2022için İnternette Kendinizi Güvende Tutmak için 7 İpucu 

7 Tips to Keep Yourself Safe on the Internet
7 Tips to Keep Yourself Safe on the Internet
Shares

Artık internette sınır veya dahil olmama yok. İnternette gizliliğin bir efsane olduğu sözünü duymuş olabilirsiniz.

Ve evet, aslında internetteyseniz, bir dereceye kadar mahremiyetiniz olacak. Ama tamamen değil.

Siber suçlular, bilgi çalmak, işletmeleri tehlikeye atmak ve ondan para sızdırmak için bu yönden yararlanır. Ve siber suçlar her geçen gün artıyor. 

Peki, gözlerin nasıl yaşadığınızı izlediğini bildiğinizde ne yapmayı seçiyorsunuz? İşte 2022 ve sonrasında internette güvende kalmak için bazı ipuçları. 

1. Güvenlik Duvarınızı ve Antivirüsünüzü Kontrol Edin 

Güvenlik Duvarınızı ve Antivirüsünüzü Kontrol Edin
Güvenlik Duvarınızı ve Antivirüsünüzü Kontrol Edin

Bir ağa bağlıysanız ve çevrimiçi olarak uzun saatler geçiriyorsanız, güvenlik duvarına hazır olmanız gerekir. Güvenlik duvarı, temel olarak, virüsten koruma programınız veya Windows Defender tarafından kurulan bir şifreleme kodları engelidir. 

Bu güvenlik duvarı, kişisel bilgileriniz ve paranız gibi verilerinizin siber suçluların elinde kaybolmasını önler. Benzer şekilde, bir antivirüs sizi virüslerden, kötü amaçlı yazılımlardan ve diğer kötü amaçlı yazılımlardan veya kodların cihazlarınıza yüklenmesinden korur. 

Ayrıca işletim sisteminiz de dahil olmak üzere bu virüsten koruma programlarının güncel olduğundan emin olmalısınız. Uygulamaların ve cihazların güncelleme aramasının bir nedeni vardır, yani sizi en son siber saldırılara karşı korumak için. Bu nedenle, her zaman yapmalısınız. Yazılım sürümünüz ne kadar eskiyse, bilgisayar korsanları tarafından kolayca yararlanılabilecek hatalar ve boşluklar olabileceğinden, bilgisayar korsanlığı yapmak o kadar kolay olur. Yazılım güncellemeleri, bu tür boşluklara yamalar sağlar ve internette korunmanıza yardımcı olur. 

2. Proxy’leri kullanın 

Proxy'leri kullanın 
Proxy’leri kullanın 

Proxy, temelde sizinle internet arasında bir aracıdır. Son kullanıcının kimliğini, web sitesi sahibinden veya gizlice girmeye çalışan diğer taraflardan gizlemeye yardımcı olur. Proxy’ler, özellikle verilerin yeni petrol olduğu ve siber suçlular tarafından siber suçlular tarafından bunları gerçekleştirmek için kullanıldığı günümüz çağında çok yardımcı oluyor. kullanıcı profili oluşturma yoluyla karmaşık, hedefli ve kişiselleştirilmiş saldırılar. 

Farklı proxy türleri vardır. Her birinin kendi artıları ve eksileri vardır. Benzer şekilde, farklı senaryolara ve kullanım durumlarına göre farklı proxy’ler en uygunudur. İş yerleri için veri merkezi proxy’leri en çok tercih edilen proxy’lerdir. Tüm ağı tek bir veri merkezi ağı üzerinde birbirine bağlar ve işverenlerin ve çalışanların verilerini korur. 

3. Güçlü Parolalar Oluşturun 

Güçlü Parolalar Oluşturun 
Güçlü Parolalar Oluşturun 

E-posta veya internet bankacılığı için hala soyadınız ve doğum yılınız ile şifreler kullanıyorsanız, her şeyi kapatmanız ve dağlarda yaşamaya başlamanız önerilir! Şaka bir yana, birinin tahmin etmeye çalışması ihtimaline karşı parola stratejinizi kesinlikle yeniden düşünmeniz gerekir. Kişisel hayatınıza bağlanamayacak güçlü şifreler oluşturmak gereklidir. Gerektiği kadar benzersiz bir parola oluşturmak. 

İnternet kullanıcılarının büyük bir kısmı hala ortak şifreler kullanıyor. 123456, 123456789, qwerty ve password gibi şifreler listenin en üstünde yer aldı. Ve bu tür şifreleri tahmin etmek herkes için ne kadar zor! 

Güçlü, rastgele ve benzersiz parolalar oluşturmak ve belirli bir erişim türü için daha fazla güvenlik elde etmek için bir parola oluşturucu kullanabilirsiniz. 

4. Güvenli Bir Ağa Bağlanın 

Güvenli Bir Ağa Bağlanın 
Güvenli Bir Ağa Bağlanın 

Bu en önemlilerinden biridir. Bazı günler, sizi başarısızlığa uğratan tarayıcınız değil, kullandığınız ağdır. Her zaman en ucuz internet veya WiFi sağlayıcısının en zayıfı olabileceğini unutmayın. Eviniz için internet bağlantısı kurarken, ağın yeterince güvenli olduğundan emin olun. Parola korumalı bir yönlendirici aracılığıyla bağlandığından emin olun. 

Özel ağlar her zaman bir başkasının WiFi’sinden daha iyidir. Bir kişinin telefonuna veya dizüstü bilgisayarına virüs bulaşmışsa, WiFi’sine bağlanmak sizin cihazınıza da bulaşacaktır. Bu nedenle, yoldayken ve ücretsiz bir WiFi noktası ararken bankacılık uygulamalarınızı kullanmayın. Mümkünse telefonunuzun servis sağlayıcısına bağlı kalın ve dizüstü bilgisayarınızı telefona bağlayın. Herkese açık WiFi seçeneklerinden her zaman daha güvenlidirler. 

5. Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama 

Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama 
Çok Faktörlü Kimlik Doğrulama 

İşyerinde çok faktörlü kimlik doğrulama (MFA) kullanarak ekstra bir koruma katmanı ekleyebilirsiniz. Basit bir deyişle MFA, bir uygulama veya VPN gibi bir kaynağa erişim sağlamak için iki veya daha fazla kullanıcı doğrulama yöntemine dayanan bir yöntemdir. 

Kullanıcı adı ve şifreler, bilgisayar korsanları tarafından yetkisiz bir şekilde giriş yapmak için kolayca tahmin edilebilir. MFA kullanımını zorunlu kılmak, kuruluşunuzun siber suçlulardan korunmasını sağlar. 

Üç ana MFA yöntemi türü vardır: 

  • Bildiğiniz şeyler – şifre, güvenlik yanıtları veya PIN 
  • Sahip olduğunuz şeyler – OTP, USB’ler veya diğer doğrulama cihazları 
  • Olduğunuz şeyler – biyometri, ses tanıma 

6. İndirmeleri Kısıtla 

 İndirmeleri Kısıtla 
İndirmeleri Kısıtla 

Mümkünse, işyerinde bir “İndirme Yok” politikasına sahip olun. Siber suçlular genellikle bir uygulamanın arkasında bir virüs veya kötü amaçlı yazılım gizler. İndirdikten sonra kötü amaçlı yazılım çalışmaya başlar ve kuruluşunuzun veri güvenliğini tehlikeye atar. 

Bu nedenle, çalışanlardan yazılım, uygulama, şarkı, video ve hatta resim olsun, internetten herhangi bir şey indirmemelerini isteyin. Çalışanların indirebilecekleri web sitelerini açıkça tanımlayan bir politikaya sahip olun. Ayrıca, belirli bir web sitesinden hangi içeriği indirebileceklerini de belirtmelidir. 

7. Ağ Erişimini İzle 

Ağ Erişimini İzle 
Ağ Erişimini İzle 

Ağ erişiminizi sürekli olarak izleyin. Bir şirketiniz varsa, çalışanlarınızın çalışırken hangi web sitelerini ziyaret ettiğini takip edebilirsiniz. Bu, çevrimiçi olarak gerçekleştirdikleri etkinlikleri ve cihazlarına hangi yazılımları veya uygulamaları indirdiklerini içerir. 

Kullanıcı etkinliği izleme amaçları için günlük tutma mekanizmalarından yararlanın. Ayrıca, şüpheli ve istenmeyen davranış belirtilerini tespit etmek için etkinlik kaydediciler tarafından oluşturulan raporları denetleyin. Bir siber saldırı durumunda, saldırıya neden olan örneğin izlenmesine yardımcı olabilir. 

Özet 

İnternette kendinizi güvende tutmak her zamankinden daha önemli ve zor hale geldi. Bir rapora göre, siber saldırılar pandemi sırasında yüzde yirmi dokuz arttı. Ve gelecekte sayının artması bekleniyor. 

Endişe verici bir tablo çizse de bazen yukarıda bahsedilenler gibi en kolay güvenlik uygulamaları çevrimiçi ortamda güvende ve güvende kalmanıza yardımcı olabilir. Bunları titizlikle takip ettiğinizden emin olun. 

Artık 2022 ve sonrasında internette güvende olacağınızı umuyoruz! 

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformunu seveceksiniz. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlendirilmiş altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın! 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Ecommerce Website Builders

2022 İçin En İyi 10 E-Ticaret Web Sitesi Oluşturucusu

Next Post
What is a domain? Comprehensive explanation for beginners

Etki alanı nedir? Yeni başlayanlar için kapsamlı açıklama

Related Posts