Websiteniz neden yüklenmiyor? (ve nasıl çözersiniz!)

Why your Website fails to load (and how to fix it!)
Why your Website fails to load (and how to fix it!)
Shares

Websiteniz yüklenmiyor mu? İşte bu sorunların nedenleri ve nasıl çözeceğiniz!

Hiç websitenizin düzgün yüklenmediğini fark ettiğinizde Wi-Fi’ı kapatıp açmak, routerı yeniden başlatmak, farklı bir tarayıcı denemek vb. şeyleri denediniz mi? Endişe etmeyin, hepimiz o yollardan geçtik. 

Bir websitesi sahibi olarak, kullanıcılarınıza en rahat tarayıcı deneyimi sunmak ister kullanıcılarınızın bu tür kötü bir deneyim yaşamasını istemezsiniz. Kullanıcılarınızın websitenizi ziyaret ettiğinde yaşayabileceği sık sorunları nasıl çözeceğiniz konusunda yardımcı olacağız. 

Bunlar, web sayfalarınızın düzgün yüklenmemesine veya yüklenememesine neden olan en yaygın 5 nedendir. Bunları nasıl düzelteceğinizi öğrenmek için okumaya devam edebilirsiniz.

502 Hatası

Hatalı ağ geçidi olarak da bilinen 502, birçok kişinin internet serüveninde deneyimlediği sık karşılaşılan bir hatadır. 502, bir websitesinde suncuların bakım veya başka bir nedenden dolayı kapalı olduğu bir durumdur. Bu sorunu çözmek için en iyi yol, web sayfayı yeniden yüklemek ve birçok durumda bu sorunu çözüyor. Eğer sorun çözülmezse web sunucunuzun teknik desteğine ulaşarak sorunun nedenini bulmaya çalışın.

DNS Hatası

DNS veya Domain Name System (Alan Adı Sistemi), alan adlarını IP adreslerine dönüştürmekten sorumludur. Sonuç olarak, DNS sunucuları bu görevi hızlıca ve efektif bir şekilde gerçekleştirmekten sorumludur. 

Bazen bu DNS sunucuları websitenin yüklenmemesine neden olacak şekilde yavaşlayabilir veya sıkışabilir. DNS ayarlarında son zamanlarda bir değişiklik olup olmadığını veya sunucularda yapılan değişikliklerin tamamen uygulanıp uygulanmadığın kontrol edin. Bu tür değişiklikler tamamlanmazsa web sayfası düzgün bir şekilde yüklenmez.

Hatalı Güvenlik Duvarı Yapılandırması

Websitenizin güvenlik duvarı (Firewall), hackerlara veya DDoS saldırılarına karşı koruma kalkanınızdır (daha fazlası için tıklayın). Ancak, güvenlik duvarınızda hatalı bir yapılandırma yüklüyse kullanıcıların web sayfanıza erişemez hale gelmesine neden olur. Güvenlik duvarı yapılandırmanızı kontrol edin ve bu tür durumların oluşmasını önlemek için gereken değişiklikleri yapın. 

Sunucu Hatası

Bazen kullanıcılar erişebilmek için ne yaparsa yapsın websitenize ulaşamayabilir. Bu sorunun en büyük nedeni sitenizin hostunun yaşadığı donanım veya yazılım hatasıdır. Eğer sunucunun yazılımı veya işletim sistemi bir sorun çıkartıyorsa veya sadece donuyorsa, bu durum websitenin yüklenmesi sırasında hata almanıza neden olabilir. 

VPS sunucunuzda hangi işletim sistemini kullanmanız gerektiği hakkındaki yazımızı okuyarak bilgi edinebilirsiniz. Sunucunun bir donanım bileşiminde, hard disk veya işlemci gibi bir hata oluşursa, bu durumu düzeltmek düşünemeyeceğiniz kadar uzun sürebilir. UltaHost gibi güvenilir ve sağlam bir seçerek websitenizin hiçbir zaman aksamasına izin vermeyin!

Güvenlik İhlali

Eğer websitenizin güvenliğinde bir açık varsa, yüksek ihtimalle kullanıcıların erişemeyebilir. Brute-force veya DDoS saldırıları (daha fazlası için tıklayın) bu sorunun ana nedenleri arasında yer alır. Websitenizin yavaşlamasına sebep olan güvenlik saldırılarını önlemek için Content Delivery Network (CDNs) kullanmak en iyi yollardan biridir. Bu sistemler, websitenizdeki bulunan içeriklerin birer kopyasını yaparak onları dünyadaki farklı sunucularda saklar. Bu sayede, kullanıcılar gerektiğinde alternatif sunucuları kullanarak erişim sağlayabilir. Aynı zamanda, güvenlik ihlalini ve saldırılarını önleyerek sitenizin sunucusunun taşıdığı yükü azaltır. 

İşte bu 5 önemli madde, websitenize hedef kitlenizin neden ulaşamadığını ve bunları nasıl düzeltebileceğinizi açıkladığımız sık karşılaşılan nedenler arasında yer alır. Atladığımız bir şey var mı? Yorumlar kısmında bize belirtebilirsiniz!

Bu tür içeriklerin devamı için blogumuzu takip etmeye devam edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Is Your Website Down?

Websiteniz Çöktü mü Yoksa Aktif mi? Nasıl Anlarsınız?

Next Post
What is JetPack and Why Should You Use It

JetPack Nedir – Ne Değildir ve Neden Kullanmalısınız?

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50