Yeni Başlayanlar için WordPress. İlk WordPress web sitenizi nasıl oluşturabilirsiniz?

WordPress CMS sistemine dayalı bir blog, web sitesi, mağaza ve daha birçok pratik çözüm oluşturabilirsiniz. İnternetteki web sitelerinin 1/3’ünden fazlasının bu CMS’yi kullanmasına şaşmamalı.

İçerik Yönetim Sistemi (CMS), programlama becerileri olmadan bu sisteme dayalı olarak oluşturulan belirli bir web sitesindeki tüm içeriğin yönetilmesine hizmet eder. Orijinal WordPress’i WordPress.org web sitesinde bulabilirsiniz. Bazı yeni başlayanlar bu web sitesi adresleri karıştırarak WordPress.com’da arama yapar, ancak bu yalnızca ticari bir web platformudur.

WordPress.com, WordPress CMS sürümlerine dayalı bir web sitesi oluşturmayı teklif eden bir hizmettir. WordPress.com’un kendi barındırma sunucusu vardır ve üzerine kendi WordPress sürümlerini yüklerler. Bir hesap kaydettikten sonra, kişiselleştirebileceğiniz hazır bir sayfa alırsınız. Ne yazık ki, değişiklik ve kişiselleştirme düzeyi abonelik modeline bağlıdır.

Bu yazıda, orijinal WordPress CMS’in ne olduğuna odaklanacağız.

WordPress’e nasıl başlanır?

WordPress.org’un çalışması için iki bileşene ihtiyacı vardır:

  • Hosting – sunucuda dosya ve veritabanı yerleştirebileceğiniz bir yer (WordPress bileşenleri);
  • Domaing – WordPress Hosting alan adresinizin adı.

Hosting

Genel olarak, özel bir yazılım (XAMPP) kullanarak WordPress’i bilgisayarınıza bile kurabilirsiniz. Ancak web sitenizin yalnızca size değil herkese görünür olmasını istediğinizi varsayarak WordPress Hosting hizmetine ihtiyacınız olduğunu düşünüyorum.

Piyasada pek çok hosting şirketi mevcut ve tekliflerin çeşitliliği başınızı döndürebilir. Tam da bu yüzden hosting hizmetini seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilmekte fayda var. WordPress için doğru hostingi seçmek oldukça karmaşık bir iştir. Bu nedenle bu konuyu başka bir makalede detaylı bir şekilde ele aldık. Buradan en iyi WordPress barındırma hizmetini nasıl seçeceğinizi öğrenebilirsiniz. Sizin için bu makalemizde önemli unsurları özetliyeceğiz.

Barındırma Kapasitesi

WordPress çok fazla barındırma alanı gerektirmez. Çok fazla eklenti kurmayacak ve hafif bir tema seçecekseniz 1 GB bile yeterli olacaktır. Ancak eklentiler, şablonlar, fotoğraflar, grafikler ve çeşitli ekler ekleyecekseniz bunların kaplayacağı alan zamanla artacaktır. Bu nedenle, web siteniz için minimum 10 GB kapasiteli barındırma arayışı içerisine çıkabilirsiniz. 20 GB ise size yıllarca büyük rahatlık sağlayacaktır.

Resim Kevin Phillips tarafından Pixabay ‘a yüklendi

SSL sertifikası

Bu sertifika tarayıcınız ile sunucu arasındaki veri şifrelemesinden sorumludur (örneğin, girilen şifreler). İyi barındırma sağlayıcıları, barındırma fiyatına ücretsiz bir SSL sertifikası sunar.

WordPress’in otomatik kurulumu

Bu işlemi kendiniz yapabilirsiniz ancak herhangi bir kaliteli hosting size kullanıma hazır bir WordPress teması sunmalıdır. Tek bir tıklama ile sunucu WordPress’i otomatik olarak kuracaktır. Bu gereksiz komplikasyonlar olmadan uygulamanın kurulumunu sağlamanızı sağlayacaktır.

Barındırmanın Kalitesi

WordPress Hosting hizmeti sunan şirketlerin sayısı yüzlerce olsa da ne yazık ki birçoğunun çözümü kalitesizdir. İncelediğiniz şirket hakkındaki görüşleri inceleyin, hizmetlerini test edin ve destek departmanının ne kadar verimli olduğunu kontrol edin.

Ancak u şekilde seçiminizin doğru olduğundan emin olabilirsiniz. Yılda 30 dolardan daha az bir ücrete kaliteli bir hosting beklemeyin. Teknik açıdan imkansızdır.

Domain

Domain adı söz konusu olduğunda mesele biraz daha basittir. Buradaki ana seçim kriteri fiyat olacaktır. Ancak şirketler işinizi kolaylaştırmak yerine genellikle karmaşık fiyatlandırma planları sunarlar.  Size ücretsiz domain sözü veren firmalara dikkat edin. Domain fiyatları katıdır. Birisi bir promosyon teklif ederse, bu genellikle size normal fiyattaki alan adından çok daha pahalıya mal olur.

Bu promosyonlar teklifleri yalnızca ilk yıl için geçerlidir ve sonraki yıllarda yenileme maliyeti genellikle diğer firmaların iki katıdır. Bu nedenle yenileme fiyatı vermeyen şirketlere dikkat edin. UltaHost müşterilerine adil davranarak her zaman ilk yıl fiyatının yanında yenileme ücretini de talep etmektedir. Domain adı kullanılabilirliği denetleyicisini kullanarak domain adınızı iyi ve makul bir fiyata kaydedin.

WordPress’e nasıl giriş yapılır?

Hayatınızı zorlaştırmak istemediğinizi ve otomatik WordPress kurulumu olan bir barındırma seçeceğinizi varsayarak bu soruyu atlıyorum: WordPress nasıl kurulur? Şimdi, WordPress’in pratik kullanımına odaklanıyoruz.

WordPress panosunun varsayılan adresi her zaman “/wp-admin” şeklindedir ve önünde bir alan adı bulunur (example.com/wp-admin). Yönü bu kalıpla girdikten sonra, bir oturum açma penceresi göreceksiniz.

Oturum açma bilgilerinizi (varsayılan “admin”dir, ancak domain otomatik yükleyici ayarlarınıza bağlı olarak farklı olabilir) ve domain sağlayıcınızın size ileteceği şifreyi girdikten sonra, WordPress Dashboard’unuzu göreceksiniz.

İlk başta, anlaşılır görünmeyebilir ancak sekmelere ve işlevlerine hızla alışacağınıza garanti veririm.

WordPress Özelliklerine Genel Bakış

Sekmelerin çoğu anlaşılabilirdir ve fazla açıklama gerektirmez. Her birini tıklayıp ne olduklarına göz atmak başlangıç için yapılacak en iyi şeylerden birisi olabilir. WordPress’i kırmak o kadar kolay değildir, bu yüzden test etmekten çekinmeyin.

Şaşırtıcı olabilecek şey, sayfalar ve gönderiler arasındaki farktır. WordPress’in çıkış amacı bir blog içerikli web sistemi olmaktı. Bu nedenle Gönderiler sekmesi, blog içeriğini düzenlemenizi sağlar. Her gönderiyi belirli kategorilere veya etiketlere atayarak gezintinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Sayfalar daha statiktir. Bunları şirket, yazar, iletişim bilgileri ve teklif hakkında bilgi vermek için kullanabilirsiniz.

WordPress için temalar ve eklentiler

WordPress teması

Herhangi bir uzantısı olmayan temel WordPress teması zayıf görünmektedir. Bu tema Twenty-Twenty adıyla gelen varsayılan bir temadır. Öyleyse, websiteniz için daha ilginç bir şey düşünerek başlayalım. UltaHost, WordPress Hosting ile size birçok premium temalar sunar. Ayrıca sizin için en iyi 70 ücretsiz WordPress temasını içeren bir makale hazırladık.

WordPress teması, WordPress görünümünüzü sağlar. Çoğu şablon, özellikle ücretli olanlar, birçok ek işlev ve olasılık taşır. Bu, ücretsiz Zakra Restaurant şablonunun bir demosu ve buna dayalı bir web sitesidir.

Zakra Restaurant DemosuZakra Restaurant web sitesinden bir görüntü

İhtiyaçlarınız için en iyi temayı seçmek için biraz zaman ayırmanız gerekebilir. Gezinme kolaylığı ve WordPress sitenizin kullanılabilirliği ile ilgili birçok belirleyici konuyu belirleyecektir.

WordPress eklentileri

En başta soracağınız sorulardan bir diğeri de şu olacaktır: Hangi eklentileri kurmalıyım? Genel olarak, yalnızca ihtiyacınız olan eklentileri yüklemeniz gerektiğine inanıyorum. Gereksiz herhangi bir şey yüklemek mantıklı değildir ve yalnızca sorunlara neden olabilir.

Yüklemeniz gereken en önemli eklentiler şunlardır:

  • Yoast SEO – bu eklenti, WordPress’inizi Google’da yüksek konumlar için içerik optimizasyonu açısından daha yüksek bir seviyeye taşıyacaktır. Yalnızca Google’da (kim değil ki?) olmayı planlıyorsanız mutlaka değerlendirin.
  • wpDiscuz – WordPress’in yorum sistemi olan bu eklenti hem güzel hem de işlevseldir. Bu eklenti, yorum bölümünüzü geliştirmenize ve topluluğunuzu oluşturmanıza olanak tanır.
  • Elementor – sayfalarınızı tek tek ve daha yaratıcı bir şekilde oluşturmayı planlıyorsanız, bu eklenti listenizde olmalıdır. En iyi sayfa oluşturuculardan birisi olan Lego, temelden içerik düzenlemenizi sağlayan olağanüstü bir sistemdir.
  • Wordfence Security – temiz ve sürekli güncellenen WordPress güvenlidir. Ne yazık ki, yüklenen eklentilerin sayısı zamanla artmakta ve güvenlik açıkları riski de artar. Bu eklenti, bazı alanları kapatmanıza yardımcı olacaktır.
  • GA Google Analytics – Google Analytics hesabınızı bir WordPress web sitesine bağlamanıza yardımcı olan hafif bir eklentidir.

Piyasada on binlerce eklenti ve tema mevcuttur. Sadece Bunlar, WordPress’inizin işlevlerini genişletmek açısından hangi fırsatlara sahip olduğunuzu göstermektedir. Resmi WordPress deposundaki eklentileri arayın. Bilinmeyen kaynaklardan herhangi bir şey indirmekten ve kurmaktan kaçının.

WordPress web siteniz neredeyse hazır!

WordPress Hostinginizi satın aldınız ve tek bir tıklamayla WordPress’i kurdunuz. Giriş yaptınız, temanızı değiştirdiniz ve gerekli eklentileri seçtiniz.

Artık şablonunuzu değiştirmeniz, daha fazla eklenti seçmeniz, içerik yazmanız ve web sitenizi WordPress’te oluşturmanız gerekiyor. Ancak bu konuların her biri ayrı bir bilgi birikimi gerektirir. Bu nedenle blogunuzu, e-Ticaretinizi veya WordPress ile ilgili herhangi bir iş veya projeyi yürütmek için ihtiyacınız olan her şeyi bulacağınız blogumuzu takip edin.

WordPress harika bir sistemdir. Getirdiği olasılıklar denizi ve sade tasarımı, onu tüm dünyada bu kadar popüler kılmaktadır. Çevrimiçi teknoloji yolculuğunuza yeni başlıyorsanız, bu iyi bir seçimdir.

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformuna bayılacaksınız. Destek ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz. Güçlü altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

FTP hakkında ne bilmelisiniz?

Next Post

Özel Sunucunun, Adanmış Sunucudan Farkı Nedir?

Related Posts
Total
0
Share