WordPress Websiteniz için En İyi Hosting Paketini Nasıl Seçersiniz?

Choosing best hosting wordpress hosting
Shares

WordPress websitenizi başlatmak için yapmanız gereken ilk şey bir alan adı satın almak ve website hosting bulmaktır. Website hosting hizmetleri alan adınızı çevrimiçi tutarken sitenizin tam performansta çalışması için sunucu yönetimi sağlarlar.

Diğer bir deyişle seçeceğiniz hosting paketi websitenizin çalışma süresini ve online performansını etkileyebilir. İşte, eğer website hosting konusunda yeniyseniz bu kapsamlı rehber en iyi WordPress hosting paketini seçme konusunda bilmeniz gereken her şeyi öğretecek.

Farklı Tiplerdeki Web Hosting’i Anlayın

İnternette milyarlarca websitesi bulunuyor. Bu websitelerinin hepsi farklı ve farklı kitlelere hitap ediyor. Aynı şekilde her türde işletme ihtiyacına uyan birçok farklı hosting tipi de mevcut.

Hadi en yaygın WordPress hosting tiplerinden bahsedelim: paylaşımlı, fiziksel, VPS ve bulut hosting.

Paylaşımlı Hosting

Paylaşımlı hosting en yaygın ve en ucuz web hosting modelidir. Paylaşımlı hosting ile birçok farklı websitesi aynı sunucuyu bakım, çalışma süresi ve veri depolaması için kullanır.

Paylaşımlı hosting modelini ev arkadaşları ile bir apartman dairesi kiralamak gibi düşünebilirsiniz. Ev arkadaşları ile bir daire tutmak genelde uygun fiyatlıdır ama bazı koşullarla gelir.

Paylaşımlı hosting paketleri çok fazla websitesi trafiği olmayan yeni websiteleri için idealdir. Popüler websiteleri ve online mağazalar paylaşımlı hostingten çok faydalanamazlar. Neden? Bu siteler diğer herkesten kritik sunucu kaynaklarını emebilir.

Fiziksel Hosting

Fiziksel hosting, paylaşımlı hostingin tam tersidir. Fiziksel bir sunucu ile size özel adanmış kaynaklar ile kendi sunucu ortamınız olmuş olur.

Yüksek trafikli websiteleri ve eticaret mağazaları fiziksel hostingten faydalanabilirler çünkü bir stabil hosting ortamı sağlarlar, content delivery network ile performans artışı sunarlar.

Ancak paylaşımlı hosting gibi bir paylaşımlı hosting paketi eski tip fiziksel sunuculara dayanabilir.

VPS

Bir virtual private server (VPS) fiziksel hosting gibidir. İkisi de müşterilere özel sunucular sunarlar. Ancak bir VPS hibrit bir model üzerine kurulmuştur.

Websiteleri kendi sanal sunucularını alabilirler ama yüksek ihtimalle diğer kullanıcılar ile sabit sürücülerini paylaşmak zorundadırlar. Bir VPS ile müşteri bir nevi kendi hosting ortamına sahiptir.

Sunucu sağlayıcısı bakım ve süreklilikten sorumludur.

Bulut Hosting

Bulut hosting tamamen sanaldır ve website sahipleri için veri güvenlik özellikleri, yüksek ölçeklenebilirlik, mevcudiyet ile esneklik sağlamak için tasarlanmıştır.

Sunucu ağınız yüksek sunucu gücü taşır ve bunu istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Bulut hosting üç ana kategori ile gelir:

  1. Hizmet olarak Yazılım (SaaS): Bu bulut işleme modeli kullanıcının bulut hosting için aylık abonelik almasına olanak verir. Sunucu üzerinde tam kontrolleri yoktur.
  2. Hizmet olarak Altyapı (IaaS): Bu model genelde IT yöneticileri tarafından kullanılır. Kullanıcılar depolama, ağ ve bulut işleme kaynaklarını hosting sağlayıcısından kiralarlar.
  3. Hizmet olarak Platform (PaaS): PaaS kullanıcılar bulut hosting için komple bir platformu kiralayabilirler. Bu seçenek karmaşık geliştirme işlerini tamamlayabilecek uzmanlığa sahip yazılım geliştiricileri tarafından kullanılır. 

Bu hosting seçenekleri arasındaki farkı bilmek website ihtiyaçlarınız için doğru tercihi yapmanıza yardımcı olacaktır.

Websitesi Performansını Göz Önünde Bulundurun

WordPress için en iyi hostingi seçmek için uzman rehberiniz

Websitesi performansı WordPress web hosting almadan önce göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörlerden birisidir. Hayal edin ki online mağazanıza yüz binlerce potansiyel müşteri getiren başarılı bir pazarlama kampanyasından faydalanıyorsunuz.

Bu olurken websiteniz çöküyor ve tüm bu insanlar sitenizi terk edip bir daha dönmüyor. Bu her işletme sahibi için bir kabus senaryosudur. İşte bu yüzden WordPress sitenizin performansı bir web hosting paketi seçme konusunda elzem bir unsurdur.

Farklı paketleri karşılaştırırken random-access memory (RAM), disk alanı kullanımı ve central processing unit (CPU – İşlemci) gibi unsurlara dikkat edin. Bu ek özellikleri websitenizin performansında önemli roller oynayacaktır.

Ayrıca transfer hızlarına dikkat etmelisiniz çünkü bu websitenizin ne kadar hızlı olduğunu belirleyecektir. Eğer bu işi bir başkasına vermek istiyorsanız yönetilen hosting tercih etmelisiniz.

Web Hosting Paketinizin Ölçeklenebilir Olduğundan Emin Olun

Websitesi performansı bir web hosting paketi alırken göz önünde bulundurulması gereken tek unsur değildir. Ölçeklenebilirlik websiteniz büyüdükçe sunucu kaynaklarının nasıl kullanılacağı konusudur.

Genelde ölçeklenebilirlik sitenizin bir anda artan trafiği halledip halledemeyeceğini belirler. Diyelim siteniz yılbaşı döneminde yüksek bir trafik ve çok fazla sipariş ile karşılaştı.

Elinde sonunda siteniz bu trafiği karşılamakta zorlanacak ve en kötü zamanda çökecektir. Böyle korkunç bir sondan kaçınmak için websitenizin performansı ile ölçeklenebilecek bir hosting paketine yatırım yapmalısınız (ideal olarak fiziksel ya da VPS hosting).

Websitesi Çalışma Süresini Hesaba Katın

Tüm özelliklere sahip bir web hosting paketi alabilirsiniz ama eğer websiteniz en kritik zamnada çökerse bunun hiçbir anlamı olmaz. Çalışma süresi websitenizin çevrimiçi kaldığı süredir.

Her websitesi düzenli bakım alıyor olsa da internetteki en iyi websiteleri en azından zamanın %99’unda çevrimiçidirler. Bunun tam zıttı da çökme süresidir ve bu her webmaster’ın en korkulu kabusudur.

Websiteniz sadece birkaç dakikalığına bile çöktüğünde binlerce dolar kaybedebilirsiniz. Mesela eticaret devi Amazon için sitenin açık olmadığı bir dakika bile $220.318,80 kadar yüksek bir miktar kaybettirebiliyor.

Dahası anlık çöküşler alışkanlık haline gelirse SEO sıralamalarınız da düşebilir.

Tüm bu bilgilerin ışığında sadece %99.9 çalışma süresi garantisi veren bir web hosting sağlayıcısını seçin.

Caching’i unutmayın.

Websitesi yükleme süresi SEO ve kullanıcı deneyimi (UX) için en önemli unsurlardandır. Sonuçta internette milyarlarca site var.

İnsanlar sitenizin yüklenmesi için sonsuza kadar beklemezler özellikle de rakiplerinizin daha hızlı websiteleri varsa. Website yükleme sürelerini iyileştirmek için cachingten faydalanmalısınız.

Caching birisi sitenizi ziyaret ettiğinde olur ve cihazınızda yavaş hareket eden website elementlerini depolar. O kişi websitenizi tekrardan ziyaret ettiğinde bu elementler önceden yüklenir ve bu da websitesi hızını artırır.

Yönetilen web hosting sağlayıcıları bu caching sürecini sizin için otomatik hale getirebilir. Nasıl mı? Sitenizin backend’ine bir caching eklentisi ekleyerek ya da bir content delivery network (CDN) kullanarak bunu yapabilirler.

Veri Güvenliğini Önceleyin

WordPress websiteniz için bir hosting paketi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bir başka unsur da sizin ve kullanıcılarınızın verilerinin güvenliğidir.

Hosting sağlayıcısınızın websitenizi ve eposta hesaplarınızı yetkilendirilmemiş erişimden ve veri sızıntılarından DMARC politikası ile diğer gerekli önlemleri alarak koruduğundan, sağlam şifreleme ve yetkilendirme yöntemleri sunduğundan emin olun.

Bunu başarmanın en yaygın yollarından birisi de SAML ya da OAuth gibi standard bir protokol kullanarak websiteniz için tekil bir giriş (SSO) etkinleştirmek.

SSO kullanıcılarınızın websitenize diğer bir hizmette hali hazırda bulunan bilgilerini kullanarak girmelerini sağlar. Mesela:

  • Google
  • Facebook
  • X (eski Twitter)

En iyi tarafı? Yeni bir hesap yaratmalarına ya da yeni bir şifreyi akıllarında tutmalarına gerek kalmaz.

Ancak SAML ve OAuth aynı değildir ve kullanım durumunuza göre farklı avantajlar ve dezavantajlar sunarlar.

Örneğin SAML birden fazla kimlik sağlayıcısı ve komplike yetkilendirme kuralları desteklemesi gereken işletme uygulamaları için daha uygundur. OAuth daha esnektir ve üçüncü parti API gerektiren web uygulamaları ile mobil uygulamalar entegre edilmesi daha kolaydır.

Web Hosting’inizin Güncel Teknoloji Kullandığından Emin Olun

WordPress PHP framework’ü üzerinde kurulmuş bir içerik yönetim sistemidir (CMS). PHP tüm dünyada dinamik websiteleri ve online portallar inşa etmek için kullanılır.

Sonuç olarak WordPress’in websitenizin ürettiği tüm verileri depolaması için bir veritabanına ihtiyacı vardır. Bunu yapabilmesi için şunlara ihtiyacınız vardır:

  • PHP 5.7 ya da daha yüksek bir sürüm
  • MySQL 5.6 ya da daha yüksek bir sürüm

Düşük kaliteli web hosting teknolojisi kullanmak size üretken bir websitesini sürdürmek için gereken performansı ve faydaları sağlamayacaktır.

Yedekleme Politikasına Dikkat Edin

Bir yedek websitenizin hacklenmesi ya da bozulması durumunda geri getirilebileceğinden emin olmanızı sağlar. Aynı şekilde bir website çökmesi durumunda sizin kurtarıcınızdır.

Genelde WordPress hosting sağlayıcıları bir kontrol paneli üzerinden ücretsiz yedekleme hizmetleri sunarlar. Bazıları ek yedekler için ücret isteyebilirler. Ne olursa olsun WordPress yedeklemeleri her web hosting paketinin önemli parçalarıdır.

Eğer bir web hosting sağlayıcısı otomatik yedeklemeler sunmuyorsa o sağlayıcıdan kaçınmalısınız. Tarih en iyi bilinen şirketlerin bile veri sızıntıları ile siber saldırılara karşı savunmasız kalabileceğini gösteriyor bize.

Otomatik veri yedeklemeleri düzenli bir şekilde olur ve websitenizin tamamen çökmesi durumunda size bir sigorta sağlar. Günlük yedeklemeler en ideal olanıdır.

Müşteri Hizmeti İncelemelerini Kontrol Edin

Eğer bir paketiniz ile alakalı sorularınız olursa ya da bir web acil durumunu bildirmek isterseniz sizinle ilgilenecek, güvenebileceğiniz ve dost canlısı bir müşteri destek ekibine ihtiyacınız olacaktır.

Neyse ki online incelemelere göz atarak bir web hosting sağlayıcısından alacağınız müşteri hizmetinin kalitesini değerlendirebilirsiniz.

Son Sözler

Web hosting websitenizi çevrimiçi tutar ve site ziyaretçileriniz için muhteşem bir deneyim sağlar. En iyi web hosting hizmetini seçme konusunda yanlış tercihi yapamazsınız, bunu sonucu büyüktür.

Bu ipuçlarının sadece birkaçını uygulamak bile size yatırımınız karşılığında en iyi dönüşü yapacak web hosting sağlayıcısı seçme konusunda yardımcı olacaktır. Ve böylece geceleri websitenizin sorunsuz bir şekilde çalıştığını bilerek rahat uyuyabilirsiniz.

Online başarınızı umuyoruz!

Websitenizi yeni seviyelere taşımaya hazır mısınız? Ultahost‘ta uygun fiyatlı WordPress hostingimizi keşfedin ve online başarıya olan yolculuğunuzu bugün başlatın. Bir blogger, bir işletme sahibi ya da bir geliştirici olabilirsiniz farketmez, sizin ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun mükemmel çözümü bulun!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
On-Page SEO vs. Off-Page SEO

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO: Farklılıklar ve Stratejiler

Next Post

7 Days to Die: Yeni Başlayanlar için Kapsamlı Rehber

Related Posts