JetPack Nedir – Ne Değildir ve Neden Kullanmalısınız?

What is JetPack and Why Should You Use It
What is JetPack and Why Should You Use It
Shares

JetPack WordPress sitenize entegre edebileceğiniz en önemli pluginlerden birisidir. Sebebini öğrenmek için okumaya devam edin.

Eğer WordPress ile yeterli zaman geçirdiyseniz pluginlerin ne olduğunu ve WordPress sitenize nasıl anında yeni özellikler getirebileceğini bilirsiniz.

Yeni başlayanlar için şöyle anlatalım: WordPress pluginler Google Chrome uzantıları gibidir. Tek tuşla indirebilirler, genelde ücretsizlerdir ve hali hazırda bulunan WordPress kurulumunuza ekstra özellikler eklerler.

Daha önce sizler için Envato Market ve Envato Elements pluginleri ile alakalı derin rehberler sağlamıştık. Ayrıca sizlere SEO ve e-Ticaret için sahip olunması gereken WordPress pluginleri ile ilgili listeler hazırlamıştık. Bu makalelerden hiç kaçırdı iseniz daha fazla içerik için blogumuzun kalanını inceleyin.

Bugün sizlere çok özel bir pluginden bahsedeceğiz. Çok büyük bir kullanıcı tabanına sahip olan bir plugin bu ve bunun da çok fazla güzel sebebi var. Bahsedilen plugin WordPress’in yaratıcısı olan Automattic tarafından geliştirilen JetPack. Bu pluginin bu yazı yazılırken 5 milyondan fazla aktif yüklenmesi bulunuyor. Peki JetPack nedir, ne değildir?

JetPack WordPress siteniz için bir AIO’dur. (All-in-One) (Hepsi bir yerde) Çekirdek plugin ücretsizdir ve içinde aşağıdakiler bulunmaktadır:

  • İki faktör doğrulama, Brute Force saldırı koruması ve Malware taramaları içeren 7/24 Otomatik Site Güvenliği
  • Google AMP (Accelerated Mobile Pages) Optimizasyonu
  • Ücretsiz CDN (Content Delivery Network)
  • Facebook, Instagram, Twitter, ve LinkedIn dahil olmak üzere Sosyal Medya Entegrasyonu
  • Google Analytics Entegrasyonu ile Gelişmiş Site Analizi
  • Paypal ve Stripe içeren Ödeme Araçları
  • Google, Bing, Facebook, vs. için SEO araçları
  • Site Reklamı ve daha fazlası çünkü bundan da fazlası var.

Çok daha fazla şey anlatabiliriz çünkü bunlar JetPack’in yapabileceklerinin sadece birazı. Eğer bu özellikler sizi ikna etmeye yetmediyse JetPack’in size normalde üçüncü parti pluginler gerektirecek tüm bu özellikleri sunduğunu bilmeniz gerek.

Daha da ötesi bu üçüncü parti pluginlerin hiçbirisi JetPack’in verimine ve hızına erişemez. Bunun sebebi de JetPack’in WordPress’in yaratıcıları tarafından yapılmış olması ve çok sık bir şekilde güncelleniyor olmasıdır.

Eğer bunu okuyorsanız size bir kıyak geçelim. Okumaya devam edin ve size WordPress sitenize JetPack’i nasıl kuracağınızı anlatalım!

Installing Jetpack On WordPress Steps:

1. WordPress sayfasındaki Pluginler sekmesinden Yeni Ekle butonuna tıklayın.

2. Standard ücretsiz JetPack pluginini aratın ve indirip kurun.

JetPack plugin

3. JetPack başarılı bir şekilde kurulduktan sonra Aktifleştir butonuna tıklayın.

4. Karşınıza çıktan sayfada JetPack’i kurma butonuna tıklayın.

Jetpack kurulumu

5. JetPack’e bağlanmak için doğru WordPress hesabına ve siteye bağlandığınızdan emin olun. Ardından Onayla butonuna tıklayın.

6. WordPress konsolunuzdan JetPack plugininin ana sayfasına giriş yapın. Bağlantılar sekmesine tıklayarak sitenizin JetPack’e bağlı olup olmadığını teyit edin.

Ve Voila! JetPack’i başarılı bir şekilde kurdunuz. Bu makaleyi umuyoruz ki beğenmişsinizdir ve şimdi JetPack’i WordPress sitenize daha iyi verim ve daha iyi performans için entegre edebilmişsinizdir.

Blogumuzda daha nelerden bahsedelim? Aşağıdaki yorumlara bizlere söyleyin!

Daha fazla böyle içerik için blogumuzu düzenli olarak okumaya devam edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Why your Website fails to load (and how to fix it!)

Websiteniz neden yüklenmiyor? (ve nasıl çözersiniz!)

Next Post
strategies to protect digital assets

İşletme Güvenliği 101: Şirketinizin Dijital Varlıklarını Korumak için Stratejiler

Related Posts