Szczegółowe omówienie głównych rodzajów hostingu

Types of hosting
Explanation of types of hosting
Shares

Różnorodność ofert hostingowych jest tak duża, że niedoświadczony użytkownik łatwo może wybrać produkt, który nie spełnia w pełni jego wymagań. Albo, przeciwnie, może zakupić usługę, której nie potrzebuje, narażając się tym samym na zbędne koszty. Jeżeli jednak będzie miał podstawową wiedzę o serwerach i potrafił wybrać odpowiedni spośród różnych rodzajów hostingu, z pewnością nie da się wciągnąć w maliny.

Wybór hostingu internetowego jest podobny do zakupu nowego komputera. Nie podejmujesz ślepej decyzji bez sprawdzenia jego najważniejszych parametrów. Powinieneś dowiedzieć się, czy zapewni Ci wszystkie oczekiwane funkcjonalności i rozwiązania. Zatem nasuwa się istotne pytanie: jak wybrać hosting odpowiedni dla swoich potrzeb spośród różnych rodzajów hostingu?

Jak wybrać hosting dla swojej strony internetowej

Nie ma znaczenia, czy chcesz stworzyć bloga, aby dzielić się przepisami kulinarnymi, czy też budować skomplikowane systemy dla swojego przedsiębiorstwa. Zakup powinien być podejściem metodycznym, poprzedzonym starannym porównaniem poszczególnych produktów oraz swoich potrzeb. I nie tylko aktualnych potrzeb, ale także przyszłych. Prawdopodobnie będą one rosły wraz z rozwojem biznesu lub strony internetowej.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ hosting niskiej jakości niesie ze sobą wiele niedogodności i ryzyka. Chyba nie chcesz mieć problemów z bezpieczeństwem, wolnym ładowaniem strony czy brakiem wsparcia technicznego, prawda?

Niektóre oferty będą kusić niską ceną, inne możliwością wyboru dystrybucji Linuksa, wersji Windowsa czy pełnej administracji. Jaki zatem hosting powinieneś wybrać? Jakie są rodzaje hostingu? Oto wszystko, co musisz o nich wiedzieć.

Darmowy hosting – dla pasjonatów

Prezentację różnych rodzajów hostingu zaczniemy od darmowych usług hostingowych. Jest to wygodne rozwiązanie dla początkujących, którzy prowadzą swoje strony internetowe wyłącznie w celach hobbystycznych. W ogóle nie sprawdzi się w przypadku większych projektów. Jeśli planujesz zarabiać na swojej stronie internetowej w jakikolwiek sposób, darmowy hosting nie jest dla Ciebie.

Darmowy hosting oferuje niewielką pojemność, co stanowi problem, jeśli chcesz rozbudować swoją stronę i uzupełnić ofertę o nowe elementy. Słaba prędkość ładowania frustruje Twoich gości. Istotną wadą tej opcji jest limit transferu i brak możliwości tworzenia wielu baz danych.

I jeszcze jedna rzecz, która jest prawdopodobnie jedną z najbardziej irytujących – reklamy. Reklamy są nieodłączną częścią darmowego hostingu. I mimo że Twoja strona będzie zawierała reklamy, to nie ty będziesz na nich zarabiał – tylko firma, która dostarcza Ci hosting. Jeżeli takie rozwiązanie ci się nie podoba, musisz zajrzeć do innych rodzajów hostingu.

Hosting współdzielony – dla blogerów i początkujących

Z darmowym hostingiem nie zarobisz na swojej stronie. Jeśli jednak planujesz monetyzować swoją stronę internetową, nie masz innego wyboru niż zapłacić za hosting. Ale nie martw się, dostawcy hostingu oferują plany w różnych cenach i wariantach, więc znajdziesz to, czego szukasz.

Jeśli chcesz stworzyć skromną stronę internetową, możesz kupić najtańszy hosting WordPress za $2,90 miesięcznie. Za niewielkie pieniądze zbudujesz profesjonalną stronę internetową. Wierz mi, darmowy hosting nie może się równać z hostingiem współdzielonym!

To tanie rozwiązanie hostingowe daje Ci dostęp do 10 GB na dysku SSD NVMe, nieograniczony transfer, zaawansowane systemy bezpieczeństwa, dostęp do motywów premium dla WordPressa i możliwość monetyzacji. Możesz nawet stworzyć prosty sklep na WooCommerce!

hosting współdzielony to idealne rozwiązanie dla blogerów
Image by Peter Olexa from Pixabay

Jeżeli 10 GB przestrzeni to dla ciebie za mało, możesz wybrać lepszy plan hostingowy. Określ ile potrzebujesz miejsca na dysku, liczbę baz danych i stron internetowych oraz konta e-mail. Istnieje naprawdę wiele planów hostingowych w ramach hostingu współdzielonego. Dobry dostawca zapewni ci doskonałą jakość i funkcjonalność strony internetowej oraz wysoki poziom bezpieczeństwa zawartych w niej danych. Ale oczywiście, z tak niską ceną wiążą się pewne konsekwencje.

W hostingu współdzielonym nie posiadasz zasobów na wyłączność. Dzielisz pamięć, procesor lub przepustowość, a czasami nawet adres IP z innymi klientami danej firmy hostingowej. Intensywne działania na jednej ze stron innego klienta mogą spowolnić wydajność twojej strony.

Chcesz by twój WordPress śmigał aż miło?

W takim razie zaufaj najlepszemu dostawcy hostingu i kup usługę na którą otrzymasz jego gwarancję. Gwarancja jest prosta i rzeczywista – twoja strona nie zacznie się ładować w mgnieniu oka, a UltaHost zwróci ci pieniądze. Wszystkie. Niczym nie ryzykujesz. To co, chcesz spróbować?

W przypadku hostingu współdzielonego ryzyko zainfekowania wirusem jest większe niz w przypadku droższych rodzajów hostingu. Dobrzy dostawcy hostingu współdzielonego mogą chronić serwery w sposób perfekcyjny, ale nawet najlepszy dostawca hostingu nie może kontrolować wszystkich działań klienta. Ponadto, niektórzy dostawcy hostingu nie zapewniają dostępu do panelu administracyjnego, a wtedy musisz zgłaszać każdą zmianę właścicielowi, co jest irytujące.

Hosting współdzielony to bardzo tanie i satysfakcjonujące rozwiązanie dla prostych stron internetowych. Jednak z powodu ograniczonych parametrów nie jest wygodne dla dużych stron internetowych ani przedsiębiorstw eCommerce.

Hosting VPS – dla małych firm i dużych blogerów

Jeśli chcesz stworzyć coś więcej niż prosty blog, wybierz hosting VPS. Prywatny Serwer Wirtualny to opcja pośrednia między hostingiem współdzielonym a serwerem dedykowanym. Fizyczny komputer jest podzielony na kilka wirtualnych serwerów. VPS zapewnia ci własne zasoby (pamięć, pojemność dysku, numer IP i procesor) do prywatnego użytku. Ponadto otrzymujesz dostęp do panelu administracyjnego i może samodzielnie zarządzać swoim wirtualnym serwerem.

Serwer VPS to rozwiązanie stworzone dla osób ceniących wysoką jakość, bezpieczeństwo i wygodę użytkowania. Ten rodzaj serwera oferuje dość zaawansowane opcje, więc znajomość zarządzania serwerem będzie pomocna, ale nie jest konieczna.

Możesz dowiedzieć się, dlaczego warto wybrać hosting VPS z naszych innych artykułów: 6 największych korzyści z korzystania z hostingu VPS dla biznesu lub też tego:

VPS to dobre rozwiązanie zarówno dla małych firm, jak i dużych. W zależności od dostawcy i pakietu, koszt hostingu VPS wyniesie od 5 do 50 dolarów miesięcznie. VPS zapewnia twojej stronie internetowej wysoki poziom bezpieczeństwa danych, niezależność od innych użytkowników, kontrolę nad hostingiem i przystępną cenę.

Hosting VDS – dla dużych platform i przedsiębiorstw

Jeśli twoje potrzeby są większe, a VPS ich nie zaspokaja, możesz skorzystać z jego wariacji: VDS. Wirtualny Serwer Dedykowany to rozwiązanie, które łączy możliwości niemal dorównujące serwerowi dedykowanemu z cenami prawie tak niskimi jak hostingu VPS.

Hosting VDS jest przeznaczony dla przedsiębiorstw, które chcą budować swoje systemy, a także dla stron internetowych o dużym ruchu i firm eCommerce, które używają wielu skryptów, aplikacji i systemów. Przedsiębiorstwa mogą budować bazy danych CRM połączone z systemami księgowymi, liczne adresy e-mail dla pracowników i intranet.

duży biznes potrzebuje wydajnych rozwiązań hostingowych
Photo by Negative Space from Pexels

Możesz tworzyć platformy społecznościowe, serwisy wideo lub platformy streamingowe. Twój sklep eCommerce może zawierać tysiące produktów i obsługiwać tysiące klientów jednocześnie. Możesz instalować swoje skrypty, w tym bramki płatności.

Dowiedz się, dlaczego warto korzystać z hostingu VDS z innego artykułu na naszym blogu.

Hosting dedykowany – dla największych przedsiębiorstw, banków i gigantów eCommerce

Ostatnią, najbardziej zaawansowaną opcją jest serwer dedykowany. Polega to na tym, że wynajmujesz cały serwer tylko dla siebie. Serwer dedykowany to doskonałe rozwiązanie dla dużych, złożonych stron internetowych komercyjnych, ponieważ zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i pełną kontrolę nad serwerem.

Cena serwera dedykowanego jest wysoka i zaczyna się od 130 dolarów miesięcznie, ale korzyści z jego posiadania z pewnością to wynagradzają. Jeśli oczywiście tego potrzebujesz. Serwer dedykowany daje ci nieograniczone prawa administracyjne, pełną możliwość optymalizacji twoich usług online, dedykowany adres IP i najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ale, przede wszystkim, serwer dedykowany jest całkowicie niezależny.

Szczegółowy opis możliwości serwerów dedykowanych znajdziesz w innym artykule na naszym blogu.

To rozwiązanie jest dedykowane dla przedsiębiorstw finansowych, przechowujących i przetwarzających najbardziej wrażliwe dane, które nie mogą iść na kompromis w kwestiach bezpieczeństwa. To usługa dla strony internetowej przynoszącej swojemu właścicielowi dochody idące w milionach dolarów rocznie.

Serwer dedykowany to rozwiązanie dla wszystkich, którzy potrzebują więcej niż 24 rdzenie CPU i 64 GB pamięci RAM. Jednak jeżeli czujesz, że potrzebna ci taka moc, to zdecydowanie warto zainwestować te pieniądze.

Podsumowanie

Poznałeś pięć podstawowych rodzajów hostingu. Znasz ich charakterystykę i wiesz dla jakiej strony wybrać daną opcję. Zdajesz sobie sprawę ze wszystkich zalet i wad danego rozwiązania. Pamiętaj, że każdy z tych rodzajów hostingu jest podzielony na różne plany hostingowe, różniące się parametrami. Każdy więc znajdzie hosting, który spełni wszystkie jego potrzeby.

Nie wiesz, który rodzaj hostingu powinieneś wybrać? Warto rozważyć rozmiar, funkcjonalność i cel prowadzenia twojej strony internetowej i wybrać konkretną opcję pod kątem tych parametrów. Jeśli nie jesteś pewien, który pakiet jest dla Ciebie najlepszy, nie wahaj się skontaktować z działem obsługi klienta UltaHost. Po zapoznaniu się z Twoją firmą, pomysłami i potrzebami, doradzimy Ci najlepsze rozwiązania.

Platforma hostingowa UltaHost zapewnia automatyczne codzienne kopie zapasowe i całodobowe wsparcie od naszego zespołu ekspertów. Kup bezpieczny hosting WordPress, a wysokiej jakości infrastruktura skupi się na automatycznym skalowaniu jego możliwości i wydajności. Pozwól sobie pokazać różnicę! Sprawdź nasze plany!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Post
How to choose the right TLD?

Jak wybrać odpowiednią domenę najwyższego poziomu (TLD)?

Next Post
Website Hosting Why You Should Get Your Own VDS

Dlaczego warto mieć własny serwer VDS

Related Posts