Websitenizi Google’da nasıl Indexlersiniz?

How-To Index Your Website on Google
How-To Index Your Website on Google
Shares

Sitenizdeki trafiği artırmaya mı çalışıyorsunuz? Düşük organik trafikten ve reklama çok yüksek miktarlarda para harcamaktan yoruldunuz mu?

Bir websitenin operasyonunda en önemli unsurlar onun erişim mesafesi ve erişilebilirliğidir. Bu kitlenizin sitenizi ne kadar rahat bulabileceği ve ziyaret edebileceği ile ilgilidir. Sitenizin ana erişim modu yüksek ihtimalle arama motorları olacaktır ve böyle olmalıdır da. Arama motorları sitenizdeki trafiği artırmak için en etkili ve düşük yatırım gerektiren seçeneklerden biridir. Bunun sebebi internetteki çoğu kullanıcı için ana navigasyon yöntemi olmalarıdır.

Sitenizi tasarlayıp inşa etmek için harcadığınız o kadar emekten sonra, insanların onlar için ortaya koyduğunuz ürünü görebildiklerinden emin olmak istersiniz değil mi? Websitenizin dünyaya görünür olduğundan emin olma yollarından birisi insanları arama motorlarını kullanarak çekmektir. “Bu nasıl işliyor?” diye sorabilirsiniz ve bu sizin hakkınızdır da. Arama motorları interneti kullanıcının arattığı ile ilgili veriler için köşe bucak arar. Ardından bu websiteleri ilgili verilere, farklı demografilere ve istatistiklere göre sıralar ve kullanıcıya sonuçların listesini sunar.

Google ,tüm arama motorlarının kralı olarak, sitenizi ideal olarak optimize etmek isteyeceğiniz sitedir. Kullanıcılarınızın sitenize ulaşmak için doldurduğu organik trafiğinizin %50’den fazlası Google üzerinden gerçekleşir. Bu nedenle Google’ın bu endüstride %90’dan fazla pazar payına sahip olması anlaşılabilir ve Google sürekli olarak sizin bu kullanıcı kitlesinden faydalanmanıza yardım etme konusunda isteklidir. Aynı şekilde sitenize trafiği çekmek için sıralamada ve indekslemede kullandıkları stratejileri de anlama konusunda yardımcıdır.

Peki nedir bu bir sayfanın indekslenmesi olayı? İndeksleme bir arama motorunun farklı web sayfalarını büyük bir veritabanında hızlı erişim için depolaması ve compile etmesi demektir. Bir kullanıcı bir arama yaptığında dünya çevresinde 1 milyardan fazla websiteyi gerekli bilgi için aramak yerine onlardan yazı unsurları ve işaretçiler depolar. Bir tokenizasyon işlemi en az gerekli kaynağı kullanacak şekilde kısa zamanda en fazla ilgili sonucu getirmek için yapılır. Bu hem zaman hem de kaynaktan tasarruf eder ve aynı zamanda arama motorunun işinde daha iyi olmasını sağlar.

Bir websitesini kolayca tanınabilir, aranabilir ve erişilebilir yapmak için izlemeniz gereken bazı birkaç anahtar teknikler bulunmaktadır. İndeksleme işlemi teknik ve bazı zamanlarda uğraştırıcı bir iş bile olabilir. Ancak uzun vadede sitenize sağlayacağı trafik sayıları ve erişim bunu ödüllendirici yapar. Arama motorları crawlerları kullanarak internet boyunca bilgi tararlar ve bu crawlerlar üzerinden erişilecen siteniz hakkında bilgi indeksleme veritabanlarında depolanır. İdeal bir durumda websitenizin arama motoru tarafından sürekli indekslenen bir durumda bulunasını istersiniz ki arama motoru siteniz ile alakalı en son bilgilere sürekli olarak sahip olsun.

Google Search Console

Google Search Console, Google tarafından sunulan sitenizin Google arama motoru sonuçlarına göre trafiğini rapor bazlı veri ile izlemenizi sağlayan ücretsiz olarak kullanılabilen bir araçtır. Sitenizin izlenimleri, yani sitenize Google arama motoru sonuçları üzerinden kaç kişinin geldiği, gibi bilgileri detaylıca görüntülemenizi sağlayan araçlar sağlar. Bu kullanıcıların demografilerini görebilir ve sitenizi ziyaret etmek için yapılan tıklamalarla ilgili detayları inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda site haritaları ve URLleri ekleyerek Google’ın gezinme mekanizmasına yardım etmenize imkan verir ki bu da arama motoru sıralamanızı artırmakta yardımcı olur.

Google aynı zamanda index kapsamanız ile ilgili bir inceleme sağlar ki sitenizin en son ve en güncel versiyonunun Google tarafından sürekli olarak indexlenmiş olduğundan emin olun. Arama konsolu aynı zamanda sizleri Google’ın sitenizde tespit ettiği arama motoru sıralamanızı ve performansınız düşürecek herhangi bir sorun ile alakalı da bilgilendirir. Aynı zamanda bu ücretsiz ve güçlü aracı nasıl en iyi şekilde kullanabileceğinizi öğrenebileceğiniz ücretsiz eğitim videoları da bu aracın içinde bulunmaktadır.

Ayrıca sitenizdeki bir sayfayı manuel olarak indeksleyebilirsiniz. Bunu yapmak için basitçe talimatları takip edin:

Adımlar:

1. Google Search Console’u açın

Google Search Console ana sayfa

2. URL inceleme aracını açın.

Google Search Console örneği

3. Arama çubuğuna linkinizi yazın.

4. Prosedürün çalışmasını bekleyin. Aşağıda gözüktüğü gibi bir Google’da değildir mesajı göreceksiniz.

Google Search Console indexlenmemiş link

5. Indexing talebi butonuna tıklayın.

Tebrikler! Sitenizi direkt olarak Google arama motoruna başarıyla indekslediniz.

Bu makaleyi işe yarar buldunuz mu? Daha fazla böyle içerik için blogumuzu okumaya devam edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Wix, Webflow,  or WordPress

Websiteniz için Doğru Platform Seçimi: Wix, Webflow, veya WordPress?

Next Post
Best Storage Type for Your Web Server

Web Sunucunuz için En İyi Depolama Tipi Hangisidir?

Related Posts