Dlaczego Twoja witryna się nie ładuje i jak to naprawić?

Why your Website fails to load (and how to fix it!)
Why your Website fails to load (and how to fix it!)
Shares

Gdy twój internet się psuje, wiesz co robić: wyłączyć i włączyć sieć Wi-Fi na swoim urządzeniu, zrestartować router, ewentualnie spróbować użyć innej przeglądarki – podstawowe działania są ci zapewne znane. Ale czy wiesz co robić, gdy wszystkie strony działają, a tylko twoja witryna się nie ładuje? Jako twórcy jednego z najbardziej stabilnych serwerów VPS w Europie podzielimy się z tobą naszą życiową wiedzą w tym artykule. Oto dlaczego twoja witryna się nie ładuje i porady jak to naprawić.

To naturalne, że jako właściciel witryny chciałbyś, aby Twoi użytkownicy nigdy nie doświadczali tego typu sytuacji i pragniesz zapewnić im możliwie najbardziej płynne doświadczenie przeglądania twojej strony. By ci w tym pomóc, przedstawimy pięć najczęstszych błędów z jakimi możesz się spotkać i schematy postępowania przy każdym z nich.

Ten artykuł nie będzie jednak kompleksowym podręcznikiem rozwiązywania problemów z tym, że twoja witryna się nie ładuje. To będzie lista błędów, które możesz napotkać twoja witryna oraz prostego schematu postępowania. Jeżeli działania, które ci sugerujemy nie pomogą, przynajmniej będziesz wiedział z czym się mierzysz i dlaczego dany błąd występuje. W ten sposób też będzie ci łatwiej szukać dalszych informacji na temat danej sytuacji lub będziesz mógł wyjaśnić bardziej klarownie technikowi swój problem.

Nie przedłużając więc, oto 5 najczęstszych powodów, które powodują, że Twoje strony internetowe nie ładują się poprawnie lub w ogóle się nie ładują. Co możesz zrobić, aby je naprawić?


Błąd 502

Błąd 502, zwany także błędem Błędem Gateway (Gateway Error), jest dość powszechnym zjawiskiem w doświadczeniu większości osób przeglądających internet. Błąd 502 to po prostu strona internetowa z wyłączonym serwerem. Serwer hostingowy jest najzwyczajniej w świecie offline. Jaki może być tego powód? Może to być niewielkie zakłócenie na drodze sygnału, a może to być konserwacja, restart lub poważniejszy błąd po stronie twojego dostawcy hostingu.

Najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest ponowne załadowanie strony internetowej. W większości przypadków to naprawia problem, bo jego przyczyną w większości przypadków będzie zakłócenie pomiędzy przeglądarką użytkownika, a serwerem hostingowym. Jeśli jednak ponownie zobaczyłeś błąd 502, odczekaj chwilę, wyczyść pamięć podręczną przeglądarki i uruchom ją ponownie. Po upływie minuty odśwież stronę ponownie.

Jeżeli to rozwiązało problem, to znaczy, że serwer hostingowy był zrestartowany – i jak każdy komputer potrzebował czasu na ponowne uruchomienie się. Jeżeli jednak problem wciąż występuje (lub się powtarza), skontaktuj się z pomocą techniczną dostawcy hostingu internetowego. Jest to bowiem problem po jego stronie i ty już więcej nie zdziałasz.


Nie ryzykuj wybierając hosting

Postaw na sprawdzonego dostawcę hostingu, który zadba o to, by twoja strona na WordPressie zawsze była online. Jeżeli dojdzie do awarii, nasz zespół ekspertów zrobi wszystko, by ci pomóc jak najszybciej. Z drugiej strony, zabezpieczymy twoją stronę na WordPressie najnowocześniejszymi systemami ochrony. Postaw na sprawdzonego dostawcę hostingu, postaw na UltaHost!


Błąd DNS

DNS, czyli System Nazw Domenowych (Domain Name System), jest systemem odpowiedzialnym za przekształcanie nazw domenowych na adresy IP. Inaczej mówiąc, dzięki DNS możesz wybrać idealną nazwę domeny dla swojej witryny, ponieważ przetłumaczy on go na adres IP, czyli ciągi cyferek oddzielone kropkami, zrozumiałe dla komputerów.

Gdy twoja witryna się nie ładuje z powodu błędu DNS, możesz podjąć kilka kroków w celu próby naprawy problemu. Przede wszystkim, najpierw spróbuj ponownie załadować stronę. Czasami błąd DNS może być tymczasowy, więc warto spróbować ponownie załadować stronę, klikając przycisk odświeżania przeglądarki. Jeżeli to nie zadziała, upewnij się, że Twoje urządzenie ma stabilne połączenie z internetem. Spróbuj odwiedzić inne strony internetowe, aby sprawdzić, czy problem dotyczy tylko twojej strony.

Czasami problem z błędem DNS może być związany z konkretną przeglądarką lub urządzeniem. Spróbuj więc odwiedzić stronę za pomocą innej przeglądarki lub innego urządzenia. Ostatnią rzeczą, którą możesz zrobić na szybko, to spróbować zmienić serwery DNS na te oferowane przez innych dostawców. Na przykład na serwery Google DNS (8.8.8.8 i 8.8.4.4) lub Cloudflare DNS (1.1.1.1 i 1.0.0.1). Instrukcje dotyczące zmiany serwerów DNS znajdziesz w ustawieniach sieciowych swojego urządzenia.

Jeśli żadne z powyższych rozwiązań nie pomaga, skontaktuj się z dostawcą usług internetowych (ISP) w celu uzyskania pomocy. Mogą oni sprawdzić, czy problem leży po ich stronie i pomóc w jego rozwiązaniu. Jeśli mimo podjęcia tych kroków witryna się nie ładuje, może to oznaczać, że problem leży po stronie serwera DNS dostawcy witryny, który należy naprawić przez administratora lub dostawcę hostingu.


Wadliwa konfiguracja zapory sieciowej

Zapora sieciowa Twojej witryny stanowi obronę przed złośliwymi hakerami i atakami DDoS (o tym, czym jest atak DDOS możesz przeczytać na naszym blogu). Jednakże często zdarza się, że masz wadliwą konfigurację zainstalowaną na swojej zapory, co powoduje niemożność dostępu użytkowników do Twojej strony internetowej. Gdy tak się stanie, sprawdź ustawienia i konfigurację zapory sieciowej, aby upewnić się, że reguły zapory są ustawione zgodnie z oczekiwaniami i nie blokują niezbędnych usług lub portów.

Jeśli masz podejrzenia, że problem wynika z zapory sieciowej, spróbuj tymczasowo ją wyłączyć. Jeśli to naprawi problem, oznacza to, że konfiguracja zapory była prawdopodobnie przyczyną problemu. Możesz też spróbować przywrócić domyślne ustawienia zapory sieciowej by wyeliminować ewentualne błędy w konfiguracji.

Jeżeli problem wciąż występuje, to upewnij się, że oprogramowanie zapory sieciowej jest aktualne. Często producenci oprogramowania wydają aktualizacje, które poprawiają stabilność i bezpieczeństwo zapory oraz eliminuje błędy. Gdy i to nie pomoże, a zapora sieciowa jest zainstalowana na zewnętrznym serwerze, skontaktuj się z jego administratorem. Może on zdiagnozować problem i pomóc w jego naprawie.


Awaria serwera

Czasami Twoja witryna się nie ładuje, bez względu na to, co zrobi użytkownik by ją uruchomić. Powszechną przyczyną tego jest awaria sprzętu lub oprogramowania serwera, na którym jest hostowana Twoja witryna. Jeśli oprogramowanie serwera lub system operacyjny powodują problem lub po prostu się zawieszą, może to spowodować niepowodzenie ładowania witryny.

O tym, jaki system operacyjny zainstalować na serwerze VPS, możesz przeczytać w naszym innym artykule. Na teraz jednak ważne jest błyskawiczne rozwiązanie twojego problemu. No cóż, ty sam zrobić nie możesz praktycznie nic. Jedynym słusznym rozwiązaniem jest skontaktowanie się w trybie pilnym z firmą hostingową.

Jeżeli korzystasz z serwerów wysokiej jakości, takich jak np. serwery dedykowane od UltaHost, to dostawca hostingu już pewnie zajmuje się twoim problemem, bo jego automatyczne systemy wykryły awarię. W przypadku awarii elementu sprzętowego serwera, takiego jak dysk twardy lub procesor, naprawa jednak może zająć dość długi czas. Oczywiście, kluczowe znaczenie ma wybór godnego zaufania i solidnego dostawcy.

W UltaHost działamy błyskawicznie, uruchamiamy twoje usługi na serwerze rezerwowym, aby zminimalizować downtime twojej strony, podczas gdy nasi spece od sprzętu dokonują niezbędnych napraw. Zależy nam na tym, aby Twoja witryna nigdy nie miała przerw w dostępności, bo gdy twój biznes rośnie, nasz również.


Naruszone bezpieczeństwo

Jeśli bezpieczeństwo Twojej witryny zostanie naruszone, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że użytkownicy nie będą w stanie uzyskać do niej dostępu. Ataki typu brute-force lub DDoS (więcej informacji na ich temat znajdziesz w naszym artykule o) są główną przyczyną tego zjawiska. Dobrym sposobem zapobiegania przerwom w dostępności spowodowanym atakami na bezpieczeństwo jest korzystanie z Sieci Dystrybucji Zawartości (CDN), a w szczególności ze specjalistycznego hostingu VPS Cloudflare CDN.

Te systemy tworzą kopie zawartości Twojej witryny i przechowują je na różnych serwerach na całym świecie, dzięki czemu użytkownicy mogą uzyskiwać do nich dostęp z alternatywnych serwerów w razie potrzeby. Zapobiegają także atakom na bezpieczeństwo i naruszeniom danych, oraz skutecznie zmniejszają obciążenie, które serwer Twojej witryny musi ponosić.


Podsumowanie

Gdy Twoja witryna się nie ładuje, istnieje kilka powszechnych przyczyn, których należy szukać i próbować rozwiązać. Błąd 502, błąd DNS, wadliwa konfiguracja zapory sieciowej, awaria serwera i naruszone bezpieczeństwo są częstymi przyczynami, które mogą powodować niedostępność Twojej strony dla użytkowników.

Diagnozę warto zacząć od ponownego załadowania strony, czyszczenia pamięci podręcznej i innych podstawowych zadań. Ostatecznym rozwiązaniem zazwyczaj jest kontakt z dostawcą hostingu lub innego rozwiązania z którego korzystasz.

Należy pamiętać, że utrata dostępności witryny może prowadzić do utraty klientów i reputacji, dlatego należy działać szybko i skutecznie w przypadku napotkania tych problemów. Dążenie do zapewnienia stabilności, wydajności i bezpieczeństwa Twojej witryny jest kluczowe dla sukcesu online.

Pamiętaj, że odpowiedni hosting zwiększy prędkość Twojego bloga! Pokochasz ultra-szybką platformę hostingową UltaHost. Skorzystaj z wsparcia 24/7 od naszego zespołu wsparcia. Nasza wysokiej jakości infrastruktura koncentruje się na automatycznym skalowaniu, wydajności i bezpieczeństwie. Pozwól nam pokazać Ci różnicę! Sprawdź nasze plany szybkiego hostingu WordPress!

2 comments
  1. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale tak nie jest. Stąd też moje pozytywne zaskoczenie. Świetny artykuł. Będę polecał to miejsce i regularnie odwiedzał, aby poczytać nowe rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
CDN

Co to jest CDN – sieć dostarczania zawartości?

Next Post
5 tips to improve Google search ranking

5 wskazówek na poprawę pozycji w wynikach wyszukiwania

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50