تاخیر اولین ورودی (FID) چیست و چگونه آن را برطرف کنیم؟

What is FID and how to fix it?
Shares

می‌خواهید بدانید تاخیر اولین ورودی چیست؟ آیا وب‌سایت شما در ارزیابی هستۀ حیاتی وب (Core Web Vitals) نتایج ضعیفی را کسب کرده است؟ ادامۀ این مطلب را بخوانید تا با این موضوع آشنا شوید و بتوانید آن را برطرف کنید.

تاخیر اولین ورودی (First Input Delay (FDI)) مدت زمانی است که طول می‌کشد تا کاربر یک کلید را روی صفحه کلید فشار دهد و نتیجه را روی صفحه مشاهده ‌کند. تاخیر اولین ورودی، سرعت واکنش و پاسخگویی وب‌سایت به کاربر را نشان می‌دهد. تاخیر ورودی، یعنی مدت زمانی که طول می‌کشد تا کاربر یک دستور را وارد کرده و نتیجه را مشاهده کند، معمولا برحسب میلی ثانیه (ms) اندازه‌گیری می‌شود. داشتن تاخیر و لگ پایین برای وب‌سایت شما بسیار مهم است؛ زیرا روی سرعت، پاسخگویی و کاربر پسند بودن وب‌سایت شما تاثیر می‌گذارد. هر چه لگ و تاخیر ورودی کمتر باشد، اپلیکیشن یا وب‌سایت شما پاسخگویی سریع‌تری خواهد داشت.

تاخیر اولین ورودی فاکتور بسیار مهمی ‌است؛ زیرا بر میزان پاسخگو بودن وب‌سایت شما به کاربران تاثیر می‌گذارد. به عنوان مثال، اگر از ماوس یا صفحۀ لمسی استفاده می‌کنید، بین زمانی که کلیک می‌کنید و زمانی که حرکت نشانگر را مشاهده می‌کنید، کمی ‌تاخیر وجود خواهد داشت. این امر می‌تواند باعث شود که وب‌سایت شما ناپاسخگو و کُند دیده شود.

تست تاخیر اولین ورودی، یک روش عینی برای اندازه‌گیری مدت زمان پاسخگویی یک اپلیکیشن یا وب‌سایت به ورودی است. این تست، میزان زمان سپری شده بین زمانی که روی صفحه کلیک می‌کنید و زمانی که اتفاقی روی صفحه رخ می‌دهد را اندازه‌گیری می‌کند. تست تاخیر اولین ورودی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا معیاری است که مشخص می‌کند چه مدت طول می‌کشد تا وب‌سایت به ورودی شما پاسخ دهد.

چندین روش برای تست تاخیر ورودی در یک وب‌سایت وجود دارد، اما هرکدام از این روش‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. یک روش دیگر، استفاده از ابزارهای توسعه‌دهندۀ مرورگر یا یک ابزار آنلاین است. ما از ابزاری به نام PageSpeed Insights برای تست عملکرد وب‌سایت خود استفاده کردیم. این ابزار توسط Google Developers Studio توسعه یافته است و اعتبار آن از این واقعیت ناشی می‌شود که این ابزار توسط گوگل عرضه می‌شود و از فناوری اختصاصی خود برای به دست آوردن نتایج دقیق و مفید استفاده می‌کند.

این ابزار به عملکرد یک وب‌سایت و همچنین کیفیت کدنویسی آن نمره می‌دهد. ما در کدنویسی نمرۀ A- را دریافت کردیم، بنابراین این بدان معناست که سایت ما در زمینۀ سرعت بارگذاری صفحه خوب عمل می‌کند. اولین کاری که ما انجام دادیم، بررسی سرعت صفحۀ اصلی بود. این تست مدت زمان موردنیاز برای نشان دادن اولین بخش متن یا تصویر/ویدئو در وب‌سایت شما را ارزیابی می‌کند. این ابزار «زمان تعامل« (Time to interactive) را نیز نمایش می‌دهد. TTI مدت زمان لازم برای برقراری تعامل کامل بین وب‌سایت و کاربر است. علاوه بر این، مدت زمان لازم برای قابل مشاهده شدن پرحجم‌ترین متن، تصویر یا ویدیوها را نیز بررسی می‌کند، که به آن بزرگ‌ترین ترسیم محتوایی (Largest Contentful Paint (LCP)) نیز گفته می‌شود.

تمام این تست‌ها و نتایج آن‌ها در کنار هم قرار می‌گیرند تا بتوان در مورد اینکه آیا وب‌سایت عملکرد خوبی دارد و تجربۀ کاربری (UX) با کیفیتی ارائه می‌دهد یا خیر، به نتیجه رسید. در نتیجه، این ابزار به شما امتیازی خواهد داد که در یکی از این سه دسته قرار می‌گیرد: امتیاز 0-49 ضعیف، امتیاز 50-89 رضایت‌بخش یا خوب و امتیاز 90 به بالا، عالی است. امتیازهایی که وب‌سایت شما در تست‌های جداگانه کسب کرده است نیز همراه با معیارهای دقیق تست نمایش داده می‌شود. ما از این تست امتیاز 93 از 100 را دریافت کردیم، که بدان معناست که وب‌سایت ما به راحتی در کمتر از یک ثانیه بارگذاری و باز می‌شود.

ما این امتیاز را به دلیل استفاده از ترکیب JavaScript و CSS در وب‌سایت خود کسب کرده‌ایم. این ترکیب بارگذاری و باز شدن سریع‌تری را برای وب‌سایت به ارمغان می‌آورد. علاوه بر این، ما متوجه شدیم که مشکلی در عملکرد سایت وجود ندارد. یکی از مواردی که می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد FID وب‌سایت شما را بهبود ببخشد، ذخیره سازی (Caching) موقت در حافظۀ کش است. ذخیره سازی فرایندی است که طی آن مرورگر شما نسخه‌هایی از منابعی را که دریافت کرده است، برای استفاده‌های بعدی ذخیره می‌کند. این فرایند که یک بخش ضروری در نظریۀ ذخیره سازی است و پیش واکشی یا پیش خوانی (prefetch) را نیز شامل می‌شود، به این صورت انجام می‌شود که به محض بازدید از یک وب‌سایت داده‌های آن وب‌سایت را دریافت می‌کند (پیش واکشی) و سپس طی فرایند پیش بارگذاری (preloading) قبل از اینکه شما روی چیزی کلیک کنید، صفحۀ موردنظر شما بارگذاری شده و باز می‌شود.

یکی دیگر از ابزارهای بسیار خوبی که می‌تواند عملکرد FID و UX وب‌سایت شما را ارزیابی کند، گزارش تجربه کاربری کروم (Chrome User Experience Report (CrUX)) است. این ابزار قدرتمند از ترکیب ابزار PageSpeed Insights که کمی ‌قبل‌تر به آن اشاره شد، پروژه داده Google BigQuery و CrUX API تشکیل شده است. این ابزار به PageSpeed Insights شباهت دارد اما برای تحویل داده‌ها به شما از Google BigQuery استفاده می‌کند. در نتیجه، شما می‌توانید تمام جزئیات کوچک در مورد مواردی را که باعث می‌شوند وب‌سایت شما به کُندی بارگذاری شود و پاسخگو نباشد، بیابید. همچنین شما می‌توانید ببینید که این تغییرات چه تاثیری دارند و عملکرد وب‌سایت شما با پیاده‌سازی پیشنهادات آن‌ها تا چه اندازه بهبود پیدا کرده است.

در ادامه 3 نکته برای بهبود امتیاز FID وب‌سایت شما آورده شده است:

بارگذاری پیشرفته

بارگذاری پیشرفته نقطۀ مقابل بارگذاری همۀ منابع وب‌سایت به طور همزمان است. در عوض، منابع در صورت نیاز به دسترسی و تنها داده‌های ضروری بارگذاری می‌شوند. یک مثال خوب در این زمینه این است که تمام جاوا اسکریپت‌های موجود در وب‌سایت خود را با استفاده از webpack در یک فایل قرار دهید. این سریع‌ترین روش موجود نیست، اما یکی از ساده‌ترین روش‌ها است و می‌تواند تفاوت زیادی را در تجربۀ کاربری وب‌سایت شما ایجاد کند.

محتوای استاتیک

رندر کردن سرور را می‌توان عمل ارسال یک فایل کامل HTML از صفحۀ وب‌سایت به مشتری در صورت درخواست تعریف کرد. با این حال، این کار ممکن است بسیار پرهزینه باشد و در نتیجه به ایجاد یک تجربۀ کُند و ناخوشایند برای کاربر منجر شود. شما می‌توانید برای رفع این مشکل رندر استاتیک وب‌سایت خود را با استفاده از یک مولد سایت استاتیک شخص ثالث فعال کنید تا یک صفحه HTML استاتیک از وب‌سایت شما رندر شود. این کار ممکن است برای وب‌سایت‌های غنی از محتوا چندان مناسب نباشد.

تقسیم وظایف

هر مرورگر یک رشته اصلی (main thread) دارد که گاهی اوقات ممکن است به دلیل اشغال زیاد، بارگذاری مناسب و پاسخگویی سریع را به ارمغان نیاورد. راه‌حل چیست؟ یک لیست از تمام وظایف و المان‌های جاوا اسکریپتِ در حال اجرا در وب‌سایت خود تهیه کنید. هر وظیفۀ حجیم‌تر از 100 کیلوبایت را به وظایف کم حجم‌تر از 50 کیلوبایت واگذار کنید. این کار به رشتۀ اصلی مرورگر اجازه می‌دهد تا این کارها را به عنوان وظایف ثانویه در نظر بگیرد و به این ترتیب قطعا زمان بارگذاری و پاسخگویی بهبود خواهد یافت.

سرورهای سریع

ستون اصلی هر وب‌سایت، وب سروری است که وب‌سایت روی آن میزبانی می‌شود و در نهایت این وب سرور است که بیشترین تاثیر را بر عملکرد آن وب‌سایت دارد. اکثر وب سرورهای موجود در بازار دارای حافظه ذخیره‌سازی کُند HDD، پردازنده‌های ضعیف و منابع اشتراکی هستند که باعث می‌شوند وب‌سایت شما عملکرد متوسطی داشته باشد و تحت ترافیک بسیار زیادی قرار بگیرد.

UltaHost اینجاست تا به شما کمک کند! همه طرح های ‌میزبانی ما با حافظۀ ذخیره‌سازی پرسرعتِ NVMe SSD و در نتیجه تاخیر کم و زمان بارگذاری سریع عرضه می‌شوند (بله، حتی سرویس‌های اشتراکی ما نیز دارای حافظۀ ذخیره‌سازی NVMe SSD هستند!). ما همچنین یک پشتیبانی فنی 24 ساعته و آپ‌تایمی (زمان به کار)‌ پیشرو در این صنعت را به شما ارائه می‌دهیم. پس منتظر چی هستید؟ همین امروز ثبت نام کنید و تجربۀ کار با وب‌سایت خود را برای همیشه تغییر دهید!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ برای مطالب بیشتر از این دست به خواندن وبلاگ ما ادامه دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Previous Post
Is Your Website Down?

آیا وب سایت شما از دسترس خارج شده است؟

Next Post
WordPress cookies plugins

پشتیبان گیری وردپرس: کاری که باید انجام دهید!

Related Posts