Bir .io Domain Adı Almanız İçin 5 Neden

5 Reasons You Should Get a .io Domain
5 Reasons You Should Get a .io Domain
Shares

Mükemmel domain adını arıyorsunuz ama .com’da bulamıyor musunuz? Teknoloji girişiminize yeni bir soluk getirmek ister misiniz? Öyleyse okumaya devam edin!

Yakın zamanda TLD’nin ne olduğu ve web siteniz için nasıl bunu seçmeniz gerektiği hakkında bir yazı yazdık (yazıyı buradan okuyabilirsiniz).

Bugün, TLD’lerin derinliklerine inerek neden bir .io TLD alanı almanız gerektiği hakkında daha ayrıntılı bir tartışmanın içerisine gireceğiz. Haydi, TLD’nin neden önemli olduğunu konuşarak cümlelerimize başlayalım.

TLD (Üst Düzey Domain Alanı), URL’nizde alan adınızın sağında nokta (.) simgesinden sonra görünen karakterlerin birleşimidir (buradan daha fazlasını okuyabilirsiniz).

İnternetteki web sitelerinde en yaygın TLD, .com ile bitendir. İnternetteki kayıtlı domain adlarının yarısından fazlası .com TLD’lerine sahiptir. Bu yarışta ikinci sırayı kayıtlı alan adlarının %5’inden azıyla .org almaktadır. Bu, .com TLD sahipliğinin neredeyse doygunluğa ulaştığı ve seçtiğiniz .com domain adı bulmanın samanlıkta iğne aramak gibi olduğu anlamına gelebilir.

Ardından ccTLD’ler (ülke kodu Üst Düzey Etki Alanları) gelir – .com TLD bir gLTD’dir (Genel Üst Düzey Etki Alanı). Bunlar, Birleşik Krallık için .uk, Çin için .cn, Fransa için .fr gibi dünya çapındaki ülkelere özgü TLD’lerdir. Çinli ccLTD, dünya çapında en yaygın kullanılan ccLTD’ler sıralamasında lider konumdadır ve .tk ona yakın olarak ikinci sırada gelmektedir. Bugünlerde en hızlı büyüyen ccTLD’lerden biri olan .io TLD, İngiliz Hint Okyanusu bölgesinde kayıtlıdır.

İnternetteki en popüler .io web sitelerinden bazıları slither.io ve agar.io gibi web oyunlarıdır. .io domain alanı, ancak bir ccTLD’nin kullanımı belirli bir ülkede kısıtlanmamıştır. Evet, siz veya tanıdığınız herhangi biri bir .io domain adı kaydedebilir ve bunu web siteniz için kullanabilirsiniz. Peki, domain adınız için .io TLD’yi bu kadar özel yapan şey nedir ve bir tane almaya değer midir?

Coğrafi Olmayan Hedefleme

Çoğu ccLTD, ne kadar popüler veya yaygın olarak kullanılırsa kullanılsın, web sitenizin içine girmesini istemeyeceğiniz büyük bir sorundan muzdariptir. Bu alan adları bir ülkede kullanılabilir olma amacıyla kaydedildiğinden, Google ve SEO sistemi, ev sahibi ülkeden yapılan arama sonuçlarında görünmelerini sağlamak için Coğrafi Hedefleme olarak bilinen bir teknik kullanır. Örneğin, Avustralya’dan Google’da arama yapan bir kişinin .au alan adlarını görme olasılığı yüksektir. Sonuç olarak, çoğu ccTLD menşe ülkeden yapılan aramalarda çok yüksek görünür ve uluslararası olarak yapılan aramalarda oldukça düşük performans gösterir.

Neyse ki, buna bir çözüm mevcut. Google Domains ekibi bu alanların çoğunun uluslararası tesciller olduğunu fark ettiğinden, .io alanı coğrafi olarak hedeflenmemiştir/kısıtlandırılmamıştır. Bu, temel olarak, normal bir gTLD’nin sahip olacağı aynı SEO sıralamalarının, arama sonuçlarının ve etki alanı özelliklerinin keyfini çıkarmanızı sağlar. Yine de Google’ın hala .com TLD’lerini .io TLD’lerine tercih ettiğini unutmamakta fayda var.

Düşük Doygunluk

Günümüzde kendi web siteleri için özgün domain adı kaydettirmek isteyen pek çok insan olsa da geçtiğimiz onlarca yılda yüz milyonlarca insanın çok önceden bu domain isimlerini kaptıklarını söyleyebiliriz. Evet, .com TLD’lerini etkileyen doygunluktan bahsediyoruz. Dünyadaki kayıtlı alan adlarının yarısından fazlası .com TLD’ye ait olduğu için  (ki bu sayı 170 milyonun üzerinde)  bu işi mahkemeye taşımadan alabileceğiniz pek de çok domain adı kalmadı.

Bir .io TLD seçmek, neredeyse her durumda markanızın adını doman adı olarak alma özgürlüğü sağlar. .io’nun kullanımı web endüstrisi için nispeten yenidir ve markanızın adının bazı çeşitlerini dahil etmek için seçebileceğiniz pek çok seçenek olacaktır. Mükemmel domain adının nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi için buradaki makalemizi okuyun.

Yaratıcı İsimlendirme

.com TLD’lerine baktığınızda, bunların çoğu, sonunda TLD’nin takılı olduğu marka adının bir uzantısıdır. facebook.com, twitter.com, amazon.com, ebay.com vb. sitelere bir göz atın. .io alan adlarıyla ve hatta diğer LTD’lerle, marka adınızın bir parçası veya uzantısı olan bir TLD seçebilirsiniz! Kulağa harika geliyor, değil mi?

BMW bunu next100.bmw, Finance.bmw ve benzeri gibi bazı web sayfalarında uygulayarak TLD’nin, alan adı kadar önemli bir hale gelmesini sağlar. Bu strateji size benzersiz bir görünüm sunarken hedef kitlenizin onu hatırlamasına da yardımcı olur. Örneğin Sky TV, sky.com web sitesine yönlendiren .sky TLD’ye sahiptir. Microsoft’un arama motoru Bing, bing.com web sitesine yönlendiren bir search.bing TLD’si kullanır. Cheerios markası bir .io TLD’si alarak markasını cheer.io biçiminde getirebilir ki bizce bu harika bir pazarlama taktiği olacaktır.

Teknolojiye Bağlantılı Olma

Bilgisayarlarda ve teknolojide, I/O sembolü veya karakter kombinasyonu, bilgisayarların ayrılmaz bir parçasını temsil eder; ‘I’ Girdi anlamına gelirken  ‘O’ Çıktı anlamına gelir. .io alan adlarının popülaritesindeki son artış, benzersiz bir kimlik isteyen teknoloji girişimlerine ve şirketlere kolayca bağlanabilir. Aynı zamanda 90’larda şirketler tarafından belirlenen kurallara göre oynamayı reddeden birçok teknoloji girişimi için bir isyan eylemidir. Bu o grup insanların kendi yaşantıları için kendi kurallarını koymak istediklerini söyleme biçimleridir.

Daha kısa URL

İnsanların yaptıkları her tıklamada hızlı sonuçlar istiyor ve hız istedikleri bu sektörde, yazılan her fazladan harf onlar için zaman kaybıdır. .com URL biçimi kısadır, ancak alan adınızı öne çıkarmak için uzun ve belirgin hale getirmeniz gerekiyorsa, hedef kitleniz hüsrana uğrayabilir. .io domain alanlarında, geniş kullanılabilirlik nedeniyle yalnızca daha spesifik, daha kısa bir domain seçmekle kalmaz, aynı zamanda daha kısa bir URL’ye de sahip olursunuz. Ayrıca, ‘I’ ve ‘O’ tuşları QWERTY klavye düzeninde yan yana yer aldığından daha fazla zaman kazandırır. Hayat kurtaran bu bilgiler için teşekkür etmene hiç gerek yok!

Bu paylaştıklarımızdan sonra bir .io domain adı kullanmanın daha doğru olduğunu mu düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Kendi .io domain adınızı mı satın almak istiyorsunuz? E daha ne bekliyorsunuz? Yıllık ödemeli barındırma planı seçin ve sitemize giriş yaparak domain adınızı alın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Post
11 out-of-the-box ideas to promote your brand on the Internet

İnternette Markanızı Tanıtmak İçin Kullanabileceğiniz Pek de Keşfedilmemiş 11 Fikir

Next Post

İlk Websitem – Başlangıç Eğitimi 2/2 – İçerik ve Lansman

Related Posts
 25% off   Enjoy Powerful Next-Gen VPS Hosting from as low as $5.50