İyi Bir Evergreen (Ölümsüz) İçerik Nedir? Nasıl Hazırlanır?

konten evergreen
Shares

Yüksek kaliteli evergreen (ölümsüz) içerikler, birçok anahtar kelimeyle sürekli güncelleme gerektirmeden organik bir trafik sağlar. Bu konsept, “sürekli taze” olarak kalan içerikleri ifade eder. Bu tür içerikler yayın sonrasında bile haftalar, aylar ve yıllar boyunca sürekli olarak trafik oluşumuna katkıda bulunur.

Genel olarak, bu tür içerikler aşırı karışık detayları gerektirmez. Yine de, bilgilerle desteklemek, dizaynı değiştirmek, hızlı bir WordPress hostingine geçirmek veya evergreen içeriği yeniden optimize etmek gibi değişiklikler performansın artırılması konusunda katkı sağlar. Bir Paperwriter dokunuşu, evergreen içeriğinizin yetkili ve kapsayıcı olduğu konusunda emin olmak için büyük önem taşır. İyice araştırarak güncellemeler getirerek ve günümüz trendleriyle uyum sağlatarak, bir Paperwriter, içeriği yeniden diriltrerek ve destekleyerek zaman içerisinde yetkinliğini kaybetmemesini sağlar.

Evergreen içeriğin optimizasyon aşamasında, yüksek hacme sahip anahtar kelimeler için optimize etmeyi ve ek bilgi eklemeyi unutmayın. Makalenizin arama sonuçlarında gözükeceği ilgili kelimelere, cümlelere göz atın, Google önerilerine bakın, ve rakiplerinizin son makalelerine göz atın. Konuyu tam olarak her açıdan ele aldığınızdan emin olun.

İçeriğiniz evergreen olmasına rağmen makaleyi kendi başına kaderine yenik bir şekilde bırakmamalısınız. Bu tür içerikler kullanılmaya değer gösteren önemli bir potansiyele sahiptir!


Evergreen İçeriklerin Uygulanması

Evergreen içerik, zamansızlığını sürekli ilgi duyulan konulara borçludur. Bunun yanı sıra, konular yüksek arama hacimlerine sahip olur. Popülerlikleri zaman içerisinde azalma göstermez.

 • Hızlıca nasıl kilo verilir? 2015 veya 2021 yılı fark etmeksizin, insanlar her zaman kendi görünümlerini geliştirmek isteyecek ve birkaç fazla kilodan kurtulmak isteyeceklerdir.
 • Pirinç nasıl pişirilir? Pirinç pişirme süreci yıllar boyunca değişmediğinden, bu durum, konuyu sürekli olarak aranır hale sokar.
 • Ev işleri. Ay veya yıl fark etmeksizin, her zaman hatrı sayılır sayıda ev işleriyle ilgilenen bir insan topluluğu olacaktır. Yıllar geçtikçe, istatistikler ve araştırmaların da gösterdiği gibi, evini yeniden kurmak isteyen yatırımcıların sayısı artmaya devam ediyor.
 • En iyi web hosting hizmetini seçmek. Bu değerli bilgiler, uzun bir süre boyunca güvenilir hosting hizmetleri arayan işletmeler ve bireyler için geçerliliğini ve talebini korur.

Hangi içerikler evergreen olarak kabul edilemez?

Haberler, trendler ve gündemdeki ulusal ve evrensel haberler gibi hemen modası geçen içerikleri evergreen içerik olarak kabul edemeyiz.

 • Sonabahar 2023 ayakkabıları. Şu anda, bu konu geniş bir arama hacmine sahip, ama sezon değişir değişmez bu ilgi yeni kış ayakkabı koleksiyonu geldiğinde değişecektir.
 • Sevgililer günü hediyesi. Bu konu sezonluk olduğundan zaman içerisinde alakalığını yitirir. Aramalarda gerçekleşecek en önemli büyük artış, şüphesiz sevgililer gününden bir ay veya birkaç hafta önce gerçekleşecektir.
 • Yılbaşı ağacı süs eşyaları. Bu konu, yılbaşı yaklaştıkça popülarite kazanır ve insanlar doğru ağaç dekorasyonları araştırmaya başlarlar.
 • Haber makalelerini andıran konular genellikle çeşitli tematik ve haber portallarında yayınlandıktan hemen sonra birden fazla kez paylaşılır ve bu da onlara web sitesine önemli bir trafik (evergreen içerik) oluşturma şansı verir. Yine de, zaman geçtikçe, arama sayısı azalır.

Site İçi Linkleme

Eşsiz, yüksek kalite ve uygun optimizasyonla, site içi linkleme de aynı zamanda büyük önem taşır. Site içi linkleme, aynı web sitesinde tematik olarak ilgili yayınlara referans sağlayarak kullanıcı Deneyimini (UX) artırır. Sonuç olarak, kullanıcılar için temiz bir kullanım sağlanmış olur.

Site içi linkemeyle, blog veya websitenizdeki en ilgi çekici altsayfaları destekleyebilirsiniz. Bu, sayfaların Google’ın botları tarafından yapılan indeks işlemi sırasında SEO VPS’e paha biçilmez bir katkı sağlar. Bu sayede daha iyi içerik indekslenmesine katkıda bulunulur. Böylesine bir faydadan bahsetmek büyük önem taşır. Özellikle birçok altsayfaya sahip online satış yapan mağazalar veya daha büyük bloglar için önemlidir.

Bir anahtar kelimeyi içeriğe doğal bir şekilde uydurmak için tam veya kısmi bir eşleşmede kullanabilirsiniz. Aynı zamanda, Google’ın botları dizine ekleme sırasında bu ifadeyi içerikle ilişkilendiremeyebileceğinden, genel bir ifadeyle bağlantı vermekten kaçının.


Evergreen İçeriklerde Long-Tail Kelime Kullanımı

Long-tail bir ifade oldukça kapsamlıdır. En az üç kelimeden oluşur. Long-tail kullanarak, arama motoruna girerken ziyaretçilere eşlik edecek hedefi belirleyebilirsiniz.

Long-tail ifadeler genel, tam veya kısmi ifadelerden daha az sıklıkla kullanılır ancak daha fazla dönüşüm sağlama eğilimindedir. Karşılaştırmamız gerekirse: sıradan bir ifade kullanıcının hedeflerini genelleştirir, yani aramalarda, genellikle geniş bir konuyu tartışan sayfalarla karşılaşırsınız, oysa long-tail ifadeler konuyu daha kesin hale getirir.

Long-tail ifadeler az sıklıkta olsa da, bunları kullanan daha fazla kişinin belirli bir ürünü satın almaya karar verdiğini de belirtmekte fayda var.

Pazarlama stratejinizi geliştirmek adına spesifik içeriklere odaklanabilirsiniz. Böylelikle, her şey ve hiçbir şey hakkında yazmaktan kaçınmanızı sağlar. Daraltılmış ve iyi tanımlanmış bir materyal kapsamı, belirli bir konuyla ve aynı zamanda ürünle en çok ilgilenen bir gruba ulaşmanızı sağlar.

 1. Yaygın ifade: Nasıl öğrenilir?
 2. Long-tail ifade: İngilizce nasıl öğrenilir?
 3. Geliştirilmiş long-tail ifade: Hızlıca İngilizce nasıl öğrenilir?

Sonraki her rehber başlığının long-tail bir ifadeyle konuyu daha da daralttığını, böylece daha odaklanmış ve ilgili bir hedef kitlenin dikkatini çektiğini bilmek önem taşır.

Güncel tutulması kolay bir konu ile benzersiz içerik sunabileceğiniz bir konu arasında güvenli bir denge kurmak büyük önem taşır.


Blog için en iyi hosting

UltaHost’un WordPress Hosting’i olağanüstü hızı, güvenliği ve müşteri desteği sayesinde blog hostingi konusunda önde gelen seçim olarak öne çıkar. Optimize edilmiş sunucuları ve sağlam güvenlik özellikleriyle, blogunuz hızlıca yüklenir ve online tehditler sırasında güvenli kalır. Güvenilir ve yararlı bir hosting hizmeti arayan bloggerler için en iyi seçimdir.


Anahtar Kelime Araştırması ve Analizi

Evergreen içerik yaratmak doğru konuyu bulmakla başlamalıdır. Sadece sezon süresince değil tüm yıl boyunca trafik yaratacak konular bulunabilir.

Anahtar kelime analizi yapmak ve en önemli potansiyele sahip olanları belirlemek faydalı olacaktır. Sezonluk konulardan tamamen vazgeçseniz gerekse de, bu türden birkaç içeriğe sahip olmak değerlidir çünkü yılın belirli zamanlarda trafik oluşmasını sağlarlar.

En popüler içeriğinizi kontrol edin ve geçmiş birkaç aydaki potansiyelini analiz edin. Eğer sürekli olarak geniş aramalar alıyor ve büyüme potansiyeli gösteriyorsa, evergreen içerik oluşturmak için bir temel olarak kullanılmaya değerdir.

İçerik kalitesini büyük ölçüde düşüren anahtar kelime doldurmadan kaçınarak, makalenize hassas bir şekilde dahil etmeniz gereken anahtar kelimeleri unutmayın.

Blogunuzun zaten önemli ölçüde evergreen potansiyeline sahip içerik üretmesi mümkündür. Uzun zaman önce yayınlanan içeriğin, sürekli güncellenen konusu nedeniyle trafik ve site ziyareti oluşturmaya devam ettiği sıklıkla görülür. Bu tür içerikleri bulup onlara biraz daha önem göstermekte yarar var.


Evergreen İçeriklerin İşe Yaraması Nasıl Sağlanır?

Blogunuzdaki içeriğinizin her zaman evergreen bir içerik olarak sayıldığından emin olmak için, başarısını belirleyen birkaç temel faktöre odaklanmalısınız. Evergreen içeriğinizi güvenilir VPS hosting sunucusu üzerine kurmayı unutmayın. Pozitif bir kullanıcı deneyimi sağlayarak ve arama motoru sıralamalarını zaman içerisinde koruyarak içeriğin erişilebilir olduğundan ve uzun süreler boyunca iyi bir performans gösterdiğinden emin olunmasını sağlar.

Kullanıcı Dostu Format

Evergreen içerik yaratırken, bilginin sunulma şeklini geniş bir hedef ve kitlenin tercihine göre uyarlamanız gerekir. Bunu yapmak için, buradaki formatlardan birini yapmayı düşünebilirsiniz: listeler, tanımlar sözlüğü, FAQ kısımları, rehberler veya en önemli içeriği vurgulayan madde işaretlerine sahip özlü kısa bilgilendirici metinler.

Bu fotmatlar sadece makalelerle sınırlandırılmak zorunda değil, aynı zamanda podcastler, videolar, infografikler, vb. gibi içerikleri kapsayabilir. Eğer Cloudflare CDN VPS sunucusu kullanıyorsanız, bu tür içerikler dünyanın her yerindeki kullanıcılar için göz açıp kapayıncaya kadar yüklenecektir.

İçeriğin kendisine ek olarak, biçimi de oldukça önemlidir. Bu nedenle, spesifik bir ktileye hitap edecek formatı analiz etmek büyük önem taşır.

Optimizasyon

Evergreen içeriğini optimize etmek, sitenize sürekli olarak trafik girişi sağlamak için en iyi yollardan biridir. Güncellemeler yalnızca yeni veri ve içerik eklemeyi değil, aynı zamanda yeni bir gönderinize veya ürününüze bağlantı vermeyi de içerebilir.

Düzenli İçerik Yenileme

Eğer evergreen içeriği hazırlıyorsanız zamana bağlı faktörleri göz önünde bulundurmak büyük önem taşır. Bu tür içerikleri düzenli olarak yenilemeli ve içeriği güncellemelisiniz. Bu aksiyon aynı zamanda meta başlığı ve meta açıklaması için kritik bir önem taşır. Ek olarak, güncellenmiş makaledeki yayın tarihini değiştirmeyi unutmayın.


Taze İçerik

Kullanıcıların dikkatini çekmek için giderek daha yeni içerik oluşturmak, genellikle hızla güncelliğini yitiren haber parçalarını içerir. Bu, taze içeriğin karakteristik özelliğidir.

Önemli rekabet nedeniyle haberler ve sezonluk ifadelerin sıralaması zordur; çünkü belirli bir konuda popüler hale geldiğinde her portal şüphesiz bu konu hakkında yazmak isteyecektir.

Taze içerik üretmek yeni kullanıcıları çekmenizi sağlar. Olaylara bağlı zamanında yapılan içerikler en popülerleri ve en fazla kullanıcı sağlayan içeriklerdir. Taze içeriğin uygun kullanımı tek seferlik ziyaretçileri, blogunuzun sürekli ziyaretçileri haline getirir.

Taze içerik, bu nedenle, belirli bir zamanda gerçekleşen güncel ve değerli bilgilerin yayınlanmasından oluşur. Bu tür makaleler genellikle önem taşıyan, periyodik olarak tekrarlanan veya sürekli olarak güncellemelerden geçen güncel konularla alakalı olur.

Taze içerik, güncel konulara değindiğinden kullanıcıların ilgisini uyandırır. Aynı zamanda tıklama oranının (CTR) ve web sitesi trafiğinin artmasına da katkıda bulunur ve bu da organik arama motoru sıralamasına dönüşür.

Taze içerikte, güncelleyebileceğiniz, optimize edebileceğiniz ve yeniden paylaşabileceğiniz mevcut metinlerin potansiyelinden yararlanabilirsiniz.


Sonuç

Dönemsel olarak popülarite kazanan içerikler, istenilen karları ve website trafiğini getirse de tüm yıl boyunca süreklilik göstermez. Evergreen içerik olarak tanımlanabilecek içerikleri yaratmak için, sadece konuyu değil aynı zamanda uygun SEO araçlarıyla konuyu araştırmak ve hedef kitlesi için sınırlandırmak gereklidir.

Bunları yaparak, oluşturduğunuz her zaman yenilenen evergreen içeriğin, arama motoru sıralamarında gerçekten ve kalıcı olarak yüksek yer edinmesini sağlayabilirsiniz.

Eğer bu makaleyi sevdiyseniz UltaHost hosting platformuna bayılacaksınız. WordPress VPS Hosting satın alarak destek ekibimizden 7/24 destek alabilirsiniz. Güçlü altyapımız oto-ölçeklenebilirlik, performans ve güvenliğe odaklanır. İzin verin size farkı gösterelim! Paketlerimizi inceleyin!   

İçeriğinizin evergreen bir içerik olarak sayılabilmesi için, kullanıcı dostu bir format yaratmaya özen gösterin, arama motoru için optimize edin ve sürekli olarak güncelleyin. Ek olarak, güvenilir bir VPS sunucusunda hosting ederek erişilebilirliğini ve performansını sağlayın.

Evergreen içerik, “sürekli taze“ olarak bilinen materyallere denir. Sürekli olarak, haftalar, aylar veya yıllar boyunca bile uzun süreler boyunca trafik üretimini sağlar. Sürekli olarak güncelleme gerektirmez ve standart olarak ilgi çeken içeriklerle bağlantılıdırlar.

Evergreen konuları sürekli ilgi gören ve yüksek arama hacmine sahip konulardır. Örnekler arasında ”Hızlı kilo nasıl verilir,” ”Pirinç nasıl pişirilir,” ”Ev işleri,” ve ”En iyi web hosting hizmetini seçmek.” yer alır.

Haberler, trendler, moda ile ilgili makaleler ve güncel ulusal ve evrensel haberler gibi gündemden hızlıca düşen içerikler evergreen içerik olarak sayılmaz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Blogger vs. WordPress: Choosing the Right Platform for Your Blog

Blogger vs. WordPress: Blogunuz için Doğru Platform Seçimi

Next Post
استضافة macOS VPS

VPS: Apple Yazılım Geliştirme için sonraki büyük şey

Related Posts