Websiteniz Çöktü mü Yoksa Aktif mi? Nasıl Anlarsınız?

Is Your Website Down?
Is Your Website Down?
Shares

Sitenizin bir dakikanın altında yüklenmekte sıkıntı mı yaşıyor? Yılmış kullanıcılardan sitenizin yavaş olduğu ile ilgili şikayetler mi alıyorsunuz? Sizin için çözümü biliyoruz!

Bir site sahibi olarak sitenizin sürekli açık ve çalışır durumda olduğunu istersiniz ki kitleniz akıcı, problemsiz bir deneyim yaşasınlar. Bugünün dünyasında sunulan sunucu kalitesi düşünüldüğünde bunu arzulamanız gayet makul bir istek olur. Eğer UltaHost tarafından sunulan inanılmaz seviyede uygun fiyatlı en iyi hosting paketlerine abone olursanız kafanız çok daha rahat edecektir.

Ancak bazen websiteniz yarım çökük olduğunda yaşayacağınız problemler olabilir. Şimdi büyük ihtimalle merak ediyorsunuzdur. “Sitenin yarım çökük olması ne anlama geliyor?”. Bu sitenizin kitlenizin bazıları tarafından erişilip de bir kısmı tarafından erişilmediği durumlar için söylenen bir şey. Bu genelde kullanıcı tarafında yaşanan donanımsal ya da yazımsal sorunlardan değil çok daha farklı ve daha karmaşık sebeplerden dolayı kaynaklanır.

Siz sitenize hiçbir sorun yaşamadan erişebilirken kitlenizin sitenize ulaşamama konusunda şikayet ettiği durumlar olabilir. Bu da sizi yıldırabilir ve bu durumun ne olduğunu ve neyden kaynaklandığını öğrenmek isteyebilirsiniz. Bugün sizler için bu problemden bahsedeceğiz.

Sitenizin kitleniz tarafından gerçekten erişilemez olup olmadığını ya da bu problemin sadece onlardan kaynaklı olup olmadığını öğrenebileceğini bazı araçlar bulunur. Bu sorun veritabanı problemleri yüzünden, DNS sorunları nedeniyle ya da brute-force, DDoS saldırıları gibi güvenlik ihmalleri yüzünden kaynaklanıyor olabilir. Ancak endişelenmenize hiç gerek yok, biz yardım etmek için buradayız.

Website Planet

Website Planet bir site sahibi olarak sizin emrinize birçok farklı işe yarar araçlara sunar. Bu araçlardan birisi de sitenizin küresel olarak kapalı olup olmadığını kontrol edebileceğiniz bir araçtır. Bu araçı kullanmak için basitçe talimatları takip edin.

 • Website Planet‘i ziyaret edin.
 • Kontrol etmek istediğiniz sitenizin tam URL’ini girin.
Website Planet

 • Kontrol et butonuna tıklayın.
 • Website Planet sizler için aşağıda göründüğü gibi bir analiz gösterecektir. Bu analizde sitenizin açık olup olmadığını görebilirsiniz.

Website Planet analizi

Peki bunu nasıl yapıyor olabilir? Website Planet araçlarının sitenizin durumunu izleyip takip ettiğini iddia ediyor. Kontrol et butouna tıkladığınız zaman bu araç sitenize farklı bir konumdan erişmeye çalışarak gerçek zamanlı bir durum testi yapıyor.

IsItDownRightNow

IsItDownRightNow en yüksek değerlendirmelere sahip website çökme durumu kontrol etme aracıdır. Bu araç aynı zamanda Google’da “Sitem çöktü mü?” diye arattığınızda karşınıza çıkan ilk araçtır. Bunun için de güzel sebepleri vardır, en azından bizim deneyimimize göre. Sitenizin çöküp çökmediğini en hızlı şekilde kontrol edip gösteren araç budur. Dahası sorun giderme ile ilgili bir işaretleme listesi gösterir ve buradaki tavsiyeler ile siteniz neden aktif gözüküp de erişilemez olduğunu kontrol edebilirsiniz.

Site aynı zamanda en son kontrol edilmiş hem açık hem de çökmüş olan siteleri de gösterir. Aynı zamanda dünyanın en çok ziyaret edilen sitelerin bir listelerini ve onların açık ya da çökük olup olmadığını gösterir. Bu aracı kullanmak için basitçe talimatları takip edin.

 • IsItDownRightNow‘ı ziyaret edin.
 • Sitenizin alan adını ya da URL’ini diyalog kutusunu girin.
IsItDown
 • Kontrol etme butonuna tıklayın.
IsItDown kontrol ekranı
 • Websitenizin açık olup olmadığı ile alakalı detaylar karşınıza çıkacaktır. Ayrıca sitenizin geçtiğimiz birkaç gün içinde kontrol edilip edilmediği ile alakalı istatistikler gösterilecektir. Eğer siteniz yakın zamanlarda çöktü ise IsItDownRightNow çökük olarak gözüktüğü zamanları da söyeleyecektir.

SiteChecker Pro

SiteChecker Pro websiteniz için farklı fonksiyonlar gösteren farklı araçlar barındıran bir platformdur. Siteniz ile ilgili bir SEO denetimi yapabilir, SEO seviyenizi izleyebilir, backlink seviyenizi izleyebilir ve sitenizin SEO’sunu etkileyen farklı değişiklikleri izleyebilirsiniz. Bizim için önemli olan araç ise “Website Down Checker” aracıdır. Bu aracı kullanmak için basitçe talimatları takip edebilirsiniz.

 • SiteChecker Pro‘yu ziyaret edin.
 • Sitenizin alan adını ya da URL’ini diyalog kutusunu girin.
SiteChecker Pro
 • Diyalog kutusunun sağında, sağ yönü gösteren mavi ok işaretine tıklayın.
SiteChecker Pro sonuç ekranı
 • SiteChecker Pro sitenizin açık olup olmadığını gösterecektir. Ayrıca sitenizin IP adresini, sitenizin aktif olarak nasıl gözüktüğünü gösteren bir ekran görüntüsünü ve sitenizin geri dönüş istatistiklerini de gösterecktir. Ayrıca sitenize erişmek kullanılan sunucunun konumunu da size söyleyecektir.

Bundan sonra aklınızdaki soru şu olmalı: “Eğer sitem gerçekten çöktü ise ne yapmam gerekli?”. Sitenizi tekrardan açık hale getirip çalıştıracak birçok çözüm bulunuyor.

Eğer bir WordPress sitesi yönetiyorsanız sorunlu kurulumlar, uyumsuz pluginler ya da plugin hatası gibi problemler sitenizi tamamen çökertebilir. Pluginlerinizin kullandığınız WordPress versiyonu ile uyumlu olup olmadığını kontrol edin ve her şeyin olması gerektiği gibi çalıştığından emin olun.

Sitenizin neden çöktüğü ya da neden yüklenmede başarısız olduğu ile alakalı daha detaylı bir analizi bu kapsamlı blog makalemizde görebilirsiniz.

Böyle herhangi bir durumda yapmanız gereken ilk şey sizin tarafınızdaki sorunları kontrol etmek ya da kitlenize farklı IP adresleri ve cihazlar ile denemeleri konusunda yol göstermeniz olmalı. Bunun sebebi bir tekil bir hata olup olmadığını teyit etmektir. Eğer kitleniz bir hata bildirdi ise hızlı bir şekilde hosting sağlayıcınız ile iletişime geçerek hosting sağlayıcınızda bir sorun olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

Ancak böyle bir durum için en hızlı çözüm aslında çok basit bir çözüm. Sitenizin hostingini UltaHost’a geçirin ve %100 çalışma süresi, 7/24 teknik destek ve sitenizi bizim hosting paketlerimize aktarmak için ücretsiz taşıma kazanın. Neyi bekliyorsunuz? Hemen kayıt olun!

Umuyoruz ki makaleyi sevmişsinizdir. Sıradaki makalede hangi problemleri konuşmamız gerektiğini aşağıdaki yorumlarada bize bahsedin. Daha fazla böyle içerik için blogumuzu okumaya devam edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
What is CRM Hosting

CRM Hosting Nedir – Ne Değildir? Neden Tercih Edilmeli?

Next Post
Why your Website fails to load (and how to fix it!)

Websiteniz neden yüklenmiyor? (ve nasıl çözersiniz!)

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50