Video Paylaşımı Platformu Nasıl Yapılır?

How To Make a Video-Sharing Platform
How To Make a Video-Sharing Platform
Shares

Kendi YouTube’unuzu mu yapmak istiyorsunuz? Herkesin ulaşabileceği bir video paylaşımı komünitesi mi kurmak istiyorsunuz? Tam olarak doğru yerdesiniz! Okumaya devam edin.

Video paylaşımı büyük bir endüstri. Aslında, 2021’de YouTube’un tek başına 2 milyardan fazla aktif kullanıcısı vardı. Bu da neredeyse her 5 internet kullanıcısının 4’ünün YouTube hesabı olduğu anlamına geliyor. Bu sayılar, sadece YouTube’a ayda bir defa giriş yapanları ve Google heabını bağlayarak giriş yapanları kapsayarak hesaplanmadığından düşük bir seviyede kalıyor.

İkinci en büyük video paylaşım platformu olan TikTok’un bir şeref duyacağı kadar çok fazla kullanıcısı bulunmakta. 2022’nin Nisan ayında, TikTok’un aylık aktif kullanıcısı 1 milyardan fazla. Aylık en aktif kullanıcıya sahip sosyal medya platformları arasında TikTok 15. sırada yer alır. Bu da onun YouTube’un üç sıra gerisinde olduğunu gösteriyor.

Peki biz neden bu video paylaşım platformlarının ne kadar büyük olduğundan bahsediyoruz? Yeni başlayanlar için, 2021’de TikTok $4.6 milyar gelir elde etti. Aynı yılda, YouTube ana şirketi Google’a $28.8 milyar gelir getirdi. Burada göstermek istediğimiz şey bu video paylaşım platformlarının eğer nasıl kullanılacağını anlarsanız, ne kadar çok kar ve nakit akışı getirebileceğini göstermek. 

O zaman bunu başarmak için atacağınız ilk adım kendi video paylaşım platformunuzu yaratmak olacak değil mi? Evet, tabii ki, ve çok şanslısınız çünkü kendi video paylaşım platformunuzu nasıl yaratabileceğinizi gösteriyor olacağız. Bu doğrultuda, CodeCanyon’daki DoughouzForest tarafından geliştirilen PlayTube PHP Script’i kullanıyor olacağız. 

Neden PlayTube?

PlayTube, yeni başlayanlar için en iyi kod opsiyonlu video paylaşımı platformudur. Bunun nedeni, Envato’nun pazaryeri olan CodeCanyon’da yer almasıdır. Web sunucunuza kurması oldukça kolaydır ve ayarlaması oldukça kısa zaman alır. 

PlayTube, video oynatıcıları arasında seçim yapma seçeneğiyle temiz bir arayüz sunar. Adobe Flash’e artık destek gelmediği için artık günümüz standardı haline gelen HTML5 tercih ediliyor. PlayTube 5 farklı HTML5 video oynatıcısını gururla sunar. Bunlar arasında VideoJS, Cloudinary, Plyr ve daha fazlası bulunuyor!

PlayTube aynı zamanda FFMPEG video dönüşüm desteği sunuyor. Peki bunun ne önemi var? Bu özellik sizin ve kullanıcılarınızın platforma herhangi bir formatta video yüklemelerini sağlar ve PlayTube bu videoları standart formata otomatik olarak dönüştürür. Bu sayede kullanıcıların video paylaşım platformlarına video yüklerken karşılaştığı ‘Desteklenmeyen Format’ bildirimi sorununu ortadan kaldırır. Aynı zamanda 8K çözünürlüğe kadar kullanıcılar tarafndan her türlü video yüklenmesini sağlar.

İş zekasıyla düşünmeye çalışanlar için iyi haberler var. PlayTube’un entegre abonelik özelliği bulunuyor. Aynı zamanda 8 farklı entegre ödeme seçeneği de bulunuyor. Müşterileriniz için farklı özellikler ve bonuslarla dolu bir abonelik opsiyonu oluşturabilirsiniz. Bu sayede dünyanın her yerinden aylık ödeme yapabilirler. Harika değil mi?

Eğer sunucunuz videoları host edebilmeniz için yeterli disk alanına sahip olmazsa veya websitenizin sunucunuzdaki sıkışıklık nedeniyle yavaşladığını düşünüyorsanız, merak etmeyin PlayTube bütün bunları halledebilir. Auto-import özelliği sayesinde YouTube, Twitch gibi farklı platformlar üzerinden sunucunuzda yer kaplamadan videoları içe aktarabilirsiniz! Eğer hala yeterli alana sahip değilseniz, Amazon Cloud ve FTP entegrasyonlarını kullanarak platformunuzdaki web sunucularınızdaki yer alan videolarınızı doğrudan bağlayabilirsiniz.

Özellikler daha bitmedi. PlayTube kullanıcıları teşvik edecek para kazanma opsiyonları da sunuyor. Bu sayede her ‘tık’ sayesine reklamverenlerden reklam başına komisyon kazanabilirler. Aynı zamanda platformda yer alan güçlü Vpaid Vast’ı entegre ederek kendi reklamlarını yaratıp host da edebilirler. 

Uygun fiyatlarda PlayTube iOS ve PlayTube Android uygulamalarını indirerek video paylaşım platformunuzu host edebilirsiniz. En iyisi de, bu blogta kendi video paylaşım platformunuzu nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz. Hadi başlayalım!

Adımlar:

1. PlayTube sayfasındaki CodeCanyon’u buradan ziyaret edin. 

PlayTube satın alımı

2. İhtiyaçlarınıza karşılık gelen en iyi paketi satın alın.

3. PlayTube’u indirin.

4. PlayTube dosyasını açın.

PlayTube dosyaları

5. Script dosyasını domaininizin public_html kısmına yükleyin.

6. Bir web tarayıcısı açın.

7. Sitenizin URL’sinin sonuna ‘/install’ı ekleyin. Örneğin; “https://www.wikipedia.org/install”.

8. Kurulum sayfası yüklenecek.

9. Boşlukları gerekli ve doğru bilgilerle doldurun.

PlayTube yükleme işlemleri
PlayTube yükleme süreci

10. Doldurduktan sonra Install/Kurulum tuşuna basın.

11. Başarılı kurulum bildirimini göreceksiniz.

12. Admin panele tıklayarak ve admin giriş bilgilerinizi girerek admin olarak sitenize giriş yapabilirsiniz. 

13. Dashboardunuzu açarak videolarınız ve yüklemelerinizle ilgili farklı istatistiklere erişebilirsiniz.

PlayTube yönetici paneli
PlayTube Yönetici Paneli

İşte tamam! PlayTube’u websitenize başarıyla kurdunuz. Şimdi yapmanız gereken tek şey ayarlar ile biraz oynamak ve bu sayede yeni bir video paylaşım platformu için tam olarak istediğiniz görünüme kavuşacaksınız. Sizce bu uzun mu sürdü? Bizce de. Bu sebepten işinizi kolaylaştırmak ve bazı şeyleri düzeltmek için bir çözüm sunmaya karar verdik. 

Nasıl mı? UltaHost Envato Hosting paketini alarak! Bundan sonrası oldukça kolay. Bu işlem sonrasında aşağıda yer alan işlemleri yapabilirsiniz:

  • 3. Adıma kadar diğer talimatları takip edin.
  • Bir destek talebi açarak PlayTube paket dosyanızı sunucu bilgilerinizle birlikte iletin.
  • Arkanıza yaslanın ve rahatlayın. Ekibimiz kurulumu sizin için yapacak!

Umarız bu tavsiyeleri beğenmişsinizdir. Bu türde içerikler için blogumuzu takip etmeye devam edin!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
The importance of competitor analysis for your digital marketing

Dijital pazarlamanız için neden rakip analizi yapmalısınız?

Next Post
Our extraordinary Black Friday promotions on shared hosting, VPS hosting, and dedicated servers offer unbeatable value. Check it now!

UltaHost ile Kara Cuma & Siber Pazartesi: Başlıyor!

Related Posts