İlk Websitem – Başlangıç Eğitimi 2/2 – İçerik ve Lansman

İlk web sitenizi oluşturma döngüsünün ikinci kısmı karşınızda. Site hedeflerinizi ve hedef kitlenizi belirlediniz daha sonra detaylı bir site haritası hazırladınız. Şimdi işi tamamlama ve uçmaya başlama zamanı!

Döngünün ilk bölümünü kaçırdıysanız, burada bulabilirsiniz: İlk websitem – Başlangıç Eğitimi 1/2 – Hedefler, hedef kitle ve site haritası.

Metinler

Metinler çoğu web sitesinin temelidir, bu yüzden onları iyi hazırlamak için yeterince zaman ayırmanız gerekmektedir. Herkes, uzun yıllara dayanan bir deneyime sahip olduklarını, profesyonel olduklarını, şirketin dinamik bir şekilde geliştiğini ve harika bir ekibe sahip olduğunu yazar. Çoğu sayfada gördüğünüz için bu klişeyileri tekrarlamanıza gerek yok. Akılda kalıcı ve ayırt edici metinler oluşturmanız çok daha faydalı olacaktır.

Bir hikaye anlatın

Hikaye anlatımı, harika pazarlama taktiklerinden biridir ve birçok çalışma, hikayelerin bilgi alışverişi ve ikna için çok etkili bir araç olduğunu göstermektedir. Hikayeler, hayal gücünü harekete geçirir ve izleyicilerinizin özdeşleşebileceği anıları geri getirir. Alıcılarınızda duygu uyandırmak istiyorsanız bunu mutlaka uygulayın.

İçeriği bölün ve başlıklar ekleyin

İyi seçilmiş kelimeler yeterli değildir. Metinleri uygun parçalara ayırmayı ve onlar için çarpıcı başlıklar bulmayı unutmamalısınız. İnsanlar uzun metin bloklarını okumak istemezler, bu yüzden onu daha küçük parçalara bölün.

Eğitimin ilk bölümünde belirtildiği gibi, alıcılarınız sayfayı önceden yüzeysel olarak tarar. Çok genel olarak göz atar kaydırır ve daha fazla okumaya değer olup olmadığını değerlendirirler. Belirgin başlıklar, onlara içeriğe hızlı bir genel bakış sağlar ve kısa bloklar, okunması kolay görünmesini sağlar.

Jargondan kaçının

Sektör argosundan ve kulağa profesyonel gibi gelen ama aynı zamanda birçok insanı rahatsız eden sözcüklerden kaçının. Anlaşılır bir dilde yazın. Konunun uzmanı sizsiniz, müşterileriniz değil.

Yıllarca sektörde çalışmak, onu baştan sona bilmenizi ve kelime dağarcığını öğrenmenizi sağlasa da kullandığınız bu jargon okuyucunuz için yabancı bir dil olabilir. Bu nedenle, profesyonel jargonu çoğu insan için daha evrensel ve anlaşılır başka kelimelerle değiştirmeye çalışın.

Yazı tipi ve stil

Tipografinin kendisi de metinle yakından ilişkilidir. Bu durum çoğu web sitesinde sürekli bir sorun olarak karşımıza çıkar. En yaygın olan problem metin boyutu ve uzun paragraflardır. Daha büyük ve okunması kolay harflerden korkmayın. Kimse gözlerini ince metinlerle yazılmış bölümlere odaklamaktan hoşlanmaz ve web siteleri bir gazete değildir. İçeriğinizi daha geniş bir alana yaymanın kesinlikle hiçbir maliyeti yoktur.

Metin bir anlamda nefes almalıdır. Çok kompakt olursa daha az ilgi çekici görünür. Bir paragraf ne kadar çok birleşirse, o kadar az insan onu okumak isteyecektir. Metin satırları arasında yeterince ışık olduğundan emin olun ve oldukça fazla boşluk kullanın.

Ve çok uzun metin satırları yapmamakta fayda olduğunu belirteyim. İnsan gözünün biyolojisine girmek istemiyorum ama yaptığım araştırmalara güvenin ve satır başına 60-90 karakter hedefleyin.

Örneğin

Aşağıda iki metin görebilirsiniz. İlk metin kurallara uygun ikincisi ise kötü kurgulanmıştır.

İyi kompozisyon kurallarına uyan metin örneği

Yanlış oluşturulmuş metin örneği

BuzzSumo, fotoğrafları veya grafikleri ne sıklıkta kullanmanız gerektiğini anlamak için bir milyondan fazla makaleyi analiz etti. Sonuçlar, her 75-100 kelimede bir grafik unsuru olan sayfaların sosyal medyada iki kat daha sık paylaşıldığını gösterdi.

Diğer birçok araştırma, resimli hikaye anlatımının sadece estetiği arttırmakla kalmayıp; içeriğinizin etkinliğini de artırdığını kanıtlamaktadır.

Beyninizin grafik öğelerini; metinlerden 60.000 kat daha hızlı çözdüğü bir diğer araştırmalarda ele alınan konulardan birisi. Muhtemelen bir resmin bin kelimeden daha değerli olduğunu duymuşsunuzdur. Bu bilgi, bilgi aktarım hızının kritik olduğu internette ortamında oldukça önemlidir.

Mümkün oldukça resimlerle konuşun

picture says more than a thousand words

Bunları kullanmayı deneyin:

 • grafikler,
 • ikonlar,
 • fotoğraflar,
 • infografikler,
 • videolar,
 • animasyonlar.

Mesajınız daha ilginç, daha hızlı ve daha kolay hatırlanacaktır.

İletişimi kolaylaştırın

Web sitesi ziyaretçileriyle iletişim, monologdan çok eşit bir konuşmaya döndüğünde iki taraf için de daha faydalı olacaktır. Bir web sitesi, yaratıcılarıyla tercihen doğrudan ve kişisel bir biçimde kolay iletişim kurmasına izin verdiği için çok daha fazla güven uyandırır. Web sitesi, içeriğinizi paylaşmak için bir fırsat olsa da misafirlerinizi de bir sohbete davet edecektir.

Kitlenizle iletişim halinde kalmaya çalışmak da önemlidir. Birisi web sitenizi daha önce ziyaret etmişse ve siz onun dikkatini çekmişseniz, onu kaybetmek çok yazık olur. Bu nedenle, sosyal medya profillerine bağlantılar eklemeyi unutmayın ve haber bültenine abone olmalarına izin verin. Bir posta listesi oluşturmak zordur, ancak kaprisli sosyal medya sitelerinden çok daha fazla fayda ve fırsat sunar.

Haber bülteninize abone olmlarının karşılığında, belirli bir değer sunmayı deneyin. Bunlar her türlü indirim, promosyon veya e-kitap ve video gibi hediyeler olabilir.

Güven oluşturun

Alıcı, verilerinin ve gizliliğinin güvende olduğundan emin olmalıdır. İnternette; mahremiyet, siber suçlar ve çeşitli dolandırıcılık türleri son yıllarda güç kazandı. İnternet kullanıcıları, birilerinin kendileri hakkındaki bildiklerine, web sitelerinin davranışlarını nasıl izlediğine ve bunları nasıl kullandıkları hakkında giderek daha duyarlı hale geliyor.

Bu nedenle, siz de bu eğilimi takip etmeli ve veri toplama ve onlardan özel bilgilerini isteme konusunda oldukça dikkatli olmalısınız. Alıcının bunu iyi anladığından emin olmalı ve verileri neden istediğinizi gerekçelendirmelisiniz.

İçerik Yönetim Sistemi

Adından da anlaşılacağı gibi, web sitenizin içeriğini kolayca düzenlemenizi sağlayan bir mekanizmadır. Bu sayede çalışması, gelişmiş internet teknolojileri veya programlama dilleri bilgisi gerektirmeyecektir. İçerik yönetimi paneli, sayfayı güncellemenize, fotoğraf ve metin eklemenize olanak tanır.

İki temel nedenden dolayı avantajlıdır. Birincisi, web sitesinin kodlama deneyimi olmayan kişiler tarafından güncellenmesini sağlar. İkincisi, düzenleme hızını önemli ölçüde artırır.

Bunun piyasada tonlarca çözüm ortağı olsa da yalnızca bir kralı vardır: WordPress.

WordPress is the best CMS

Bu CMS, basitliğe ve geliştirme olasılığına odaklandığı için herhangi diğer bir şirketle rekabet içerisinde bile değildir. WordPress’te herkes bir web sitesi oluşturabildiği için yeni başlayanlar için mükemmeldir. Ayrıca, uzmanlar için de güçlü bir araçtır. SEO için mükemmel şekilde optimize edilmiş şık, hafif ve hızlı bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

WordPress CMS hizmeti sunan tek şirket değildir. Belki sizin ve web siteniz için başka bir CMS daha uygun olabilir: PrestaShop, Joomla veya diğer başka bir firma. Öyleyse diğer CMS’lere göz atalım ve size en uygun olanı seçelim.

Site Hızını Kontrol Edin

Bu, Google sıralamasındaki konumun belirleyici faktörlerinden biridir ve internet kullanıcıları için en kritik unsurlardandır. İnternette, bir saniye çok uzun bir zamandır ve kelimenin tam anlamıyla, yüklemenin her milisaniyesinde, insanların daha fazla yüzdesi sayfayı kapatır. Web sitesi optimizasyonu, yükleme süresinin %50’sinden, diğer yarısında ise sunucudan sorumludur.

Bu nedenle, barındırma konusunda tasarruf etmeye değmez. Pazar ucuz barındırmalarla doludur fakat tüm projeyi yılda bir düzine kadar dolar için riske atmaya değmez. Bu nedenle, en ucuz çözümlerden kaçının ve en azından orta sınıf çözümlere ulaşın. Bunların fiyatları yine de cazip olacak ve yeterli hızı garanti ederek ani trafik artışları nedeniyle web sitesinin yavaşlamamasını sağlayacaktırlar.

WordPress tabanlı bir web sitesi için en iyi seçim, bu CMS için optimize edilmiş bir barındırmadır. Piyasadaki en ucuz ve en hızlı WordPress barındırmalarına göz atın. Otomatik kurulum, WordPress için optimize edilmiş sunucular ve CMS üzerinde tam kontrol: basit bir örnek listesi kullanarak WordPress kurulumlarını görüntüleyebilir, oluşturabilir, düzenleyebilir ve silebilirsiniz.

Hosting panelinde, istemci alanınızdan çıkma zahmetine girmeden WordPress eklentilerini kurabilir ve yönetebilir, test edebilir ve dağıtabilirsiniz. 500’den fazla WordPress temasından birini seçin, yedeklemeler oluşturun ve sistem güncellemeleri gerçekleştirin.

Akıllı telefonları unutmayın

Son araştırmalar, İnternet kullanıcılarının yaklaşık %80’inin bir akıllı telefona sahip olduğunu gösteriyor. Mobil cihazların bilgisayarları geride bıraktığını inkar etmek bir delilik. Web sitesinin responsive olması yani çeşitli ekranlara uyum sağlayabilmesine dikkat etmeniz yapmanız gereken oldukça öncelikli işlerden biridir.

Bu nedenle, web sitenizi oluştururken yanıt verebilirliği unutmayın. Web sitenize WordPress ile devam etmeye karar verdiyseniz, çoğu temaya duyarlı olduğu için bu zor olmayacaktır. Web sitesinin çalışmasını çeşitli cihazlarda ve yazılım türevlerinde test edin. Web sitenizin en popüler tabletlerde ve telefonlarda, farklı tarayıcılarda ve işletim sistemlerinde nasıl göründüğünü kontrol edin.

Hazırsın. Artık web siteniz üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.

 1. Domain satın alın.
 2. Yeni başlayanlar için en iyi barındırma seçeneğini seçin.
 3. CMS’yi seçin ve tek tıkla sunucuya kurun.
 4. Tema seçin.
 5. İçeriğinizi oluşturun.
 6. SEO optimizasyon sürecini başlatın.
 7. Web sitenizi test edin, iyileştirin ve bakımını yapın.

Bu makaleyi beğendiyseniz, UltaHost barındırma platformunu da beğeneceksiniz. Destek ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz. Güçlü altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanmaktadır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
5 Reasons You Should Get a .io Domain

Bir .io Domain Adı Almanız İçin 5 Neden

Next Post

Online Mağazalar İçin İade Sayısı Nasıl Azaltılır?

Related Posts
Total
0
Share