Bir blogger tarafından kullanılabilecek en iyi ücretsiz araçlar

Free tools for bloggers
Shares

Bir girişimci ya da bir blogger olarak çalışmak ve bir websitesini yönetmek çok zaman isteyen bir şey. Bu yüzden yeni çözümler, programlar ve teknolojiler ile uğraşmayı sevmeyen ya da bunları zamanı olmayan kişiler için bir makale hazırlamaya karar verdim. Bloggerlar için her gün kullandığım bazı araçları önereceğim.

Aşağıdaki listede sadece benim aktif olarak kullandığım araçları bulacaksınız. Bu araçların bazılarını her gün, bazılarını da arada bir kullanıyorum. Ancak elinde sonunda bu uygulamaların, araçların ve eklentilerin her biri bir şekilde kullanılıyor.

Belki de benim listem ve diğer tüm listeler arasındaki farkı merak ediyorsunuz. Bu listeyi hazırlarken sizlere çok fazla seçenek sunmamaya ve kendi seçimim olan uygulamaları eklemeye karar verdim. Bir sorun için – bir araç. Gereksiz yere aklınızı karıştırmaya gerek yok.

İyi seçilmiş eklentiler ile WordPress

WordPress ile deneyimim 14 yıla kadar uzanıyor. O zamanlardan beri WordPress kullanıyorum çünkü onun eklentiler ile sınırsız şekilde genişleyebilme imkanı ve kullanım kolaylığı benim için önemli. WordPress ücretsizdir ama hostinge – blogunuz için bir eve – gerek duyar. Ancak, UltaHost ayda 2.9$’dan başlayan fiyatlar ile güvenli hosting sunuyor.

WordPress devasa genişleme kapasitesini şablonları ve eklentileri sayesinde başarıyor. Şablonlara gelince, bu makalede onlardan bahsetmeyeceğim. Burada güzel bir WordPress teması bulabilirsiniz ancak genel olarak en kritik eklentilerden bahsedeceğim.

PopupAlly

PopupAlly

Bu eklenti ile açılır pencereler üretebilir ve onları postlarınıza koyabilirsiniz. Ücretsiz versiyonu sadece her tipten bir pencere yaratmanıza olanak verir ve bu pencerenin ne zaman, hangi sayfalarda açılacağına karar verirsiniz. Mükemmel değil ama ücretsiz.

Yoast SEO

Yoast SEO

Websitenizi SEO için optimize etme konusunda size yardımcı olur. Her sayfanın başlığını, açıklamasını ve URL’ini belirlemenize olanak verir. Yoast ile içeriğinizi okunabilirlik ve SEO verimliliği konusunda analiz edebilirsiniz ki Google aramalarında iyi sonuçlar elde edin. Yoast SEO tüm bu özellikleri ücretsiz sürümünde verir. Premium sürümü gelişmiş yönlendirmeler, birden fazla tümce için sayfa optimizasyonu ve sosyal medya sayfa önizlemeleri gibi gelişmiş özellikler de sunar.

Limit Login Attempts

Limit Login Attempts

Bu eklenti websitenizi hackerlara karşı korur. Belirli sayıda başarısız denemeden sonra giriş sayfasına erişimi engeller.

Smash Balloon Social Photo Feed

Smash Balloon Social Photo Feed

Özel Instagram fotoğraf akışları yaratmanızı sağlar. Pro sürümü ile yerleşim opsiyonlarını değiştirebilirsiniz. Bunların arasında: ızgara, yatay yerleşim ya da atlıkarınca gibi yerleşim seçenekleri bulunur.

Elementor Website Builder

Elementor Website Builder

Bugün kullanabileceğiniz en iyi sayfa inşa edicisi budur. Akıcı bir şekilde çalışır, sezgiseldir ve ücretsiz sürümü ile işe yarar siteler üretmenize olanak verir.

WP Social Ninja

WP Social Ninja

Sosyal medya widgetları eklemenize olanak sağlar ve rakiplerinde verimli bir Messenger widgetı ile ayrılır. Pro sürümü daha da fazla imkan sunar ve sizlerin neredeyse bulunan her internet iletişim ve sosyal medya platformuna bağlanabilmenizi sağlar.

Hosting

Hosting

Meğerse internet aslında internette değil (evet, bazı insanlar gerçekten böyle düşünüyor!) sunuculardaymış. Eğer kendi blogunuz olsun istiyorsanız hostinginiz de olmalı. WordPress öyle popüler bir platform haline geldi ki, bu CMS(İçerik Yönetim Sistemi) için özel olarak optimize edilmiş hosting teklifleri yaratıldı. Bu hosting tipi şunları sunar:

  • WordPress ve eklentileri için bir otomatik kurucu. WordPress için otomatik kurulum yaygın olsa da eklenti yönetimi yaygın değildir. Ve bu işe yarar bir araçtır çünkü eklentileri WordPress’in içine göre daha hızlı bir şekilde test edip keşfetmenizi sağlar.
  • Premium ya da en azından seçilen ücretsiz temalar arasından bir koleksiyon. Yeterli bir şablon bulmak uğraştırıcı bir iştir, bu yüzden iyi bir hosting sağlayıcısı bu konuda destek vermelidir.
  • WordPress için optimize edilmiş bir sunucu WordPress-tabanlı websitenizde iyileştirilmiş performans elde etmenizi sağlar.
  • Son model parçalar – sunucu SSD NVMe diskler, son teknoloji işlemciler ve yüksek kaliteli RAM içermelidir. Bu da sizin performans, stabilite ve yüksek çalışma süresi elde etmenizi sağlar çünkü yüksek kaliteli parçalar bozulmalara karşı daha dayanıklıdır.
  • Güvenlik hostingin temelidir. Sağlayıcı saldırılara karşı tam güvenlik, etkili güvenlik duvarları, sağlam anti-virüs yazılımları ve sunucu güvenliği sağlamalıdır. DDoS saldırılarına karşı koruma için de gerekli araçlara sahip olmalıdır.

Fikirleri kaydetme

Evernote

Bu ücretsiz araç bloggerlar için özellikle faydalıdır. Hesabınızı tüm cihazlar arasında senkronize edebilir ve her zaman ulaşabilirsiniz. Notlar, fotoğraflar, ses kayıtları ve linkler kayıt edebilirsiniz. Bu şekilde sürekli fikirlerinizi, motivasyonlarınızı ve ilhamlarınızı nerede olursanız olun kayıt edebilirsiniz.

Tarayıcınızdaki yer imleri

Şu anda her tarayıcı senkronizasyon imkanı sunuyor. Eğer birden fazla cihazda çalışıyorsanız yer imlerinizi senkronize etmelisiniz. Yer imleri en modern araç olmayabilir ama yine de işe yararlar. Önümüzdeki birkaç gün içinde ihtiyaç duyacağım sayfaları kayıt ediyorum ve daha nadir kullandığım sayfaları da depoluyorum. Ancak düzene dikkat etmeyi unutmayın! İhtiyacınız olan websitelerini hızlıca bulmak için bir klasör sistemi oluşturun.

Dosya depolama

Dosya Depolama

Hızlı erişim – Google Drive

Hızlı erişime ihtiyaç duyduğum ya da başkaları ile paylaşmak istediğim dosyaları Google Drive’a ekliyorum. Bana 15 GB depolama alanı sunuyor ve çoğu internet kullanıcısının Google hesabı olması büyük bir avantaj. Dahası paylaşım seçeneklerini düzenleyerek dosyaları sadece istediğim kişilerle paylaşabiliyorum. İndirme ve yükleme hızı da fena değil ve tarayıcı ya da bilgisayarı zora sokmuyor. Ve dosyalar tüm cihazlardan erişilebiliyor.

Depo – Degoo

Büyük dosyaları Degoo üzerinde saklıyorum. Ücretsiz hesap 100 GB’a kadar depolama yapmanıza olanak veriyor. Böylece bir şey için alanım bitecek endişesi yaşamıyorum. Eğer fotoğraflarla, grafiklerle ya da videolar ile çalışıyorsanız özellikle öneririm.

Güvenli bir yer – UltaHost hosting

Eğer en değerli verilerim için bir yer bulmam gerekirse bunları popüler sitelerde saklamak istemem. Onları sadece güvenliklerine tam güven duyabileceğim iyi seçilmiş şirketlerde depolayabilirim. Bu nedenle en önemli dosyalarımı UltaHost sunucularında saklıyorum çünkü en çok onlara güveniyorum.

Grafikler ve fotoğraflar

Grafikler ve fotoğraflar

Pixabay ve Pexels

Bunlar ücretsiz fotoğraflar, videolar ve grafikler için depolar. Binlerce yüksek kaliteli grafik, video ve fotoğraf bulabilirsiniz.

Canva ve Pablo by Buffer

Ücretsiz versiyonları çok yüksek kaliteye sahip fotoğraf düzenleme programları.

Piktochart

İnfografikler yaratmak için basit ve sezgisel bir araç. Piktochart beş ücretsiz tema sunar ve ayda beş proje hazırlamanıza olanak sağlar. (ücretsiz sürüm) Kalite yüksektir ve birden fazla seçenek bulunur.

BIRME

Gereksiz özellikler olmadan erişilebilir bir arayüzü var ve böylece program hızlı ve akıcı bir şekilde çalışıyor. Bir seferde 6’ya kadar görseli boyutlandırabilirsiniz ve Facebook, Twitter ya da LinkedIn için hızlıca arkaplan hazırlayabilirsiniz.

MailChimp

En iyi ücretsiz bülten aracıdır. Ücretsiz sürümü 2000’e kadar abone eklemenize olanak sağlar. Bu sayıyı geçtiğiniz zaman MailChimp yine de biri seçenektir ama ücretli çözümler sınıfı daha rekabetçidir. Bu yüzden premium çözüm seçimi bireysel seçeneklere bağlıdır.

Ağ takibi ve istatistikler

Ağ takibi ve istatistikler

SentiOne

Bu bloggerlar için ücretsiz bir araçtır. Etkinliklerinizi ve websitelerinizin ne kadar popüler olduğunu bulabileceğiniz ve birileri sizin ağınızda bir şeyler paylaştığında öğrenebileceğiniz bir araçtır.

Google Analytics

Herkes bu aracı biliyor ama herkes bu aracı kullanmıyor ve bu bir hata. GA websitenizdeki trafik hakkında çok gerekli bilgileri sağlıyor. Bunları nasıl yorumlayabileceğinizi ve onları temel alarak nasıl karar verebileceğiniz öğrenmek önemlidir.

SEO

SEO

Keywordtool.io

Bir anahtar kelime yazdıktan sonra alakalı kelimeleri bulmanızı sağlayan basit bir sayfadır.

Google Anahtar Kelime Planlayıcı

En etkili anahtar tümceleri seçmenizi sağlar. Bir başlık oluşturmanın yanı sıra bir yayınlama stratejsi oluşturmaya da yardımcı olur.

Anahtar Kelime Yoğunluk Ölçer

Bir tümce ya da kelime belirlerken çok ileri gidip gitmediğimi ve bu anahtar kelime ve tümceleri doğru sayıda kullanıp kullanmadığımı kontrol etmek için kullandığım bir araç. Kullanıcıları yüksek anahtar kelime yoğunluğu yüzdesine karşı uyarır.

Yazım

Grammarly

Grammarly

Yazı doğru ve şeffaf mı onu kontrol eder. Ücretsiz sürüm sizleri dil bilgisi ile ilgili hataları düzeltmek için yardımcı olur ve bir şekilde düzeltmeniz gereken kısımları işaretler. Nasıl düzelteceğinizi de pro sürümünde söyler. Ancak sadece ücretsiz sürüm ve belirli bir miktar deneyim ile dil bakımından mükemmel yazıyı çıkartabilirsiniz.

Thesaurus

Thesaurus

Muhteşem bir eş anlamlılar sözlüğü. Grammarly’nin pro sürümünü almak istemediğinizde baya gerekli. Kolay, basit, zor, iyi ya da muhteşem kelimelerini kaç kez kullanabilirsiniz?

Sonuç

Tüm bu araçlar ile donandığınız zaman blogunuz akıcı bir şekilde devam edecektir. Akıllıca fikirler, verimlilik, güvenlik, arama motorlarında yüksek pozisyon ve dilsel doğruluk. Tüm bunlar başarılı olacak bir blogun tarifidir.

UltaHost için sizin başarınız çok önemlidir. Bu tip makaleleri sizi başarıya ulaştırmaya yardımcı olsun diye yazıyoruz. Sizin başarınız daha güçlü ve daha yetkin bir hostinge ihtiyaç duyacağınız anlamına geliyor. Biz de bu şekilde başarıyoruz işte!

Eğer bu makaleyi sevdiyseniz WordPress Hosting‘imize göz atmayı unutmayın. Destek ekibimizden 7/24 destek alın. Güçlü altyapımız oto-ölçeklenebilirlik, performans ve güvenliğe odaklanır. İzin verin size farkı gösterelim! Paketlerimizi inceleyin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
6 Most Important Elements of a Landing Page

Bir Açılış Sayfası Oluştururken Dikkat Etmeniz Gereken 6 Unsur

Next Post
Growth Hacking Tips and Techniques

Yeni Müşterileri Çekmek: Büyüme Yenilikçiliği Tüyoları ve Teknikleri

Related Posts