Web Siteniz İçin Hangi Renkleri Seçmelisiniz? 2022 Trendleri

Tren warna website 2022

Okuyucunun dikkatini çekmek için tam olarak 90 saniyeniz olduğunu biliyor muydunuz? Ortalama bir kullanıcı, sitenize kalıp kalmamaya karar vermeden önce websitenizde yalnızca 90 saniye kadar bir süre geçirir. Bu durumda en önemli şeylerden biri web sitenizin görünümüdür. Estetik bir şablon kullanın ve 2022’de web sitesiniz için renk seçme trendlerini öğrenin.

Web sitesindeki doğru renkler, şirketinizin doğasını yansıtmalı ve aynı zamanda ne yaptığınızı ve hedef kitlenizin kim olduğunu da göstermelidir. Ayrıca, iyi renkler kullanıcıların ilgisini çekebilir, bu nedenle doğru kararı verin ve artan başarınızın tadını çıkarın.

Web sitesi için hangi renkleri seçmeli

Pazarlamada renkler başarılı olmanıza yardımcı olabilir. Farklı renklerin yardımıyla alıcılarınıza ilk bilgileri verecek ve ne yaptığınızı göstereceksiniz. Bunlara ek olarak, zayıf şekilde eşleşen renkler göz yorgunluna sebep olarak alıcılarınızın web sitesinizde daha az zaman gerçirmesini sağlayabilir. İşte tam da bu yüzden, renklerin kullanımı oldukça önemlidir. Doğru renk kullanımıyla alıcılarınızı sadece teşvik etmekle kalmayacak, aynı zamanda olumlu duygular uyandıracaksınız.

Web sitenizdeki rengin ziyaretçilerinizin yaklaşık %80’ini etkilediğini unutmayın. Doğru renk kararıyla alıcıların onaylarını alarak onların sitede daha fazla zaman geçirme şansını artırabilirsiniz. Öte yandan yanlış renk seçimi kullanıcı kaybına neden olabilir.

Renklerin gücünü hafife almayın ve görünüşe dikkat edin.

Resim Engin Akyurt tarafından Pixabay‘a yüklendi

Site için renk seçimi – En önemli kurallar

Umarım bu tavsiyeler, web siteniz için doğru renkleri seçmenize yardımcı olur. Bunları uyarlarsanız ilginç bir görsel efekt elde edip izleyicilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. İnternet kullanıcıların yaklaşık yarısının web sitenizi yalnızca görünüşüne göre değerlendirip göz atıp atmaya karar verdiklerini unutmayın. Bu nedenle yeterli bir şablon ve doğru renkler çok önemlidir.

Alışılmadık renk kombinasyonlarını kullanın

Araştırmalar, kullanıcıların alışılmadık renk kombinasyonlarına sahip web sitelerinde daha uzun süre gezindiklerini gösteriyor. Karmaşık renk paletlerinin kullanımının, beyin tarafından analizi daha uzun sürdüğünden kullanıcılar web sitenizde daha uzun vakit geçirecektir. Ve böylece içeriğinizin, ziyaretçinin ilgisini çekme şansı da artacaktır.

Sektörünüze uygun renkler seçin

Bilinçaltınızın renkleri belirli endüstrilerle ilişkilendirdiğini biliyor muydunuz? Bunun genellikle bazı çağrışımlar veya deneyimlerle ilgisi mevcuttur. Web siteniz için renkleri seçerken unutmamanız gereken bir diğer şey, kullanıcılar web sitenizde ne bulabileceklerini hemen anlamalarını sağlamanızdır.

Web siteniz için sektörünüze uygun bir rengi nasıl seçeceğinizi merak ediyor musunuz? Sizin için işinize uygun rengi kolayca seçebileceğiniz küçük bir kopya kağıdı hazırladık.

Kahverengi – catering sektörüyle ilgili bir mağaza, özellikle bir kafe veya şekerleme işletiyorsanız bu rengi seçin. Bronz ayrıca doğa, toprak ve bitkilerle de ilişkilendirilir. Hayvanlar, bahçıvanlık, tarım ve otomotiv endüstrisi ile ilgili web sitelerinde iyi çalışır.

Gökyüzü mavisi – genellikle turizm sektörü tarafından kullanılır. Mavinin pastel tonları huzuru çağrıştıracağı için seyahat acenteleri ve sağlık salonları için mükemmel bir seçimdir.

Yeşil – ekoloji, para ve sağlıklı yaşam tarzı ile ilişkilidir. Bu nedenle, bankacılık, borsa veya organik gıda ile ilgili ise web siteniz için mükemmel olacaktır.

Gri – teknoloji endüstrisinde ana renk olarak idealdir.

Mavi -teknoloji hizmetleriyle ilişkilendirilir ve genellikle grinin tonlarıyla birleştirilir. Ayrıca sağlık ve havacılık ile ilgili web sitesiniz varsa bu rengi kullanmayı düşünebilirsiniz.

Siyah – mora benzer bir şekilde lüksle eş tutulmuştur. Bu nedenle, tasarımcı kıyafetleri, ayakkabıları ve ayrıca mücevher mağazaları için bir web siteniz varsa bu rengi seçebilirsiniz.

Beyaz – sayfalardaki en popüler renklerden biridir ve genellikle diğer renklerle kombinlenir. Medikal ve giyim endüstrileri hakkında bir web siteniz varsa, ana renginiz olarak seçebilirsiniz.

Uygun renk kombinasyonu kurallarına uyun

Sektörünüz için yol gösterici rengin ne olması gerektiğini zaten bildiğiniz için, onu farklı bir renkle kombinleyebilmenize dikkat edin. Renk tekerleğini kullanırken web sitenizdeki kritik gölgeyi işaretleyin. Ardından seçtiğiniz rengin karşısında hangi rengin olduğunu kontrol edin. Daha az gösterişli bir etki istiyorsanız, dairenin merkezine daha yakın renkleri seçin böylelikle daha beyaz bir temaya sahip olacaktırlar.

Hedef kitleye uygun bir renk seçin

Yaşa ve cinsiyete bağlı olarak kullanıcıların aynı renkleri farklı algılayabileceğine dikkat edin. Seçtiğiniz renkler bir kez olumlu duygular uyandırsalar da  başka bir zaman olumsuz duygular uyandırabilirler. Her zaman hedef kitlenizin beğeni ve beklentilerini takip etmelisiniz. Bu sayede renklerin yardımıyla onlarda neşe ve ilgi uyandıracaksınız.

  Peter Forster, CC BY-SA 3.0,  Wikimedia Paylaşımları

Yanlış karar vermekten korkuyorsanız mavi, kırmızı, yeşil gibi standart renkleri tercih edebilirsiniz. Böylelikle kendinizi oluşabilecek olumsuz duygulardan korumuş olursunuz.

Peter Forster, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Paylaşımları

Web sitesi için renkler – 2022 trendleri

2022’de web sitesi için renk seçiminde en etkili trendleri listeledik. Bu sayede kullanıcılarınızın ilgisini artırabilecek bir şablona karar verebilir ve web sitenizin yeni ve modaya uygun görünebilmesini sağlayabilirsiniz.

Minimalist renkler

Beyaz, gri ve soft kahverengi tonları: bu renkler minimalizm fikrine mükemmel bir şekilde uymaktadır ve 2022 web sitesi için renk seçiminde en popüler trendlerden biridir. Minimalizm birkaç yıldır internette hüküm sürse de bu yıl sadece grafikler için değil içerik için de geçerli bir renktir.

Siteyi öne çıkarmanın yanı sıra narin ve ferah bir hava da yaratır. Web sitesinde minimalizm kurallarına uyulması, ürünlerinizi sergilemenizi veya gerekli bilgileri sunabilmenizi de kolaylaştırır.

Kırmızı ile kombinlenmiş gri

Gri ve beyazın kombinasyonu oldukça klasikleşmiştir. Neden bu yıl onu daha yoğun bir renk olan kırmızı ile açmayı denemiyorsunuz? Ancak bu tür marjinallikleri sitenizin tamamı için uygulamak yerine bunları sayfanın önemli bölümlerine uygulayın ve belirli bir sekmeyi veya bilgiyi işaretleyin. Bu sayede metin ön plana çıkacak ve aynı zamanda okunaklı olacak ve web sitesi daha canlandırıcı bir karakter kazanacaktır.

Resim Engin Akyurt tarafından Pixabay‘a yüklenmiştir

Sezonun en moda rengi – mavi

Muhtemelen mavinin bu yılın en moda rengi olduğunu zaten biliyorsunuz. Peki bunu websitenizde kullanmayı düşündünüz mü? Fakat kendinizi mavinin tek bir tonuyla sınırlamayın! Daha açık ve daha koyu renkleri birleştirmeyi deneyin. Böylelikle web sitenizi kullanıcılar için daha ilgi çekici kılacaksınz, ancak web sitesinin tutarlılığını korurken en önemli unsurlarını da vurgulayacaksınız. Maviyi yeşil ve beyazla birleştirerek şablonunuzun daha modern bir karakter kazanmasını sağlayabilirsiniz.

80’ler ve 90’ların renkleri

Modada renkli 80’ler ve 90’lara dönüşü kopyalayın ve bu trendi web sitelerinde de kullanın. Bu nedenle, sitenize biraz retro bir tarz katın ve turuncu ve kırmızı gibi daha etkileyici renklerle oynayın. Web sitesini daha çağdaş bir karakter haline getirmek için bunları beyaz ve siyahla karıştırın.

Pembenin birkaç tonu

Birkaç yılın ardından pembe yeniden popüler oldu. Pembe artık yalnızca çocuklara yönelik bir renk olmaktan çıktı ve tam da bu nedenle web siteniz için kullanmaktan çekinmeyin. Ayrıca websitenizin kadınlara yönelik bir web sitesi olmasına gerek yok. Efekti artırmak için pembenin birkaç tonunu siyahla birleştirin. Bu sayede web sitesiniz modern bir atmosfere girecek ve gerekli bilgilerin altını çizebileceksiniz.

Gri, sarı ve yeşili birleştirin

İşletme web siteleri, gri renklerini, sarı tonlarını ve yeşili birbiriyle birleştirme trendinden faydalanmalıdır. Bu sayede web sitesi hem göz alıcı olacak hem de profesyonellik izlenimini derinleştirecek ve güven uyandıracaktır. Bu arada, web sitesiniz oldukça modern görünecektir.

Doğanın parlak renkleri

Yeşil trendleri takip edin ve web sitenizi doğaya yönlendirerek doğal çevreyi düşünün. Özellikle yeşil, gri ve kahverenginin çeşitli tonlarını gözden geçirin.

Resim Engin Akyurt tarafından Pixabay‘a yüklenmiştir

Başrolde kırmızı

Minimalizmi sevmiyor musun? O zaman 2022’de web sitesi için renk seçmedeki bu trend tam size göre! Gri ve kahverengi gibi daha hafif renklerle harmanlanmış yoğun kırmızıyı seçin. Diğer web sitelerinden sıyrılacak bir web sitesine sahip olacaksınız. Bu arada, web sitesiniz enerjik bir havaya sahip olacak ve renkler metnin anlamını ve önemini vurgulayacaktır.

Fütüristik renkler

Web sitesi için doğru rengi seçmedeki bir başka eğilim, fütüristik tonlardır. Örneğin mavi renginin güçlü tonlarını aklınıza getirin. Bu mod sayesinde web siteniz düzenli ve okunaklı olacaktır.

Siyahın birçok tonu

Cesur çözümlerden korkmuyor ve lüks ürünler mi sunuyorsunuz? Eğer öyleyse, siyahın birçok tonunu kullanan bir websitesini ziyaret edin ve inceleyin. Siyahın gücü sayesinde sattığınız ürünlerin doğasını ön plana çıkarmış olursunuz. Aynı zamanda siteniz gizemli bir karaktere sahip olarak ziyaretçilerinizin akıllarında kesinlikle daha uzun süre kalacaktır.

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformuna bayılacaksınız. Destek ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz. Güçlü altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Jenis-jenis hosting

5 Hosting türü nelerdir? Detaylı açıklama

Next Post

PHP nedir? WordPress kullanmak için PHP öğrenmeli miyim?

Related Posts
Total
0
Share