5 Hosting türü nelerdir? Detaylı açıklama

Types of hosting
Explanation of types of hosting
Shares

Barındırma tekliflerinin çeşitliliği o kadar fazladır ki, deneyimsiz bir kullanıcı, gereksinimlerini tam olarak karşılamayan bir ürün seçimini kolaca yapabilir. Ya da tam tersi olarak, ihtiyacı olmayan bir hizmeti satın alarak gereksiz masraflara girebilir.

Bir barındırma seçmek, yeni bir bilgisayar satın almakla aynı şeydir. Sizin için en önemli olan şeyleri kontrol etmeden kör bir karar vermemelisinizdir. Beklediğiniz tüm işlemcilere sahip olup onları karşıladığından emin olmalısınız. O halde asıl soru ortaya çıkıyor: İhtiyaçlarınız doğrultusunda bir hostingi nasıl seçebilirsiniz?

Web sitesi hostingi nasıl seçilir

Blogunuzu yemek tarifleri paylaşmak veya işletmeniz için karmaşık sistemler oluşturmak için kullanmak istemeniz farketmez. Satın alma işlemine, tek tek ürünleri ve ihtiyaçlarınızı dikkatlice karşılaştırarak metodik olarak yaklaşılmalıdır. Ve. bunu yaparken sadece gerçek ihtiyaçlarınız değil, gelecekteki ihtiyaçlarınızı da göz önünde bulundurmalısınız. Muhtemelen ihtiyaçlarınız işinizin veya web sitenizin gelişmesiyle artacaktır.

Bu neden bu kadar önemli? Çünkü kalitesiz hostingin birçok sakıncası ve riski mevcuttur. Güvenlik sorunları, yavaş sayfa yükleme veya teknik destek eksikliği ile karşılaşmak istemezsiniz, değil mi?

Piyasadaki hosting sunucusularından birçoğu sizi düşük bir fiyat teklifleriyle, diğerleri ise tam yönetim özelliğine sahip olma olasılığıyla cezbetmeye çalışacak. Peki ne tür bir hosting seçmelisiniz? Hosting türleri nelerdir? İşte bilmeniz gereken her şey.

Ücretsiz hosting – hobi severler için

Ücretsiz hosting hizmetleriyle başlayalım. Web sitelerini sadece hobi amaçlı kullanan yeni başlayan kullanıcılar için uygun bir çözümdür. Daha büyük projeler için hiç uygun değildir. Web sitenizden herhangi bir şekilde para kazanmak istiyorsanız, ücretsiz hosting size göre değildir.

Ücretsiz hosting yalnızca küçük bir kapasite sağlar. Bu mevcut kapasite, web sitenizi genişletmek ve teklifinizi yeni öğelerle desteklemek istiyorsanız sorun teşkil edecektir. Ayrıca içerisindeki düşük yükleme hızı misafirlerinizi hayal kırıklığına uğratır. Bu seçeneğin önemli bir dezavantajı, bir aktarım limiti ve birden çok veritabanı oluşturamamasıdır.

Ve muhtemelen içerisindeki en sinir bozucu şey “reklamlar”. Ücretsiz hosting için reklamlar zorunludur. Böylece web sitenizde yalnızca hosting şirketinin para kazanmasını sağlayan reklamlar göreceksiniz.

Paylaşımlı hosting – blog yazarları ve yeni başlayanlar için

Web sitenizden para kazanmak gibi planlarınız varsa, hosting satın almaktan başka seçeneğiniz yoktur. Ancak endişelenmeyin, barındırma sağlayıcıları farklı fiyat ve varyantlarda, hatta çok ucuz seçeneklerde hizmetler sunar.

Bu nedenle mütevazı bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, en ucuz WordPress Hosting seçeneğine giderek onu ayda 2,90 ABD Doları karşılığında satın alarak oldukça az bir bütçeyle profesyonel web sitenizi oluşturabilirsiniz. En ucuz paylaşımlı hosting seçeneğinin sunduğu özellikler, ücretsiz hosting ile kıyaslanamaz bile!

Bu ucuz hosting size 10 GB sunucu alanı, sınırsız aktarım, gelişmiş güvenlik sistemleri, premium temalara erişim ve para kazanma imkanı sunar. Birkaç ürünle bir temel mağaza bile inşa edebilirsiniz!

Resim Peter Olexa tarafından Pixabay’a yüklendi

Tek yapmanız gereken, tüm ihtiyaçlarınıza (depolama alanınızı, bant genişliğinizi, veri tabanı, web sitesi sayınızı ve e-posta hesaplarınız) uygun olanı seçmek.. Bazı sınırlamaları kabul ederek ucuz bir paket seçebilir veya sınırsız paylaşımlı hosting için en iyisine gidebilirsiniz. Web sitesinin mükemmel kalitesini ve işlevselliğini ve burada yer alan verilerin yüksek düzeyde güvenliğini sağlayacaktır. Ama elbette, bu kadar düşük bir fiyatın bazı sonuçları olacak.

Paylaşımlı hostingde, kaynaklara sahip değilsinizdir. Bir belleği, hızı veya bant genişliğini ve hatta bazen IP’yi başkalarıyla paylaşırsınız. Başka bir müşterinin sayfasındaki yoğun faaliyetler sizin performansınızı yavaşlatabilir.

Virüse yakalanma riskiniz de mevcuttur. İyi hosting sağlayıcıları, sunucuları koruyabilir, ancak sağlayıcı, müşterinin tüm etkinliklerini kontrol edemez. Bazı hosting sağlayıcıları yönetim paneline erişim sağlamaz ve ardından her değişikliği sahibine bildirmeniz gerekir, bu durum oldukça can sıkıcıdır.

Paylaşımlı hosting, basit web siteleri için çok ucuz ve tatmin edici bir çözüm olsa da sınırlı parametreler nedeniyle büyük web siteleri veya e-ticaret işletmeleri için uygun değildir.

VPS hosting – küçük işletmeler ve büyük web siteleri için

Basit bir blogdan daha fazlasını oluşturmak istiyorsanız sizin için VPS hosting doğru çözüm olabilir. Sanal Özel Sunucu, paylaşımlı ve özel sunucu arasında bir ara seçenektir. Fiziksel bilgisayar birkaç sanal sunucuya bölünmüştür. VPS, sahibinin kendi kaynaklarına (bellek, disk kapasitesi, IP numarası ve sunucu hızı) özel kullanım için sahip olmasına olanak tanır. Ayrıca sunucu sahibi, yönetici paneline erişim elde eder ve sanal sunucuyu bağımsız olarak çalıştırabilir.

VPS sunucusu, yüksek kalite, güvenlik ve kullanım rahatlığını takdir edenler için oluşturulmuş bir çözümdür. Bu tür sunucular oldukça gelişmiş seçenekler sunar, bu nedenle sunucu yönetimi bilgisi işinize yarayacaktır.

VPS hosting’i neden seçmeniz gerektiğini dair bilgiyi diğer yazılarımızdan öğrenebilirsiniz: İşletmeler için VPS hosting kullanmanın En İyi 6 Faydası ve En İyi ve Ucuz VPS Nasıl Seçilir?

VPS hizmeti hem küçük firmalar hem de büyük firmalar için iyi bir çözümdür. Sağlayıcıya ve pakete bağlı olarak, VPS hosting hizmeti için ayda 5 ila 50 dolar ödersiniz. VPS, web sitenize iyi düzeyde veri güvenliği, diğer kullanıcılardan bağımsızlık, hosting üzerinde kontrol ve uygun fiyat sağlar.

VDS hosting – büyük platformlar ve işletmeler için

İhtiyaçlarınız büyükse ve VPS bunları karşılamıyorsa, VDS varyasyonunu kullanmayı düşünebilirsiniz. Virtual Dedicated Server, özel bir sunucuya benzeyen olanakları VPS hostinge benzer fiyatlar ile birleştiren bir çözümdür.

VDS, sistemlerini kurmak isteyen büyük işletmeler ve ayrıca çok sayıda komut dosyası kullanan yüksek trafikli web siteleri ve e-Ticaret işletmeleri için tasarlanmıştır. İşletmeler, muhasebe sistemlerine, çalışanlar için e-postaya ve intranete bağlı CRM veritabanları oluşturabilir.

Pexels’ten Negative Space’in Fotoğrafı

VDS hosting ile özel sosyal ağlar, video paylaşım hizmetleri veya akış hizmetleri oluşturabilirsiniz. E-Ticaret mağazanız binlerce ürüne sahip olabilir ve aynı anda binlerce müşteriye hizmet verebilir. Ödeme ağ geçitleri dahil komut dosyalarınızı yükleyebilirsiniz.

Neden VDS hosting kullanmanız gerektiğiyle ilgili yazdığımız blogumuzu buradan okuyabilirsiniz

Adanmış hosting – en büyük işletmeler, bankalar ve e-ticaret devleri için

Son olarak karşınızda en gelişmiş seçeneklere sahip özel sunucu var. Bu, sunucunun tamamına yalnızca sizin sahip olacağınız anlamına gelir. Adanmış sunucu, yüksek düzeyde güvenlik ve sunucu üzerinde tam kontrol sağladığından, büyük, karmaşık ticari web siteleri için mükemmel bir çözümdür.

Adanmış sunucunun fiyatı yüksektir ve ayda 130 dolardan başlasa da buna sahip olmanın faydaları kesinlikle buna değer. Tabii böyle gelişmiş bir hosting hizmetine gerçekten ihtiyacınız varsa. Adanmış sunucu size sınırsız yönetici hakları, optimize etme yeteneği, özel bir IP adresi ve en yüksek düzeyde güvenlik sağlar. Her şeyden önce, adanmış sunucu bağımsızdır.

Adanmış sunucuların yapabildiklerinin ayrıntılı bir açıklamasını blogumuzdaki başka bir makalede bulabilirsiniz.

Adanmış sunucular, en hassas verileri saklayan ve işleyen, güvenlik konularından taviz vermeyen finans kuruluşlar için bir çözüm ortağıdır. Sahibine somut bir gelir getiren bir web sitesi hizmetidir. Özel sunucu, 24’ten fazla CPU Çekirdeği ve 64 GB RAM’e ihtiyaç duyan herkes için harika bir çözümdür ve ödediğiniz paraya gerçekten değmektedir.

Sonuç olarak

Artık dünyasında hangi hosting türlerinin mevcut olduğunu biliyorsunuz. Onların özelliklerini, hangi web sitesi için hangi hosting hizmetinin seçilmesi gerektiğini biliyorsunuz ve tüm avantaj ve dezavantajların farkındasınız. Sayıları çok fazla olmasada da herkes tüm ihtiyaçlarını karşılayacak hosting servisini bulacaktır.

Hangi hosting türünü seçmeniz gerektiğini bilmiyor musunuz? Web sitelerinizi çalıştırmanın boyutunu, işlevselliğini ve amacını göz önünde bulundurmaya ve bu parametreler açısından belirli bir çözüm seçmeye değer. Hangi paketin sizin için en uygun olduğundan emin değilseniz, lütfen müşteri hizmetlerimizle iletişime geçmekten çekinmeyin. Firmanızı, fikirlerinizi ve ihtiyaçlarınızı tanıdıktan sonra size en uygun çözümler konusunda tavsiyelerde bulunacağız.

UltaHost barındırma platformu size otomatik günlük yedeklemeler ve destek ekibimiz aracılığıyla 7/24 yardım sağlar. Güçlü altyapımız otomatik ölçeklendirme, performans ve güvenliğe odaklanır. Size farkı gösterelim! Planlarımıza göz atın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post

Ürününüzün Görselleştirilmesi – Ücretsiz Mockup Araçları

Next Post
Website Color Trends in 2022

Web Siteniz İçin Hangi Renkleri Seçmelisiniz? 2022 Trendleri

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50