İşletme Güvenliği 101: Şirketinizin Dijital Varlıklarını Korumak için Stratejiler

strategies to protect digital assets
Shares

İstatistik veriye göre dijital varlık pazarının 2027’e kadar %16.5 büyümesi beklenirken işletme sayısının da artması bekleniyor. Ancak bu şirketler aynı zamanda dijital varlıklarını kaybetme riski ile karşılaşıyorlar çünkü bunlar diğerleri tarafından rahatça erişilip paylaşılabilir. Bu yüzden pratik bir güvenlik yaklaşımı bir şirketin dijital varlıklarını koruması için elzemdir.

Dijital varlıkların ve bunların güvenliğinin değerini anlamaktan, ZTNA çözümleri gibi en iyi pratiklerin altını çizmeye ve gerçek dünya vakaları sunmaya kadar; bu makale dijital varlık güvenliğini artırma konusundaki elzem konuları işler.

Modern İşletmelerde Dijital Varlığın Önemi

Veri, yazılım, videolar, logolar vesaireyi kapsayan dijital varlıkların modern işletmeler için elzem olduğu biliniyor. Çünkü işletmelerin büyümesi ve sorunsuz bir şekilde çalışması için önemli. Bu varlıklar şirketlerin elzem bir parçası çünkü müşterilerle iletişim kurmalarını sağlar.

Bu sadece görünüş ile alakalı değildir. Bu varlıklar müşterileri iyi bir online deneyim yaşama konusunda desteklemek ve organizasyonel yönetime doğru dijital veriyi kullanarak akıllıca seçimler yaptırmaya yardım etmek gibi faydalar sağlarlar. Ayrıca dijital varlıklar elzemdir çünkü bu varlıklar işletmelerin değer yaratmalarını, erişilebilir kalmalarını ve rakipleri arasında öne çıkmalarını sağlar.

Dijital Varlıklara Yaygın Tehditler

Siber tehditler dijital verilerin bütünlüğüne hasar verebilir ve işletme operasyonlarında aksamalar yaratabilir. Mevcut bilgiye dayanarak bu tehditler arasında bunlar bulunur:

 1. Siber saldırılar
 2. Veri teşhiri
 3. Aşırı yükleme saldırıları
 4. İçeriden tehditler
 5. Kandırmaca taktikleri
 6. Fiziksel güvenlik
 7. Yazılım açıkları
 8. Üçüncü parti problemleri
 9. Zararlı yazılımlar
 10. Çalışan eğitimi ve farkındalığında eksiklik

Dijital Varlık Güvenliğinde En İyi Pratikler

Birçoğunun arasında işletmelerin varlık koruması konusunda kullandığı en etkili strateji Zero Trust Nework Access (ZTNA) odaklı pratiklerdir. ZTNA pratiklerinin yanı sıra işletmeler ayrıca iç tehdit çözümlerini de kendi çalışanları ve tanıdıkları ile alakalı potansiyel açıklara karşı koruma için kullanır. Dijital varlıkları koruyabilecek en iyi pratiklerden bazıları bunlardır:

 1. Güçlü kullanıcı kimlik doğrulama ve cihaz teyiti.
 2. Kullanıcıları micro-ayırmak.
 3. Kullanıcılara rollerini yapabilmek için gereken minimum yetkiyi vermek.
 4. Kullanıcıları gerçek zamanlı olarak izleme sistemi kurmak.
 5. Kullanıcı kimliği, rolü, cihaz sağlığı ve diğer bağlamsal unsurları temel alarak giriş politikaları üretip bunları uygulamak.
 6. Kullanıcı ve cihazlara güvenli uzak giriş sağlamak.
 7. Dijital varlıkların satıcı yetkisine ZTNA frameworkü kurmak.
 8. Veri şifreleme.
 9. İyi belirlenmiş bir sorun çözüm planı geliştirmek.

Çalışan Eğitimi ve Farkındalığı

Çalışan eğitimi ve farkındalığının rolü modern işletmelerde dijital varlıkların korumasında elzemdir. Çalışan eğitimi yaklaşımını geliştirerek onlara veri koruma, malware ve phishing gibi riskleri tespit edebilmeleri gibi eğitim vermek önemlidir.

Ayrıca çalışanlara regülasyon amaçlı eğitim vermek onların organizasyonel politikalara olan bağlılığını artırır. Öncelikle çalışan eğitimi ve farkındalığı dijital varlıkların koruması ve veri açıkları riskini azaltmak şirketler için elzem bir koruma mekanizması.

Fiziksel vs Dijital: Tam Varlık Güvenliği

Dijital varlıkları korumak elzemdir ancak hem fiziksel hem de dijital seviyelerde şirketinizin dijital varlıklarını korumak için önemlidir. Sahip olduğumuz bilgi şifreleme protokolleri, giriş kontrolleri ve sıkı çalışan eğitiminin entegrasyonunun veri güvenliğini artırmak için önemli olduğunu gösteriyor.

Ayrıca araştırma güvenli binalar, kontrollü giriş ve takibin fiziksel açıkları azaltmak gibi yöntemler ile fiziksel güvenliği artırmayı teşvik eder. Çok katmanlı koruma gibi sistemlerin e-ticaret siteleri ve içerik pazarlaması gibi sitelerde dijital varlıkları korumak için önemli olduğuna inanılır.

Yedekleme ve Geri Getirme: Temel Stratejiler

Veri riskleri ve kaybı konusunda yedekleme ve geri getirme gibi stratejilerin etkili olduğu bilinir. Aşağıda işletmeler için bazı yedekleme ve geri getirme stratejileri verilmiştir.

 1. Düzenli Yedekler ve Çoklu Kopyalar: İstikrarlı bir takvim kurarak önemli verilerinizi yedekleyin ve farklı yerlerde kopyalar tutun.
 2. Anahtar Verilere Öncelik Verin: En kritik ve değerli dosyaları yedekleme odaklanın.
 3. Yedeklemeyi Otomatikleştirin: Otomatik yedeklemeler kurarak süreci basitleştirin.
 4. Şifreleme: Yedekleme dosyalarını şifreleyerek ekstra bir güvenlik katmanı ekleyin.
 5. Düzenli Takip: Yedek dosyaları düzenli olarak ve onların bütünlüğünü düzenli olarak inceleyin.
 6. Kullanım Rehberi: Yedeklemeleri nasıl kullanacağınız konusunda kullanıcı dostu bir rehber tutun.

Vaka Analizi: Lider Şirketler Dijital Hazineleri Nasıl Koruyor

Şirketlerin dijital varlıklarını korumak adına attıkları büyük adımlara bakalım:

IBM

Küresel bir danışmanlık ve teknoloji devi olan IBM varlıklarını ZTNA üzerinden koruyarak proaktif bir strateji izler. Bu yaklaşım ZTNA ve SASE (secure access service edge) teknolojilerini dijital bir işletmeyi koruyabilen tek bir hizmet modeline entegre eder.

Bu da IBM’in sürekli olarak organizasyonel ağlarındaki hem iç hem de dış kullanıcılarına yetki verip vermeden önce kimliklerini doğrulayıp teyit edebilmelerini sağlar.

Netflix

Bir streaming hizmeti olan Netflix çok katmanlı ve proaktif bir güvenlik yaklaşımı uygular dijital varlıkları için. Bu yaklaşım gelişmiş veri şifreleme teknikleri, çok seviyeli trafiği yönetmek için bir bulut güvenlik sistemi, gerçek zamanlı veri izleme ve tehdit tespit etme araçları kullanır. Workflowable, sketchy, Scumblr ve videolar ile çalışan eğitim bu araçların arasındadır.

Ek olarak işletme diğer işletmeler ile iş birliği yapıp veri koruması ile ilgili işe yarar içgörüleri paylaşır. Böylece pazarda önemli bir pozisyona sahiptir.

In addition, the business also collaborates with other businesses and shares useful insights for data protection and hence enjoys a key market position.

Stratejinizi Değişen Dijital Manzara göre Evriltmek

Dijital manzaranın dinamiklerini göz önünde bulundurarak bu incelemenin bizlere işletmelerin etkili güvenlik önlemlerini kullanmalarının dijital varlıkları korumak ve başarı yolunda devam etmek için gerekli olduğunu gösteriyor.

Veri güvenlik analistleri inanıyor ki değişen deniz rüzgarlarına göre yelkenlerini ayarlayan uzman kaşifler gibi işletmeler de kendi yaklaşımlarını değişen dijital trendlere göre ayarlamalıdırlar.

Son Sözler

Dijital varlıkların güvenliği ile alakalı sahip olduğumuz bilgi dijital varlıkların modern işletmeler için değerinin elzem olduğunuz gösteriyor. Analiz bize gelişmiş güvenlik yaklaşımları ve çalışan eğitimi gibi en iyi pratiklerin kullanımını öneriyor. Unutmayın, bu bir seçim değildir. Bu dijital varlıkları ve böylece modern işletmeleri korumak için yapılması gereken bir şeydir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
What is JetPack and Why Should You Use It

JetPack Nedir – Ne Değildir ve Neden Kullanmalısınız?

Next Post
Choosing the Right Web Host for Your Small Business Website

Websiteniz için Doğru Web Hostu Seçimi

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50