İçerik Yönetim Sistemi Temel Kavramları Nedir?

Content Management System
Shares

Web sitelerinin içeriklerini nasıl bu kadar sorunsuz bir şekilde düzenlediğini hiç merak ettiniz mi? Bunun nedeni içerik yönetim sistemlerinden (CMS) kaynaklanmaktadır. CMS, tüm dijital içerik oluşturma sürecinizi yöneten yardımcı eller olarak karmaşıklığı basitleştirir. Bu makalede, web sitelerinizi kolayca yönetebilmeniz için CMS türlerini, avantajlarını ve örneklerini ele alacağız.

İşbirliğini geliştirin ve size özel çevrimiçi alanın tam kontrolünü elinize alın. Wix ve Squarespace türü sistemlerden WordPress veya Joomla gibi popüler seçeneklere kadar farklı CMS türleri hakkında bilgi edinin. Dijital varlığı kolayca yönetmenin kodunu çözdük, hadi başlayalım.

İçerik Yönetim Sistemi Nedir?

WordPress CMS

İçerik yönetim sistemi, kullanıcıların içeriği oluşturmasına, yönetmesine, değiştirmesine ve yayınlamasına yardımcı olmak gibi bir web sitesi oluşturmanın tüm teknik yönlerini ele alan bir yazılımdır. CMS yardımıyla web sitesi oluşturmak için herhangi bir kodlama bilgisine sahip olmanıza gerek yoktur.

CMS, şirketlerin veya kuruluşların içeriklerini dijital olarak yönetmelerine yardımcı olan merkezi bir veritabanıdır. İşletmelerin, özel, tam zamanlı bir içerik geliştirme ekibine yatırım yapmaya gerek kalmadan içeriklerini uygun ve uygun maliyetli bir şekilde dağıtmalarına olanak tanır.

İçerik Yönetim Sistemi Türleri (CMS)

Neredeyse tüm CMS’ler bir ön uç ve bir arka uçtan oluşur. Kullanıcının etkileşime girdiği kısım, web sitesinin stili ve görünür yapısıyla ilgilenen ön uçtur. CSS, JavaScript ve HTML bir araya gelerek şirketinizin markasıyla eşleşen zengin, etkileşimli bir görüntü sunar. Web sitelerinin sorunsuz bir şekilde düzenlenmesi, içerik yönetim sistemlerinden (CMS) kaynaklanır. CMS’ler, içerik oluşturma sürecini basitleştirir ve kullanıcıların içeriği oluşturmasına, yönetmesine, değiştirmesine ve yayınlamasına yardımcı olur. Bu yazılımlar, herhangi bir kodlama bilgisine gerek olmaksızın web sitesi oluşturmayı mümkün kılar.

Öte yandan, CMS’nin arka ucu yeni içeriğin yayınlanmasıyla basit bir şekilde ilgilenir. Projeniz için doğru arka uç teknolojisini seçmek çok önemlidir. Doğru arka uçla içeriğinizi Microsoft Word’e benzer bir arayüzde kolayca yayınlayabilirsiniz. İçerik bir veritabanında saklanır ve web sitesinin ön ucunda yayınlanır.

Aşağıdakiler, günümüz pazarında oldukça trend olan bazı içerik yönetim sistemi türleridir.

 • Birleşik CMS: Hepsi bir arada çözüm gibi davranan geleneksel bir CMS, içeriğin yayınlanması ve değiştirilmesi için tamamen erişilebilir bir arka uç sunar. Çalıştırmak için belirli teknolojilerin ve fiziksel web hostingin kurulmasını ve sürdürülmesini gerektirir.
 • SaaS CMS: Hizmet olarak yazılım veya SaaS CMS, kurulum ve web barındırma ihtiyacını ortadan kaldıran, sorunsuz, bulutta barındırılan bir çözümdür. Sunucular konusunda endişelenmeden içeriği hızlı bir şekilde oluşturmalarına, yönetmelerine ve dağıtmalarına olanak tanıyan temel bir web varlığı isteyen şirketler için mükemmeldir.
 • Ayrılmış CMS: Ayrılmış bir CMS’de, web sitesinin sunumu arka uçtan ayrılır ve ikisi, verileri taşımak için bir API ile bağlanır. Bu gelişmiş yaklaşım, bir kuruluşun, arka uçtaki biçimini ve tutarlılığını korurken birçok uygulamada kolayca yeniden kullanılabilen arka uç içeriğini kullanma konusunda esnek olmasına olanak tanır.
 • Başsız CMS: Başsız bir CMS, yalnızca özel ön uç uygulamaların uygun şekilde eşlendiği bir veritabanına bağlanan bir arka uç sisteminden oluşur. İçerik erişimi ve depolama üzerinde tam kontrol isteyen kuruluşlar için çok uygundur. Kullanıcıların, bir web sitesi, mobil uygulama veya başka bir arayüz olsun, istenen herhangi bir ön uçta içerik yayınlamasına olanak tanır.

İçerik Yönetim Sisteminin Temel Özellikleri

Birçok farklı CMS türü vardır, bunlar arasında birleşik CMS, SaaS CMS, ayrılmış CMS ve başsız CMS bulunur. Her tür, farklı ihtiyaçlara ve kullanım durumlarına yöneliktir. Bir CMS’nin sunduğu temel özelliklerden bazıları şunlardır:

 • Kullanıcı Hesabı Yönetimi: Bir CMS’de, her biri benzersiz bir kimliğe ve farklı içerik parçalarına farklı düzeylerde erişime sahip olan sınırsız sayıda kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz.
 • İçerik Oluşturma ve Değiştirme: En iyi CMS’ler, hiçbir teknik bilgisi olmayan kullanıcılara dijital içerik oluşturma ve değiştirme yetkisi veren bir WYSIWYG (Ne Görürsen Onu Alırsın) düzenleyicisini içerir. Bu metin şeklinde olabileceği gibi video ve resim şeklinde de olabilir.
 • Sürüm izleme: CMS’ler size değişiklikleri izleme ve gerektiğinde içeriğin önceki sürümlerine geri dönme olanağı sağlar.
 • Şablonlar ve Temalar: Bir CMS ile, önceden tasarlanmış bir temayı veya şablonu birkaç dakika içinde web sitenize veya ürününüze hızlı bir şekilde atayabilir ve markalı ürünlerinizde ortak bir görünüm ve hissi koruyabilirsiniz.
 • Medya İşleme: CMS, resimler ve videolar da dahil olmak üzere her türlü medyayı hızlı ve güvenli bir şekilde yönetmenize olanak tanır.
 • Arama Yeteneği: Bir CMS, sistem içinde aradığınız içeriği hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olacak çeşitli yerel arama ve filtre araçlarına sahiptir.

Düşük Maliyetli Fiyatlarla En İyi CMS Hosting Çözümünü Alın!

İşletme web sitenizi geliştirmek mi istiyorsunuz? UltaHost, web sitenizi oluşturmayı basit ve ucuz hale getiren güçlü bir barındırma çözümü sunar. Kaliteden ödün vermeden büyük tasarruf edin!

CMS Kullanmanın Yararları

Bir içerik yönetim sisteminin yalnızca pazar veya içerik yazarlarıyla sınırlı olmayıp aynı zamanda işletme sahipleri ve BT ekiplerine de sağladığı faydalar vardır. Özellikle popüler olan CMS’ler arasında WordPress, Joomla, Drupal, Wix ve Squarespace gibi seçenekler bulunur. Bu sistemler, kullanıcı hesabı yönetiminden içerik oluşturma ve düzenlemeye, SEO araçlarına ve özelleştirme seçeneklerine kadar çeşitli özellikler sunar. Bir CMS’nin sunduğu bazı ortak faydalar şunlardır:

Kolay İçerik Oluşturma ve Yayınlama

CMS, içerik oluşturma ve yayınlama sürecini basitleştirmeye yardımcı olan kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir. Web sitenizdeki içeriği yönetmek için herhangi bir teknik veya kodlama deneyimine gerek yoktur, bu da onu CMS’nin en önemli avantajlarından biri haline getirir.

Bir içerik yönetim sisteminde, web sayfalarını, makaleleri, blog gönderilerini veya diğer herhangi bir içeriği düzenlemek veya oluşturmak için kullanabileceğiniz, kullanımı kolay birkaç araç vardır. Bu sayede teknik bir kişiden veya web geliştiricisinden herhangi bir dış yardıma ihtiyaç duymadan yüksek kaliteli içerik oluşturabilirsiniz. Ve bunu yaparak, geliştiriciler serbest kalan zamanlarını diğer çalışma alanlarına odaklanmak için kullanabilirler.

Kolaylaştırılmış İş Akışı ve İşbirliği

Bir kuruluş veya içerik oluşturuculardan oluşan bir ekip için İçerik Yönetim Sistemi veya CMS, tüm içerik iş akışını merkezileştirmenin ideal bir yoludur. Birden fazla kullanıcı herhangi bir konumda işbirliği yapabilir, aynı anda web sitesinin farklı bölümlerinde çalışabilir ve içerik onay süreçlerini takip edebilir.

İçerik pazarlama profesyonelleri bir içerik deposu oluştururken, geliştiriciler de özel kodla entegrasyon üzerinde çalışıyor olabilir. İyi bir CMS, rollerin ve izinlerin ihtiyaç duyduğunuz kadar basit veya özel olmasına da olanak tanır. Farklı türde içerik oluşturucular HTML bilmek zorunda kalmadan katkıda bulunabilir; bir editör kopyayı düzenleyebilir, bir yönetici ise ortamın genel durumunu yönetebilir.

Yerleşik Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Araçları

Web sitenizi arama motorları için optimize etmek, görünürlüğünüzü artırmak ve organik trafik çekme umuduna sahip olmak için gereklidir. Neyse ki, bir İçerik Yönetim Sistemi (CMS) genellikle entegre SEO özellikleri veya eklentileriyle birlikte gelir ve içeriğinizin arama motorları için ince ayar yapma sürecini büyük ölçüde basitleştirir.

Özelleştirilebilir Meta etiketleri ve URL’ler, XML site haritaları ve kanonikleştirme gibi araçlarla CMS, sitenizin SEO performansını yükseltmede ve böylece sitenizi potansiyel ziyaretçiler için daha erişilebilir hale getirmede size çok iyi hizmet eder.

Verimli İçerik Organizasyonu ve Yönetimi

İçerik gereksinimleriniz ve işlemeniz gereken içerik miktarı durmaksızın arttığında CMS yardımcı olur. İçerik Yönetim Sistemi (CMS), içeriğinizin toplanması, düzenlenmesi ve denetlenmesi için altyapı sağlar.

Etiketler, etiketler ve meta veriler aracılığıyla düzenlenen içerik, gerektiğinde arama yapma, filtre uygulama ve veri alma konusunda esneklik sağlar. İyi organize edilmiş bir CMS aynı zamanda mevcut durumu yönetmek, güncellemelerinizi yönetmek ve bilginizin nasıl geliştiğini göstermek için içerik planlama, sürüm kontrolü ve arşivlemeyi de içerir.

Tutarlı Markalama ve Tasarım

Çeşitli platformlarda tutarlı bir marka görünümü ve tasarımı oluşturmak, gösterişli ve tanımlanabilir bir online kimlik oluşturmanın temel unsurudur. İçerik Yönetim Sistemi (CMS), şablonları, temaları ve tasarım bileşenlerini marka standartlarınızla uyumlu olacak şekilde özelleştirmek için self servis seçenekler sunar.

Bu, web sitenizdeki ve Facebook veya blogunuz gibi bağlı kanallardaki görsel öğelerin birleştirilmesi için önceden belirlenmiş ve özelleştirilebilir düzenleri ve stilleri kullanabileceğiniz anlamına gelir. Her iyi pazarlamacı, tutarlı ve kusursuz marka bileşenlerinin marka kimliğini ve kullanıcı katılımını geliştireceğini anlamalıdır.

Ölçeklenebilirlik ve Esneklik

Web sitesinde yeni sayfalar, bölümler veya işlevler edinmek artık teknolojik bir işkence değil ve bu da İçerik Yönetim Sistemleri (CMS) sayesinde mümkün. CMS, kendi yetenek ekosisteminden eklentileri, uzantıları veya modülleri birleştirmenize olanak tanır. Bu şekilde, işletmeniz büyüdükçe bir geliştiriciye veya programcıya ihtiyaç duymadan web’deki varlığınızı genişletebilirsiniz.

CMS örneği

WordPress, iyi bilinen bir içerik yönetim sisteminin en iyi örneğidir. Başka çeşitli içerik yönetim sistemleri de vardır. Yine de WordPress, bilinen içerik yönetim sistemleri arasında %62,5’lik bir pazar payına sahip olup lider içerik yönetim sistemidir.

“WordPress” derken, WordPress.com’u değil, orijinal açık kaynaklı WordPress içerik yönetim sisteminin evi olan WordPress.org’u kastettiğimizi belirtmek önemlidir. Diğer bazı popüler içerik yönetim sistemleri şunları içerir:

 • Joomla
 • Webflow
 • Drupal
 • Shopify
 • Weebly
 • Magento
 • Ghost
 • Squarespace
 • Wix

WordPress’in pazarda büyük bir paya sahip olması nedeniyle başka herhangi bir CMS’yi tercih etmek zordur. Her ne kadar WordPress’in en iyi CMS olduğunu söylemek doğru olmasa da her birinin sunduğu belirli avantajlar var. CMS kullanmanın avantajları arasında kolay içerik oluşturma ve yayınlama, işbirliği ve iş akışını kolaylaştırma, SEO araçlarıyla entegrasyon ve ölçeklenebilirlik bulunur. Özetle, bir CMS, web sitesi yönetimini daha etkili hale getirir ve kullanıcıların içeriklerini daha verimli bir şekilde yönetmelerini sağlar. Aşağıdaki karşılaştırma kılavuzumuzu okuyarak hangi CMS’nin iş gereksinimlerinize en uygun olduğuna kendiniz karar verebilirsiniz:

İşletmeniz İçin Doğru CMS’yi Seçin

Her büyüklükteki ekip için geniş ölçekte kişiselleştirilmiş içerik oluşturmak büyük bir sorumluluk olabilir. Teknolojik engeller şirketin büyümesinin önünde durabilir ve pazarlama ekipleri ile geliştiriciler arasında ekip siloları oluşturabilir. Bu, CMS’yi geleceğe yönelik değerlendirirken içerik stratejinizi geleceğe hazır hale getirir. Esnek bir CMS, çok kanallı bir pazarlama stratejisine olan ihtiyacınızı desteklerken aynı zamanda içeriğinizin ve geliştirici iş akışlarınızın yükünü hafifletir ve daha anlamlı müşteri deneyimleri yaratan optimizasyona, kişiselleştirmeye ve otomasyona olanak tanır.

WordPress CMS kullanmaya karar verirseniz Ultahost’un iş ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış WordPress hosting planlarına göz atmayı unutmayın. Ultahost’un WP barındırma çözümleri, hızı ve performansı en üst düzeye çıkarmak için hassas bir şekilde tasarlanmıştır.

SSS

CMS’yi kimler kullanıyor?
SEO için CMS’ye ihtiyacım var mı?
İçerik Yönetim Sistemi nasıl çalışır?
İçerik yönetim sisteminin kullanılmasıyla ilgili güvenlik endişeleri var mı?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Top 5 WordPress Menu Plugins of 2024

2024’ün En İyi 5 WordPress Menü Eklentisini Keşfedin

Next Post
water tames ark: survival evolved featured image

Ark: Survival Evolved’da Ehlileştirilebilen En iyi 5 Su Hayvanı

Related Posts