FID nedir ve onu nasıl tamir edebilirsiniz?

What is FID and how to fix it?
Shares

FID’in ne olduğunu bilmek mi istiyorsunuz? Siteniz kötü bir Çekirdek Web Hayati Bilgileri Değerlendirmesi sonucu mu aldı? Daha fazlasını ve nasıl tamir edeceğinizi öğrenmek için okuyun!

İlk Giriş Gecikmesi (FID) bir kullanıcının klavyede bir tuşa basması ile ekranda bunun sonucunu görmesi arasında geçen zamandır. Bu sitenizin kullanıcıya ne kadar hızlı tepki verdiğini ve yanıtladığını gösteren bir göstergedir. Kullanıcının bir komut girmesi ile sonucu görmesi arasında geçen zaman olan giriş gecikmesi, genelde milisaniyeler ile ölçülür (ms). Bir sitenin düşük gecikmeye sahip olması elzemdir çünkü bu sitenizin ne kadar hızlı, tepkisel ve kullanıcı dostu olduğunu etkiler. Giriş gecikmesi ne kadar az ise bir uygulama ya da website o kadar tepkisel hissettirir.

İlk Giriş Gecikmesi önemlidir çünkü sitenizin kullanıcıların gözünde ne kadar hızlı hissettirdiğini etkiler. Örneğin fare ya da trackpad kullanıyorsunuz tıklamanız ile imleçin hareketi arasında bir gecikme olacaktır. Bu sitenizi tepkisiz ve yavaş hissettirebilir.

İlk giriş gecikmesi (FID) testi sitenizin ya da uygulamanızın girişe ne kadar sürede tepki verdiğini ölçmenin objektif bir yoludur. Ekrana dokunmanız ile ekranda bir şey çıkması arasında ne kadar zaman geçtiğini ölçer. İlk Giriş Gecikmesini test etmek önemlidir çünkü sitenin girişinize ne kadar uzun sürede cevap verdiğinin bir ölçüsüdür.

Bir websitede giriş gecikmesini test etmek için birçok farklı yol bulunur ama hepsinin kendi artıları ve eksileri bulunur. Diğer bir yol bir tarayıcının geliştirici araçlarını ya da online bir aracı kullanmaktır. PageSpeed Insights isimli bir araç kullanarak websitemizin performansını test ettik. Bu Google Geliştiriciler Stüdyosu tarafından geliştirilen bir araçtır ve güvenilirliği bunun bir Google aracı olmasından ve Google’ın kendi özel teknolojisini kullanarak en güvenilir ve kullanışlı sonuçları getirmesinden doğar.

Bir sitenin performansının ne kadar iyi olacağı ile alakalı bir puan verir ve aynı zamanda sitenin kadar iyi kodlandığını da puanlar. Bir kodlama da A- aldık. Bu da sitenin sayfa yükleme hızı konusunda iyi olduğunu gösteriyor. İlk kontrol ettiğimiz şey ana sayfanın hızıydı. Bu test sitenizin ilk yazısını ya da görselini/videosunu göstermesinin ne kadar sürdüğünü değerlendiren bir test. Aynı zamanda ‘Time to interactive’ zamanını da gösteriyor ki bu da sitenizin kullanıcı için tamamen interaktif yani etkileşime geçilecek bir hale gelmesinin ne kadar sürdüğü anlamına geliyor. Dahası en büyük boyutlu metin, görsel ya da videonun görünür olma süresini de kontrol eder. Bunun ismi de LCP’dir (Largest Contentful Paint).

Tüm bu testler ve sonuçları birleştirilerek bir sonuca ulaşılır. Sitenizin iyi bir performansı olup olmadığı ve yüksek kaliteli bir kullanıcı deneyimi sunup sunmadığına karar verilir. Sonuç olarak size 3 kategori arasından bir puanlama verir. 0-49 arası bir puanlama kötü demektir, 50-89 arası iyi ya da yeterli demektir ve 90 ya da üstü bir puanlama muhteşem demektir. Ayrıca sitenizin bireysel testlerde aldıkları puanlar da tam test değerleri ile birlikte sunulur. Biz bu testte 100 üzerinden 93 aldık ve bu sitemizin bir saniyeden az bir sürede yüklendiği anlamına geliyor.

Bunun sebebi sitemizin bir JavaScript ve CSS kombinasyonuna sahip olmasıdır. Bu sayede daha hızlı bir yükleme deneyimi vardır. Dahası sitenin performansı ile alakalı hiçbir problem bulamadık. Sitenizin FID performansını yüksek derecede artırabilecek bir diğer şey de cachingtir. Caching tarayıcınızın kaynakların bir kopyasını oluşturarak sonraki kullanımlar için geri getirmesi ayarıdır. Caching teorisinin önemli bir parçasıdır. Bu teoride prefetching de bulunur, bu da bir siteyi ziyaret eder etmez siteden veri çekmek demektir. Bir de preloading vardır bu da bir şeye tıklamadan bilr sitenin yüklenmesidir.

Websitenizin FID ve UX performansını değerlendirmek için bir diğer çok güzel araç da Chrome User Experience Report (CrUX) isimli araçtır. Bu yukarıda bahsettiğimiz PageSpeed Insights ile Google BigQuery Data projesi olan CrUX API’ının güçlü bir kombinasyonudur. Bu araç PageSpeed Insights ile benzerdir ama Google BigQuery’i size veriyi iletmek için kullanır. Bunun sonucunda websitenizin yavaş yüklenmesine ve tepksiz hale gelmesine sebep olan tüm küçük detayları bulabilirsiniz. Ayrıca tüm bu değişiklerin yarattıkları etkiyi ve onların önerilerini uyguladığınızda sitenizin performansınızı ne kadar artırabileceğinizi de gösterir bu araç.

Sitenizin FID puanlarını artırabilmeniz adına sizler için hazırladığımız 4 ipucu.

Kademeli Yükleme

Kademeli yükleme sitenizin tüm kaynaklarını bir anda yüklemenin tam tersidir. Bunun yerine kaynaklar erişim için gerekli olduğunca yüklenir ve sadece en önemli veriler ilk olarak yüklenir. Bunun iyi bir örneği webpack kullanarak sitenizdeki tüm JavaScript’i tek bir dosyada birleştirmektir. En hızlı çözüm bu olmasa da yapılabilecek en kolay çözümlerden birisi budur. Sitenizin UX’ine de büyük farklılıklar da getirebilir.

Statik İçerik

Sunucu renderlaması alıcıya istendiğinde sitenin tam bir HTML dosyasını gönderme eylemidir. Ancak bu kaynak açısından çok yoğun olabilir ve bu nedenle yavaş, zevksiz bir tarayıcı deneyimine sebebiyet verebilir. Bunu çözmek adına siteniz için üçüncü parti bir statik site jeneratörü kullanarak siteniz için statik renderlamayı etkin hale getirebilirsiniz. Sitenizin statik bir HTML sayfasını renderlamak işinize yarayabilir ancak içerik açısından zengin siteler için o kadar da iyi bir çözüm olmayabilir bu.

Görev Dağılımı

Her tarayıcı ana bir çekirdeğe sahiptir ve bu bazen düzgün yükleme hızları ve hızlı tepkime süreleri için çok meşgul olabilir. Çözüm ne peki? Sitenizde çalışan tüm JavaScript işleri ve elementlerin listesini yapın. 100KB’den fazla olan her işi 50KB’den daha az olan daha küçük işlere bölün. Bu tarayıcınızın ana çekirdeğinin bu işlere ikincil olarak bakmasına izin verecektir ve kesinlikle yükleme ile tepki süreleri daha iyi hale gelecektir.

Hızlı Sunucular

Her websitesinin bel kemiği barındırıldığı web sunucusudur. Ve eninde sonunda sitenin performansında en fazla etkisi olan şey web sunucusudur. Piyasadaki çoğu web sitesi yavaş HDD depolama, düşük güçlü işlemciler ve paylaşımlı kaynaklar sunarlar. Bütün bunlar sitenizin vasat bir performansı olmasına ve yüksek miktarlardaki trafiğin altında büyük sorunlar yaşamasına sebep olur.

UltaHost size yardım etmek için burada! Tüm hosting paketlerimiz düşük gecikme için yıldırım hızında NVMe SSD depolamalar ve hızlı yükleme zamanları ile geliyor (Evet, paylaşımlı hosting paketlerimiz bile NVMe SSD depolamaya sahip!). Ayrıca her an teknik destek ve sektör öncüsü bir çalışma süresi sunuyoruz. Peki o halde neyi bekliyorsunuz? Bugün kayıt olun ve website deneyiminizi sonsuza kadar değiştirin!

Bu makaleyi faydalı buldunuz mu? Daha fazla böyle içerik görmek için blogumuzu okumaya devam edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Tutorial on creating a competitor analysis for your digital marketing

Dijital pazarlamanız için rakip analizi: rehber

Next Post
5 Tips to Secure Your Website

Websitenizi Korumanız İçin 5 Taktik

Related Posts