Oyun Yapımcıları Hosting Çözümlerini Nasıl Seçerler?

How GameDevs Choose Hosting Solutions
Shares

Eğer oyun piyasasında ticari başarı elde eden oyun projeleri yapmak istiyorsanız profesyonel geliştiriciler ya da çizerler bulmanın, özgün karakterler ve öne çıkan çevreler yaratmanın, detaylı seviyeler inşa etmenin, testerlar bulmanın vs. yanı sıra yüzleşmeniz gereken bir zorluk daha var. Doğru hosting çözümünü bulmak artık daha önemli bir hale geldi. Oyun geliştiricileri bir hosting sağlayıcısı seçerken birçok farklı unsuru göz önünde bulundurmalılar ki oyunları akıcı bir şekilde çalışsın.

Hadi hosting çözümlerinin, oyun ürününüzün başarısına nasıl yardım edebileceğini inceleyelim. Ayrıca oyun geliştiricilerinin, oyunları için hosting seçimi yaparken göz önünde bulundurması gereken en önemli 5 tavsiyeyi de inceleyeceğiz.

Etkili Bir Oyun Sunucusu Nedir?

Doğru oyun sunucusu hostu seçimi, oyuncuların sinir bozucu gecikmeler ya da buglar olmadan keyifli bir oyun deneyimi yaşamalarını sağlar. Backend teknolojinizi, oyununuzu geliştirmek ve onu desteklemek için ayarlamak kulağa basit gibi gelebilir ama bu çok önemli bir iştir. Dikkat çekmek istediğimiz nokta şu: Eğer oyuncuların, oyununuza zaman yatırmasını ve geri gelmelerini sağlamak istiyorsanız onlara akıcı ve eğlenceli bir deneyim sunmalısınız.

Eğer oyununuzun, oyunculara diğer oyuncular ile bağlantı kurmaları, onlarla iletişime geçmeleri ve birlikte oynamaları konusunda ilham vermesini istiyorsanız ve oyununuzun oyuncuların sinirlerini bozmamasını, size Discord ya da Twitter’da kötü yorumlar getirmemesini istiyorsanız etkili bir oyun sunucusuna sahip olmanız şarttır.

Oyun Hosting Hizmeti Tipleri

Herhangi bir video oyunu geliştirme şirketinin kullanabileceği standart oyun barındırma çözümlerinedn bahsedelim hadi. Bu sizin projenize en uygun hosting tipinin hangisi olduğunu belirlemenize yardımcı olacak ki bu sayede oyunu piyasaya bugsız bir şekilde çıkartabilesiniz.

Fiziksel Sunucu Hosting

Fiziksel oyun sunucusu, oyun geliştiricileri arasında en popüler seçeneklerden birisidir çünkü güvenilir ve verimlidir. Fiziksel sunucu hosting ile oyun geliştiricisine müstakil bir fiziksel sunucu kiralanır. Bu sunucunun kaynakları ve yapılandırmaları üzerinde tam kontrol verilir ve maksimum özelleştirme ile esneklik elde edilir böylece. Bu tip hosting, yüksek oyuncu sayılarına sahip büyük-çaplı çok oyunculu oyunlar için idealdir.

Avantajlar: Fiziksel sunucular sayesinde iletim her zaman akıcı olur ve takımınıza yapılandırmaları kontrol etme ve sağlam güvenlik önlemleri sunabilme imkanı sağlanır.

Dezavantajlar: Fiziksel sunucu hosting genelde çok masraflıdır, özellikle de bağımsız geliştiriciler ve kısıtlı bütçelere sahip girişimler için. İyi teknik uzmanlık ve sürekli bakım ister. Eğer uzmanlık ve düzenli bakım olmazsa fiziksel sunucular büyük kaynak israfı olabilirler. Bu da verimsizliğe ve yüksek maliyetlere sebebiyet verir.

Virtual Private Server (VPS) Hosting

Bu tip hosting ise paylaşımlı ve fiziksel hosting arasında bir yerdedir. Bir sunucuda sanallaştırılmış bir alan sunar. Tek bir fiziksel sunucuda kendine ait kaynakları ve işletim sistemi olan birden fazla sanal alan sunar VPS hosting.

Avantajlar: Sunucu yapılandırmaları üzerinde kontrol sunar ama fiziksel sunuculara göre daha uygun fiyatlıdır ve bu nedenle kısıtlı bütçelere sahip oyun geliştirme ekipleri için muhteşem bir tercihtir. Ayrıca paylaşımlı hosting ile kıyaslandığında daha yüksek bir güvenlik seviyesi sunar.

Dezavantajlar: VPS oturumları izole olsa da sonuçta fiziksel sunucunun kaynakların paylaşırlar. Bu nedenle tepe kullanım periyotlarında performans sorunları yaşanabilir. Ayrıca VPS oturumlarının kısıtlı kaynakları vardır bu da oyunun popülaritesi arttıkça kısıtlamaya sebebiyet verebilir.

Bulut Hosting

Oyun geliştiricileri bulut hostingi ölçeklenebilirliği, güvenliği ve ayarlanabilir fiyatlandırma modeli sebebiyle tercih ederler. Bulut hosting ile hiçbir fiziksel donanıma ihtiyaç duymadan geniş bir sanal sunucu ağından ısmarlama kaynak alabilirsiniz.

Avantajlar: Bulut hosting, oyun geliştiricilerinin talebe göre kaynakları yukarı ya da aşağı ölçekleyebilmelerini sağlar. Bu kullandıkça öde modellerini tercih edenler için mükemmel bir seçenektir. Bulut hosting sağlayıcıları dünya her tarafında veri merkezlerine sahiptir. Bu sayede geliştiriciler, gecikmeyi azaltmak için niş kitlelerine daha yakın oyun sunucuları açabilirler.

Dezavantajlar: Doğru takip ve bütçe yönetimi olmadan bulut hosting maliyetleri hızlıca artabilir, özellikle de yüksek kullanım dönemlerinde.

Hibrit Çözümler

Bazı oyun geliştirici ekipler, fiziksel oyun sunucuları, VPS hosting ve bulut hosting unsurlarını birleştiren hibrit çözümleri tercih ederler. Bu tercih genelde oyun projesinin ihtiyaçlarına bağlıdır. Doğru sunucu tipini seçme işinde dikkat edilmesi gereken ana unsurlar şunlardır: oyuncular için sorunsuz bir deneyim sunmak, maliyetleri dengelemek, performans ve özelleştirme seçenekleri sunarken ölçeklenebilirlik.

Avantajlar: Farklı hosting çevreleri boyunca kaynak atamasını optimize etmeye olanak verirler. Böylece bütçe dostu çözümler ve ideal performans sağlamış olurlar. Ayrıca sunucuların aktif olmadığı sürelerin ve hizmet aksamalarının minimize edilmesini sağlar bu sistem.

Dezavantajlar: Hibrit hosting ortamını yönetmek zaman, kaynak ve birden fazla hosting teknolojisi üzerinde uzmanlık ister.

Oyun Geliştirici Ekiplerin Sunucu Seçimleri için Kontrol Listesi

En iyi streaming hosting sağlayıcısını seçtiğiniz zaman, oyun projenizin pazarda başarılı olması için gereken seçeneklerin farkında olmalısınız.

  1. 7/24 Aksamasız: Güvenilir bir oyun sunucusu, oyuncuların herhangi bir aksama ya da sunucu bozukluğu yaşamadan akıcı oynanışın keyfini çıkarmalarına olanak verir.
  2. Akıcı Oynanış: Streaming sırasında etkili bir sunucu, akıcı bir oynanış sağlar ve gecikme ihtimalini azaltır. Böylece oyun deneyimi daha keyifli hale gelir. Oyuncunun eylemleri ile sunucunun yanıtları arasındaki zamanı azaltır.
  3. Çoklu Oyuncu Seçeneği: Sunucu, hem küçük bir oyuncu grubu için hem de dev bir online topluluk için ölçeklenebilir. Böylece farklı farklı yük miktarları boyunca sunucu performansı istikrarını bozmaz.
  4. Verinizi Korumak: Sizin ve diğer oyuncuların verilerinin güvende olduğundan, sahtekarlığın önlendiğinden ve oyun ortamının güvende olduğundan emin olabilirsiniz. Sunucu; oyuncuların veri gizliliğini korumak için şifreleme, güvenlik duvarları ve sahtekarlık karşıtı önlemler gibi güvenlik önlemlerine sahiptir.

Oyun Platformlarından Teknik Sorunlar Sebebiyle Çekilen Oyunlar

Bunca zaman ve para harcadıkları bir oyun projesini teknik sorunlar sebebiyle platformlardan çekme kararı veren yayımcılar ya da bağımsız geliştiricilerin ne kadar kötü hissettiğini hepimiz anlayabiliriz. Büyük buglar ve teknik sorunlar sebebiyle oyun platformlarından çekilmek zorunda kalmak gibi kötü bir kadere kurban gitmiş birkaç oyunu inceleyeceğiz şimdi.

SimCity (2013)

Glitch problemleri, sunucu problemleri ve performans sorunları SimCity’nin 2013 rebootunun çok kötü bir çıkış gerçekleştirmesine sebep oldu. Oyuncular çok uzun sunucu bekleme süreleri, sık bağlantı kopmaları ve oyunu kıran buglar ile karşılaştılar. Electronic Arts, sunucu kapasite sorunlarını çözmek için oyunu dijital pazarlardan geçici bir süreliğine çekti.

SimCity (2013)

No Man’s Sky (2016)

No Man’s Sky ilk yayınlandığı zaman, oyuncu topluluğu oyunu çoklu oyuncu desteği ve çeşitli gezegen çevreleri gibi duyurulan birçok özelliğini oyunda olmaması sebebiyle eleştirdi. Sayısız bug ve performans sorunu oyunu sarmıştı ve bu da oyunun bazı dijital mağazalardan kaldırılmasına sebep oldu.

No Man's Sky (2016)

Son Düşünceler

Örneklerden görebiliyoruz ki bir oyun geliştirme projesi için doğru hosting çözümünü seçmek oldukça önemli bir iştir. Anlatı, karakterler, çevreler ve bölümler gibi oyun tasarımının temel unsurlarının yanı sıra etkili bir sunucu seçmek akıcı bir oyun deneyimi sağlamak için elzemdir.

Oyun hosting deneyiminizi bir üst seviyeye taşımaya hazır mısınız? Ultahost’ta önerdiğimiz oyun VPS hosting çözümünü keşfedin. Oyun ihtiyaçları için özel yapılmış yüksek performans sunucular ile oyun projelerinizi üst seviyeye taşıyın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Parked Domains

Park Edilmiş Alan Adları: Pasif Gelir ve Marka Görünürlüğü

Next Post
Stop Zombie Spawning

7 Days to Die’da Zombilerin Doğmasını Nasıl Durdurursunuz

Related Posts