Etki alanı nedir? Yeni başlayanlar için kapsamlı açıklama

What is a domain? Comprehensive explanation for beginners
What is a domain? Comprehensive explanation for beginners

Kendi web sitenizi kurmayı düşündüğünüzde, kişisel web siteniz için ihtiyacınız olan ilk şey bir alan adı satın almaktır.

Daha önce bir alan adının tarayıcıda görünen adres olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak bu yazımızda alan adlarının çalışma sistemini ve alan adları (veya alan adları) ile ilgili bazı temel kavramları daha ayrıntılı olarak açıklayacağız. 

Etki alanı nedir? 

Basitçe, etki alanı, ziyaret etmek istediğiniz belirli bir web sitesine erişmek için tarayıcı çubuğuna yazılan adres olarak tanımlanabilir, örneğin: Google’ın etki alanı Google’dır ve şöyle yazılmıştır, https://www.google.com yapmak için kolay. parmak izi ve etki alanı benzersizdir ve her insanın diğerlerinden farklı benzersiz bir parmak izi vardır.

İnternet üzerinden servis sağlayıcılar (UltaHost gibi) tarafından satışa sunulan, ancak aslında bu sitelere ait olmayan, ancak bu siteler üzerinden yeniden satış yapmasına ve kâr etmesine izin verilen ve bazıları kendilerinden daha büyük olarak adlandırılan bir grup. alanları ve ve ardından diğer fiyatlara koyun. Bir alan adının fiyatı bir siteden diğerine değişir, çünkü herhangi bir Alan Adının taban fiyatı, İnternet’te alan adlarını kaydetmemiş olan ICANN tarafından belirlenir. 

Bir alan adı nasıl bana özeldir? 

Bu soru aklınıza gelebilir, alan adının münhasırlığını sizin için nasıl koruyabilirsiniz, örneğin tarayıcınıza google.com yazdığınızda, Facebook sitesine o isim üzerinden erişme imkanı olduğunu düşünüyor musunuz? ? ya da Yahoo? ya da amazon?

Tabii ki hayır, dördüncüsü bunun olması imkansız, çünkü alan adı Google sitesinin sunucusuna bağlı ve bu nedenle isim sizi doğrudan Google sitesine – ünlü arama motoruna – götürecek.

Nasıl yapıldığını daha fazla öğrenelim 

Tıpkı bilgisayarlar gibi, her cihaz, noktalarla ayrılmış sıralı bir sayı kümesi olan bir IP adresi ile tanımlanır. Alan adları aynı şekilde çalışır, İnternet’teki herhangi bir web sitesinin, diğer herhangi bir siteyle aynı olamayacak sabit bir numarası vardır.

Bir alan adı, bir şirketin veya markanın adını belirten harfler olan bir grup alfabetik harften oluşur ve buna alan adı “Alan Adı” denir.

Bir alan adı satın alırken, alan adlarının sahibi olan şirket olan kayıt şirketi, alıcının alan adının alan adını ve DNS’sini belirli bir süre için kaydeder.

Daha spesifik olmak gerekirse, DNS, alan adını hostıng şirketi aracılığıyla aldığınız sunucuya bağlayabileceğiniz numaradır.

Her yeni alan satışından sonra, şirket merkezi veritabanını günceller, böylece alan adı ve kendi numarası sadece bir kişiye ayrılır ve başka kimse satın alamaz.

Bir alana sahip olunduğunda, o alanla ilgili tüm bilgiler, alan adını ve alan sahibiyle ilgili tüm bilgileri, örneğin alan sahibinin adı ve bununla ilgili tüm bilgileri içeren WHOIS olarak bilinen bir veritabanında kullanılabilir hale gelir.

Çevrimiçi alan verilerinin kaydedilmesinin amacı, gelecekte ortaya çıkabilecek herhangi bir sorunla bağlantılı olarak kolluk kuvvetleri tarafından kullanılmak içindir.

Tüm DNS numaraları, daha önce de belirttiğimiz gibi, İnternet’teki alan adlarını ve IP adreslerini yönetmeyi amaçlayan ve ayrıca Internet Corporation for Assigned’ın kısaltması olan ICANN’e yardımcı olan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan ICANN tarafından kaydedilir. İnternette alan adlarının düzenlenmesi ve yönetilmesinde İsimler ve Numaralar.

Merak ediyor olabilirsiniz: Herkes kendi sitesi için alan adı satın alabilir mi? Cevap evet olacaktır. Alan adı başkasına ait olmadığı ve internetteki herhangi bir web sitesine bağlı olmadığı sürece elbette herkes kendi sitesi için alan adı satın alabilir ve güvenilir bir alan adı girerek öğrenebilir. Siteleri satmak ve kullanılabilirliğini kontrol etmek için alan adının yazılması.

En iyi alan adını nasıl seçerim?

Benzersiz bir alan adı seçmek, web siteniz ve ziyaretçileriniz arasında önemli bir bağlantı olacağı ve markanızı ifade edeceği için web siteniz için yapacağınız en önemli şeylerden biridir. Memnun kalmazsanız daha sonra isim değiştirme sorunu yaşamamanız için dikkatli olun, bu durumda siteniz bu değişiklikten olumsuz etkilenebilir.

Doğru alan adını seçmek için size bazı genel ipuçları vereyim:

 • .com uzantısı genellikle en popüler olanıdır
 • Site alanınızdaki en popüler kelimeleri kullanın
 • Sitenizin içeriğini temsil eden bir ad kullanın
 • Kolay ve basit bir ad kullanmaya çalışın
 • Adın herhangi bir dilbilgisi hatası içermediğinden emin olun
 • Kolay hatırlama için özel yapmaya çalışın
 • İsimde sayı ve sembol kullanmaktan kaçının
 • Benzer bir siteden benzer bir ad kullanmadığınızdan emin olun.

Etki alanı siteme nasıl bağlanır?

Bu yazımızda domain ile ilgili birçok temel noktayı açıkladıktan sonra sıra domainin nasıl çalıştığını teknik açıdan açıklamaya geliyor ve bunu anlamak için her web sitesinin özel ve statik bir IP’si olduğunu bilmelisiniz. buna protokol denir ve 146.60.120.201 biçiminde sıralı bir sayı kümesidir, ancak her durumda, bu konuları anlamak zorunda değilsiniz, ancak elbette bu, etki alanının nasıl olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek istemeniz durumunda. İşler.

Gitmek istediğimiz sitelere ulaşmak için yukarıda bahsettiğimiz bu sayıları hatırlamak bizim için çok zor ama o karmaşık sayılar yerine Google.com veya Youtube.com kullanırsak akılda kalması ve önemi daha kolay olacaktır. etki alanı burada belirginleşir.

Eğer işler hala sizin için net değilse, size küçük bir örnek vereceğim:

Bir arkadaşınızın veya aile üyenizin adresine gitmek istediğinizde, onların koordinatları yerine sokak adını hatırlamak çok kolaydır, bu nedenle herhangi bir web sitesi için bir alan adına sahip olmak, ezberlenmesi zor rastgele sayıları hatırlamaktan çok daha iyi olacaktır. .

Bu nedenle, tarayıcı çubuğuna herhangi bir web sitesi için bir alan adı yazdığınızda, yazdığınız adla eşleşen bir IP adresi aramaya başlayacaktır ve işte Alan Adı Sistemi’nin kısaltması olan DNS işlevi, siteyle ilgili herhangi bir bilgiyi depolar. bunu veritabanında saklar, böylece tarayıcı bu bilgiyi almaya başlar, böylece kullanıcı siteyi birkaç saniye içinde görüntüleyebilir.

Alan Uzantıları

Alan adı uzantısı, site adının son kısmıdır. Örneğin Google adresine bakarsak alan adının www.google.com olduğunu, başka bir alan adına baktığımızda ise www.name.net olduğunu görürüz. Bir uzantı var.

Alan adı uzantıları denilince aklınıza ilk olarak .com gelecektir çünkü farklı uzantı türleri arasında en çok kullanılan uzantıdır.

Sürekli yayınlanan birçok uzantı vardır, örneğin 1985’te sınırlı sayıda uzantı vardı ve dokuzu geçmedi, ancak zamanla 1000’den fazla uzantı olana kadar daha fazlası eklendi, örneğin bu uzantılar arasında:

 • .AĞ
 • .organ
 • .tect
 • . mağaza
 • . internet üzerinden
 • . basmak
 • . Uzay
 • . alan
 • .io

Ve diğer birçok uzantı. Genel olarak, yeni bir alan adı satın aldığınızda, sizin için en iyisinin ne olduğuna siz karar verirsiniz ve en popüler uzantıları ve sitenize atıfta bulunanları kullanmanızı öneririz ve bazı uzantılar yalnızca belirli kuruluşlara özeldir. hükümet veya eğitim uzantıları ve daha ayrıntılı olarak açıklayacağımız şey bu.

Şimdi web siteniz için en iyisinin ne olduğunu bulabilmeniz için bu uzantıları tanıyalım:

İlk uzantı .com’dur

Popüler bir üst düzey alan adıdır, kayıtlı alan adlarının %40’ı .com’dur çünkü bu uzantı insanlar için diğer alan adlarından daha kolay yazılabilir, tanıdıktır ve site adresinize eklemek profesyonel görünmesini sağlar.

Ancak bu uzantıyı seçmeyi düşünürseniz tek bir sorun var, isimlerin çoğu zaten kayıtlı ve siteniz için iyi bir isim seçmek zor olacak çünkü çok fazla isim olmadığını ve başkaları tarafından kaydedildiğini anlayacaksınız.

İkinci uzantı .NET’tir.

.com’a ikinci ve en iyi alternatif olarak kabul edilir, ancak .NET uzantısı internet ve ağ hizmeti siteleri ve şirketler tarafından kullanılır, bu sadece bu kullanımla sınırlı olduğu anlamına gelmez, aksine hale gelmiştir. şu anda .com’dan sonra en çok kullanılan uzantılardan biridir ve bu uzantı iki durumda Bazılarından Önce’den seçilmiştir:

İlk durum: Kaydetmek istediğiniz alan adının .com uzantısında bulunmadığını fark ederseniz, onu genellikle .NET uzantısında bulabilirsiniz – ki bu kesinlikle iyidir – ancak bir alan adı aramak daha iyidir. benzersiz adı veya hatta tam adı değiştirin ve web siteniz için yeni bir alan adı bulun.

Çünkü diğer markalara benzer isimler seçmek ziyaretçiler için çok fazla kafa karışıklığına neden olacağından ve hatta yıllardır sahnede olan büyük markalarla rekabet etmekte zorlanacağından, “Her zaman başkalarını taklit edin ve başkalarını taklit eden siz olmayın. ”

İkinci durum: Bazı kişilerin sitenize benzer bir ad kullanmasını istemiyorsanız, burada aynı adı .NET uzantısında rezerve edebilir ve ardından .com’daki ana sitenize yönlendirebilirsiniz. .

üçüncü uzantı.Edu

Eğitim kurumlarına, üniversitelere ve okullara ayrılmış uzantılardan biridir, sadece bu değil, bu uzantı birçok eğitim merkezine bağlı hale gelmiştir ve alan adı almak isteyenler için kriterler karşılanırsa bu uzantı ile kayıt edilebilir. O.

Bu uzantı çok kısıtlayıcıdır ve eğitim sistemini güçlendirmek ve öğrencileri korumak için biraz katı politikalara sahiptir.

Dördüncü uzantı .org’dur

Organizasyonun kısaltmasıdır ve kuruluşlar veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar ile bazı ünlü şirketler, okullar ve dernekler tarafından kullanılır.

Beşinci uzantı .gov

Devlet kurumları, departmanlar ve diğer bazı devlet kurumları, Genel Hizmetler İdaresi veya Amerika Birleşik Devletleri merkezli bağımsız bir kurum olan GSA tarafından yönetilen bir alan olan .gov uzantısını kullanabilir.

Bazı hükümet uzantıları

Başka birçok ana alan adı vardır, tanınan tüm ülkelerde belirli bir ülke, bölge veya coğrafi alan için kullanılabilecek özel bir uzantı kodu vardır.

Bu alan türü, belirli bir coğrafi konum veya ülkedeki bir kitleyi hedeflemek isteyen web siteleri için en iyi seçimdir ve sitenizin aynı hedef bölge veya ülkeden kişilere gösterdiği arama motorları için güçlü bir gösterge işlevi görür.

Ancak, bu uzantıya sahip bir alan adı elde etmek için bazı ülkeler, onu almak isteyen kişinin aynı ülkede ikamet ettiğinden veya şirketlerinin aynı ülkede yerel bir mevcudiyetine ve işletme kaydına sahip olduğundan emin olmalıdır. ve çoğu durumda kayıt bazı devlet kurumları aracılığıyla yapılır ve onlara gerekli belgeleri sağlar.

Sadece bu da değil, bazı ülkeler böyle bir alan adı için başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması için bir ön koşul belirlemiştir ve kısıtlamalar ülkeden ülkeye değişmektedir; Bunun için her ülkenin kural ve koşullarını kontrol etmelisiniz. Bir kişinin alan adını aldıktan sonra kullanması gerektiğini ve 180 gün içinde kullanılmazsa kullanım süresinin dolduğunu belirten ülkeler var.

Etki alanıyla ilgili hizmetler nelerdir?

Çoğu alan satıcı sitesi, bazıları ücretsiz alan adlarına sahip, bazıları ise temel alan fiyatının üzerinde ek bir maliyetle gelen harika eklentiler sunar ve bu hizmetler şunları içerir:

1.Alt alan

Alan adı, yukarıda bahsedildiği gibi, ana alan veya temel alan olarak adlandırdığımız .com veya .org gibi birçok uzantı ile kullanılabilir; bu uzantılar, dallara ayrılabilen ve diğer birçok alt alanın altına düşebilen “alan”dır. Siteyi düzenlemeye yardımcı olur, böylece siteyi organize etmek ve bölümler arasında kolayca hareket etmek kolaylaşır.

Etki alanı nedir
Etki alanı nedir

Alt alan, web sitenizin ayrı bir parçasıdır ve işleyişinin doğası, temel alan adı altındadır, bu nedenle site sahipleri, bağlantı kurmak kolay olduğu için yeni bir birincil alan satın almak zorunda kalmadan alt sayfalar ve bölümler oluşturabilir. sayfalar alt alana gider ve bunları web sitenizde görüntülemeye başlar ve alt adres www.subdomain.yoursite.com’dur Veya önceki resimde gösterildiği gibi bu, Destek adlı bir alt alana bağlı Google Yardım ve Destek sayfalarından biridir.

2. SSL sertifikaları

SSL sertifikaları, web sitenizde gezinirken kullanıcıların hassas bilgilerini ve verilerini güvende tutmak için çoğu web sitesine yüklenir.

Etki alanı nedir
Etki alanı nedir

SSL güvenlik sertifikası, site kullanıcılarının kişisel bilgilerinin bilgisayar korsanları ve davetsiz misafirler tarafından ele geçirilmemesi için sunucu ile web tarayıcısı arasındaki tüm verileri şifrelemenize yardımcı olacak ve bu sertifikayı sitenize yükleyerek daha fazla güven kazanacağınızı, ve eğer güvenli siteler bulunursa site adresine bakılarak bilinebilir https sitenin güvenli olduğu anlamına gelir. ancak http ise yalnızca site güvenlik sertifikasını kullanmaz.

3. Whois Veri Koruması

ICANN kuruluşu, web sitesi aracılığıyla, bir alan satın alan herkesin, gerekirse alan sahibiyle iletişim kurabilmeleri için doğru bilgileri ve iletişim bilgilerini içermesi gerektiğini onayladı, ancak bu şey verilerinizi bazılarının kullanımına sunabilir, bunu yapabileceğiniz siteler var. . Alan adı, adres, kayıtlı e-posta adı gibi alan sahibiyle ilgili ayrıntıları ve alan adının satın alındığı saat ve son kullanma tarihi gibi diğer bilgileri bilmek.

Bu sorunu çözmek için Whois Gizlilik hizmeti veren biz (UltaHost) dahil olmak üzere birçok hosting ve domain satan firma bulunmaktadır. İnternetteki gizliliğinizin ve bilgilerinizin korunmasına yardımcı olur, böylece verileriniz kimse tarafından görüntülenemez ve kullanılamaz.

yaygın sorular

Hala kendi alan adınızın sahibi olmakla ilgili bazı sorularınız olabilir ve işte en çok beklenen sorulardan bazıları, kendi açıklayıcı cevaplarıyla birlikte:

Alan adı sahibi olmak için yıllık ücret ödemem gerekiyor mu?

Alan adı satın alındıktan sonra mülkiyet barındırma şirketinden kullanıcıya geçer ve süre, alan adı satın alınabiliyorsa bir yıldan 10 yıla kadar ve belirtilen sürenin bitiminden önce ödenen tutara göre belirlenir. Çoğu şirket, etki alanı yeniden geri yüklenmeden önce kullanıcıya yenilemesini hatırlatmak için bir e-posta gönderir.

Alan adları sitesindeki hesabınız üzerinden otomatik yenileme özelliği aktif hale getirilebilir, bu sayede site alan adını otomatik olarak yenileyebilir, rezervasyon süresinin dolması durumunda kullanıcının bir süre sonra geri alma imkanına sahip olduğu unutulmamalıdır. Tekrar satışa çıkmadan 15 ila 30 gün önce, Yenileme ücretini ödemezseniz, başkası satın alabilir ve yeni alıcı vazgeçmedikçe veya süresi dolmadıkça geri alamazsınız. yenileme yapılmadan sona ermiştir.

Ücretsiz bir alan adı almak mümkün mü?

Kullanıcılara ücretsiz hizmetler sunan Biz (UltaHost) dahil olmak üzere birçok barındırma şirketi vardır, örneğin: sınırlı özelliklere sahip ücretsiz barındırma ve site adıyla ilişkili ücretsiz bir alan alma, bu da onların daha fazla müşteri çekmesini sağlar. Aynı zamanda birçok kişi tarafından kullanılan reklam yöntemlerinden biridir.

Ancak elbette ücretsiz alan adı almak ile ücretli alan adı almak arasında büyük bir fark vardır; Ücretsiz domain birçok özellikten yoksun olduğu için, fakat bedava domain satın aldığınızda anlattığımız gibi sizin olmayacak, bunun yerine site adresinde şirketin adını içerecek, örneğin (www.example.wordpress.net) ).

Tabi bu sitenizi amatör yapacak şeylerden biri çünkü kimse özel alan adına sahip olmayan siteleri tercih etmiyor, bu da işinizi olumsuz etkileyecek ve sitenin ve bir çok müşterinizin güvenilirliğini kaybetmenize neden olacaktır.

Alan adı fiyatları neden farklıdır?

Aslında, bazı alan adlarının sabit fiyatları vardır; Yıllık alan maliyeti yaklaşık 12 ABD dolarıdır ve bazı alan bayi siteleri, alanı daha uzun bir süre için ayırırsanız teklifler ve indirimler sunar, böylece maliyet düşer ve yılda yalnızca 10 ABD dolarına kadar çıkabilir.

Ancak bazı alan adlarını pahalı yapan birçok faktör vardır ve bir alan adı 500 bin dolardan fazlaya mal olabilir, öyleyse neden bu?

Etki alanı nedir
Etki alanı nedir

Aslında, alan adının yüksek fiyatlandırılmasının nedenlerinden biri, adının çok farklı ve benzersiz olmasıdır. Bir alan adının fiyatı, adın uzunluğuna göre belirlenir, örneğin: ne kadar kısa olursa o kadar iyi ve kolay hatırlanır. Ayrıca, alan adları bazı şirketlerin adlarıyla eşleşen ünlü adlara sahiptir. Ve büyük markalar genellikle diğerlerinden daha yüksek fiyatlara sahiptir ve bazı alan adlarının fiyatları .com, .net veya .org olsun, uzantıya göre değişir.

Her durumda, çoğu premium alan adı zaten bazı kişilere aittir ve arz ve talebe göre fiyatlandırılır. Bu domainlerin fiyatlarını belirleyen birçok nokta vardır.

Girişimciler ve büyük markalar, markalarını temsil eden ve sitelerine çok sayıda ziyaretçi getiren benzersiz bir alan adı satın almak için milyonlarca dolar olmasa da binlerce dolar harcıyor çünkü adın yazılması ve hatırlanması kolay.

Siteniz için benzersiz bir ad bulma şansının zayıf olduğu tüm dünyada satılan ve kayıtlı 76 milyondan fazla alan adı vardır. İşi, doğru alıcı gelene ve bu isim için iyi bir miktar ödeyinceye kadar premium isimler satın almak ve tutmak olan insanlar var.

Harika bir alan adı için milyonlarca dolar ödemeye hazır insanlar var, çünkü bu isim internetteki çoğu projenin başarısında büyük bir fark yaratıyor, bazı ünlü alanlara baktığımızda bunu 2008 Pizza.com’da bulacağız. 2,6 milyon dolar ve Business sattı. com 1999 yılında 7.5 milyon dolara satıldı.

Ayırt edici alan adının hatırlanması çok kolaydır ve ayrıca yazılması da kolaydır, ancak sunduğunuz ürün veya hizmetin adıyla ilgilidir, bazı insanlar sunan bir siteyi aramaya çalıştığında akılda tutulması gereken bir şeydir. belirli bir hizmet, bazıları sitenin adını tahmin edilebilir bir şekilde yazar, örneğin bir araba satış veya araba kiralama sitesi olarak, adresi arabalar.com gibi tahmin edilebilir bir şekilde yazar veya bir çiçekçi arıyorlarsa flower.com yazarlar ve bu daha fazla müşteri çekmeye yardımcı olacak doğrudan trafik adı verilen pazarlama için herhangi bir para ödemekten daha fazlası. Site size çok şey kazandıracaktır.

Bunların hepsi, benzersiz bir alan adına sahip olmanın önemini ve bu insanların web siteleri için mükemmel alan adını almak için neden bu kadar çok para ödediğini açıklamaya çalıştığımız örneklerdir.

Mükemmel alan adını nasıl seçersiniz?

Alan adı seçimi, üzerinde acele edilmemesi gereken en önemli şeylerden biridir ve alan adının ayırt edici olduğundan ve genel olarak kullandığınız sitenin kimliğini temsil ettiği için markanızı veya kendi sitenizi temsil ettiğinden emin olun. başkaları üzerinde etki ve iz bırakabilecektir. İyi bir anahtar kelime adı, sitenizin arama motorlarında daha iyi görünmesine büyük ölçüde yardımcı olacaktır.

1- Daima 15 karakterden uzun olmayan kısa bir alan adı seçmeye çalışın ve ne kadar azsa o kadar iyidir. Ayrıca alan adını markanızla ilgili olmadığı sürece herhangi bir sayı veya işaret kullanmaktan uzak seçmelisiniz.

2-Ziyaretçilerin sitenize istedikleri zaman, kolayca ve sorunsuz bir şekilde geri dönebilmeleri için hatırlanması ve yazılması kolay bir ad seçin.

3- Markanızla ilgili anahtar kelimeler kullanın, örneğin: şirket adını başlık olarak kaydedin ve önemli bir anahtar kelimeyle sınırlandırmaya çalışın, site adınızın içindekileri ifade ettiğinden emin olun.

4- Mevcut alan adlarını aramanıza ve sizin için en iyisini seçmenize yardımcı olacak birçok ilgili adı görüntülemenize izin veren bazı araçları ve web sitelerini kullanın.

İstediğiniz belirli bir alan adını ilk aradığınızda, alanın %90’ının başka bir tarafça rezerve edildiğini ve adı seçmeye yönelik ilk 5 veya 10 denemenin başarısız olduğunu görebilirsiniz. ve isimlerin çoğu saklıdır.

Umutsuzluğa kapılmayın ve yaratıcılığınızla tekrar tekrar deneyin ve sitenizin etki alanını temsil eden uygun bir ad bulana kadar aramaya devam edin. Bunlarda arama yapabilirsiniz ama elbette .com ve .NET en iyisidir ve bu uzantıların her birini makalenin başında ayrıntılı olarak açıkladık.

Alan adı kaydı için adımlar nelerdir?

Satın alma adımları bir şirketten diğerine farklılık gösterir, ancak genel fikir sağlamdır. Siteniz için uygun bir isim seçtikten sonra, alan adının yanındaki satın al kelimesine veya site İngilizce ise Satın Al veya Sepete Ekle kelimesine tıklayarak kayıt olma ve satın alma zamanıdır. site size alan adının yıllık maliyetini söyleyecektir.

Etki alanı nedir
Etki alanı nedir
Etki alanı nedir
Etki alanı nedir

Ardından, alan adını uzun süreler için rezerve etmek istemeniz durumunda, site sizi alan adı rezervasyon yıllarının sayısını seçebileceğiniz bir sonraki sayfaya götürecektir.

Etki alanı nedir
Etki alanı nedir

Son olarak, site sizden isim, telefon numarası, adres, e-posta gibi diğer bazı iletişim bilgileriyle birlikte Visa veya MasterCard kredi kartı verilerini girmenizi isteyecek, bunları yazmanız ve kullanım sözleşmesini ve ardından gizliliği bulmanızı isteyecektir. Ödeme işlemini tamamlamak ve aralığı kaydetmeye başlamak için Siparişi Tamamla kelimesinde.

Etki alanı nedir
Etki alanı nedir

Bir önceki adımda yaptığınız ödeme son işlemdir ancak sitenin size e-posta adresinize göndereceği onay mesajına tıklayarak bu alan adının size ait olduğunu onaylamanız ve kanıtlamanız gerekecektir. Bunu yapmak için bazı talimatları izleyin. satın alma işlemini tamamlayın. İstediğiniz zaman web sitenize bağlanın.

Nasıl bir alan satın alırsınız?

Alan adları, alan adı rezervasyon sitelerinden satın alınabilir, bu konuda uzmanlaşmış yüzlerce site vardır, ancak çeşitli nedenlerle her zaman UltaHost dahil olmak üzere en itibarlı ve güvenilir şirketleri seçmenizi öneririz.

Neden UltaHost’u seçmelisiniz?

İnternette alan adları satan ve barındıran en büyük şirketlerden biridir ve birçok müşterisi vardır. Firmanın bu güne kadar müşterilerinin güvenini kazanmayı ve yeni müşteriler kazanmayı başardığı için güvenilirliğinden dolayı dünyanın en iyi domain tescil şirketlerinden biri olduğu söylenebilir.

UltaHost, başka hiçbir yerde bulamayacağınız birçok teklif ve indirim sunarak mevcut veya yeni müşterilerine büyük özen gösterir. Bazen ilk yıl için sadece 1 $ ‘dan başlayan alan fiyatlarında teklifler yapılır ve daha sonra alan adının taban fiyatı üzerinden ücretlendirilirsiniz, ancak bu tür Teklifleri her zaman bulamazsınız, ancak şirket bunları arada bir koyar ve sonra.

Şirketin web sitesi, kullanımı kolay bir arayüz ile karakterizedir. Siteye girdikten sonra, aramak istediğiniz alan adını yazabileceğiniz hızlı bir arama aracı bulacaksınız ve site, satın alınabilecek tüm alan adlarını görüntüleyecektir.

UltaHost aracılığıyla alan adını 5 yıl veya daha uzun bir süre için kaydedebilirsiniz ve böylece mükemmel müşteri hizmetinden fazlasını sunan şirketin yanı sıra alan adını her yıl yenileme konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. Herhangi bir sorunla karşılaşırsanız veya yardıma ihtiyacınız olursa, teknisyenin desteğinin harika olduğunu görecek ve sorunu çözmek için hızlı bir yanıt bulacaksınız.

Genel olarak domain satışı yapan sitelerden domain rezerve ettiğinizde domaini en az bir yıllık bir süre için rezerve etme imkanına sahip olduğunuzu görecek ve belirtilen süre dolduktan sonra yenileme imkanına sahip olacaksınız. .

UltaHost, etki alanlarına ek olarak birçok hizmet sunar: e-posta, VPS, WordPress, özel barındırma, VDS ve diğer web barındırma hizmetleri.

Tüm bunlara ek olarak UltaHost, Domain kilidi, Harika yenileme oranları, Kolay yönetim, Otomatik yenileme, Whois gizlilik koruması, SSL Koruması ve Düşük fiyatlar ve geniş seçenekler gibi birçok alan adı hizmeti sunmaktadır.

Alan adının tanımı, işinin doğası, nasıl satın alınabileceği, hangi uzantıların mevcut olduğu ve birçok noktayı detaylı olarak açıkladığımız birçok soruya açıklık getirdiğimiz bu yazıdan umarız faydalanmışsınızdır.

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformunu seveceksiniz. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlendirilmiş altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
7 Tips to Keep Yourself Safe on the Internet

2022için İnternette Kendinizi Güvende Tutmak için 7 İpucu 

Next Post
15 Best sites to find freelance work

2022de serbest iş bulmak için en iyi 15 site 

Related Posts
Total
0
Share