FTP hakkında ne bilmelisiniz?

Hosting sunucunuz zaten mevcut ve ilk web sitenizle başlamak istiyorsunuz. Bir planınız, site haritanız ve gerekli grafikleriniz mevcut ama bunu sunucuya nasıl yükleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Cevap kolay! Bunun için FTP kullanacaksınız.

FTP nedir?

Önce pek çok şeyi açılamaya yardımcı olacak şu FTP kısaltmasını açarak başlayalım.  “FTP”, Dosya Aktarım Protokolünün kısaltmasıdır. İki taraf arasında dosya alışverişi yapmak için kullanılır. Dosyaları iki sunucu, iki bilgisayar veya bir bilgisayar ile bir sunucu arasında aktarabilirsiniz. Ve web sitesi dosyalarını FTP ile sunucuya yüklemek, web sitenizi oluştururken kullanacağınız bir sonraki adımınız olacaktır.

FTP sunucusu, dosya dizinlerine benzer. Dosyalar, düzenlemeyi kolaylaştırmak ve ihtiyacınız olanı bulmanıza yardımcı olmak için ayrı klasörler halinde düzenlenmiştir. Dosya Aktarım Protokolünü kullanmak için özel bir programa yani FTP istemcisine ihtiyacınız vardır.

İlk FTP istemcilerini çalıştırmak için kullanıcının bir komut satırı kullanması gerekse de bu işlemler artık çok daha kullanıcı dostudur ve bir grafik arayüz veya sürükle-bırak yöntemiyle çalıştırabilmeniz sağlanmaktadır.

FTP protokolünün dosyaların türü ve boyutuyla ilgili herhangi bir kısıtlaması yoktur, bu nedenle birkaç KB’lik .txt dosyalarının yanı sıra 2 GB’lık bir .mpeg dosyasıyla da aktarım sağlayabilirsiniz. FTP protokolü, çift yönlü dosya aktarımını etkinleştirmek için TCP/IP modeli tarafından bir İletim Kontrol Protokolü (TCP) kullanır.

FTP türleri

FTP

FTP’nin kökenleri 1970’lere kadar uzanmaktadır ve bu nedenle zaten eskidir. Sunucuya bağlantı güvenli olsa da FTP yoluyla gönderilen veriler şifrelenmez ve bu nedenle yetkisiz kişiler tarafından engellenebilir. İnternetin yıllar içinde değişmesi ve büyümesi FTP’nin de değiştirilmesiyle sonuçlanmıştır. İnternetin zayıf yönlerinin üstesinden gelmek için geliştiriciler FTPS ve SFTP geliştirmiştir.

FTPS – FTP Secure

FTPS, FTP protokolünün güvenli bir sürümüdür. FTP protokolünde sağlanan güvenliğe, yani sunucuya bağlanırken erişim verileri sağlama ihtiyacına ek olarak, şifreleme uygular. Aktarım sırasında, istemci ile FTP sunucusu arasında aktarılan tüm veriler (dosyalar, günlükler) ek veri şifrelemesi ile korunur.

FTPS, Aktarım Katmanı Güvenliği (TLS) ve Güvenli Yuva Katmanı (SSL) gibi şifrelenmiş protokoller kullanır. Bu protokoller yetkisiz kişilerin eline geçmesini engeller.

SFTP – SSH FTP

SFTP, “SSH Dosya Aktarım Protokolü” veya “Güvenli Dosya Aktarım Protokolü” anlamına gelir. FTPS gibi, SFTP de bir FTP istemcisi ile bir FTP sunucusu arasında gönderilen veri akışının güvenliğini sağlamak için tasarlanmıştır. Bunu yapmak için bilgilerinizi koruyan bir şifreleme algoritması kullanır. FTP alanınızın güvenliğini daha da artırmak için, bir kimlik ve parola kullanan bir kimlik doğrulama sistemi (bir SSH anahtarı) getirmek mümkündür.

Bilgiler, güvenli SSH tüneli ve klasör senkronizasyonu yoluyla veri aktarım süreci boyunca okunamaz durumda kalır. Buna karşılık, SSH anahtarları site dosyalarına veya FTP sunucusunda barındırılan sitelere yetkisiz erişimi engeller. Bu nedenle SFTP, bir FTP istemcisi ile bir FTP sunucusu arasında veri aktarımı için en güvenli protokoldür. Yüksek öncelikli, kişisel veya finansal bilgileri aktarmak için kullanabilirsiniz.

Normal ve Özel Sunucular

Ağda hem normal (“evrensel”) hem de özel sunucular vardır. Evrensel sunucular her türlü dosyayı içerse de özel sunucular belirli hizmetlere hizmet eder. Uygulama sunucuları, programları sunucu tarafında çalıştırdıkları için buna bir örnektir. Diğer örnekler e-posta, iletişim ve çevrimiçi oyun sunucularıdır.

Onları karakterize eden, özel amaçları için optimize edilmiş yapıdır. Normal bir sunucu, teknik olarak özel bir sunucuyla aynıdır. Bunlar aynı cihazlardır ve tek fark içerdikleri dosya türleri ve kullandıkları yazılımlardır.

Dosyalar sunucuya nasıl indirilir ve yüklenir?

Her şeyden önce, ona erişiminiz olmalıdır. Ardından, bir FTP istemcisi olan sunucuya bağlanmak için yazılımı kullanabilirsiniz. En çok kullanılan iki ücretsiz FTP programı FileZilla (Windows veya Linux kullanıcıları için açık kaynaklı yazılım) ve Cyberduck’tur (macOS kullanıcıları için ücretsiz yazılım). Total Commander, ticari FTP istemcilerinin lideridir.

Güvenli FTP depolama alanınızda oturum açmak için aşağıdakilere ihtiyacınız vardır:

  • FTP kullanıcı kimliği veya aktif SSH kullanıcı adı;
  • onlara atanan şifre;
  • FTP sunucu adresi;
  • sunucuya bağlanan bağlantı noktası.

FTP programı yüklendikten ve başlatıldıktan sonra, kimlik bilgilerinizi girmenize ve hosting hizmetine erişmenize izin veren bir oturum açma ekranı görüntüler.

FTP istemci yazılımınız ne olursa olsun, bilgisayarınızı FTP sunucusu depolama alanına bağlar. Bir web sitesi oluşturmak veya gelecekteki uygulamanızın yapısını yönetmek için içe aktarmak istediğiniz belgeleri kopyalayın. Bunları kullanıcı arayüzünden FTP sunucusuna sürükleyip bırakarak da aktarabilirsiniz.

Tüm klasörleri ve komut dosyalarını web sitenizin hosting sunucusuna aktardığınızda, onu internet üzerinde barındırabilirsiniz. Bu şekilde, arayüzünüz ve web siteleriniz, sanal sunucunuzun “public_html” dizininde barındırılan tüm içeriğe olduğu gibi internet kullanıcıları tarafından erişilebilir olacaktır.

Hangi FTP istemcisi en iyisidir?

Bahsettiğim gibi Windows ve Linux için en iyi ücretsiz yazılım FileZilla iken en iyi ticari yazılım Total Commander’dır. Peki hangisini kullanmalısınız?

FileZilla, FTP sunucularının yönetimine adanmış bir uygulamadır, FTP sunucusunda yararlı olan gerekli işlevleri çalıştırmaya yardımcı olan basit bir grafik panele sahiptir. Tüm fonksiyonları ile FTP, SFTP ve FTPS protokolleri üzerinden bağlantıları destekler.

FileZilla, bilgisayarınız ve dosya sunucusu arasında dosyaları sürükleyip bırakarak zahmetsizce aktarmanıza olanak tanır. Yerel ve ağ dizinleri arasında bunları karşılaştırarak tam dosya senkronizasyonunu sağlar ve sunucular arasında iletişime izin verir. Sunucunuza dosya yüklemek için yalnızca bir FTP istemcisine ihtiyacınız varsa, herhangi bir ticari çözüm için ödeme yapmanıza gerek kalmadan FileZilla’yı kullanabilirsiniz.

FTP erişiminin yanı sıra, bilgisayarınızdaki dosya, arşiv ve dizinleri de yönetmek istiyorsanız Total Commander’a göz atabilirsiniz. Geniş olanaklara ve birçok işleve sahip olmanın yanı sıra bunları eklentilerle genişletmenize de olanak sağlamaktadır.

Güvenliğe önem verin

Güvenliği önemsiyorsanız, UltaHost tarafından sunulan en iyi hosting sunucusunu bulacaksınız. Hangi VPS, VDS veya özel sunucuyu seçerseniz seçin, en yüksek düzeyde güvenlik elde edeceksiniz. Dosyaları SSH veya SFTP protokolü aracılığıyla aktarabilirsiniz. Her iki opsiyon da yüksek düzeyde güvenlik sunar ve operasyonel görevleri gerçekleştirmek için sunucunuza ve web sitenize erişmenize olanak tanır.

Şifreli veri aktarımına ek olarak, UltaHost size Özel Güvenlik Duvarları, hem ücretli hem de ücretsiz SSL Sertifikaları ve oturum açma güvenliğini garanti eder. Oturum açarken iki faktörlü kimlik doğrulama kullanacaksınız. Böylelikle şüpheli oturum açma girişimleri algılanarak  hesabınızı ve sunucunuzu güvende tutmak için bildirimler alabilirsiniz.

UltaHost, web sitenizin itibarını ve ziyaretçilerini siber tehditlere karşı koruyarak çevrimiçi varlığınızı güvence altına alır ve web sitenizi kötü amaçlı yazılımlara ve diğer güvenlik açıklarına karşı tarar.

Ancak UltaHost yalnızca güvenli bir hosting platformu olmaktan çok daha fazlasıdır. Destek ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz. Güçlü altyapımız, otomatik ölçeklendirme ve performansa odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

PHP nedir? WordPress kullanmak için PHP öğrenmeli miyim?

Next Post

Yeni Başlayanlar için WordPress. İlk WordPress web sitenizi nasıl oluşturabilirsiniz?

Related Posts
Total
0
Share