WordPress Epostalarınızın Spam’a Düşmesindeki 5 Sebep

Why WordPress Emails End up in Spam
Shares

Kitleniz ile direkt iletişim kurmak için bir kanala sahip olmak bir WordPress sitesinin başarısında çok önemli bir araçtır. Markanız ve potansiyel müşterileriniz arasında direkt bağlantı kurmanızı sağlayan böyle bir kanal WordPress Eposta’dır!

Ancak, bu yaklaşım etkili iletişimi kolay hale getirdiği için aynı zamanda spam endişelerini de artırır. Bu son zamanlarda önemli bir sorun haline geldi. Bunun yanı sıra epostaların haksız yere spama yerleştirilmesi iletişimde bir aksamaya sebep olur ve güven kırar.

Bu blogta epostaların kendilerini spam klasörlerinde bulma sorunun beş anahtar sebep üzerine derin bakış yaparak çözeceğiz. Ayrıca bunun neden yapıldığını biliyor olmak eposta iletilebilirliğinizi artırmanız için proaktif önlemler almanızı da sağlar.

Hadi daha fazla uzatmadan konuya dalalım!

Sebep #1: Hosting Sunucusu’nun IP’si Spam olarak İşaretli

Hayal edin: Abonelerinizi heyecan verici indirimler ya da önemli gelişmeler ile alakalı bilgilendirmek için WordPress epostalarını kullanmaya hazırlanıyorsunuz. Gönderdiğiniz eposta ilgi çekici ve kişiselleştirilmişti. Ancak şöyle bir problem var: spam kutusuna girdi. Siz de bütün protokolleri izlemiş olmanıza rağmen neden bunun spam olarak işaretlediği konusunda kafanız karışık bir şekilde düşünüyorsunuz.

Bunun sebeplerinden birisi hosting sunucunuzun IP adresinin itibarı olabilir. Internet hizmet sağlayıcıları IP adreslerin itibarını değerlendiren karmaşık bir algoritmayı yönetmekten sorumlulardır.

Yani ister paylaşımlı hosting ister fiziksel hosting kullanıyor olun, eğer hosting sunucunuzun IP’si daha önce spamsal davranışlara bağlandı ise işaretlenebilir. Bu da hakiki epostaların bile şüpheli olmasına sebep olur. Ek olarak, paylaşımlı hosting eğer aynı sunucudaki diğer kullanıcılar spamsal eylemlerde bulunuyorsa sorun yaratabilir. Bu IP’nizin itibarını olumsuz yönde etkileyebilir ve bu IP’de barındırılan tüm websiteleri de aynı şekilde etkilenir. Böyle sorunlardan kaçınmak için Ultahost gibi, spamsal aktiviteleri aktif olarak takip eden ve izin vermeyen itibarlı bir platformu tercih edin.

Epostalarınızın verimli ve güvenilir bir şekilde iletildiğinden emin olmak için en iyi pratikler ve değerli içgörüler öğrenmek için aşağıdaki makaleyi inceleyin.

Sebep #2: İçerikte Hassas Anahtar Kelimeler Kullanmak

Eposta içeriğinizde kelimelerin ve söz öbeklerinin kullanımı aynı şekilde spam filtrelerinin tetiklenmesine sebep olabilir. Bu da epostanızın spam olarak işaretlenmesini sağlar. Spamcılar genelde dolandırıcı ve yalancı pratikler içeren anahtar kelimeler kullanırlar. Bu anahtar kelimelerin arasında ücretsiz, garanti edilmiştir, acilen, hemen harekete geçin, bedava, para kazan ve daha fazla aciliyet, finansal kazanç ya da güvensizlik hissettiren diğer kelimeler.

Bu sorunun yaşanmadığından emin olmak için, epostalarınızı göndermeden önce içeriğinizi kontrol etmeyi unutmayın. Eğer spam tetikleyecek kelimelere sahipse bunları silmeyi ya da düzenlemeyi deneyin.

Bir ipucu olarak: Her zaman orjinal, değerli, etkileşime geçen ve abonelerin beklentileri ile mükemmel biçimde uyumlu ilgili içeriklere odaklanın.

Sebep #3: Eposta Sahtekarlığı

Zararlı bireylerin kullandığı bir teknik ise epostanın “Gönderen” kısmını gerçek bir kaynaktan geliyormuş gibi manpüle etmektir, gerçekten onlardan gelmiyor olas da. Bu eposta sahtekarlığı olarak bilinir.

Bunun asıl amacı alıcıları; phishing linkleri, zararlı yazılım ya da şüpheli içerik içeren epostaları açmaya ikna etmektir. Varsayalım sizin WordPress epostalarınız sahtekarlığa kurban düştü. Böyle bir durumda alıcılar sizin alan adınızdan geliyormuş gibi gözüken epostalar alabilir ama gerçekte bunlar spam filtrelerini tetikleyen tamamen başka kaynaklardan geliyordur.

Sahtekarlığı önlemek ve eposta itibarınızı korumak için epostalarınızın hakikiliğini doğrulamayı unutmayın.

Dijital kimliğinizi korumak ve siber güvenlik önlemlerinizi güçlendirmek ile alakalı daha fazlasını bu bilgilendirici makalemiz ile keşfedin

Sebep #4: DKIM/SPF Kaydı Olmaması

Eposta kurulumunuzda DKIM ve SPF kayıtlarının olmaması WordPress eposta iletilebilirliğinizi etkileyebilir ve epostalarınızın spam klasörlerine düşmelerine sebep olur. Bu kaynaklar eposta doğrulama için elzemdir ve eposta sağlayıcılarının gönderenlerin gerçekliğini teyit etmelerini sağlar. Bu sayede epostaların sahte olmadığı ya da yolda değiştirilmediği teyit edilir.

DKIM epostalarınıza dijital bir imza atmak ile ilgilidir. SPF ise alan adınız adına yetkilendirilmiş sunucuların eposta göndermesidir.

Bu kayıtlar epostanızın elzem teyitlere sahip olması için gereklidir. Eğer yoklarsa spamcıların sizin alan adınız kılığına girip sahte epostalar göndermelerini kolaylaşır. Sonuç olarak eposta sağlayıcılarının sizin epostalarınıza şüphe ile yaklaşıp onları spam klasörlerine aktarmaları ihtimali artar.

Sebep #5: WP_mail() PHP Fonksiyonunun Kullanımı

Varsayılan WP_mail() PHP fonksiyonunu eposta gönderimi için kullanmak epostalarınızın spama alınması için bir sebep olabilir. WordPress’in bu dahili fonksiyonu, gelişmiş eposta iletim özelliklerine sahip değildir. Bu yüzden kullanıcılar eposta headerları ve içerik biçimlendirmesi gibi spam tetikleyen sorunlarla karşılaşabilirler. Böyle sorunlardan kaçınmak için her zaman SMTP WordPress eklentisi gibi bir üçüncü parti hizmet kullanın.

WordPress Epostalarının Spam olarak İşaretlenmesini Engellemek için İpuçları

İşte şimdi epostalarınızın spam klasörlerine gitmesindeki ana sebepleri biliyorsunuz. Yakın gelecekte böyle sorunları engellemek için bazı işe yarar tavsiyelere ihtiyacınız olacak. İşte epostalarınızın spam filtrelerini tetiklemesini engellemek ve onları başarılı bir şekilde alıcılara ulaştırmak için kullanabileceğiniz bazı değerli tavsiyeler.

1. Bir SMTP Eklentisi Kullanın

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) eposta iletimini geliştirmek için güvenilir yollardan biridir. WordPress’te SMTP’yi yapılandırarak epostalarınızın güvenilir bir kaynaktan iletildiğine emin olabilirsiniz. Bu epostanızın spam olarak işaretlenme şansını minimize eder.

WordPress sitenizde SMTP’yi kurmak için bir WordPress SMTP eklentisi indirin. Seçtiğiniz bir SMTP sunucusunu yapılandırın ve güvenli bir bağlantı kurun.

2. Aboneleriniz ile Etkileşime Geçin

Abonelerinizi etkileşimde tutarak spam filtrelerinden her koşulda kaçınabilirsiniz. Listenizi düzenli olarak inaktif ya da artık kullanılmayan geçici eposta adreslerinden temizleyebilirsiniz. Çoğu etkileşime geçen aboneler epostalarınıza tıklayıp onları açarlar. Bu da eposta sağlayıcılarına sizin içeriklerinizin arzulandığı izlenimini verir.

Bu yüzden alıcılarınızı sizin eposta adresinizin kendi rehberlerine ekleme konusunda teşvik edin. Ya da korunaklı bir gönderici listesi ile güvenilirliğinizi kurabilirsiniz. Ayrıca listenizi, kullanıcı tercihlerine göre farklı bölümlere ayırın ki onlara özel hedeflenmiş içerikler gönderin. Bu sayede spam şikayetleri oluşma şansı azalır.

3. Görsel-Ağırlıklı Epostalar Kullanmaktan Kaçının

Epostalarınızda çok fazla içerik sizi spam klasörüne taşıyabilir. Çoğu eposta sağlayıcısı görsel-ağırlıklı epostaları şüpheli ve promosyon amaçlı olarak görür. Bunun yerine görsel ve metni dengeli şekilde kullanın. Görseller için açıklayıcı alt textler kullanın ki görseller engellendiğinde bile mesajınız belli olsun. Her cihazda mükemmel şekilde çalışan tepkisel bir tasarım kullanın.

4. İletilebilirlik Metriklerini Analiz Edin

İletilebilirlik metriklerinin düzenli takibini ve analizini sağlayın ki epostalarınızı spam olarak işaretlenmekten koruyun. Epostadan tıklamalara, açma oranlarına ve sekme oranlarına dikkat edin. Yüksek bir sekme oranı göndericinin itibarına hasar demektir.

Eposta analitik araçlarını bu metrikleri izlemek ve gerekli önlemleri almak için kullanın. Spam şikayetlerini düzenli olarak gözlem altında tutun ki eğer bir yükselme olursa sizin itibarınıza zarar vermeden olayı çözebilin.

5. Düzgün Eposta Doğrulamaları Kullanın

Eğer güvenlik önceliğiniz ise bir eposta onay protokolü kullanmak son derece önemlidir. SPF (Sender Policy Framework), DKIM (DomainKeys Identified Mails), ve DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting, and Conformance) gibi unsurları eposta hakikiliğini teyit etmek için kullanın.

Bu ayarları DNS kayıtlarınızda yapılandırın ve güvenliği, iletilebilirliği sürdürmek adına düzenli bir şekilde kontrol edin.

Son Yorumlar

SMTP (Simple Mail Transfer Protocol) eposta iletiminizi iyileştirmek için en güvenilir yollardan birisidir. WordPress’teki SMTP yapılandırması epostalarınızın güvenli bir suncuudan geçtiğinden emin olur. Bunu yaparak epostanızın spam olarak işaretlenmesi ile ilgili endişelerden kurtulmuş olursunuz.

WordPress sitenizde SMTP’yi kurmak için bir WordPress SMTP eklentisi indirin. Seçtiğiniz bir SMTP sunucusunu yapılandırın ve güvenli bir bağlantı kurun.

Bu içgörüleri değerli buldu iseniz eposta hosting‘inizi Ultahost’a daha sağlam ve güvenli bir eposta iletim hizmeti için taşıyın. Spam filtrelerinin eposta pazarlama çabalarınızı engellemesine izin vermeyin; Ultahost‘u tercih edin ve eposta iletilebilirliğinizi bugün geliştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
استضافة macOS VPS

VPS: Apple Yazılım Geliştirme için sonraki büyük şey

Next Post
Cybersecurity and Web Hosting

Dijital Kimliğinizi Korumak: Siber Güvenlik ile Web Hosting’in Bağlantısı

Related Posts