VPS Barındırma: KVM ve VMware karşılaştırması

Hosting VPS: KVM vs. VMware
Shares

Özel barındırmanın anlaşılması kolaydır çünkü yalnızca bir istemci tüm sunucuya sahiptir. Paylaşılan barındırma, birçok müşterinin tek bir sunucu kullandığı bir barındırmadır ve VPS, sunucunun birçok sanal sunucuya bölünmesinden oluşur. Her istemcinin atanmış bir işlemci gücü ve RAM’i vardır. Nasıl olduğunu merak ettiniz mi? Bunu gerçekleştirmek için barındırma sağlayıcıları, hipervizör adı verilen özel bir yazılım kullanır.

Bugün en popüler iki hipervizör olan KVM ve VMware’ı karşılaştıracağız.

Sanallaştırma nedir?

Sanallaştırma, bilgisayar kaynaklarını simüle etme, yani bir bilgisayarı daha küçük sanal bilgisayarlara bölme işlemidir. Ana bilgisayar adı verilen fiziksel bilgisayar kaynakları (işlemci, RAM, disk alanı) birkaç (hatta bazen birkaç düzine veya birkaç yüz) konuk işletim sistemine bölünmüştür.

Bu çözüm, tek bir ana bilgisayarın bilgi işlem gücünün birkaç konuk tarafından kullanılmasına olanak tanır. Sanallaştırmayı çalıştırmak için özel bir program olan bir hipervizör gereklidir. Kaynakları ayırmaktan sorumludur ve işlemci çekirdekleri, RAM ve disk alanı ve bunların birbiriyle çakışmamasını sağlar. Hiper yönetici örnekleri, VMware’den ESXi, Microsoft’tan Hyper-V, açık kaynaklı KVM veya Citrix’ten XenServer’dır.

Her biri ayrı ayrı yönetilecek olan birçok sanal makineyi tek bir ana bilgisayarda çalıştırabilirsiniz. Genellikle hiçbir şey, ana bilgisayarın fiziksel işlemcisiyle uyumlu herhangi bir işletim sistemini konuk olarak çalıştırmanıza engel olmaz. Böylece farklı Windows sistemlerini ve çeşitli Linux dağıtımlarını tek bir fiziksel makine üzerinde çalıştırabilirsiniz.

Sanallaştırma, yalnızca bölmeye değil, aynı zamanda iki veya daha fazla ana bilgisayarı birbirine bağlayarak ortak disk alanı kullanarak sanal bir süper bilgisayar oluşturmaya da olanak tanır. Bu sayede sanal makineleri hostlar arasında taşımak mümkündür. Buna izin veren teknolojilere örnek olarak VMware’den vCenter ve Microsoft’tan Failover Cluster verilebilir.

Sanallaştırma türleri

Sanallaştırma teknolojileri birkaç temel türe ayrılabilir. Her sanallaştırma türü, konuya biraz farklı bir yaklaşım sunar.

Tam sanallaştırma

Tüm sanal bilgisayarı ve tüm cihazları taklit etmekten oluşur. İşletim sistemi, sanal bir ortamda çalıştığının “farkında” değildir. Tam sanallaştırma teknolojileri, herhangi bir işletim sistemini sanal bir makinede çalıştırmanıza olanak tanır.

Ne yazık ki, her cihazı taklit etme ihtiyacı, fiziksel hipervizörün CPU’suna ağır bir yük bindiriyor. En popüler çözümler QEMU ve VirtualBox’tır.

Donanım Sanallaştırması (HVM)

Donanım destekli Sanal Makine, Intel işlemciler VT-x ve AMD işlemciler, AMD-V için x86 mimarisinin donanım sanallaştırma uzantılarını kullanan bir tam sanallaştırma çeşididir. Bu çözümün önemli avantajı artan hızdır; donanım desteği sayesinde bazı görevler maliyetli emülasyon işlemine gerek kalmadan doğrudan ana işlemci tarafından gerçekleştirilir.

Önemli bir dezavantaj, piyasada bulunan çoğu işlemci bu gereksinimleri karşılamasına rağmen, işlemcide donanım sanallaştırma uzantılarına ihtiyaç duyulmasıdır. En popüler çözümler arasında KVM, VMware ESXi, vSphere, MS Hyper-V ve VirtualBox bulunur.

Examples of the Hardware Virtualization (HVM) are KVM and VMware ESXi

Yarı-sanallaştırma

Birden fazla işletim sistemi tarafından aynı anda belirli işlemci kayıtlarına erişim sorununu çözmek için farklı bir yaklaşımdır. Talimatlar doğrudan hipervizör yazılımı tarafından yürütülür. Konuk işletim sisteminde değişiklik yapılmasını gerektirir ve bu çağrıları CPU’ya değil, doğrudan hipervizöre yönlendirmelidir.

Fazladan yazılım öykünmesi katmanını kaldırmak, iyi bir sanal ortam performansı sağlar. Bu çözümün dezavantajı, üzerinde herhangi bir işletim sistemi çalıştırılmasının mümkün olmamasıdır. Linux ve FreeBSD sistemleri yeterince değiştirilmiş bir çekirdeğe sahiptir. Buna önerilen çözüm ise Xen PV’dir.

VMware

Sanallaştırma konusunda yadsınamaz sektör lideri olan sanallaştırma yazılımları üreten bir Amerikan firmasıdır. Spiceworks Sanallaştırmanın Durumu anketine göre, küçük işletmelerin %46’sı, orta ölçekli işletmelerin %63’ü ve işletmelerin %79’u VMWare çözümlerini kullanıyor.

Hipervizörün temel sürümü ücretsiz olarak mevcuttur, ancak ticari sürüm daha popülerdir. Avantajları, olgun ve son derece kararlı teknoloji, iyi dokümantasyon ve ticari destektir. Yüksek maliyet oldukça önemli bir dezavantajdır.

Çekirdek Tabanlı Sanal Makine (KVM)

Çekirdek tabanlı Sanal Makine, işlemcide donanım hızlandırmalı sanallaştırma için destek sağlayan, Linux çekirdeğinin açık kaynaklı bir modülüdür. KVM, popüler QEMU öykünücüsünün başarılarını büyük ölçüde kullanır ve ona donanım sanallaştırma uzantıları için destek sağlar.

Sadeliği ve iyi düşünülmüş mimarisi nedeniyle giderek daha fazla popülerlik kazanan nispeten genç bir teknolojidir. Avantajları, operasyon için minimum araç gerektiren basit kurulum, yüksek yalıtım, güvenlik ve yüksek verimliliktir.

Bir VPS sunucusu için hangi sanallaştırma daha iyidir: KVM mi VMware mı?

Bu iki çözümü karşılaştırmak oldukça zordur çünkü ikisi de günümüz piyasasında bulunan açık ara en iyi hipervizörlerdir. Sıradan bir VPS kullanıcısı için sunucunun işleyişindeki farklılıklar tamamen farkedilemez olacaktır. Bu hipervizörler arasındaki temel farklar, sunucu yöneticilerinin ilgisini çekecektir.

Açık kaynak vs ticari çözüm

KVM ve VMware arasındaki önemli farklar, birincisinin açık kaynaklı yazılım olmasıyken ikincisinin bir dizi tescilli çözüm sunan bir şirket olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu gerçekten kaynaklanan temel farklar maliyet, destek düzeyi ve ölçeklenebilirliktir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, VMware daha pahalı bir çözümdür. KVM, Linux’un bir parçasıdır ve ücretsiz lisansla birlikte gelir. Oracle veya Red Hat gibi bir yazılım satıcısından KVM tabanlı bir paket satın alırken ücret alınabilir. VMware ile çoğu durumda lisans almanız gerekir.

VMware ticari yazılım olarak ürünlerine her zaman destek vermektedir. Açık kaynaklı bir yazılım olan KVM, topluluk desteğine odaklanır ve muhtemelen destek, onu bir yazılım satıcısından satın almanızı gerektirir.

Ancak ölçeklenebilirlik tartışmalı bir konudur. Bazı uzmanlar, birincil hipervizörle tamamen uyumlu ek paketler veya ürünler satın alma olasılığı nedeniyle VMware çözümlerinin daha ölçeklenebilir olduğunu iddia etmektedir.

Diğerleri, Linux çekirdeğinin bir parçası olan KVM’nin konuk makine sayısı arttıkça iş yüküne uyacak şekilde ölçeklendiğini iddia ediyorlar. En zorlu uygulama iş yüklerini sanallaştırmanıza olanak tanır. Ayrıca KVM açık kaynaklıdır, bu nedenle herkes kaynak kodunu değiştirebilir ve yazılımı kendi ihtiyaçlarına göre uyarlayabilir.

Ve tabii ki KVM, Linux için oluşturulmuştur, VMware ise hem Linux hem de Windows üzerine kurulabilir.

Performans

Performance comparison between KVM and VMware

Dikkate alınması gereken belirleyici alanlardan biri, hipervizörün performansı ve altyapı üzerindeki etkisidir. KVM, bu konuda, en azından bir sunucunun kurulması ve çalıştırılması söz konusu olduğunda, VMware’den daha iyi performans gösterir. Normal çalışmada, bu fark tipik iş yükleri için önemsiz olsa da, biraz daha verimlidir.

KVM çok basit bir mimariye sahiptir ve konuk işletim sistemini yerel ana bilgisayar yönergelerine çevirmek zorunda olmadığından uygulamaları yerele yakın bir hızda çalıştırır.

VMWare tabanlı sunucular, esas olarak sanal süper bilgisayarların ve bulut tabanlı çözümlerin oluşturulmasında kesin bir avantaj elde eder. Ayrıca, uzmanlar genel olarak daha istikrarlı ve güvenli olduğunu düşünmektedirler.

Bununla birlikte, her iki çözüm de birinci sınıftır. VMware, mükemmel performans ve özelliklere sahip köklü, istikrarlı bir hipervizör sunarken, KVM, birçok önemli alanda VMware’den daha iyi performans gösteren oldukça rekabetçi bir çözümdür.

Sonuç olarak

Yani görebileceğiniz gibi, kullanıcı açısından bakıldığında VPS’nin KVM veya VMware tabanlı olması arasında pek bir fark yoktur. Her iki hiper yöneticiyi de kusursuz çalışacak şekilde yapılandırmak yöneticiye kalmıştır. Hem KVM hem de VMware, performans, güvenlik ve ölçeklenebilirliği garanti eden birinci sınıf çözümlerdir.

Ancak gerçek şu ki, fiyat farkı ve basitlik nedeniyle KVM, çoğunlukla VPS sunucularını çalıştırmak için seçilmektedir. Bulut barındırma sağlayıcıları, VMware’i seçme eğilimindedir.

İki hipervizör arasındaki farklar, ana bilgisayar olmak istediğinizde ortaya çıkar. O halde, ticari veya açık kaynaklı yazılım kullanarak kendinizi daha iyi hissedip hissetmediğinizi seçmelisiniz. Ayrıca maliyeti, ölçeklenebilirlik türünü, performansı, kararlılığı ve güvenliği göz önünde bulundurmanız gerekir.

UltaHost, VPS ve VDS sunucularını KVM üzerinde yapılandırır. UltaHost her zaman basit tuttu, bu nedenle açık kaynaklı yazılım şirketin stratejisine daha iyi uyuyor. KVM VPS çözümlerinin sağladığı esneklik ve kontrol benzersizdir.

UltaHost, yönetilen Linux KVM VPS barındırma sunar; bu, sunucu tarafındaki tüm işlerden siz sorumluyken, UltaHost uzmanlarının yönetimin yanı sıra hız, kararlılık ve mükemmel çalışma süresiyle ilgilenmesi anlamına gelir.

UltaHost KVM VPS’yi seçerek uygun fiyata rakipsiz bir performans elde edersiniz. Dağıtım yalnızca 55 saniye sürer. UltaHost KVM VPS’yi 30 gün boyunca ücretsiz deneyin ve daha fazla avantaj elde edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

SSD NVMe Barındırma nedir?

Next Post

Steroidli WordPress – blogunuzu nasıl hızlandırırsınız?

Related Posts