2022in En İyi HTML Editörleri 

Best HTML Editors
Best HTML Editors
Shares

Bir site oluştururken ve düzenlerken HTML editörleri, programlama kodları aracılığıyla görevi kolaylaştırmaktan sorumlu olacak araçlardır.

Bu, çok çeşitli özelliklere erişebildikleri ve kaynak kodunu daha verimli ve verimli bir şekilde değiştirebildikleri için, daha ileri düzey kullanıcıların özellikle takdir edeceği bir şeydir. Bu nedenle, bugün web sayfaları oluşturmak ve düzenlemek için en iyi HTML editörlerinden bahsedeceğiz.

HTML düzenleyici nedir ve neden? 

HTML (Hyperlink Text Market Language), herhangi bir web sayfasının, bileşen öğelerinin her birini tanımlamak için etiketler kullanarak çalışmasına izin veren koddur. Öğrenmesi ve kullanması kolay olacak şekilde tasarlanmış bir dildir ve CSS, XML veya JavaScript gibi diğer dillere çevrilebilir. Genel olarak, web geliştirme ile ilgilenen herhangi bir kullanıcı, diğer dillere kıyasla öğrenmesi kolay olduğu için HTML öğrenerek başlar.

İyi sonuçlar elde etmek için, büyük miktarda kod içeren herhangi bir programlamayı daha az karmaşık hale getirmemize yardımcı olacak ek araçlara sahip olmamızı sağlayacak kod düzenleyiciler vardır. Bu nedenle iyi bir HTML düzenleyicinin özellikleri arasında sözdizimi vurgulama, otomatik tamamlama, hata algılama ve FTP desteği gibi işlevleri bulacağız.

İki tür metin editörü olduğunu bilmek de önemlidir. HTML metin editörleri ve WYSIWYG HTML editörleri bulabiliriz

HTML metin düzenleyici 

Adından da anlaşılacağı gibi, HTML metin düzenleyicisi metin tabanlıdır, bu nedenle onu kullanmak için HTML bilgisine sahip olmak gerekir. Böyle bir editör ile özel seçeneklerin yanı sıra kullanırken daha fazla özgürlüğe sahip olacağız ve arama motorları tarafından konumlandırma için daha iyi sayfa optimizasyonu elde edeceğiz. 

WYSIWYG Editörü 

WYSIWYG, İspanyolca’da “Gördüğünüz şey, elde ettiğinizdir” olarak çevrilebilecek “Ne Görürseniz Onu Alırsınız” ifadesinin kısaltmasıdır. Bu, bir kelime işlemcinin ne olduğuna çok benzer bir şekilde görsel arayüzleri içeren diğer konfigürasyonların yanı sıra resim ve metin ekleyebileceğimiz ve bunları farklı biçimler, stiller ve yazı tipleri ile özelleştirebileceğimiz anlamına gelir. Bu nedenle kullanmak için HTML bilgisine sahip olmak gerekli değildir. Bu nedenle deneyimsiz kullanıcılar için idealdir.

HTML veya WYSIWYG düzenleyicisi ne zaman kullanılır? 

Belki HTML’de kodlamayı öğrenirken veya bir HTML veya CSS dosyasını düzenlememiz gerektiğinde bir HTML düzenleyicisine ihtiyacımız vardır. Ayrıca, kod yazarken veya bir kelime işlemci veya metin düzenleyicinin yeterli olmadığı durumlarda hataları azaltmamıza yardımcı olabilecek profesyonel bir araca ihtiyacımız olduğunda. Aksine, ihtiyacımız olan şey hızlı ve koda dokunmadan HTML oluşturmaksa, o zaman WYSIWYG editörü en iyi seçimdir.

İşte 2022’de web sayfaları oluşturmak ve düzenlemek için en iyi HTML editörlerinin listesi.

1. Atom

En İyi HTML Editörleri
En İyi HTML Editörleri

Atom, yaratılmasından sonraki dört yıl içinde en popüler HTML editörlerinden biri olmayı başardı. Atom, platformlar arası bir HTML editörü olan GitHub tarafından üretilir. Kodlamayı bir yük değil, bir zevk haline getiren kullanışlı ve kullanımı kolay işlevlerle sonuna kadar paketlenmiştir. 

Atom tamamen açık kaynak kodludur ve tamamen hatasızdır. Hem acemi hem de profesyonel web geliştiricileri için kullanımı kolaydır. Doğal olarak Atom, kullanıcılarına söz dizimi düzeltme, söz dizimi vurgulama, otomatik tamamlama, proje yönetimi vb. sağlar. Ancak, Atom, özellikleri geleneksel olarak kullanmaz gibi temel özellikler sağlar. 

Kullanıcıların aralarından seçim yapabileceği 7.500’den fazla kurulabilir paket ve binlerce eklenti var. Atom’u beğeninize göre özelleştirin, en çok ihtiyacınız olan özellikleri kurun ve kullanın. Kullanıcı dostudur, hem yeni başlayan geliştiriciler hem de bir süredir kodlama yapan ve ne yaptığını bilenler için tasarlanmıştır ve Windows, Mac ve Linux ile uyumludur.

2. UltraEdit

En İyi HTML Editörleri
En İyi HTML Editörleri

UltraEdit, hepsi bir arada bir çözüm olarak tasarlanmıştır. Bir geliştiricinin veya BT uzmanının karşılaştığı her zorluğu çözer: programlama ve proje yönetimi, metin verileri ve kayıt yeniden biçimlendirme, veri sıralama, büyük dosya işleme, uzaktan dosya işlemleri, gelişmiş dosya arama ve daha fazlası.

Bu, kendi başlarına veya kurumsal şirketlerde çalışan uzman kullanıcılar için ideal olduğu anlamına gelir. Yeni başlayanlar veya hobiler için değil ve fiyat bunu yansıtıyor. Tek seferlik 119,95 $ veya 189,95 $ ücret karşılığında satın alabilir veya yıllık 79,95 $ veya 99,95 $ abonelik ödeyebilirsiniz. Listedeki alternatiflerden daha yüksektir.

Geliştiriciler ve BT uzmanları için zengin özelliklere sahip, kapsamlı bir çözüm, performansı, verimli aramayı ve kurumsal işlevselliği etkilemeden büyük dosya düzenlemelerini kolayca halledebilir.

3. Sublime Text

En İyi HTML Editörleri
En İyi HTML Editörleri

Sidney merkezli bir şirket tarafından geliştirilen Sublime Text, şüphesiz profesyoneller için metin düzenleme için en iyi seçeneklerden biridir. HTML ve CSS dahil olmak üzere çok sayıda programlama dili ile uyumludur. Ayrıca klavye kısayollarına ve komutlarına hakim olursak, programlama ve hata ayıklama görevleri sırasında önemli tasarruflar elde ederiz.

23 tema ve arayüzün tamamen özelleştirilmesini içerir. Dizelere veya sembollere gitmemize, birkaç sözdizimi seçmemize, kodu vurgulamamıza, birden çok satır seçmemize ve bölümlere ayrılmış düzenleme yapmamıza olanak tanır. En sezgisel uygulama olmasa da, işleyişini nasıl bileceğimizi ve ustalaşacağımızı öğrendiğimiz için programcının üretkenliğini artırabilir.

Sublime Text, Windows, Linux ve macOS ile uyumlu ücretsiz bir uygulamadır ve bu programı sayfasından indirebiliriz. Ayrıca, tüm işlevlerinden yararlanmak istiyorsak ödememiz gereken premium bir sürümü var.

4. ++ Notepad

En İyi HTML Editörleri
En İyi HTML Editörleri

Notepad++, dünya çapında milyonlarca insan tarafından kullanılan hızlı tempolu bir HTML düzenleyicisidir. Code Editor ücretsiz bir kaynaktır ve yalnızca HTML ve CSS’yi değil, çok çeşitli dilleri destekler.

Bu HTML düzenleyici, çok çeşitli özellikleri nedeniyle geliştiriciler arasında geniş bir popülerlik kazanmıştır. Sözdizimi vurgulama, sözdizimi katlama, belge haritası, çoklu görünüm, tamamen özelleştirilebilir GUI, çoklu belge arabirimi, yer imleri, otomatik tamamlama ve işinize yardımcı olacak diğer birçok özelliğe sahiptir.

Notepad++ ile ilgili en güzel şey, şirketin CO2 emisyonlarını azaltmaya çalışmasıdır. Daha az CPU gücü kullanır, bu da güç tüketimini azaltır ve daha yeşil bir ortam oluşturmaya yardımcı olur. Dolayısıyla, çevreye duyarlı bir geliştiriciyseniz, Windows ile uyumlu Notepad++ harika bir seçenek olabilir.

5. Brackets 

En İyi HTML Editörleri
En İyi HTML Editörleri

Brackets programı, HTML editör programı ve kod üreteci, kullanıcının web sitelerini programlamasına ve tasarlamasına ve HTML dilini düzenlemesine yardımcı olur. Ayrıca, bu program JavaScript ve CSS kodlarının düzenlenmesini destekler, çünkü kullanıcının programlama dili ile ilgili birkaç farklı proje oluşturmasına olanak tanır ve ayrıca yaratıcı, zarif, her şeyden temiz bir şekilde web sayfaları ve web siteleri oluşturmaya ve tasarlamaya yardımcı olur. . hatalar. Brackets programı güzel, zarif ve kullanımı çok kolay bir arayüze sahiptir. Program aracılığıyla kullanıcı, HTML CSS dilini kullanarak sıfırdan bir web sitesi tasarlayabilir. Sayfaların ve site dosyalarının HTML CSS formatında çok basit şekilde düzenlenmesine ve düzenlenmesine ek olarak, program kullanıcıya tüm parantezlerin otomatik kapanmasını destekleyen standart düzenleme araçları ve araçları ile yazmayı tamamlama yeteneği sağlar. Yalnızca ilk iki karakteri yazarak, ana kod yalnızca satır numaralandırmayı desteklemekle kalmaz, aynı zamanda HTML CSS kodunu ve kodun önemine ve türüne göre farklı renklerde kod görüntüler, bu da kullanıcının işini hızlandırmaya ve hataları azaltmaya büyük ölçüde katkıda bulunur.

Kullanıcı ayrıca yazı tipi boyutunu artırarak ve türünü başka bir şeyle değiştirerek metni belirli bir şekilde özelleştirebilir. Ayrıca yorum ekleyebilir veya engelleyebilir ve ayrıca sembollerin tanımlarına hızlı bir şekilde atlayabilir ve bunları tek bir tıklama ile kullanabilir. Kullanıcı ayrıca metinleri kopyalayabilir, kesebilir ve yapıştırabilir. Program, kod hatalarını hızla bulmaya ve düzeltmeye ve düzeltmeye yardımcı olan bir dizi hata ayıklama aracı içerir ve ayrıca içinde arama işlemine yardımcı olan kolay bir arama motoru vardır. Birçok kod satırı içeren site dosyaları.

Program hafif olmasının yanı sıra tüm Windows işletim sistemlerini destekler ve cihazınızda fazla yer kaplamaz. Brackets programı, özellikle web siteleri için web sayfaları programlama ve tasarlama konusunda çalışan geliştiricilere ve web sitesi sahiplerine yöneliktir. Bu program basit, kolay ve kullanımı eğlencelidir. Kullanıcının sayfalar arasında kolayca ve sorunsuz bir şekilde hareket etmesine ve bir yan menü aracılığıyla çeşitli HTML, CSS ve Java kodlarını düzenlemesine olanak tanır. Tüm eğlence ve rahatlıkla yazıldı ve bu nedenle projeyi kaydetmeden önce çalışmayı önizleme imkanı ile iyi sonuçlar verdi. Bu uygulama aynı zamanda yeni başlayanlar için bilgisayarda HTML5 ve CSS3 programlamayı öğrenmenin basit bir yoludur. Uygulama, grafik kullanıcı arayüzünün dilinin birçok dile çevrilmesini destekler ve daha az kaynak tüketir, Brackets programının tüm bu özelliklerini program ücretsiz olduğu için ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Bu nedenle, program ücretsiz olarak sunulan en iyi HTML programlarından biri olarak kabul edilir.

6. Komodo Edit

En İyi HTML Editörleri
En İyi HTML Editörleri

Komodo’nun iki versiyonu vardır: Komodo Edit ve Komodo IDE. Düzenleme açık kaynak kodludur ve indirmek ücretsizdir. IDE’nin kısaltılmış bir versiyonudur.

Komodo Edit, HTML ve CSS geliştirme için birçok harika özellik içerir. Ek olarak, daha fazla dil desteği veya özel karakterler gibi diğer faydalı özellikler için uzantılar eklemenize olanak tanır.

Komodo, en iyi HTML editörü olarak parlamaz. Yine de, özellikle XML’de oluşturuyorsanız, fiyat için harika.

Eklentiler aracılığıyla genişletilebilir. Özelleştirilebilir görünüm. Windows, Mac ve Linux için kullanılabilir. XML düzenleme için mükemmel.

7. Visual Studio Code

En İyi HTML Editörleri
En İyi HTML Editörleri

Deneyiminizi özelleştirmek için bir uzantı kitaplığına sahip açık kaynaklı ve ücretsiz bir metin düzenleyici. React.js, Node.js ve TypeScript için yerleşik JavaScript desteğine sahiptir. Düzenleyiciyi yavaşlatmamak için farklı uzantılar farklı işlemlerde çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

otomatik tamamlama, sözdizimi vurgulama, uzantı kitaplığı, VS Kodu ekran görüntüsü.

Çözüm 

İster kodlamaya yeni başlıyor olun ister profesyonel bir geliştirici olun, HTML düzenleyici kullanmak iyi bir fikirdir. HTML editörlerinin sağladığı güvenlik ve yardım kolaylığı sayesinde kodlar daha rahat, daha hızlı ve daha eğlenceli olacak.

Sizin için en iyi HTML düzenleyicisini bulmanın tek yolu onu kullanmayı denemektir! Her geliştiricinin farklı bir kodlama hızı, düzeyi ve tercih edilen yöntemi vardır. Bu nedenle, farklı HTML düzenleyicilerini, özelliklerini ve altyapısını denemek, hangi HTML düzenleyicinin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu anlamanın tek yoludur.

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformunu seveceksiniz. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlendirilmiş altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Intersting Facts Top 20 sites to learn coding for free

Ücretsiz kodlama öğrenmek için en iyi 20 site

Next Post
Top 10 WordPress SEO Plugins

En İyi 10 WordPress SEO Eklentisi

Related Posts