Neden SEO için Web Hosting Konumu Önemlidir?

Why Web Hosting Location Matters for SEO
Shares

Websitenizin SEO’su anahtar kelimelerden, içeriklerden ve backlinklerden daha fazlasına bağlıdır. Web hosting konumu da aynı zamanda aldığınız trafiğin miktarını etkileyen elzem bir unsurdur. Fiziksel sunucu konumu websitenizin SEO sıralamalarını ve performansını büyük ölçüde etkileyebilir.

Bu makalede hosting sunucu konumunun SEO için öneminden bahsedeceğiz. Ayrıca site ve sayfa hızını optimize etmek için neler yapabileceğinizden ve bir web hosting sunucusu seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden de bahsedeceğiz.


SEO için Sunucu Konumunun Bir Önremi Var mı?

Sunucu konumu websitenizin dosyalarının ve verilerinin barındırıldığı fiziksel yerdir. Bu sunucu sağlayıcınız tarafından belirlenir ve bu nedenle bir ülke içinde bile değişiklik gösterebilir.

Sunucu konumu sitenizin hızı konusunda büyük farklar yaratabilir, bu da SEO performansını ve kullanıcı deneyimini etkiler. Sunucu, kullanıcıya ne kadar yakınsa websitesi de o kadar hızlı yüklenir. Bunun sebebi de cihaz ve sunucu arasındaki mesafenin, bilginin aktarma hızını etkilemesidir.

Dahası, sunucunuzun hedef kitleniz ile aynı konumda bulunması önemlidir çünkü website yükleme hızınız daha hızlı olacaktır ve Google ya da diğer arama motorları bunu göz önünde bulunduracaktır. Eğer sunucu kullanıcıdan çok uzakta ise bu SEO sıralamasını ve kullanıcı deneyimini etkileyebilir.

Son olarak host konumu arama motorları tarafından yapılan website crawlingini etkileyebilir. Arama motoru botları sitenizde gezindiği zaman web hosting sunucusuna sitenin içeriğini görmek için bir talepte bulunurlar. Eğer sunucunun konumu uzakta ise bir yanıt almak daha uzun zaman alır; bu aynı zamanda sunucu tepki süresi olarak da bilinir.


Site Hızını Optimize Etmek için Neler Yapabilirsiniz

Sunucunuzu hedef pazar daha yakın bir yere taşımak sadece sitenizin hızlı yüklenmesini sağlamakla kalmaz. Aynı zamanda görsel optimizasyonu, DNS hızı, Content Delivery Network ve diğer faktörleri de etkileyecektir.

Ancak, sitenizin yükleme hızını ve içerikleri nasıl halletiğini etkileyen herhangi bir değişiklik yapmadan önce sitenizin şu anki performansını SE Ranking website değerlendirme aracı ile değerlendirmek işlevlidir. Bu websitenizin performansını negatif olarak etkileyebilecek ve sitenizin hızı ile de ilgili olabilecek mevcut teknik sorunlar için sitenizi kontrol eder. Sayfalarınızın performansını değerlendirdikten sonra site hızını artırmak için bu ipuçlarına bakabilirsiniz:

 • Content Delivery Network (CDN): Bir CDN yükleme hızlarını artırmakta işe yarayabilir çünkü website içeriğinizi birçok farklı sunucuya dağıtır, tüm dünya üzerinde. Bunun sonucu olarak insanlar sitenize farklı konumlardan erişebilirler ve websitenizin hızı her konumda aynı kalır. 
 • Görsel Optimizasyonu: Görselleri optimize etmek onların kalitesinden feragat etmeden sıkıştırmaktır. Eğer bunu yaparsanız sayfa yükleme süreleriniz çok daha hızlanacaktır. JPEG, PNG ya da WebP gibi görsel formatlarını kullanabilirsiniz.
 • Yeniden Yönlendirmeleri Azaltmak: Eğer çok fazla yeniden yönlendirmeniz var ise bu yükleme hızını etkileyebilir. Yeniden yönlendirme sayısını en aza indirmeyi deneyin ve her birinin sitenin işlevselliği için önemli olduğundan emin olun.
 • HTTP Taleplerini Kısıtlamak: Websitenizin hızını, ayrıca HTTP taleplerinin sayısını azaltarak da iyileştirebilirsiniz. Sitenizde kullanılan scriptler, stylesheetler ve görseller gibi kaynakların sayısını düşürün.
 • JavaScript ve CSS dosyalarını sıkıştırmak: Sitenizin JavaScript ve CSS dosyalarını sıkıştırmak onların boyutlarını düşürür ve sonuç olarak yükleme hızını artırır.
 • DNS Hızı: Alan Adı İsim Sistemi (DNS) çözüm süresi bazen site yükleme hızını etkileyebilir. Bu nedenle DNS sağlayıcınızın güvenilir olduğundan ve hızlı çözüm süreleri olduğundan emin olun.
 • Asenkronize Yükleme: Sitenizin elementleri birbirinden bağımsız olarak yüklendiğinde ayrıca sitenizin hızı daha iyi hale gelebilir. Bu sayede, sitenizde bazı elementler yüklenirken bile insanlar sitenizde kaydırma yapmaya devam edebilir ve içeriklerine bakabilir.
 • DOM Boyutunu Düşürün: Document Object Model (DOM) websitenizin yapısı ve içeriği ile ilgilidir tamamen. Eğer yapıyı basitleştirir ve gereksiz elementleri kaldırırsanız bu sayede yükleme hızını iyileştirebilirsiniz.

Web Hosting Sunucusu Seçerken Neleri Göz Önünde Bulundurmalı?

Bir web hosting sunucusu seçerken sitenizin akıcı çalışması ve performansının iyi olması için bazı unsurları göz önünde bulundurmalısınız. İşte dikkat etmeniz gereken şeyler:

 • İşletme geosu: Hedef kitlenizin coğrafi konumunu göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle hedef piyasanıza en yakın yerde konumlanan bir web hosting sunucusu seçmelisiniz ki hızlı yükleme zamanları ve daha iyi kullanıcı deneyimine sahip olun.
 • Web hosting çeşitleri: Web hosting için birçok farklı çeşit bulunuyor. Bunların arasında paylaşımlı, VPS ve fiziksel hosting bulunur. Bunların arasından en ucuz paylaşımlı hostingtir ama eğer yüksek trafikli bir siteye sahipseniz bu sizin için en hızlı seçenek olmayabilir. VPS hosting daha esnektir ve daha çok kaynak sağlar. Fiziksel hosting size en fazla kontrolü ve kaynağı sunar ama çok pahalı olabilir.
 • Gecikme ve TTFB: Gecikme, bilginin hosting sunucusundan bir kişinin tarayıcısına ulaşırken geçirdiği süredir. TTFB ya da time to the first byte (ilk byte için geçen süre), sunucunun kullanıcının tarayıcısına ilk byteı göndermesinin ne kadar zaman aldığıdır. Bu nedenle düşük gecikmeye ve TTFB’ye sahip bir web hosting sunucusunu tercih edin.
 • Farklı konumlarda birden fazla sunucu: Diğer bir fikir ise farklı yerlerde konumlanmış birden fazla sunucuya sahip bir de web hosting sağlayıcısı seçmektir. Bu sayede ziyaretçileriniz sitenize farklı konumlardan onlara en yakın sunucuya bağlanarak erişebilirler.

Sitenizin hızlı yüklendiğinden ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunduğundan emin olmak adına doğru web hosting sunucusunu tercih etmek elzemdir.


Sonuç

Web hosting sunucu konumu seçimi, başarılı bir website optimizasyonunun anahtar parçalarından biridir. Diğer website SEO stratejileri ile birleştirildiği zaman, hedef kitlenize yakın konumda bir sunucu konumuna sahip olmak; sıralamaları iyileştirebilir, sitenize daha fazla trafik çekebilir ve kullanıcı deneyimini pozitif olarak etkileyebilir.

Bu nedenle website hızınızı optimize etmek adına DNS hızı, görsel optimizasyonu, CDN ve diğer unsurları da göz önünde bulundurun. Bugünün hızlı hareket eden dijital dünyasında web hosting sunucunuzun konumu göz ardı etmemeniz gereken elzem bir unsurdur. Tabi ki bu, önceliği rekabetçi kalmak ve yeni müşteriler çekmek isteyen işletmeler için geçerlidir.

Unutmayın ki doğru hosting sitenizin hızını uçuracaktır! Bu nedenle ultra hızlı UltaHost hosting platformunu seveceksiniz. Optimize edilmiş Linux VPS Hosting‘imizden satın alın ve destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlü altyapımız oto-ölçeklenebilirlik, performans ve güvenliğe odaklanır. İzin verin size farkı gösterelim! Paketlerimizi inceleyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
7 Tips to Keep Yourself Safe on the Internet

Kendinizi İnternette Güvende Tutmak için 7 İpucu

Next Post
WordPresste-HTTP-415-Hatasi-Nasil-Giderilir

WordPress’teki HTTP 415 Hatası Nasıl Giderilir?

Related Posts