişime geçmesini engelleyecektir.

Dolandırıcılıkları Önleyin

WHOIS veritabanının en iyi yanı, kayıt kuruluşunuzun sizin e-postanızın yerine anonim bir e-posta yerleştirmesidir. Bu sizi alan adınıza dayalı olarak özel bilgilerinize erişmeye çalışan bilgisayar korsanlarından koruyacaktır.

WHOIS Gizlilik Korumasının Maliyeti

alan adı sahipliği koruması

Özel bilgilerinizi, verilerinizi kötüye kullanabilecek potansiyel dolandırıcılardan ve bilgisayar korsanlarından acilen korumak istiyorsanız, WHOIS Gizlilik Koruması satın almak en iyi seçimdir. Bu hizmetin en güzel yanı kullanıcılarına tek kuruş harcamadan hizmet sunmasıdır. Bu nedenle bu gizlilik korumasını kullanarak alan adınızı güvenli hale getirin.

Gizlilik Koruması Çalışıyor mu?

WHOIS koruması alıp almayacağınıza karar vermek sağladığınız verilerin niteliğine bağlıdır. Eğer bilgiler özelse ve kimliğinizin korunması için güvenlik gerektiriyorsa bu durumda gizlilik koruma hizmeti alınması zorunludur. WHOIS gizliliği en iyi seçenek olmasına rağmen bazı durumlarda tam alan adı koruması sağlamaz. Bunun yerine güvenliği sağlamakta yetersiz kaldığı alanlar var. Sonuç olarak bir uzman bilgilerinize erişebilir. Ancak bazı durumlarda, bir uzmana erişim sağlamak, geri almak istediğinizde verilerinizi kaydedebilir.

Alan Adı Nasıl Gizli Tutulur?

Saldırganların alan adınıza erişmeyi başarma ihtimali nedeniyle alan adınızı olabildiğince özel tutarak korumanız gereklidir. Alanınızı özel moda geçirmek, belirli kötü amaçlı yazılımların adınız ve e-postanız gibi kişisel bilgilerinize erişmesini engeller. Özel Koruma’yı etkinleştirerek alan adınızı gizli tutabilirsiniz. Bunu yapmak, evdeki kişiniz gibi kişisel bilgileri WHOIS dizininden değiştirmenize yardımcı olacaktır. Sonuç olarak verilerinizi her zaman güvende tutabileceksiniz.

Bu işlemi gerçekleştirme konusunda yapacağınız işlemler oldukça basittir. Tek yapmanız gereken bilgisayarınızdaki Google Domains sayfasına gitmek. Ardından alan adınızı seçerek menü kaydırıcısına gidin. Orada kayıt ayarlarını bulacaksınız. Gizlilik korumasını açmanız ve potansiyel saldırganların verilerinize erişmesini önlemeniz yeterlidir.

Sonuç

Etki alanı gizliliğinin önemini akılda tutmak, özel bilgilerinizi gelecekteki saldırganların kötüye kullanmasına izin vermekten korumanın önemli bir parçasıdır. Kişisel bilgilerinizi ICANN’e vermeden alan adı kaydetmenize izin vermez. Domaini satın alabilmeniz ve bilgilerinizi koruyabilmeniz gerekmektedir.

Bu nedenle verilerimizi korumak için bir koruma anahtarı edinmeniz gerekir. Bu, WHOIS Gizlilik Koruması hizmetini kullanarak mümkündür. E-postanızı ve bilgilerinizi rastgele oluşturulmuş bilgilerle değiştirir ve potansiyel dolandırıcıların bilgilerinize erişmesini engeller. UltaHost, kullanıcılara sınırsız bant genişliği sağlayarak en iyi barındırma çözümlerini sunar.

İster e-ticaret web siteniz için bir alan adı arıyor olun, ister yalnızca kendinize özel bir alan adı satın almak istiyor olun, o zaman en iyi alan adı hosting çözümlerini almaya odaklanmalısınız.

SSS

Alan adı gizliliği nedir ve bu gizliliğe neden ihtiyacım var?
Alan adı gizliliği koruması nasıl çalışır?
Alan adı gizliliği tam alan adı korumasıyla aynı mıdır?
Alanım için alan adı gizliliği korumasını nasıl etkinleştirebilirim?
WHOIS Koruması tüm alan adları için kullanılabilir mi?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Hyper-V: Ultimate Guide to Virtualization

Hyper-V: Sanallaştırmaya Yönelik En Kapsamlı Rehberiniz

Next Post
phần mềm CRM

CRM Yazılımı ve İş Akışı Dönüşümü Hakkındaki Kapsamlı Rehberiniz

Related Posts