VPS sunucunuz için en iyi 5 Linux Dağıtımı

Top 5 Linux Distributions for your VPS server

Neden kendi VPS sunucunu edinmelisiniz ve bu sunucuyu yüklemek için en iyi 5 Linux dağıtımı

UltaHost’un en iyi, en uygun fiyatlı VPS aboneliğine kaydolarak web sitenizin kontrolünü ele alma yolundaki ilk büyük adımı attınız demek. Henüz bu adımı atmadıysanız, hemen gidin ve kaydolun.

Neden VPS abonesi olmalısınız ve bu abonelik kitlenizin web sitenize bakış açısını nasıl etkiler hakkında daha fazla bilgi için ilgili makaleye bir göz atın!

VPS demişken, bütün iyi sunucuların çalışmak için bir İşletim Sistemine ihtiyacı vardır. Bugünlerde çoğu sunucu, ‘distro’ olarak da bilinen, Linux’un dağıtım olarak adlandırdığı iterasyon üzerinden çalışır.

Neden Linux diye sorabilirsiniz. İnternet, ilk zamanlarında yalnızca Unix sunucuları üzerine kurulmuştu. Zaman geçtikçe ve daha güçlü donanımlar erişilebilir hale geldikçe Unix sunucuları kolayca Linux sunucularına yükseltildi. Buna ek olarak, Linux açık kaynaklı bir işletim sistemidir, bu sebeple geliştiricilerin sistemler üzerinde yapabilecekleri değişiklikler sınırsızdır. Son olarak, Linux, özellikle düşük seviyedeki donanımlar için en verimli işletim sistemidir.

Bu makalede, VPS hizmetiniz için en iyi 5 Linux Dağıtımı ya da ‘Distros’u hakkında konuşacağız.

Ubuntu Sunucusu

Ubuntu, piyasadaki en popüler Linux dağıtımıdır ve bunun iyi bir nedeni vardır. Ubuntu VPS, etkileşimli bir GUI deneyimi, güvenilirlik ve kendi App Store’undan geniş bir yazılım yelpazesi sunar. Ayrıca artık varsayılan olarak popüler VPN (Sanal Özel Ağ) hizmeti WireGuard’ı da içeriyor. Dağıtımınızı yayınlandıktan sonra beş yıl boyunca güncelleyebilirsiniz, böylece yazılımınızı sürekli güncelleme zorunluluğundan kurtulursunuz. Aynı zamanda kendi bulut platformunuzu oluşturma olanağıyla birlikte gelir.

Debian

Linux’un en eski dağıtımlarından biri olan Debian hala oyunun bir parçası. Debian, piyasaya sürülmeden önce birkaç ay titizlikle test edilen Kararlı sürümleriyle birlikte oldukça güvenilir bir sistemdir.

Büyük kuruluşlar, işletmeler ve eğitim kurumları tarafından yaygın şekilde kullanılması, geniş Debian destek topluluğunun daha da desteklediği sağlamlığının bir kanıtıdır. Debian ayrıca, sunucunuzun hiçbir zaman çevrimdışı olmadığından emin olmak için entegre bir hata takip sistemi ile birlikte gelir. Komik gerçek: Ubuntu’nun kendisi Debian’ın bir türevidir. 

Red Hat

Büyük işletmeler ve şirketler için RHEL (Red Hat Enterprise Linux) hiç şüphesiz en iyi seçenektir. Bu listede ücretli olan tek dağıtımdır ama öte yandan Red Hat ticari bir kuruluşun desteğini de almaktadır. Bu durum da Red Hat’in dağıtımlarını istikrarlı, güvenilir ve yenilikçi hale getirmeye kendini adamış geliştiricilerden ve profesyonellerden oluşan tam takır bir ekibi var demektir. Netice olarak, Red Hat, dünyada en yaygın kullanılan kurumsal Linux dağıtımıdır.

CentOS

CentOS, Red Hat’in, maliyetinin bir kısmına denk gelen bir türevidir. Maalesef, Red Hat ile aynı ticar oluşumun desteğine sahip değildir. Bunun yerine, CentOS’un çok geniş bir destek topluluğu vardır.

Genellikle RHEL’in satın almadan önce deneme sürümü olarak lanse edilen CentOS, kendisini kullanan sunucu kullanımı sayısında RHEL’i geride bırakarak sunucu topluluğunda büyük bir etki yarattı. Ayrıca, operasyonel açıdan RHEL ile uyumludur. CentOS’ta yanlış gidebilecek çok az şey mevcut.

Fedora

Fedora en büyük açık kaynaklı Linux topluluğuna sahiptir. Bu topluluk öyle büyüktür ki, Linux’un kurucusu Linus Torvalds bile Fedora kullanır. Bu büyük topluluk, her konuda size yardım edecek destek olanların ve profesyonellerin olduğu anlamına gelir. Fedora aynı zamanda RHEL’in türetildiği sistemdir ve dayanıklılığı Fedora’da da vardır. OpenStack, AWS, Azure ve daha fazlası gibi çok çeşitli bulut platformları için destek sunar. Fedora, VPS aboneliğiniz için oldukça güvenli bir seçimdir.


Makaleyi bitirmeden önce listede bahsetmek istediğimiz bir dağıtım var. AlmaLinux, CentOS’a çok sağlam ve uygulanabilir bir alternatiftir. CentOS’un yakın zamanda RHEL tarafından satın alınmasından dolayı, sürekli yayın platformu haline geldi ve yeni kararlı sürümler sunulmayacak. Sonuç olarak, Sonuç olarak, CentOS, sürüm 8’den başlayarak RHEL için bir test alanı haline geldi. AlmaLinux, CentOS ile aynı mimariyi temel alır, hızla gelişen bir topluluğa sahiptir ve CentOS ile aynı yazılım desteğine sahiptir. CentOS 7, 2024 yılına kadar desteklenecek, ancak Alma Linux’a geçiş yapmanızı öneririz.

VPS sunucunuzda kullanmanız gereken 5 en iyi Linux dağıtımı seçimlerimizdi. Kaçırdığımız bir şey var mı? Yorumlar kısmında bizimle düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın!

Neden kendi VPS sunucunuzu almalısınız ve bu işinizi nasıl ileri düzeye taşıyacağı hakkındaki yazımızı okumayı unutmayın!

Kendi VPS sunucunuzu mu arıyorsunuz? Başka yerde aramayın; UltaHost size piyasadaki en iyi ve en uygun fiyatlı VPS barındırma hizmetini sunuyor. Daha ne bekliyorsun? Planınızı seçin ve hemen kendi VPS sunucunuza sahip olun

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Best WordPress Caching Plugins

WordPress için en iyi 5 önbellek eklentisi

Next Post
UltaHost services

UltaHost Nedir? UltaHost’un Sağladığı Hizmetler

Related Posts
Total
0
Share