WordPress için en iyi 5 önbellek eklentisi

Best WordPress Caching Plugins
Shares

Sitenizi WordPress’te uygun şekilde optimize ettikten sonra, önemli ölçüde hızlanacaktır. Yıldırım hızına ulaşmanın son adımı önbellek eklentisini kurmaktır. Peki mevcut seçeneklerden en iyisini nasıl seçeceğiz?

WordPress ile ilgili önceki bir makalede, WordPress’te web sitenizi hızlandırmanın yollarını anlattık. Burada özetlenen tüm adımları tamamladıktan sonra, web sitenizi yıldırım hızında ve verimli hale getirmek için yapılacak son bir şey var: önbellek eklentisini yüklemek! Ancak, önce web sitenizi optimize edene kadar bu eklentinin etkili bir şekilde çalışmayacağını unutmayın.

En iyi önbellek eklentisi nasıl seçilir?

WordPress deposundaki çok sayıda eklentiden en iyi eklentiyi nasıl seçersiniz? Aşağıda gördükleriniz kısa bir arama sonrası karşımıza çıkan ilk sonuçlardır ancak, bu kadar çok sayıda uzantıyla ilgili bir sorun var. Hangisini seçmeliyiz? Bu uygulamaların popülerliği gerçekten başarılarından mı geliyor?

how to choose the best caching plugin?

Evrensel bir en iyi önbelleğe alma eklentisi diye bir şey olmadığından projenizi optimize etmede en iyi olan eklentiyi seçmek için olabildiğince çok test etmeniz ve yapılandırmayı denemeniz en iyisi olacaktır. WP Fastest Cache bir sayfada, W3 Total Cache veya LiteSpeed Cache diğerinde harika çalışacaktır. Ancak herkesin bu tür deneyler için zamanı yoktur.

Bu yüzden bu eklentileri sizin için analiz etmek için elimden gelenin en iyisini yaptım. Birçoğu arasından, bu karşılaştırmada sunduğum en iyi beşi seçtim. Ancak bu bir sıralama değil. Seçilen tüm eklentiler etkili ve dikkat çekicidir ve aralarındaki tutarsızlıklar çok küçüktür. En çok hangisini sevdiğiniz bireysel bir konudur. Haydi başlayalım!

WP Super Cache

WP Super Cache

WordPress.org’da ikincisi, WordPress.com’un arkasındaki aynı ekip olan Automattic tarafından oluşturulan WP Super Cache eklentisidir. Bu eklentinin arkasında gerçek uzmanların olduğunu fark edebilirsiniz. Basit bir arayüzde bile göreceksiniz. Ücretsizdir ve dünyanın dört bir yanındaki WordPress barındırma sağlayıcıları, blog yazarları ve web geliştiricileri tarafından şiddetle tavsiye edilir.

Acemi kullanıcılar için uygundur çünkü işlem sezgiseldir ve kısa sürer – tek yapmanız gereken uygun seçeneğe tıklayıp önbelleği etkinleştirmektir. Bu tek tıklama seçeneğine ek olarak, içerik oluşturucular ayrıca gelişmiş yapılandırma olasılığını da hazırladılar. WP Super Cache’in burada sunulan diğer çözümler kadar potansiyel sağlamadığını eklemeye değer olsa da.

WP Super Cache ücretsizdir ve premium sürümü yoktur. Ancak, basit ve kullanımı kolay bir araç arayan yeni başlayanlar için en iyi çözüm olabilir.

WP Super Cache’in yardımıyla şunları yapabilirsiniz:

 • CDN entegrasyonunu kurmak;
 • önbellek önyükleme özelliğini etkinleştirmek;
 • tarayıcı önbelleği eklemek;
 • belirli içeriği önbellekten hariç tutmak;
 • Gzip sıkıştırması yapmak.

W3 Total Cache

W3 Total Cache

Dünya çapında bir milyondan fazla WordPress örneğinde aktif olan en popüler eklentilerden biridir. W3 Total Cache, geniş bir seçenek yelpazesine sahiptir ve bu kategoride, tüm listeden en iyi seçimdir. Yani bir uzmansanız, W3 Total Cache’den daha iyi bir seçenek yoktur. Standart önbelleğe alma seçeneklerine ek olarak şunları da içerir:

 • küçültme seçeneği;
 • veritabanı önbelleğe alma;
 • nesne, kod ve veritabanı önbelleği;
 • tarayıcı önbelleğini kullanma yeteneği;
 • CDN hizmetleriyle entegrasyon.

Ayarların muazzamlığının dezavantajları da mevcuttur. Bu eklenti çok fazla potansiyele sahiptir, ancak aynı zamanda yapılandırılması en karmaşık olanıdır. Sadeliğe ve yapılandırma kolaylığına önem veriyorsanız, farklı bir çözüm kullanmaya değer. Daha deneyimli kullanıcılar için bir eklentidir. Büyük yapılandırma özgürlüğü ve esneklik, WordPress’i buna göre hızlandırmanıza izin verecektir.

Eklentinin temel sürümü ücretsizdir, premium sürümü ise yıllık 99 ABD dolarıdır.

WP Fastest Cache

WP Fastest Cache

Bahsedilen iki eklenti arasında bir ara çözümdür. Kullanımı kolaydır ve öte yandan çok çeşitli gelişmiş özelliklere sahiptir ve size önbellek üzerinde çok fazla kontrol sağlar. Her şeyden önce şunları sağlar:

 • tarayıcı önbelleği;
 • Gzip sıkıştırma;
 • küçültme ve birleştirme;
 • önbelleği önceden yükleme – web sitesine ilk ziyareti beklemeden bir önbellek oluşturmak daha kolaydır.

Bu eklentinin kullanımı kolaydır, çünkü tek yapmanız gereken istediğiniz kutuları işaretlemek, böylece onu yapılandırmak için çok zaman harcamak zorunda kalmazsınız. Dahası, WP Fastest Cache’in yeteneklerini daha da genişleten premium bir sürümü vardır: veritabanını optimize etmenize veya bloke eden JavaScript dosyalarını ortadan kaldırmanıza olanak tanır.

Premium sürüm 49 $; ücret yıllık desteği içermekle birlikte bir defaya mahsustur.

WP Rocket

WP Rocket

WP Rocket, oldukça popüler olan çok işlevli bir premium eklentidir. Ücretsiz sürüm yoktur, eklenti yalnızca ücretli sürümde mevcuttur, bu nedenle kendinizi ek maliyetlere hazırlamanız gerekir. Üstelik denemek için bir deneme sürümü bile yok. Ancak karar verirseniz sezgisel ve kullanıcı dostu bir arayüze erişim elde edersiniz.

Acemi kullanıcılar için mükemmeldir. Tek yapmanız gereken eklentiyi yüklemek, etkinleştirmek ve WP Rocket web sitesinde önbelleği otomatik olarak etkinleştirecektir. Bu nedenle, teknik bilgiye sahip değilseniz ve WordPress siteniz için önbelleğe almayı zahmetsizce etkinleştirmek istiyorsanız, bu eklenti kullanmaya değer. Aşağıdakiler gibi WordPress için gerekli tüm önbelleğe alma seçeneklerini bağımsız ve otomatik olarak etkinleştirir:

 • Gzip sıkıştırma;
 • önbelleği önceden yükleme

Ek olarak, bu eklenti, WordPress performansını iyileştirmek için manuel olarak çalıştırabileceğiniz ve yapılandırabileceğiniz daha gelişmiş özelliklere sahiptir:

 • küçültme ve birleştirme;
 • JavaScript yüklemesini erteleme;
 • ilk DNS alımı;
 • yavaş yükleme

WP Rocket, oradaki en popüler ücretli önbellek eklentilerinden biridir. Performans testlerinde ücretsiz sürümlere göre yüksek puan alır. Bir web sitesinin lisans maliyeti, yıllık destekle birlikte 49 ABD dolarıdır.

LiteSpeed Cache

LiteSpeed Cache

WordPress kullanıcıları tarafından web sitesi verilerini önbelleğe almayı kontrol etmek için en popüler ve en beğenilen araçlardan biridir – beş yıldızı vardır. LiteSpeed ​​Cache, listelediğim diğer tüm eklentilerden biraz farklıdır çünkü belirli bir barındırma türü üzerinde çalışacak şekilde optimize edilmiştir: LiteSpeed. Diğer barındırma türlerinde iyi çalışır, ancak LiteSpeed’de en iyi performansı gösterir.

Bu nedenle, kullandığınız sunucu LiteSpeed tabanlıysa, WordPress için bu önbellek eklentisini kullanmalısınız. En iyi sonuçları verecek ve web sitesi hızını en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır. Ziyaretçiler için sayfaların daha hızlı yüklenmesiyle sonuçlanan önbellekteki seçili nesnelerin saklama süresini uzatarak veri önbelleğini optimize edecek şekilde önbelleği yönetmenize olanak tanır.

 • standart veri önbelleğe alma özellikleri;
 • CSS ve JavaScript dosyalarını birleştirir ve görüntüleri otomatik olarak optimize etme;
 • tarayıcı ve sunucu arasında AJAX çağrılarını kullanarak bir iletişim protokolü sağlama;
 • doğrudan Cloudflare entegrasyonu.

Bu çok yönlü eklenti, web sitenizi hızlandıracak ve size geniş bir optimizasyon yelpazesi sunacaktır. Ayrıca en popüler eklentilerle tam uyumludur. Modern arayüze rağmen, yapılandırmanız gereken birçok gelişmiş seçenek ve özellik içerdiğinden kullanımı sorunludur.

Sonuç Olarak

Artan rekabet çağında, kazanılan her saniye altından daha değerli. Optimizasyon olmadan, WordPress web siteniz belirgin şekilde daha yavaş çalışacaktır. Önbellek eklentisi, ana optimizasyon öğelerinden biridir. Web sitesi optimizasyonunun temelleri kılavuzundaki diğer tüm adımları tamamladıktan sonra, sunulan eklentilerden birini seçmelisiniz.

Her biri sayfa yükleme sürenizi azaltacaktır. Ancak aralarındaki boşluk o kadar dar ki, birini önermek zahmetli. Ücretsiz bir eklenti mi, kullanımı kolay bir çözüm mü yoksa gelişmiş işlevlerle dolu bir çözüm mü ve sizin için en uygun olanı seçme konusunda büyük potansiyel mi istediğinize kendiniz karar vermelisiniz.

İçeriğiniz ne kadar harika olursa olsun, ne tür ürün veya hizmetleriniz satılıyorsa veya nişiniz ne kadar benzersiz olursa olsun, sayfa hızına dikkat etmeniz gerekir. Yüklemesi uzun sürerse kimse sayfanızda kalmaz.

Ancak, web sitesi optimizasyonundaki ilk ve en önemli adımın, web sitesi temeli olan doğru barındırmayı seçmek olduğunu unutmayın.Hızlı işlemciler, NVMe SSD’ler ve en yeni nesil bileşenler üzerinde çalışan, bant genişliği sınırlaması olmayan barındırmayı seçin. Bu tür barındırma UltaHost tarafından sunulmaktadır. LiteSpeed teknolojisi, %99,9 Çalışma Süresi, BitNinja sistemine dayalı güvenilir koruma ve uygun fiyatlar. Hızlı VPS‘yi kontrol edin ve web sitenizin mümkün olan en yüksek hızlara ulaşmasına ve önbellek eklentilerinden tam olarak yararlanmasına yardımcı olacağını görün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
What Hosting to choose for bitcoin site?

Bitcoin Hakkında Bir Web Sitesi İçin Hangi Hosting Seçilmeli?

Next Post
Top 5 Linux Distributions for your VPS server

VPS sunucunuz için en iyi 5 Linux Dağıtımı

Related Posts