İnternette Markanızı Tanıtmak İçin Kullanabileceğiniz Pek de Keşfedilmemiş 11 Fikir

11 out-of-the-box ideas to promote your brand on the Internet
Shares

Projenizi aktif olarak geliştiriyorsanız, geleneksel çevrimiçi pazarlama yöntemlerini kullanıyorsunuz demektir. Yaptığınız işte rakiplerinize nazaran bir fark mı yaratmak istiyorsunuz? Öyleyse markanızı, işinizi, hizmetlerinizi ve ürünlerinizi çevrimiçi olarak tanıtmanın alışılmadık ve pek de keşfedilmemiş yollarını öğrenin.

Sosyal Medya

Facebook Grupları

Facebook’ta bir grup oluşturmak karşılığını mutlaka verecektir. Oluşturacağınız bu grup doğrudan şirketiniz, markanız veya ürünleriniz hakkındaysa topluluğun temellerini atmanız oldukça vaktinizi alabilir. Bu yüzden müşterilerinizi, birbirine bağlayan ve duygu uyandıran bir çatı altında buluşturmayı deneyin.

Facebook grubu, topluluğa dayalı gerçek bir sosyal ortamdır. Diğer üyeler (siz değil) sohbeti şerbetlendirmelidir. Sizin işiniz onu yönetmek, kurallara uyumu korumak ve gerektiğinde sohbeti canlandırmaktır. Sektörünüzdeki firmalar arasında markanızın reklam verme hakkının yalnızca sizde olduğundan emin olun ancak reklam işini çok da abartmamaya çalışın.

Twitter

Twitter, iş pazarlamaya gelince Facebook, Instagram ve YouTube’un gerisinde kalır. Ancak bu, işinizi geliştirmek için bu platformda bir fırsat olmadığı anlamına gelmez. Burayı her türlü iletişim tarzı için mükemmel ve güncel olaylar hakkında yaratıcı Tweet’ler yaratabileceğiniz harika bir araca çevirebilirsiniz.

Twitter, güncel olaylara kısa ve keskin yorumlarla esprili bir üslup yaratmanız için ideal bir ortamdır. Öteki taraftan görüşlerinizi ve fikir özetlerinizi yayınladığınız ciddi bir tarz için de oldukça uygundur. Her Tweetin karakter sınırlamasına uyması gerektiğini unutmayın. Daha uzun yazılar yazmak istiyorsanız farklı bir ortam seçmeniz gerekmektedir çünkü Twitter’da en fazla bir veya iki cümlelik yazılar yazabilirsiniz.

LinkedIn

Hedef grubunuz profesyonel kariyerleriyle ilgilenen insanlardan oluşuyorsa, LinkedIn tam da aradığınız yer olabilir. Eğer siz daha çok gezgin insanların peşindeyseniz, LinkedIn muhtemelen size göre bir yer değildir. Ancak bir B2B satıcısıysanız ilgi çekici içerik oluşturarak Linkedln ağının içerisindeki networkten yararlanabilirsiniz.

Pinterest

Pinterest yalnızca nadir olarak iyi bir pazarlama platformu olarak görülmektedir. Fakat bu durumu aleyhinize çevirebileceğiniz bir çok örnekte mevcuttur. Burası; gastronomi, iç dekorasyon veya sanat endüstrileri için mükemmel bir yerdir.

Clubhouse

Clubhouse, sese dayalı bir sosyal ağ platformudur. Uygulama, 2020 ve 2021’de büyük bir başarı elde etse de 2022’de popülaritesinde azalma yaşamıştır. Bununla birlikte, Clubhouse kullanıcıları genellikle diğer sosyal medya mecralarında daha az aktiftir. Tam da bu yüzden incelemeye değerdir!

Bir podcast’e ev sahipliği yapmanın avantajları olabilir: Bu ses kaydını Clubhouse üzerinden kaydedebilir ve düzenleme yapmadan canlı olarak duyulmasını sağlayabilirsiniz. Bazı insanlar için bu doğal format, içeriğin tamamına erişebildikleri için doğallığı hissetmeleri açısından önemlidir. Bu kaydı çevrimdışı olarak gerçekleştiriyor olsaydınız muhtemelen bu kişilere ulaşamazdınız.

Clubhouse’u grup tartışmaları veya uzmanlarla röportajlar için de kullanabilirsiniz.

TikTok

Burada hem komik hem de oldukça ciddi stratejiler uygulayabilirsiniz. Ortalama kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır. Tamamen eğlence içeriğine ek olarak, hızlı kılavuzlar, ilham veya motivasyon videoları da popülerliğini artırmaktadır.

Burada pek çok ilginç ve anlamlı içerik mevcuttur. Bu nedenle TikTok’ta var olmanız istediğiniz şeyi iletmenin ilgi çekici bir yolu olabilir. Geliştirilmiş hashtag mekanizması sayesinde ürünleriniz için geniş yelpazeler elde edebilirsiniz.

Hayran sayfasındaki bot

Facebook’ta erişiminizi tanıtmanın ve artırmanın harika bir yoludur. Bu yöntemi tanıtım ve bildirimler için kullanabilir veya birinin yoruma gireceği belirli bir ifade için yapılandırabilirsiniz.

Örneğin, “Yoruma X yazın, size bir hediye vereceğim” şeklinde bir gönderi yayınladığınızda, bot yorum yapan kişilerle iletişime geçer ve onlara hediyeyle birlikte bir bağlantı gönderir. Bu sayede gönderiye link ekleyerek erişimi kesmezsiniz; aksine daha çok yorum aldığınız için geliştirirsin.

Botu kullanmanın diğer bir yolu da haber bültenleridir. Bir mesaj göndererek kaydolduklarında, bot onlara düzenli olarak mesaj gönderecektir. E-posta haber bültenlerinin açılma oranı %40’ın altındayken, bot haber bültenlerinin açılma oranı %90’a ulaşmaktadır.

Sorunun anında çözülmesi

Hedef grubunuzla sürekli iletişim halinde olmalısınız. Bu sayede sorunlarının çözümüne etki edebilirsiniz. Alıcınızın sorununa anında çözüm bulmanın en iyi biçimleri web seminerleri, canlı şovlar, radyo etkinlikleri ve Soru-Cevap etkinlikleridir. Bu, kitle ile bağınız geliştirmenizin yanı sıra sadakat ve otorite oluşturur.

Challenge’lar

Bunlar, markanızı tanıtmak için kullanabileceğiniz çevrimiçi etkinliklerdir. Pek çok insanı ilgilendiren ilginç ve popüler challenge’lara göz atın. Bu etkinliklere katılım özellikle yeni başlayanlar için oldukça uygundur. Bu challenge’lar sizi belirli bir hedefe götüren görevleri tamamlamak ve izlenimleri, sorunları ve etkileri diğer katılımcılarla paylaşmak gibi temel yapı taşlarından oluşur.

Grup çalışması esastır. Bu sayede sizin yaptığınız işi yapan insanlarla tanışabilir ve yeni takipçiler kazanabilirsiniz. Challenge’lara katılım, bağlılığa odaklanır. Sizinkine benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla tanışabileceğiniz bir topluluktasınız.

Öte yandan, zaten yerleşik bir markanız varsa, challenge’lar emeklerinize oldukça değecektir. Takipçilerinize bazı görevler vererek topluluk duygusu uyandırabilir ve bir çok günlük etkinlik düzenleyebilirsiniz.

Alıcıları ürün oluşturmaya dahil etmek

İşletmenizin perde arkasını, sorunları, hataları ve bunlarla nasıl başa çıkılacağını gösterebilirsiniz. Bu sayede güvenilirlik kazanacak ve diğer insanların üzerindeki baskıyı azaltacaksınız.

İnfluencer’ları işin içine dahil etmek

İnfluencerlarla işbirliği için onlara ödeme yapabilir veya ürünlerinizi test etmeleri için gönderebilirsiniz. Doğru kişiyi dikkatlice seçin ve samimi bir iş teklifi sunun.

İlişki kurmak

Promosyon desteği için her zaman ödeme yapmanız gerekmez. Diğer içerik oluşturucularla ilişkiler kurun, onları takdir ettiğinizi söyleyerek yardım etmek istediğinizi söyleyin veya tavsiyelerini isteyin. İlişkilerinizi kurduktan sonra, tavsiyeler almaya başlayabilirsiniz. Güçlü ve samimi ilişkiler kurarak ve başkalarına yardım ederek çok şey kazanabilirsiniz. Yardım ettiğiniz insanlar, yardımlarınızın karşılığını geri ödemek isteyecektirler.

Markalarla ilişkiler inşa edebilirsiniz. Bir kurs veya eğitim düzenlediğinizde, videolar kaydettiğinizde veya başka içerikler oluşturduğunuzda, markalara katılmak isteyip istemediklerini sorun. Hedef kitleniz için özel bir teklif hazırlayabilirler. İndirimler için pazarlıklar yapabilir ve içeriğinizi kendi kanallarında tanıtmalarını isteyebilirsiniz.

Yüksekleri hedeflemek ve işbirliği isteyen mesajlar göndermek iyidir. Hiçbir şey kaybetmezsiniz ama çok şey kazanabilirsiniz.

Katkıda bulunun

Sadece sosyal medyanızda aktif olmanız yeterli olmayacaktır. Kendinizi bir uzman gözüyle gösterin ve çeşitli konularda fikir sahibi olduğunuzu kanıtlayın. Sektör etkinliklerini kaçırmayın ve zorlayıcı tartışmalara katılın.

Yalnızca iyilik olsun diye bile bu etkinliklere katılmayı deneyebilirsiniz. Bu sayede markanızı tanıtmak için yeni fırsatlar bulabilir ve bağlantılar edinebilirsiniz. Harika insanlarla tanışabilir ve ilişkiler kurabilirsiniz.

Konuklar

İçerik oluşturursanız, bir dizi röportaj yapabilir veya başkalarını konuk makaleler yazmaya davet edebilir ve güzel ilişkiler kurabilirsiniz. Konuk alacağınız her insanı öne kendi sosyal medyanızda tanıtın. Bu şekilde konuğunuz muhtemelen bu gönderileri sosyal medya kanallarında paylaşacak ve sizin de yeni kitlelere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yayına birkaç kişiyi davet etmek

Yukarıda değindiğimiz nokta tek bir kişiyi işbirliği yapmaya davet etmekle ilgili, ancak bir grup uzmanla içerik oluşturma olasılığınız da mevcut. Fikir, belirli bir konu seçmek ve birkaç kişiyle işbirliği içinde ortak içerik oluşturmaktır.

Diğer bir ilginç yol da sıralamalar ve EN İYİ özetler oluşturmak ve aynı zamanda uzmanları yorum yapmaya davet etmektir. Çoğu zaman, makaleye dahil olan kişiler, kanallarında makaleyle ilgili bilgileri paylaşırlar.

Geleneksel medya

Radyo, gazeteler veya televizyonla iletişim kurmak ve daha geleneksel promosyon biçimlerini denemek, denemeye değer bir diğer yöntemdir. Bu tür medya yeni izleyiciler getirebilir. Geleneksel medyada yer aldığınız bilgileri paylaşın çünkü bu tür paylaşımlar geniş bir yelpazeye sahiptir ve bu sayede yeni kitlelere ulaşırsınız.

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformunu da beğeneceksiniz. Destek ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz. Güçlü altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanmaktadır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Previous Post
Change domain name on WordPress

WordPress’te domain adı nasıl değiştirilir?

Next Post
5 Reasons You Should Get a .io Domain

Bir .io Domain Adı Almanız İçin 5 Neden

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50