Özel Sunucunun, Adanmış Sunucudan Farkı Nedir?

Web siteniz yavaşsa, müşteri ve para kaybedersiniz. Bu nedenle, barındırma hizmetinden tasarruf etmemelisiniz. Web sitenize veya mağazanıza olan ilgi arttıkça tavanla karşılaşacaksınız. Bu noktada sunucunuz yetmediğinde daha iyi çözümler aramanız gerekmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda özel Sunucu paketinizi yükseltmenin mi yoksa adanmış bir sunucuya mı geçmenin daha iyi olduğunu iyi düşünmeniz gerekmektedir.

İnternette ticaret çığ gibi büyüyor ve değişiyor. Her ay binlerce yeni şirket faaliyetlerini kaydediyor. Çevrimiçi işiniz sürekli büyüyor ve bilgi işlem gücünüz hala düşük kalıyor veya RAM değerleriniz eksik durumdaysa, er ya da geç hangi sunucuyu seçececeğinize karar vermeniz gerekecek.

Bu yazıda size olası çözümleri göstermek ve gelecekteki seçiminizi kalıcı hale getirmek istiyoruz. Doğru barındırma seçeneğine karar verme hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen okumaya devam edin.

Özel Sunucu

Kısa bir girişle başlayalım ve bireysel faktörleri tartışalım. VPS sunucuları nelerdir? Sanal Özel Sunucu, paylaşımlı barındırma ile özel sunucu arasındaki ara bir hizmettir. VPS tamamen sanallaştırma ile ilgilidir.

Fiziksel sunucu sanal parçalara bölünmüştür, böylece işlemcileri ve RAM’leri ile birkaç ayrı ortam yaratılır. Bu, bir VPS kullanmaya karar veren müşterinin sunucuyu diğer kullanıcılarla paylaştığı, ancak aynı zamanda sanal makinenin yönetiminde bağımsızlığını koruduğu anlamına gelir.

Özel sunucuların avantajları

 • satın alınan alanı yönetme özgürlüğü;
 • yazılımı değiştirme yeteneği;
 • şirketin ihtiyaçlarına göre yapılandırma;
 • kendi uygulamalarının kurulumu ve bunların kaldırılması;
 • donanım bağımsızlığı;
 • sunulan imkanlara göre uygun fiyatlandırma;
 • güvenlik – bir sunucu arızası durumunda, sanal makine kopyalama ve başka bir cihaza taşıma;
 • sunucunun doğru şekilde çalıştırılmasının sorumluluğu hizmet sağlayıcıya aittir – herhangi bir onarım veya bakım işlemi için endişelenmenize gerek yoktur

Özel sunucunun dezavantajları:

 • sunucuyu diğer kullanıcılarla paylaşmak (ayrı ayrı atanmış kaynaklar olsa da);
 • kendi kendine yönetim;
 • kendi teknik servisi;
 • adanmış sunuculara kıyasla daha düşük performans;
 • sınırlı miktarda kaynak.

Özel sunucuyu kimler seçmeli

Bir Özel sunucu, e-ticaret için en iyi seçenektir. Küçük mağazalar, bloglar ve tematik web sitelerinden gelişmiş e-ticaret işletmelerine ve PHP komut dosyası platformlarına kadar kullanım alanı mevcuttur. Bir çevrimiçi mağazanız varsa, her gün binlerce kullanıcının ziyaret ettiği bir web siteniz varsa veya bir e-posta sunucusu çalıştırmak istiyorsanız, özel sunucu sizin için en iyi çözüm olabilir.

Adanmış sunucu

Adanmış sunucular, en zorlu kullanıcılar için ortaya çıkan çözümlerdir. Bunlar, müşterinin tam erişim satın aldığı fiziksel makinelerdir. Tüm sunucu, yalnızca onların ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmıştır, böylece maksimum miktarda donanım kaynağını serbestçe kullanabilirler.

Özel bir sunucu, muazzam disk alanı ve RAM ile karakterize edilir. Donanım konfigürasyonunda tam bağımsızlık, tam kontrol ve esnekliği garanti eder. Hem işletim sistemi hem de sipariş edilen hizmetler, müşterinin özel gereksinimlerine göre sıfırdan yapılandırılır.

Adanmış sunucunun avantajları

 • önemli donanım kaynaklarına erişim
 • parametreleri belirli gereksinimlere göre ayarlama yeteneği;
 • sunucu ve işletim sisteminin yapılandırmasını tam olarak kontrol etme yeteneği;
 • en yüksek düzeyde güvenlik ve güvenlik geliştirme sistemlerinizi uygulama yeteneği;
 • çok yüksek verimlilik.

Adanmış sunucunun dezavantajları

 • ekipmanı çok yüksek düzeyde çalıştırma bilgisi gereklidir;
 • ekipmandan kullanıcı sorumludur;
 • kullanıcı tarafından takip, onarım ve bakım işlemleri;
 • donanım arızası ve genişleme durumunda sunucu, özel sunucu durumunda olduğundan biraz daha uzun süre kullanılamayabilir;
 • sunulan olanaklara uygun çok daha yüksek fiyat.

Neden adanmış sunucu seçmelisiniz

Adanmış sunucu, finansal kuruluşlar ve güvenlikten ödün veremeyecek iş kollarının olmazsa olmazıdır. Karmaşık web siteleri, web üzerinde çok fazla trafik oluşturan profesyonel kullanıcılar için ideal bir çözümdür. Adanmış barındırma, radyo, İnternet, TV veya akış hizmetleri gibi kapsamlı veri akışları gerektiren İnternet hizmetleri sunan şirketler için de bir çözümdür.

Bu sunucu, değişiklik olasılığı nedeniyle, geleneksel olmayan ihtiyaçları olan tüm kullanıcılar için mükemmel olacaktır.

Adanmış sunucular ve Özel sunucular

Şimdi son sorunun zamanı geldi: adanmış bir sunucu ile Özel bir sunucu arasındaki fark nedir? Hangisini seçmelisiniz?

Kaynakların mevcudiyeti

Sanal barındırma durumunda, sunucu, sanal ortamı kullanan birkaç kullanıcı arasında bölünür. Herkes kendi işletim sistemini yükleyebilir ve ayrılmış kaynakları kullanabilir, ancak sunucunun tüm yönlerini kontrol edemezler. Adanmış barındırma durumunda, böyle bir sorun yoktur; tüm makine, üzerinde tam kontrole sahip olan yalnızca bir kullanıcının emrindedir.

Sunucu yönetimi konusunda uzman bilgisi

Özel sunucu bu yükü omuzlarınızdan alır. Yalnızca temel teknik servis ve yönetim bilgisine ihtiyacınız vardır. Daha az karmaşık bilgisayar yönetimi, hedeflerinize ulaşmaya odaklanabileceğiniz anlamına gelir. Öte yandan, tahsis edilmiş bir sunucu, ekipmanı çalıştırma, izleme ve onarma konusunda yüksek beceriler gerektirir. İyi bir barındırma sağlayıcısı, yine de sunucu yönetimi desteği sunar.

Fiyatlandırma

Adanmış bir sunucuyu korumanın maliyetlerinin çok daha yüksek olduğunu inkar edemem, ancak bunun, kişisel gereksinimlerinize göre uyarlanmış daha büyük kişiselleştirme ve yapılandırma olanaklarıyla ilişkili olduğunu unutmayın.

Karar Aşaması

Sunucu seçimi işletmenin mevcut ve yakın gelecekteki ihtiyaçlarına göre yapılmalıdır. Örneğin bu ekipman ne için kullanılacak? Şirketin ihtiyaçları nelerdir? Sunucu işletimi söz konusu olduğunda çalışanların mevcut becerileri ve bilgileri nelerdir? Seçim yapmak zor olabilir, bu yüzden nihai kararınızı vermeden önce ihtiyaçlarınızı derinlemesine düşünmenizi tavsiye ederim.

Özel sunucu, orta ve büyük ölçekli mağazalar ve günde birkaç bin kullanıcının ziyaret ettiği web siteleri için ideal bir çözümdür. Özel sunucu ayrıca müşteri web sitelerini çalıştırmak ve yazılım veya web uygulamalarını geliştiriciler tarafından test etmek için de iyi çalışır.

Öte yandan adanmış sunucular, büyük ağ trafiği oluşturan büyük şirketler ve kuruluşlar için mükemmeldir. Büyük çevrimiçi mağazalar, oyun sunucuları, barındırma şirketleri veya reklam ajansları, özel bir barındırma seçmekten kesinlikle fayda sağlayacaktır.Hangisini seçerseniz seçin, UltaHost’ta en iyi adanmış sunucuyu ve en iyi Özel sunucuyu bulacaksınız. Destek ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz. Güçlü altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Yeni Başlayanlar için WordPress. İlk WordPress web sitenizi nasıl oluşturabilirsiniz?

Next Post

Kendi video platformunuz mu var? Sizin için en iyi PHP yazılımlarını karşılaştırıyoruz

Related Posts
Total
0
Share