Kendi video platformunuz mu var? Sizin için en iyi PHP yazılımlarını karşılaştırıyoruz

Birkaç yıl öncesine kadar, bir video platformu oluşturmak, başta PHP olmak üzere çeşitli programlama dillerinde uzmanlaşmış programcılar olan İnternet şamanlarına ayrılmış bir kara büyü gibi görünüyordu. CMS komut dosyalarının geliştirilmesi, verimli barındırma maliyetinin düşürülmesi ve e-ticaretteki kesintisiz ve dinamik büyüme, bugün herkesin kendi video platformunu oluşturabileceği anlamına geliyor.

YouTube veya Vimeo platformlarına rakip mi olmak istiyorsunuz? Veya belki de Netflix’in daha iyi bir sürümünü nasıl yaratacağınızı biliyorsunuzdur? Yoksa ikinci bir YouTube, Vimeo veya Netflix olmakla ilgilenmiyor ve videoyla ilgili benzersiz ve türünün tek örneği bir şey mi yaratmak istiyorsunuz?

Bu makale tüm bunlar için ihtiyacınız olan ilk adımınız olabilir. Burada planlarınızı uygulamak için neye ihtiyacınız olduğunu öğreneceksiniz. Video pazarı pastasından bir parça kesmek istiyorsanız, bu işe verimli barındırma ve en iyi video PHP yazılım seçeneklerini seçerek başlamalısınız.

Bir video platformu oluştururken nelere dikkat edilmelidir?

PHP video paylaşım yazılımları pazarındaki tüm çözümleri inceledim ve bugün size bunları tanıtmak istiyorum. Tüm komut dosyaları tamamen duyarlıdır ve kullanımı çok kolay bir yönetim paneline sahiptir.

Günümüzde, çevrimiçi hizmetler pazarı müşterinin pazarıdır. Burada müşteriler hangi çözümleri kullanacaklarına karar verirler ve e-ticaret yaratıcıları ile girişimcilerin uyum sağlaması gerekmektedir. Farklı işletim sistemleri ve tarayıcılar tarafından desteklenen farklı cihazlarda hizmetlerinizi kullanmak isteyeceklerini anlamaya çalışmak oldukça önemlidir..

Müşterilerinize çeşitli seçenekler ve işlevler sunmanız gerekmektedir. Tabii ki, tıpkı PHP yazılım geliştiricilerinin de bilmediği gibi fikrinizin ayrıntılarını veya web sitenizin işlevselliğini bilmiyorum. Bu nedenle, size tek bir çözüm değil, beş farklı çözüm sunacağım.

Bir teklif, toplu ve video oynatıcı olarak hareket etmeye daha uygun olacak, bir diğeri video düzenlemeyi destekleyecek ve bir diğeri sosyal özelliklere odaklanacak. Her çözümün her zaman bazı benzersiz avantajları vardır – aksi takdirde bu çözümün piyasada var oluyor olması mantıklı olmazdı, değil mi?

Video platformunuz için barındırma

Platform ne olursa olsun, onu çalıştırmak için uygun bir yere sahip olmalısınız. Hosting sunucusu tam da böyle bir yerdir ve platformunuz yoğun kaynak tüketeceğinden, sıradan bir barındırma sizin için yeterli olmayacaktır. İlk olarak, barındırıcınızın yüksek hızlı NVMe SSD’lerde çalışması gerekir. İkinci olarak, çok fazla disk alanı içermelidir ve üçüncüsü, iyi bir işlemci ve oldukça fazla RAM donanımına sahip olmalıdır.

Platformunuzun boyutuna ve kullanıcı sayısına bağlı olarak, VPS, VDS ve özel sunucu barındırma arasında seçim yapmanız gerekecektir. Ancak bakmanız gereken tek şey sunucu parametreleri değildir. Sunucu, PHP’nin en son sürümüne sahip olmalı ve çeşitli PHP betikleri için optimize edilmiş olmalıdır. 

En iyi seçim, Envato ve CodeCanyon’da bulunan betikleri hızlı ve kolay bir şekilde kurmanıza olanak tanıyan Envato Hosting‘dir.

Envato Hosting tamamen yüksek performansla ilgilidir. Hızlı ve güvenilir, %99,9 Çalışma Süreli barındırma ile hiçbir şey için endişelenmenize gerek kalmayacaktır. UltaHost size uzmanlardan oluşan bir ekibin güvenliğini ve desteğini sağlar. Ölçeklenebilir bir platform sayesinde, kaynaklarınız tükendiğinde sunucunuzun yeteneklerini kolayca artırabilirsiniz.

Envato Hosting ile veritabanı oluşturmadan, dosya yüklemeden ve baş ağrısı çekmeden web sitenizi hazırlayabilirsiniz. Tüm bunlar, Envato ve CodeCanyon’dan komut dosyası uzantıları, PHP için optimize edilmiş barındırma ve otomatik komut dosyası kurulumu sayesindedir.

En İyi Video PHP Scriptlerinin Karşılaştırması

Playtube

Kapsamlı bir video paylaşım platformu oluşturabileceğiniz çok kapsamlı bir PHP yazılımıdır. PlayTube video paylaşım komut dosyası, video paylaşım sitelerini başlatmak isteyenler için bir çözümdür. Hızlıdır, tamamen güvenlidir ve düzenli güncellemeler sağlar.

PlayTube; Dailymotion videoları, Vimeo ve Youtube’dan otomatik olarak içe aktarılan özelliklerle birlikte gelir. Bu sayede, sadece klip için anahtar kelimeleri tanımlamanız yeterli olacaktır ve videolar otomatik olarak indirilecektir. Bu şekilde sadece birkaç anahtar kelime ile sınırsız sayıda videoyu içe aktarabilirsiniz. PlayTube, SEO için optimize edilmiştir ve tam teşekküllü bir reklam sistemi, iyi düşünülmüş bir abonelik modeli ve kullanıcı dostu bir yönetim paneli sunar.

PlayTube, bir sosyal medya video platformu oluşturmak için de  oldukça uygundur. Kullanıcılar kendi kanallarını oluşturarak sınırsız video klip yükleyebilir veya içe aktarabilir. Tüm bunların yanı sıra videolara “beğenme” ve “beğenmeme” butonları ekleyebilir ve bunlara yorum yapabilir.

Fiyat, lisansın türüne bağlıdır. Platformunuz ücretsiz ise, temel lisansın maliyeti 99 ABD dolarıdır. Bu fiyata PlayTube komut dosyası için bir lisans, gelecekteki tüm güncellemelere ek olarak 6 aylık destek alırsınız. Desteği 40 $ karşılığında 12 aya kadar uzatma imkanı da bulabilirsiniz. Kullanıcılarınıza ücretli hizmetler sunmak istiyorsanız, 299$’a uzatılmış bir lisans satın almanız gerekir. Bu durumda, desteğin uzatılmasının maliyeti 100 ABD dolarıdır.

Ek olarak, Android ve iOS için bir uygulama satın alabilirsiniz. Android uygulaması, lisansa bağlı olarak 54 ve 169 ABD Doları, iOS uygulaması ise 49 ABD Doları ve 59 ABD Doları tutarındadır.

Readymade Video Sharing Script’i

YouTube, Vimeo veya DailyMotion tabanlı bir video platformu oluşturmanıza izin veren bir komut dosyasıdır. Kullanıcıların platforma video, şarkı ve fotoğraf yükleyebilmenin yanı sıra diğer videolara göz atma, paylaşabilme, yorum yapabilme ve yer imlerine ekleyebilme ve kategoriye göre farklı türde kanallara göz atabilme gibi yetkileri de mevcuttur

Readymade Video Sharing Script, videoları birçok farklı formatta göndermenize olanak tanır. MP4, AVI, MOV ve HD. Komut dosyasının ana iş modelleri, banner reklamlar, sponsorlu reklamlar, Google Adsense ve bağlı kuruluş programlarıdır. Komut dosyasının kullanımı zahmetsizdir ve teknik bilgi gerektirmez.

Kullanıcı profilini, kanalını, videolarını, yorumlarını, üyelik planını ve ödemelerini yönetebilir. Komut dosyası esnektir ve web sitenizin görünümünü ve verdiği hissi iş modelinize uyacak şekilde değiştirmenize olanak tanır.

Readymade Video Sharing, PHP ve Mysql’de geliştirilmiş ve yalnızca Google’ın değil, en popüler arama motorlarının kural ve düzenlemelerine göre optimize edilmiştir. Düzgün yazılmış kod, onu güvenli ve deliksiz hale getirir. Elbette hem mobil cihazlar hem de tarayıcı uyumluluğu açısından duyarlıdır.

Yazılımın maliyeti 99 dolar. Fiyata 3 aylık teknik destek ve 6 aylık ücretsiz kaynak kodu güncellemeleri dahildir.

PHP Melody

Bu video CMS’nin yüklenmesi yaklaşık 15 dakika sürer. PHP Melody üzerinde; düzen, en boy oranını ve renkler gibi kısmi kişiselleştirmeler yapabilirsiniz. Birincil iş modeli, hem web sitesine hem de oynatıcıya yerleştirilebilen bir reklam modelidir. Kullanıcılar için farklı düzeylerde izinler belirleyebilir ve bir abonelik modeli oluşturabilirsiniz. Yine de komut dosyası tarafından desteklenmiyor; ek betiklerin ve sistemlerin herhangi bir entegrasyonunu kendiniz yapmanız gerekecektir.

Kullanıcının bakış açısından hizmet oldukça basittir. Birkaç tıklamayla videolarını ekleyebilir veya YouTube, DailyMotion veya Vimeo’dan içe aktarabilirler. Canlı yayınları, harici yazılım olmadan izlemenizi sağlar. CMS ayrıca SEO optimizasyonunu da destekleyerek otomatik olarak site haritaları oluşturabilir ve kodun, Google’ın önerileri doğrultusunda yazılmasını sağlar. Dahili istatistik sistemi size portal ve kullanıcı etkinliği hakkındaki tüm bilgileri gösterecektir.

Bir kurulum için temel lisansın maliyeti 59 ABD dolarıdır. Ne yazık ki, bu sürümdeki destek yalnızca e-posta ile sınırlıdır. Birden çok kurulum ve tam destek içeren tam bir lisans 299 ABD dolar olsa da 45 $ karşılığında profesyonel kurulumu satın alabilirsiniz.

Wovie

Wovie – Film ve Dizi Akış Platformu, üzerinde film ve dizi kitaplığı oluşturabileceğiniz esnek ve kullanıcı dostu bir video platformudur.

Komut dosyasının kurulumu oldukça kolaydır. Nasıl kod yazılacağını bilmenize veya ekipte bir yazılımcıya sahip olmanıza gerek olmadan kullanımı kolay yükleyici ve anlaşılır belgeler sayesinde, yalnızca birkaç adımda kurabilirsiniz. Yine de scriptin kaynak kodunu değiştirmek isterseniz seçenekleri de içerisinde barındırır. İsterseniz, kodu ihtiyaçlarınıza göre entegre edebilir ve değiştirebilirsiniz.

Wovie’nin gelişmiş bir reklam yöneticisi vardır. Reklam kodlarını yönetici panelindeki entegre reklam alanlarına yapıştırabilirsiniz, bunlar otomatik olarak görüntülenecektir.

Komut dosyası, web sitesinin diğer dillere çevrilmesini kolaylaştıran SEO Dostu bir modüle sahiptir. Arama motoru için optimize edilmiş iyi gömülü bağlantılar ve net HTML kodu, Google sıralamasındaki konumunuzu güçlendirecektir. Komut dosyası ayrıca trafiği sosyal medya aracılığıyla yönlendirmenize izin veren sosyal eklentileri de beraberinde getirir. Topluluktan bahsetmişken, kullanıcılarınızı yorumlar ve tartışmalarla aktif tutabilirsiniz. Oynatıcı, Mp4, TS ve m3e8 video formatlarını destekler.

Temel lisansın maliyeti 59 dolardır. Komut dosyasını bir projede kullanmanıza izin verir. Uzatılmış lisansın maliyeti 177$’dır ve scripti sınırsız sayıda projede kullanmanıza izin verir.  Daha büyük bir projenin içerisindeyseniz size uygun plan bu olabilir. Her iki lisans da ücretsiz ömür boyu desteği ve gelecekteki komut dosyası güncellemelerini garanti eder.

Laravel Video

Laravel, bir video platformu oluşturmanıza izin veren ultra hızlı, hafif ve güvenli bir PHP scriptidir. Basitleşen yazılımsal içeriği ile sadece birkaç dakika içinde bir video akışı veya video paylaşım platformu oluşturabilirsiniz. Kullanıcılar videoları kategoriye, popülerliğe veya otomatik sıralamaya göre tarayabilir.

Komut dosyasının yüklenmesi basittir ve1 dakika kadar sürebilir. Laravel Video, oldukça sınırlı kişiselleştirme olanaklarıyle birlikte gelerek komut dosyasında yalnızca iki renk seçeneği (koyu ve açık) ve iki düzen içerir.

Yönetici sınırsız rol ve izin oluşturabilir, WYSIWYG düzenleyicide sayfa ekleyip düzenleyebilir ve oynatıcıda herhangi bir yere reklam yerleştirebilir.

Platform, videolar yüklemenize, dönüştürmenize ve filigran ve küçük resim eklemenize olanak tanır. Videolar ayrıca URL’den eklenebilir ve YouTube’dan içe aktarılabilir. Kullanıcı ayrıca oynatma listeleri de oluşturabilir. Oynatıcı, videoları hem yatay hem de dikey yönde destekler.

Komut dosyası SEO için optimize edilmiştir ve Google ve W3C düzenlemeleri uyarınca yazılmıştır. Site haritaları oluşturmanıza ve meta verileri otomatik olarak doldurmanıza olanak tanır.

Temel lisansın maliyeti 13 dolardır. Komut dosyasını bir projede kullanmanıza izin verir. Uzatılmış lisansın maliyeti 39 dolardır ve scripti sınırsız sayıda projede kullanmanıza izin verir. Eğer çok büyük bir projenin içerisinde değilseniz alt scripti kullanmayı düşünebilirsiniz. Her ikisi de ücretsiz ömür boyu desteği ve gelecekteki lisans komut dosyası güncellemelerini garanti eder.

Sonuç Olarak

Video platform pazarında seçim yapmak sanıldığı kadar kolay olmayabilir. Birçok çözüm geliştirilse de bu çözümlerin bir çoğu zaman testinden geçemeyebiliyor. Bu makaledeki çözümler, 2022’de video platformunuzu oluşturmanıza olanak sağlayacaktır. Küçük bir bütçeyle başlamayı düşünüyorsanız, en ucuz seçenek olan Laravel sizin için en mantıklı seçenek olabilir. Ancak sınırlı seçenekler ve neredeyse hiç kişiselleştirme seçeneği olmaması, pazara girip müşteri bulmanızı sorunlu hale getirir.

Bir video platformu oluşturmak, bir yemek blogu oluşturmaktan oldukça farklıdır ve yatırım gerektirir. Yalnızca platformda değil, barındırma, pazarlama, SEO ve ortaklarla yapılan sözleşmelerde de büyük meblağaların yatırılmasını gerektirebilir. Barındırma veya pazarlamaya çok para yatırmak gerektiği için bir video platformu kuruluşundan tasarruf etmeniz oldukça güç olacaktır çünkü burası işinizin omurgası, motoru ve kalbi olacak!

En iyi video scripti şüphesiz Playtube’dur. Bu platform, web sitenizi kişiselleştirmenize ve ihtiyaçlarınıza tamamen uyum sağlamanıza olanak tanır. Playtube sayesinde, mobil sürümü de bulunabilen profesyonel bir araç oluşturabilirsiniz. SEO için istikrarlı, hızlı ve iyi optimize edilmiş bir platformdur. Yalnızca Playtube ile video işinde başarı hakkında düşünme şansına sahipsiniz. Diğer tüm çözümler yalnızca yarım önlemlerdir.

Tüm bunları değerlendirirken barındırma hizmetini de unutmayın! UltaHost barındırma platformunu seveceğinizi düşünüyoruz. Destek ekibimizden 7/24 hizmet alın. Güçlü altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Özel Sunucunun, Adanmış Sunucudan Farkı Nedir?

Next Post

Blog için barındırma hizmetlerini seçme

Related Posts
Total
0
Share