Sosyal Dinleme Nedir & Neden Bu Kadar Önemlidir?

What Is Social Listening
Shares

Sosyal dinleme veya Sosyal medya dinleme olarak da bilinen, müşterilerin nasıl düşündüğüne dayalı sağlam bir strateji oluşturmanın bir yoludur. Bu anlayışları anlamanıza yardımcı olan çeşitli sosyal medya dinleme araçları piyasada bulunmaktadır. Ancak müşterilerinizin nasıl düşündüğünü anlamadan önce sosyal dinlemenin ne olduğuna ve neden bu kadar önemli olduğuna dair temel bilgileri bilmeniz gerekir.

Bu makalemizin içerisinde, sosyal dinlemenin ne olduğu, neden gerekli olduğu ve hangi sosyal dinleme platformlarının dikkate alınması gerektiği konusunda bir rehber sağlamayı amaçlıyoruz.

Sosyal Dinleme Nedir?

Sosyal dinleme, sosyal pazarlamacılar tarafından çeşitli sosyal medya platformlarını izlemek için kullanılan bir uygulamadır. Birincil amaç şunları izlemektir:

 • Bu kanallar markanızdan nasıl bahsediyor?
 • Rakip markalar hakkında ne söylüyorlar?
 • Diğer ilgili anahtar kelimeler

Kısacası Sosyal Medya Dinleme, markanızdan bahsedilen her şeyi gerçek zamanlı verilerle takip etmenize yardımcı olur. Bunu yapmak, müşterilerinizin hizmetleriniz veya ürünleriniz hakkındaki duygularına ilişkin kritik bilgiler edinmeniz konusunda size yardımcı olur. Ayrıca, müşterilerinizin ürünlerinizi veya hizmetlerinizi geliştirmek için sunduğunuz teklifleri görmekten memnun olacağı gibi başka değerli bilgiler de verir. Sınırsız alan adı barındırabildiği sürece web sitenizin paylaşılan bir hosting sunucusunda bulunmasının bir önemi yoktur. Sosyal dinleme nedir dediğimizde müşterilerinizin ne hakkında konuştuğunu ne düşündüklerini, nasıl hissettiklerini ve işletmenizden neye ihtiyaç duyduklarını anlamanıza olanak tanır. Sosyal dinleme dinamikleri; takipçilerinizin sizin hakkınızda söylediklerini anlamlandırmak, markanız hakkında neler konuşulduğunu dinlemek, müşteri verilerini birleştirmekten oluşmaktadır.

Sosyal medya dinleme etkili bir bilgi toplama yöntemidir; işinizi olumlu yönde etkileyecek veriye dayalı, bilinçli kararlar vermenize yardımcı olur.

Ultahost’un Işık Hızında VPS Hostingini Ücretsiz Bir Şekilde Test Edin

Birinci sınıf sosyal dinleme en iyi uygulamalarıyla dijital varlığınızı yükseltmeyi mi istiyorsunuz? Tüm dijital pazarlama ihtiyaçlarınızın yükünü kaldırabilecek bir hosting hizmetine ihtiyacınız var. Ultahost premium Hosting hizmetleri tüm bu ihtiyaçların cevabıdır. Ücretsiz denemenizi bugün yaparak hizmetimizin tadını çıkarın!

Sosyal dinleme ve Sosyal izleme – Temel Farklılıklar

Sosyal medya dinleme, sosyal medya konuşmalarını izlemeye, analiz etmeye ve yanıtlamaya yönelik proaktif bir yaklaşımdır. Sosyal medya takibi ya da basitçe sosyal takip ise reaktif bir yaklaşımdır.

Sosyal izleme, Marka Bahsetmeleri gibi bilgileri inceler; online ortamda bahsedildiğinde size uyarılar gönderir. Sosyal İzleme aynı zamanda Marka İzleme olarak da bilinir. Bu reaktif yaklaşım, markanıza yönelik olumsuz düşüncelere hızlı yanıt vermenize yardımcı olur. Bunun size yalnızca bir uyarı verdiğini ve insanların gerçekte ne söylediğini aktarmadığını unutmayın.

Sosyal dinlemenin önemli olmasının nedeni, hizmetleriniz, ürünleriniz, rakipleriniz, sektörünüz ve markanız hakkındaki her online konuşmanın ayrıntılı bir görünümünü sunmasıdır. Özetlemek gerekirse, belirli markanızla ilgili trendleri takip etmek için bir sosyal medya dinleme stratejisi kullanmanız gerekir. Bir e-ticaret işletmesiyseniz, sosyal dinleme araçlarına yönelik entegrasyonları yönetebilmek için güçlü bir e-ticaret hosting hizmetine sahip olmanız gerekir.

Sosyal Dinleme stratejisi nedir ve işinize nasıl yardımcı olur?

Sosyal medya dinlemenin gücünden yararlanmamak, bir işi körü körüne yürüttüğünüz anlamına gelir. Gerçek müşteriler hem markanız hem de ilgili sektörü hakkında konuşuyor. Ne dediklerini bilmeniz gerekiyor.

İşletmenizin büyümesini hızlandıracak sosyal medya dinleme stratejilerinden bazılarına göz atın.

Hedef Kitlenizi Anlayın

Diyelim ki bir e-ticaret sitesi oluşturuyorsunuz, bu siteyi yapmak için hem WordPress hem de Wix kullanabilirsiniz. Kaynaklarınızı koymak için bir e-ticaret hosting sunucusu alın. Artık herhangi bir satış yapmadan önce ürünlerinizi yaymak için bir pazarlama stratejisi yapmanız gerekir. İşte tam bu noktada sosyal medya dinleme terimi devreye giriyor.

Tüketicilerin markanızdan ne istediğini aktif olarak anlamanıza yardımcı olur. Bir müşteri ürünü beğenirken diğeri ürünün kendisine uygun olup olmadığına bakabilir. Bu, tekliflerinizi daha iyi hale getirmek ve daha fazla müşteriyi dönüştürmek için size değerli geri bildirimler sunar.

İş Zekası

Neyin trendlerde olup neyin olmadığına dair tonlarca değerli bilgiyi ortaya çıkardığınızda sosyal izleme burada devreye giriyor. Bu tür bilgiler işletmenizin pazarlama ekibi için çok değerli olabilir. Müşterilerin markanızı beğenmesine ve tavsiye etmesine yardımcı olur; daha fazla beğeni daha fazla ziyaretçi, daha fazla ziyaretçi ise daha fazla müşteri anlamına gelir.

Yeni müşterilerin kilidini açmak için büyümeyi artırıcı diğer ipuçlarını ve teknikleri de kullanabilirsiniz.

Sektör ve Rakip Analizi

Sosyal dinleme, insanların markanız veya işletmeniz hakkında söylediklerini dinlemekten daha fazlasıdır. Aynı sektördeki rakipler hakkında ne söylediklerini bilmeniz gerekir. Dijital pazarlama kampanyalarınız için rakip analizinize başlayabilirsiniz.

Bu rakip analizi, sosyal dinleme araçlarını kullanarak, rakiplerin gerçek zamanlı olarak ne yaptığını bilmeye olanak tanır. Yeni ürünleri mi tanıtıyorlar yoksa yeni bir dijital pazarlama kampanyası mı hazırlıyorlar?

Yeni Pazar Trendlerini Açıklayın

Küçük bir işletme olsanız bile sosyal medyanın sürekli değişen bir alan olduğunun farkında olmalısınız. Bugün viral olan bir şey ertesi gün ya da aynı gün olmayabilir. İçerik pazarlama stratejinizin marka kişiliğinizle alakalı olduğundan emin olarak bu trendler konusunda güncel kalmanız gerekir.

Sektör trendlerinin zirvesinde kalmak ve rekabette öne geçmek amacıyla sektörünüzle ilgili Hashtag’leri ve anahtar kelimeleri takip etmek için gerekli adımları atın. Bunun için özel olarak yönetilen bir hosting kullanmanızı öneririz; böylece sizi sunucu tarafındaki sorunlardan kurtarır ve iş tarafına odaklanırız.

Kampanya Hedeflemenizi İyileştirme

Kişiselleştirme, herhangi bir sosyal medya reklamı için önemlidir. Küçük bir işletme olsanız bile herhangi bir sosyal reklam kampanyasını yürütmeden önce doğru sosyal medya stratejilerini uygulamanız gerekir. Sosyal dinleme de bu sosyal medya stratejilerinin bir parçasıdır, çünkü yürüteceğiniz kampanyanın metin ve görselleri gibi her yönünün hedef kitlenizde doğrudan yankı bulmasını sağlar.

Sosyal Dinleme Araçları Nelerdir?

Sosyal dinlemeye yönelik tüm stratejileri öğrendikten sonra sosyal dinleme platformlarını kullanmanın gerekliliğini de bilirsiniz. Bu platformlar veya araçlar daha iyi karar vermenize yardımcı olabilir. Sınırsız bant genişliğine sahip sağlam bir VPS hosting, tüm bu sosyal dinleme platformlarının yükünü kolayca kaldırabilir.

Adview                                             

Adview, Instagram ve Facebook reklamlarının belirli sosyal dinlemesine yönelik bir sosyal dinleme platformudur. Bununla birlikte, 3 Facebook Reklam hesabının sınırsız sayfa için sosyal izlemesini yapabilirsiniz.

Basit bir yapılandırmayla tüm Facebook ve Instagram reklamlarının yorumlarına tek bir yerden yanıt vermenizi sağlar.

Talkwater

Talkwater, aşağıdakileri tek bir kontrol panelinde analiz etmek için etkili bir yazılımla birlikte gelir.

 • Bloglar
 • Forumlar
 • Haber Siteleri
 • Social ağlar
 • Siteleri İnceleyin

Yaklaşık 150+ milyon kaynaktan veri çekebilmektedir. Gelişmiş filtrelerle, hedef kitleye ve en önemli mesajlara odaklanmak için verileri segmentlere ayırabilirsiniz.

Synthesio

Bölümlere ayrılmış izleyiciler için çeşitli konulardaki konuşmaları izlemek için başka bir harika platform. Artık sosyal medya dinleme verilerini aşağıdakilere göre bölümlere ayırabilirsiniz:

 1. Dil
 2. Görüşler
 3. Cinsiyet
 4. Konum
 5. Etki ve çok daha fazlası

Raporlar, sizi rakipler hakkında bilgilendiren bir Sosyal İtibar Puanı ile birlikte gelir.

Hedef Kitle

Hedef Kitle ile boyutuna rağmen herhangi bir hedef kitleyi tanımlayabilirsiniz. Platformun sunduğu özel raporlarla izleyicinin neyi tartıştığını, nelerden hoşlandığını ve nasıl davrandığını bilirsiniz. Benzersiz pazar kişiliğinizi oluşturmak ve ürün geliştirmenizi buna dayandırmak için bunu kullanın.

Digimind

Digimind ile; 200’den fazla farklı dilde 850 milyondan fazla veri kaynağına erişin. Yapay zekayı kullanarak müşteri duyarlılığını ve eğilimlerini izlemek için söylenenleri analiz edebilir ve yararlı veri görselleştirmesi sunabilir.

BrandMaxima Analizleri

Bu sosyal izleme ve sosyal dinleme platformu, özellikle Twitter analizlerini analiz etmek için tasarlanmıştır. Bununla aşağıdakiler için gerçek zamanlı sosyal izleme yapabilirsiniz:

 • Hashtagler
 • Anahtar Kelimeler
 • Etkinlikler
 • Marka Kampanyaları

Sonuç

Sosyal dinleme, markanız, ürünleri, sektörü, rakipleri ve müşterilerin tüm bunlar hakkında söyledikleriyle ilgili her şeyi bilmenize yardımcı olan proaktif bir yaklaşımdır. Pazarlama ve reklam stratejilerinizi oluşturmak için etkili stratejiler kullanarak sosyal medyayı izleyin. Karar verme sürecini daha da geliştirmek için, bilinçli karar vermeye yönelik değerli pazarlama öngörüleri toplamak amacıyla sosyal dinleme platformlarının ve araçlarının yardımını kullanın. Kısacası sosyal dinleme bir stratejiden daha fazlasıdır; doğru iş kararlarını vermek için kullanılan bir İstihbarat Toplama tekniğidir.

Sosyal medya pazarlama stratejilerinizi geliştirmek amacıyla WordPress web siteleriniz için güvenilir ve düşük maliyetli bir WordPress Hosting hizmeti edinin. Etkili sosyal dinleme ve izleme için sosyal dinleme platformlarına yönelik entegrasyonları yöneten son teknoloji hosting sunucularına sahip olabilirsiniz. Ultahost, pazarlama başarısını artırmak için sosyal medya stratejilerini geliştiren teknoloji ve destek ortağınızdır.

SSS

Sosyal Dinleme nedir ve sosyal izleme ile arasındaki temel farklar nelerdir?
Sosyal dinleme pazarlama için önemli mi?
Sosyal dinleme, küçük işletmeler için de büyük işletmeler için eşit derecede etkili midir?
Sosyal Dinlemeyi gerçekleştirmek için kullanılan araçlar nelerdir?
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
Reseller Hosting Business

Bayi Hosting İşletmenizi Pazarlamanın 7 Yolu

Next Post
URL vs URI

URL vs URI: Web Tanımlamasındaki Teknik Farklılıkları Keşfetmek

Related Posts