Anahtar kelime yamyamlığı ile nasıl başa çıkılır? 

Web sitenizin anahtar kelimeleri yamyam olup olmadığını kontrol etmenin birkaç yolu vardır. Bu makalede ayrıca anahtar kelime yamyamlığı ile nasıl başa çıkacağınızı da öğreneceksiniz. 

Anahtar kelime yamyamlığının ne olduğundan emin değilseniz, önceki makalemizi okuyun. SEO sıralamanız için anahtar kelime yamyamlığının iyi mi yoksa kötü mü olduğunu öğreneceksiniz

Web sitesinde anahtar kelime yamyamlığı nasıl tespit edilir? 

SEO konumu izleme 

Bu yöntem, SEO izleme aracının, sıralama sayfasının değişmesiyle önemli konum dalgalanmaları gösterip göstermediğini kontrol etmede yatmaktadır. 

Örneğin, üretici hem web sitesinde hem de mağazasında aynı ifade için sıralanır. İkisi de aynı etki alanında. Üretici, her iki alt alan için ayrı izleme kurar. SEO izleme aracı ne gösterir? Büyük günlük pozisyon dalgalanmaları. 

Bunlar, Google’ın her iki alt alanı birbirine güçlü bir şekilde bağlamasından ve alan başına yalnızca bir sonuç göstermesinden kaynaklanır. Bir gün mağaza başı çekiyor, diğer gün üreticinin web sitesi ön planda. 

Ancak URL değişiklikleri her zaman büyük bir sorun değildir. Arama sonuçlarının, yerlerini zar zor değiştiren iki farklı adres göstermediğini doğrulamanız gerekir. İlk 3’teki pozisyonlar için iyi bir durum ama ilk 10’un alt bölgelerini işgal edersek, daha iyi yerler için savaşmak için adresleri birleştirmeyi düşünmeliyiz. 

Bazı izleme sistemleri, sözde harita paketindeki sayfa görünümlerini sayabilir. Henüz ana sayfa konumlandırılmadığında, ancak SERP’lerde şirketin kartviziti göründüğünde, grafiklerde önemli dalgalanmalar görebiliyoruz. 

Sizin için ipucu: Google kartvizitinde ana sayfa adresini UTM parametreleriyle ayarlayın. Bu sayede şirketin kartvizitinin hangi trafiği oluşturduğunu takip edebilirsiniz. 

Google Arama Konsolu 

Web sitesinin anahtar kelime yamyamlığı ile mücadele edip etmediğini kontrol etmek için Google Arama Konsolunu da kullanabilirsiniz. Yan panelden Performans’ı seçin, ardından “Yeni”yi tıklayın ve “Sorgu”yu seçin. İlginizi çeken anahtar ifadeyi girin. Seçeneği seçmeyi unutmayın: “Tam sorgu”. Aksi takdirde, araç size verilen ifadeyi içeren tüm anahtar kelimeleri gösterecektir. 

Bir sonraki adım, grafiğin altındaki sayfa sekmesine gitmektir. İdeal olarak, orada bir sayfa URL’si görünmelidir. Birkaç tane varsa, anahtar kelime yamyamlaştırma ile ilgili bir sorununuz olabilir. 

Anahtar kelime yamyamlığı ile nasıl başa çıkılır?
Anahtar kelime yamyamlığı ile nasıl başa çıkılır?

Arama sonuçlarının görünümü evrim geçirdiğinden, arada sırada kullanıcılar için haberler ve kolaylıklar vardır. Maalesef bu değişiklikleri yapan Google, yaratıcıyı değil kullanıcıları düşünüyor. 

Bu değişiklikler, analitik araçlar tarafından size sağlanan verilerin analizini zorlaştırabilir. Bir kelime öbeği için birden fazla URL’ye sahip olmak her zaman sorun değildir. SSS şemasında site bağlantılarının veya bağlantıların bulunması ve bir Google kartvizitinin görünümü, durumun yanlış bir resmini verebilir. 

Ahrefs 

Anahtar kelime yamyamlığını başarılı bir şekilde tespit eden başka bir araç da Ahrefs’tir. Alan adının internet adresini girip yan menüden Organik anahtar kelimeler seçeneğini seçtikten sonra, alanın görüntülendiği bir anahtar kelime seti göreceğiz. Bu veriler bir dosyaya aktarılabilir ve ayrı bir araçta işlenebilir veya Anahtar Kelime sütununa göre sıralanabilir ve birden fazla tekrarlananlar için aranabilir. 

URL’lerin yanındaki ek işaretlere dikkat etmeye değer. Bu adreslerin site bağlantıları olarak göründüğü veya ifadenin grafik de gösterdiği ortaya çıkabilir. 

Screaming Frog 

Screaming Frog gibi bir sayfa tarama aracını kullanarak anahtar kelime yamyamlaştırma ile ilgili sorunların önemli bir bölümünü tespit edebilirsiniz. Potansiyel olarak sorunlu adresleri algılamak için, dizine eklerken yinelenen başlık etiketlerini kontrol edin. Bunlar, sayfalandırma, filtreler, sıralama, arama sonuçları vb. sayfalar olabilir. Özellikle çevrimiçi mağazalar bu tür sayfalara özellikle dikkat etmelidir. 

Search operator 

Google, algoritma tarafından filtrelenmemiş arama sonuçlarını önizlemenize olanak tanır. Benzer alt sayfaların belirli bir kelime öbeği için rekabet edip etmediğini kontrol etmek için adresin en sonundaki tarayıcı çubuğuna ”&filter=0” girmeye değer. Bu girişi “&num=100” ile tamamlamak en iyisidir, böylece SERP’deki maksimum sonuç sayısını bir sayfada görüntüleyebilirsiniz. 

Ardından, alt sayfalardan herhangi birinin gizlenerek gizlendiğini ve doğru sayfanın sıralamada birkaç puan yükselmesini engelleyip engellemediğini görebileceksiniz. 

Sizin için ipucu: Bu yöntem, örneğin Amazon’u görüntüleyen sorgular için çalışmaz. Filtrelemeyi kapattıktan sonra, bir alan adından o kadar çok sonuç geliyor ki, genellikle ilk 20’de yer alan sayfaları bulmak imkansız oluyor. Daha sonra ek bir arama operatörü kullanabilir ve sorunlu alanı (-example.com) kaldırabilirsiniz. 

Anahtar kelime yamyamlığı ile nasıl başa çıkılır?
Anahtar kelime yamyamlığı ile nasıl başa çıkılır?

Anahtar kelime yamyamlığı ile nasıl başa çıkılır? 

Anahtar kelime yamyamlığı, SERP’lerde yüksek sıralamalara ulaşmada önemli bir sorun olabilir. Bununla başa çıkmanın birçok yolu var. İşte bunlardan birkaçı. 

Alt sayfaları tek bir sayfada birleştirme 

Benzer makalelerde anahtar kelime yamyamlığı oluyorsa, bunları tek bir gönderide birleştirmeyi düşünebilirsiniz. Gereksiz URL, doğru sayfaya yönlendirmelidir (301 yönlendirmesi). 

Gereksiz kategori ve etiketlerin kaldırılması 

Bir mağazanın veya blogun yapısını yeniden inşa etmek, genellikle anahtar kelime yamyamlığı sorunu üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. İyi düşünülmüş bir web sitesi yapısı oluşturarak, iki sayfanın aynı ifadeler için optimize edildiği durumlardan kaçınırsınız. Silinen adresleri olduğu gibi ana sayfaya değil, benzer URL’lere yönlendirmeyi hatırlamakta fayda var. 

kanonik etiket 

Bir kategoriyi kaldırmak bir seçenek değilse, alt sayfaya şu özelliklere sahip bir bağlantı etiketi eklemeye değer: rel=”canonical” ve href=”https://example.com/canonical-address”. Bu şekilde robotlara indekslemeleri gereken değerli içerikleri farklı bir URL’de bulabilecekleri sinyalini vermiş olursunuz. 

Ne yazık ki, bu bağlayıcı bir yönerge değildir ve genellikle robotlar koddaki bu talimatı görmezden gelir. 

noindex etiketi 

Head bölümüne name=”robots” ve content=”noindex” özniteliklerine sahip bir meta etiket eklemek, tarayıcılara bu sayfayı dizine eklememelerini söyler. X-Robots-Tag üstbilgisini ekleyerek engellemeyi HTTP yanıt düzeyinde de uygulayabilirsiniz. 

Dahili bağlantı 

Yamyamlaştırma sorunu aynı zamanda tutarsız iç bağlantıların sonucudur. Benzer anahtar ifadelere sahip bağlantıların aynı URL’yi gösterdiğinden emin olun. Aynı bağlantıyı – örneğin “çocuk bisikletlerini” – kullanarak birkaç farklı sayfaya bağlamak bir hatadır: kategoriler, blog gönderileri veya etiketler. 

Anahtar kelime yamyamlığı ile nasıl başa çıkılır?
Anahtar kelime yamyamlığı ile nasıl başa çıkılır?

Bağlantı profilinin optimizasyonu 

Harici etki alanlarından gelen bağlantıların büyük gücü vardır. Ana sayfa farklı çapalarda bağlantılar toplarsa, mağaza kategorisini yamyamlaştıracağı ortaya çıkabilir. Tam eşleşmedeki harici bağlantıların sayısı sınırlı olmalı, ancak mevcut olanlar özel bir alt sayfaya yönlendirilmelidir. 

DİKKATLİ bir şekilde yeni içerik oluşturma 

Yeni makaleler veya alt sayfalar oluştururken, sitede zaten mevcut olan anahtar kelimelerin yamyamlaştırılması olup olmayacağını düşünmeye değer. Böyle bir durumdan endişe ediyorsanız, yeni bir şey oluşturmak yerine daha önce yayınlanmış içeriği güncelleyin. 

De-optimizasyon 

Başka hiçbir şey işe yaramadığında ve belirli bir alt sayfanın herhangi bir nedenle web sitesinde kalmasını istediğimizde, optimize edilmesi gerekir. Bu, optimizasyonun tersi işlemi gerçekleştirmeniz gerektiği anlamına gelir. 

Meta etiketleri değiştirerek, içerikten anahtar ifadeleri kaldırarak ve dahili ve harici bağlantıların sayısını sınırlayarak bunu yapabilirsiniz. Tüm bu etkinlikler, bir alt sayfanın zaman içinde bir anahtar kelime öbeği için daha yüksek bir konum için başka bir sayfayla rekabet etmesini durdurmalıdır. 

Yazımız hakkında ne düşünüyorsunuz? Düşüncelerinizi yorumlarda belirtmekten çekinmeyin. 

Oluşturduğumuz içeriklerin profesyonel olduğunu düşünüyor musunuz? Mütevazı olmaya gerek yok, haklısın. UltaHost’un yaptığı her şey profesyoneldir. Bu nedenle, iyi bir SEO sıralaması istiyorsanız, profesyonel hosting hizmetleriyle başlamanız gerekir. UltaHost barındırma platformunu seçin. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlendirilmiş altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. SEO konumunuzu daha iyi hale getirmemize izin verin! Planlarımıza göz atın

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

En iyi e-ticaret platformu nasıl seçilir? 

Next Post

Neden kendi yan projeniz olmalı? 

Related Posts
Total
0
Share