Doğru TLD nasıl seçilir? 

How to choose the right TLD?
How to choose the right TLD?

Kendiniz veya işletmeniz için bir web sitesi oluşturmaya hazırlanırken, iyi bir üst düzey alan adı veya TLD seçmekten daha önemli birkaç şey vardır.

Basitçe söylemek gerekirse, TLD, web sitenizin adresinin noktadan hemen sonra gelen kısmıdır. En yaygın örnek .com’dur. UltaHost web sitesi için üst düzey alan adı .com’dur.
Hangi TLD’yi istediğinize karar vermek, sitenizde ileriye dönük çeşitli farklı şeyler üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağından, mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. Genel olarak, sitenizin ev adresini bile seçmeden önce hangi TLD’yi istediğinizi bilmek aslında iyi bir fikirdir.
İnternetin ilk zamanlarında hemen hemen her web sitesinde bir .com üst düzey alan adı vardı. O zamanlar .com dışında bir şey seçmek, popülerlik kazandığı için üstesinden gelinmesi gereken büyük bir engeldi çünkü İnternetteki çoğu insan başka TLD’lerin mümkün olduğunu bile bilmiyordu. Ama bugün durum böyle değil. .com, .net, .edu ve .org açık ara en popüler seçenekler olsa da, aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce başka seçenek var ve çevrimiçi ortamda bulunan çoğu kişi .com’u bir web sitesi adresinin sonuna koymanın uygun olmadığını biliyor. . her zaman doğru olacaktır.

TLD’nizi Seçme

Siteniz için iyi bir web sitesi adresi bulmaya çalışırken, bir .com veya .net TLD kullanmak istediğinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Bu popüler TLD’ler için, istediğiniz adresin bulunmama veya yalnızca çok yüksek bir fiyata bulunma olasılığı yüksektir. Neyse ki, artık işinize daha yakın olabilecek çeşitli TLD’ler arasından seçim yapabilirsiniz.
Örneğin, yerel bir rock mağazası işletiyorsanız, Adınızın ardından bir alan adı almak mantıklı olabilir. .com sürümü mevcut değilse harika. Yürüttüğünüz işletme türüne uyan bir TLD, onu daha akılda kalıcı hale getirebilir. Buna ek olarak, çoğu insan web sitelerini hala bir aramaya dayalı olarak ziyaret ediyor, bu yüzden hepsini adres çubuğuna yazmak zorunda kalmadan sadece bağlantıya tıklıyorlar.
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) söz konusu olduğunda tüm TLD’lerin temelde aynı olduğu gösterilmiştir.

TLD’nizi seçerken, doğru kararı vermek için çok düşünmek isteyeceksiniz. Başlamak için aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurun:

  1. Kısa ve Basit: Bazı yeni TLD’ler oldukça uzundur, bu da onları hatırlamayı ve hatta hecelemeyi zorlaştırabilir. Mümkün olduğu kadar kısa bir TLD bulun.
  2. Web Sitesinin Amacı: Web sitesinin türü/nişi veya web sitesinin amacı TLD’ye yansıtılmalıdır. Böylece herkes alan adı ve web sitesi adresine bakarak web sitesi hakkında fikir sahibi olabilir.
  3. Birden Fazla TLD Satın Alındı: Birçok işletme, başkalarının potansiyel trafiklerinin bir kısmını çalmasını önlemek için birden fazla TLD satın alır. Bu, bazı işletmeler için daha çok bir yedekleme planıdır.
  4. Fiyatı Düşünün: Daha sıra dışı TLD’ler, oradaki ana seçeneklerden biraz daha ucuz olma eğilimindedir, bu nedenle bütçe bir endişe kaynağıysa, gidilecek yol bu olabilir.

Web siteniz için TLD’yi seçme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, UltaHost’taki ekip yardıma hazır. Tüm kayıtlı üst düzey alan adlarını destekliyoruz ve web siteniz için mükemmel seçeneği bulmanıza yardımcı olabiliriz. Ne aradığınızı bize bildirin ve doğru şekilde kurmak için sizinle birlikte çalışacağız. Web sitenizin her alanında size yardımcı olmak için sabırsızlanıyoruz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
How To Upgrade Your Server Plan

Doğru Web Hosting Şirketini Seçmek İçin 10 İpucu

Next Post
Use Google SMTP server

Google SMTP Serverı Ücretsiz Nasıl Kullanılır

Related Posts
Total
0
Share