Kendinizi İnternette Güvende Tutmak için 7 İpucu

7 Tips to Keep Yourself Safe on the Internet
7 Tips to Keep Yourself Safe on the Internet
Shares

İnternette artık sınırlar ya da dahil olmama gibi bir şey yok. İnternette gizliliğin artık bir mit olduğu sözünü duymuşsunuzdur.

Ve evet, gerçekten eğer internette iseniz bir miktar gizliliğiniz olabilir. Ancak tamamen gizli değilsiniz.

Siber suçlular internetin bu yönünden faydalanarak bilgi çalarlar, şirketlere zarar verirler ve onlardan haraç keserler. Ve her gün siber suçlar artmakta.

Peki sizin nasıl yaşadığınızı izleyen gözler olduğunu bildiğiniz zaman ne yapmayı tercih ediyorsunuz? İşte bugün ve daha sonrasında sizi internette güvende tutmak için bazı ipuçları.

Antivirüs ve Güvenlik Duvarınızı Kontrol Edin

Antivirüs ve güvenlik duvarı

Eğer bir ağa bağlıysanız ve internette uzun saatler geçiriyorsanız bir güvenlik duvarı ile hazır olmalısınız. Bir güvenlik duvarı basitçe antivirüs programınız ya da Windows Defender tarafından kuruluan bir şifreleme kodları bariyeridir.

Bu güvenlik duvarı kişisel bilgilerini ya da paranız gibi verileri siber suçluların elinde yanmaktan kurtarır. Benzer şekilde antivirüs sizleri virüslerden, malwarelardan ve diğer zararlı yazılımlardan ya da kodlardan korur. Onların cihazlarınıza kurulmasına izin vermez.

Bu antivirüs programlarını, işletim sisteminiz de dahil olmak üzere sürekli güncel olduğundan emin olmalısınız. Bu uygulamaların ve cihazların sürekli olarak güncellemeler istemelerinin bir sebebi var. Bu sebep de sizleri son siber saldırılara karşı korumak. Bu nedenle bunu her zaman yapmalısınız. Yazılım versiyonunuz ne kadar eski ise, onu hacklemek bu kadar kolay olacaktır çünkü hackerlar tarafından kullanılabilecek bu kadar fazla bug ve açık bulunacaktır. Yazılım güncellemeleri bu açıkları kapatmak için yamalar sağlarlar ve sizi internette korurlar.

Proxyler Kullanın

Proxyler

Bir proxy kısaca siz ve internet arasındaki bir ara adamdır. Son kullanıcının kimliğini website sahibi ya da dahil olmak isteyen diğer partilerden korumaya yardımcı olur. Proxyler son derece kullanışlı olabilir, özellikle de verinin yeni petrol olduğu bu çağda. Siber suçlular bu verileri sofistike, güdümlü ve kişiselleştirilmiş saldırılar yapmak için kullanıyorlar. Kullanıcı profillemesi deniliyor buna.

Farklı türlerde proxyler bulunur. Her birinin kendine göre artıları ve eksileri bulunur. Benzer şekilde farklı proxyler farklı kullanım senaryoları ve alanları için uygundur. İş yerleri için veri merkezi proxyleri en çok tercih edilen proxylerdir. Tüm ağı tek bir veri merkezi ağına bağlar ve hem işverenlerin hem de çalışanların verisini korur.

Güçlü Şifreler Yaratın

Güçlü Şifreler

Eğer epostanız ya da online bankacılığınız için hala soyadını ve doğum tarihiniz olan şifreler kullanıyorsanız size tavsiyemiz her şeyi kapatıp dağlarda yaşamaya gitmeniz! Şaka bir yana kesinlikle bundan sonra şifre stratejinizi değiştirmeniz gerek çünkü birisi tahmin edebilir bunları. Kişisel hayatınıza bağlanamayacak güçlü şifreler yaratmak elzemdir. Özgün bir şifre yaratmak kadar elzemdir.

İnternet kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu hala sık kullanılan şifreler kullanıyorlar. 123456, 123456789, qwerty, ve parola gibi şifreler listenin en başlarında yer alıyorlar. Ve birisi için bu şifreleri tahmin etmek ne kadar zor değil mi?

Bir şifre yaratıcısını kullanarak güçlü, rastgele ve benzersiz şifreler yaratabilirsiniz. Bu sayede her türlü erişim için daha güçlü güvenlik elde edebilirsniz.

Güvenli Bir Ağa Bağlanın 

Güvenli Bir Ağ

Bu en önemlilerinden birisi. Bazı günler sizi başarısızlığa uğratan şey tarayıcınız değil de kullandığınız ağdır. Her zaman hatırlayın ki en ucuz internet ya da WIFI sağlayıcısı en zayıf olanı da olabilir. Eviniz için bir internet bağlantısı alırken ağın yeterince güvenli olduğundan emin olun. Bir şifre korumalı router ile bağlandığından emin olun.

Özel ağlar her zaman bir başkasının WIFI’ından daha iyidir. Eğer bir kişinin telefonu ya da laptopu hali hazırda enfekte olmuş ise onların WIFI’ına bağlanmak sizin cihazını da etkileyecektir. Bu yüzden yolda olduğunuz ve ücretsiz WIFI aradığınız zamanlarda banka uygulamalarınızı kullanmayın. Eğer mümkünse telefonunuzun hizmet sağlayıcısını kullanın ve laptopunuzu telefonunuza bağlayın.

Çok Katmanlı Kimlik Doğrulama

Çok Katmanlı Kimlik Doğrulama

İşyerinizde çok katmanlı kimlik doğrulama kullanarak ekstra bir katman koruma ekleyebilirsiniz. Çok katmanlı kimlik doğrulama basitçe anlatmak gerekirse iki ya da daha fazla kullanıcı doğrulama yöntemi ile bir kaynağa erişim sağlayan bir yöntemdir. Bu kaynak bir uygulama ya da bir VPN olabilir mesela.

Kolayca tahmin edilebilecek kullanıcı adları ve şifreler hackerların izinsiz bir şekilde giriş yapmasını kolayca sağlarlar. Çok katmanlı kimlik doğrulamasının kullanımını zorunlu kılmak kurumunuzun siber suçlular karşısında güvende olmasını sağlar.

Üç tip çok katmanlı kimlik doğrulaması bulunur:

  • Bildiğiniz şeyler – şifreler, güvenlik cevapları ya da PIN
  • Sahip olduğunuz şeyler – OTP, USBler, ya da diğer doğrulama cihazları
  • Olduğunuz şeyler – biyometrikler, ses doğrulama

İndirmeleri Kısıtlayın 

İndirmeler

Eğer mümkünse iş yerinizde “Sıfır İndirme” politikası izleyin. Siber suçlular genelde bir virüsü ya da zararlı yazılımı bir uygulamanın arkasına gizler. İndirdikten sonra zararlı yazılım işe koyulur ve organizasyonunuzun veri güvenliğine zarar verir.

Bu nedenle çalışanlarınızdan internetten hiçbir şey indirmemelerini isteyin. Bu ister bir yazılım, ister bir şarkı, ister bir video ya da bir görsel olabilir. Çalışanlarınızın hangi sitelerden indirebileceğini net bir şekilde belirleyen bir politikanız olsun. Aynı zamanda belirli bir siteden hangi tip içerikler indirebileceklerinden de bahsetmeli.

Ağ Erişimini İzleyin

Ağa Erişim

Ağ erişiminizi sürekli olarak izleyin. Eğer bir şirket sahibi iseniz çalışanlarınızın çalışırken hangi sitelerde dolaştıklarını kontrol edebilirsiniz. Bu online olarak yaptıkları eylemleri ve cihazlarına hangi yazılımları ya da uygulamaları indirdiklerini de içerir.

Kullanıcı aktivite izleme amaçları için kayıt mekanizmaları kullanın. Ayrıca aktivite kayıtçılarından çıkan raporları da inceleyin ki şüpheli ya da istenmeyen davranışları tespit edebilin. Bir siber saldırı durumunda bu saldırıya sebep olan olayı takip etmenize yardımcı olabilir.

Son Düşünceler

Kendinizi internette güvende tutmak artık öncesine göre çok daha önemli ve zor hale geldi. Bir rapora göre pandemide siber saldırılar yüzde yirmi dokuz oranında yükseldi. Ve bu sayının gelecekte daha da yükselmesi bekleniyor.

Bu endişe verici bir portre ortaya koysa da bazen güvenlik pratiklerinin en kolayı (yukarıda bahsedilenler gibi mesela) sizi güvenli ve korunaklı tutabilir internette. Bunları dikkatlice izlediğinizden emin olun.

Umuyoruz ki internette bu yıl ve önümüzdeki tüm yıllarda güvende kalırsınız!

Eğer bu makaleyi sevdiyseniz UltaHost hosting platformuna bayılacaksınız. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlü altyapımız oto-ölçeklenebilirlik, performans ve güvenliğe odaklanır. İzin verin size farkı gösterelim! Paketlerimizi inceleyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Cybersecurity and Web Hosting

Dijital Kimliğinizi Korumak: Siber Güvenlik ile Web Hosting’in Bağlantısı

Next Post
Why Web Hosting Location Matters for SEO

Neden SEO için Web Hosting Konumu Önemlidir?

Related Posts